
Справа № 748/2012/20
Провадження № 2/750/1897/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді Карапута Л.В.,
секретаря Харевич Н.Є.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоконсул», Регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області, ОСОБА_2 про визнання недійсними договорів та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з по до відповідачів про визнання недійсним договору купівлі-продажу транспортного засобу від 22.11.2019 року №7502/19/003563, визнання недійсним договору комісії №7502/19/003563 від 22.11.2019 та скасувати державну реєстрацію права власності на автомобіль VW Caddy Kasten 2.0 SDI (2K) (фургон малотоннажний-В), 2008 року випуску, червоного кольору, VIN № кузова НОМЕР_1 про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 є власником автомобіля VW Caddy Kasten 2.0 SDI (2K) (фургон малотоннажний-В), 2008 року випуску, червоного кольору, VIN № кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , проте 26.11.2019 позивачем було встановлено, що на автомобіль було змінено реєстраційний номер НОМЕР_3 , зв`язку з чим остання звернулася із заявою до ЧВП ГУНП в Чернігівській області за фактом незаконного заволодіння автомобілем тому було внесено дану заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019270010007512 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України. Позивач вважала, що укладені договір купівлі-продажу транспортного засобу від 22.11.2019 року №7502/19/003563 та договір комісії №7502/19/003563 від 22.11.2019 є недійсними, оскільки вона їх не підписувала і на підписання договору нікого не уповноважувала, тобто відсутнє її волевиявлення на вчинення цього правочину.
Посилаючись на викладене, ОСОБА_1 просила суд визнати зазначені договори недійсними та скасувати державну реєстрацію права власності на автомобіль VW Caddy Kasten 2.0 SDI (2K) (фургон малотоннажний-В), 2008 року випуску, червоного кольору, VIN № кузова НОМЕР_1 про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
У судове засідання позивач та її представник подали заяву про розгляд справи без їх участі, просили позов задовольнити.
Відповідач ТОВ «Автоконсул» у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи сповіщався завчасно і належним чином, про причини неявки суду не повідомлено.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи сповіщалася завчасно і належним чином. Повістка відповідачу надсилалася за зареєстрованим у встановленому законом порядку. Відповідно п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси вважається, що днем вручення судової повістки. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи сповіщався у встановленому законом порядку за місцем зазначеним в договорі про надання правової допомоги від 30.05.2020.
Представник відповідача Регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався належним чином, подав до суду відзив на позовну заяву, в якій просив відмовити в задоволенні позову.
Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів МВС, транспортний засіб Volkswagen Caddy 2/0 SDI (2К), фургон малотонажний-В, 2008 року випуску, червоного кольору, vin № НОМЕР_4 , 14 липня 2016 року був зареєстрований за позивачем ОСОБА_1 .
26 листопада 2019 року територіальним сервісним центром №7441 РСЦ МВС в Чернігівській області було проведено перереєстрацію вказаного транспортного засобу на гр. ОСОБА_2 , тип операції - перереєстрація на нового власника за договором купівлі-продажу, укладеного за участю суб`єкта господарювання.
Відповідно до діючої на момент проведення перереєстрації редакції Порядку-1388, станом на 26 листопада 2019 року державна реєстрації (перереєстрація) транспортних засобів проводилася на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортного засобу, відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Вичерпний перелік таких документів, що визначений п. 8 Порядку-1388, передбачає можливість проведення реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу на підставі пред`явленого адміністратору сервісного центру МВС договору комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договору купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем виступає такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортного засобу суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу.
Відповідачем ОСОБА_3 було пред`явлено передбачений законодавством перелік документів.
Відповідно до висновку судово-почеркознавчої експертизи від 18.08.2020 № 3775-3778/20-24 підпис від імені ОСОБА_1 в договорі комісії №7502/19/003563 від 22.11.2019 в графі «прізвище, ініціали, підпис уповноваженої особи» в колонці «Комітент ОСОБА_1 » виконаний рукописним способом, письмовим приладом без попередньої технічної підготовки та використання технічних засобів та виконаний не ОСОБА_1 , а іншою особою.
Згідно із ч.1 ст.202 ЦК правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (4.4 цієї ж статті).
У ст.203 ЦК визначено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Згідно із ч.2 ст.207 ЦК правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Відповідно до ч. 4 ст.263 Цивільного процесуального кодексу при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах ВС.
У постанові колегії суддів другої судової палати КЦС від 22.01.2020 у справі № 674/461/16-ц зроблено висновок, що «підпис є обов`язковим реквізитом правочину, вчиненого в письмовій формі. Наявність підпису підтверджує наміри та волю й фіксує волевиявлення учасника(-ів) правочину, забезпечує їх ідентифікацію та цілісність документа, в якому втілюється правочин. Внаслідок цього підписання правочину здійснюється стороною (сторонами) або ж уповноваженими особами».
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком Державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою КМУ від 07 вересня 1998р. № 1388 (далі - Порядок-1388).
Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Встановивши, що ОСОБА_1 договору комісії №7502/19/003563 від 22.11.2019 не підписувала, відповідно, істотних умов цього договору не погоджувала, суд доходить висновку, що в ОСОБА_1 було відсутнє волевиявлення на укладення спірного договору.
Разом з тим у постанові від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-4 Велика палата ВС зазначила: «Якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини. Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено.
Відповідно до ст.204 ЦК правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Зазначена норма кореспондує чч.2, з ст.215 ЦК, висвітлює різницю між нікчемним і оспорюваним правочином і не застосовується до правочинів, які не відбулися, бо є невчиненими. Разом з тим ВП ВС констатує, що у випадку оспорювання самого факту укладення правочину такий факт може бути спростований не шляхом подання окремого позову про недійсність правочину, а під час вирішення спору про захист права, яке позивач вважає порушеним шляхом викладення відповідного висновку про неукладеність спірних договорів у мотивувальній частині судового рішення».
Згідно з ч. 1 ст. 15, ч.1 ст.16 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і по захист яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення та забезпечити поновлення порушеного права.
Враховуючи наведене, спірні договори купівлі-продажу транспортного засобу від 22.11.2019 року №7502/19/003563 та комісії №7502/19/003563 від 22.11.2019 є неукладеними, тому у задоволенні позову в даній частині позову слід відмовити саме з підстав обрання позивачем неефективного способу захисту, оскільки неможливо визнати неукладений правочин недійсним.
При цьому за наявності для того підстав позивач не позбавлена права заявити вимогу про скасування державної реєстрації права власності на спірний автомобіль, що також узгоджується з постановою ВП ВС від 4.07.2018 у справі №653/1096/16-4, п.96).
Відповідно до п.15 Порядку-1388 адміністратором сервісного центру МВС було проведено всі необхідні перевірки для установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром транспортних засобів, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна, відомостей про особу за Єдиним реєстром боржників.
Після проведення перевірок, відповідно до законодавства, на заяві власника транспортного засобу було зроблено запис щодо відсутності відомостей про розшук, арепгг, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників, що засвідчено підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням ПІП та дати.
За результатами проведення вказаних вище перевірок, заборон/обмежень/арештів щодо вказаного транспортного засобу виявлено не було.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 рою № 1200 затверджено Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (далі - Порядок-1200).
Цей Порядок визначає механізм провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва (далі - транспортні засоби) та їх складовими частинами (двигуни, шасі, кузови, рами), що мають ідентифікаційні номери, а також тими транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, які перебували в користуванні і були зареєстровані в установленому законодавством порядку.
Дія цього Порядку поширюється на всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють передачу для реалізації транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, оптову та роздрібну торгівлю ними і оформлення необхідних документів (далі - суб`єкти господарювання).
Облік суб`єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами, мотоколясками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, ведеться у порядку, встановленому МВС. Головний сервісний центр МВС формує та веде електронний реєстр таких суб`єктів господарювання.
Згідно п 42 Порядку-1200 на комісію приймаються технічно справні транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, та транспортні засоби з дефектами.
На комісію приймаються транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, зареєстровані або зняті з обліку в уповноваженому органі МВС, або машини, зняті з обліку в Держпродспоживслужбі, для їх подальшої реалізації (п. 43 Порядку-1200): від громадян України - за наявності паспорта громадянина України чи тимчасового посвідчення громадянина України, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) або свідоцтва про реєстрацію машини, свідоцтва про спадщину, рішення суду або довідки на складову частину, що має ідентифікаційний номер, виданої уповноваженим органом МВС або Держпродспоживслужбою. На комісію можуть прийматися складові частини, що мають ідентифікаційні номери, на підставі документів, що підтверджують законність їх придбання; від суб`єктів господарювання - за наявності накладної із зазначенням моделі, марки транспортного засобу, номера шасі, двигуна, його ціни, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) або свідоцтва про реєстрацію машини, паспорта та доручення уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Відповідно п.44 Порядку-1200 на комісію не приймаються транспортні засоби або машини, щодо яких в установленому порядку повідомлено про накладення арешту або заборону зняття їх з обліку, які не зареєстровані в уповноваженому органі МВС або Держпродспоживслужбі, а також транспортні засоби, щодо яких не надано відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) чи свідоцтва про реєстрацію машини.
Пунктом 48 Порядку-1200 передбачено, що комісіонер під час приймання на комісію транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери: зобов`язаний ретельно перевірити документи, які пред`являє комітент чи довірена особа, звірити відповідність записів у них з фактичними ідентифікаційними номерами складових частин. У разі виявлення ознак підроблення документів, номерів складових частин або невідповідності записів з нанесеними на них ідентифікаційними номерами комісіонер зобов`язаний невідкладно повідомити про це відповідно територіальному органові Національної поліції та Держпродспоживслужбі; складає акт технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер.
Таким чином, саме комісіонер під час приймання транспорту на комісію перевіряє пред`явлені документи; проведення перевірки дійсності довіреності ( у разі її пред`явлення) за Єдиним реєстром довіреностей чи іншим шляхом Порядком-1200 не передбачено.
Разом з тим, Пункт 40 Постанови-1388 констатує, що у разі встановлення факт знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованій, (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Також Регіональним сервісним центром МВС в Чернігівській області 19 лютого 2020 року слідчому у кримінальному провадженні - начальнику відділення СВ ВП ГУНП в Чернігівській області старшому лейтенанту поліції Пантюху Я.В. було надано тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр судових розслідувань за №12019270010007512 від 27 листопада 2019 року і вилучено матеріали реєстраційної справи від 26 листопада 2019 року щодо транспортного засобу Volkswagen Caddy 2/0 SDI (2К), фургон малотонажний-В, 2008 року випуску, червоного кольору, vin № НОМЕР_4 , про що останнім 19 лютого 2020 року складено опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, та протокол тимчасового доступу до речей і документів.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, суд дійшов висновку про скасування державної реєстраціі права власності за ОСОБА_2 на автомобіль VW Caddy Kasten 2.0 SDI (2K) (фургон малотоннажний-В), 2008 року випуску, червоного кольору, VIN № кузова НОМЕР_1 про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Тому судові витрати на користь позивача слід стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоконсул» та ОСОБА_2 в розмірі по 420 грн. 40 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 на автомобіль VW Caddy Kasten 2.0 SDI (2K) (фургон малотоннажний-В), 2008 року випуску, червоного кольору, НОМЕР_6 № кузова НОМЕР_1 про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоконсул» (місце знаходження: вул. Зодчих, 52, м. Київ, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41510103) та ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі по 420 грн. 40 коп. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 24.12.2020.
Суддя Л.В. Карапута