Рішення № 93797021, 22.12.2020, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
553/2114/20
Номер документу
93797021
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2114/20

Провадження № 2/553/993/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22.12.2020 рокум. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Парахіної Є.В.,

при секретарі - Сіомашко В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2020 року Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів. Позивач вказує, що відповідачу на підставі заяви, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 01.10.2015 року, згідно рішення Управління призначено житлову субсидію, яку вона отримувала з 01.10.2015 року по 30.04.2018 року. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 27.04.2018 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1022" з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Відповідач не повідомила Управління про факт, що перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , який не зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, проте у зв`язку з відсутністю інформації про шлюб за період з 01.05.2018 року по 31.08.2019 року відповідачу автоматичним розрахунком було призначено житлову субсидію: з 01.05.2018 року по 30.09.2018 року – 0 грн. 00 коп. щомісяця; з 01.10.2018 року по 31.10.2018 року – 486 грн. 05 коп.; з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року – 1320 грн. 52 коп.; з 01.12.2018 року по 31.12.2018 року – 1324 грн. 91 коп.; з 01.01.2019 року по 31.03.2019 року – 1325 грн. 56 коп. щомісяця; з 01.04.2019 року по 30.04.2019 року – 613 грн. 51 коп.; з 01.05.2019 року по 31.08.2019 року – 0 грн. 00 коп. щомісяця. Відділом житлових субсидій Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради 26 вересня 2019 року встановлено, що ОСОБА_2 перебуває у шлюбі. Оскільки ОСОБА_2 отримуючи житлову субсидію за період з 01.05.2018 року по 31.08.2019 року не повідомила Управління про склад сім`ї, виникла переплата у розмірі 7721 грн. 67 коп. За період з 01.05.2018 року по 31.08.2019 року з організацій - надавачів послуг знято суму надміру перерахованої субсидії, а саме: Полтавагаз Збут – 4113 грн. 12 коп., Полтаваобленерго – 146 грн. 89 коп., Полтававодоканал – 144 грн. 24 коп., Полтаваенергозбут – 52 грн. 79 коп. Згідно з реєстром одержувачів житлових субсидій у готівковій формі для виплати субсидії ОСОБА_2 отримала у лютому 2019 року 1325 грн. 56 коп., у березні 2019 року 1325 грн. 56 коп., у квітні 2019 року 613 грн. 51 коп. Таким чином, оскільки кошти в сумі 4457 грн. 04 коп. повернута з організацій - надавачів послуг, сума надміру виплаченої житлової субсидії, отримана відповідачем у готівковій формі, складає 3264 грн. 63 коп.

Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради на рахунок Міністерства соціальної політики України суму надміру виплачених коштів житлової субсидії у розмірі 3264 грн. 63 коп., а також стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 08.10.2020 року позовну заяву Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради залишено без руху з наданням позивачу часу для усунення недоліків. Матеріали на виконання ухвали надійшли до суду 16.10.2020 року.

Ухвалою суду від 27.10.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справ, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує про те, що з позовними вимогами Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради не погоджується, оскільки 01102015 року при зверненні з заявою про призначення житлової субсидії, подавала копію власного паспорту громадянина України з відміткою про те, що перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 , тим самим довела вказану інформацію до відому працівників Управління. Не вказала відомості про чоловіка в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулася за призначення житлової субсидії, оскільки він за адресою: АДРЕСА_1 , не проживає та не зареєстрований. Заяву від 26.09.2019 року писала під диктовку працівника Управління, тому зміст її позиції дещо викривлений. Просила позовну заяву залишити без задоволення.

Представник позивача Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради Дорошенко О.В. надав суду відповідь на відзив, в якій наголосив на тому, що копія паспорту громадянина України на ім`я ОСОБА_2 подана нею 26.09.2019 року. Перелік документів, подання яких необхідне для призначення житлової субсидії, визначений "Положення про порядок призначення житлової субсидії", подання до органу соціального захисту населення копії паспорту вказаним Порядком не передбачене, підстав вимагати подання цього документу у працівника Управління не було і такий документ не подавався. Просив позов задовольнити у повному обсязі.

В судовому засідання представник позивача ОСОБА_5 позов підтримав, просив задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник адвокат Пархоменко А.О. проти задоволення позову заперечували з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача проти позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 3 "Положення про порядок призначення житлової субсидії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з п. 3 вищевказаного Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

За змістом п.п. 6, 7, 13 "Положення про порядок призначення житлової субсидії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції, яка діяла на час призначення субсидії відповідачу), субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням ; договір найму (оренди) житла (за наявності).

01.10.2015 року ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради з заявою про призначення житлової субсидії, разом з якою подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулася за призначення житлової субсидії, в якій вказала, що в будинку фактично проживає тільки вона.

Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради за заявою відповідача їй призначено житлову субсидію.

Так, згідно з рішенням Управління про призначення субсидії від 22.06.2018 року ОСОБА_2 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальна площа 34,50 кв.м, на площу 44,70 кв.м з травня 2018 року по вересень 2018 року включно щомісячно в сумі 0 грн. 00 коп., визначено об`єм та вартість соціальної норми, фактичного споживання, розмір субсидії та обов`язкової плати за послуги ПАТ "Полтаваобленерго" (в подальшому – ПАТ "Полтваенергозбут"), ВАТ "ПолтавагазЗбут", ПАТ "Полтававодоканал".

Рішенням Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради від 05.11.2018 року ОСОБА_2 розраховано субсидію на 1 місяць - жовтень 2018 року в сумі 486 грн. 05 коп., рішенням від 26.11.2018 року – розраховано субсидію на 5 місяців з листопада 2018 року по березень 2019 року включно в сумі 1320 грн. 52 коп., рішенням від 21.12.2018 року - розраховано субсидію на 4 місяців з грудня 2018 року по березень 2019 року включно в сумі 1324 грн. 91 коп., рішенням від 18.04.2019 року - розраховано субсидію на 1 місяць квітень 2019 року включно в сумі 613 грн. 51 коп., рішенням від 29.01.2019 року – розраховано субсидію на 3 місяця з січня 2019 року по березень 2019 року включно в сумі 1325 грн. 56 коп., рішенням від 23.05.2019 року не призначено житлову субсидію з 1 травня 2019 року, оскільки вартість у межах норм споживання з урахуванням пільг не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї, рішенням від 21.06.2019 року за перерахунком призначено житлову субсидію на 4 місяці з червня 2019 року по вересень 2019 року включно в сумі 0 грн. 00 коп., рішенням від 23.07.2019 року - за перерахунком розраховано житлову субсидію на 3 місяця з липня 2019 року по вересень 2019 року включно щомісячно в сумі 00 грн. 00 коп., рішенням від 21.08.2019 року не призначено житлову субсидію з 1 серпня 2019 року, оскільки вартість у межах норм споживання з урахуванням пільг не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї.

Відділом житлових субсидій Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради встановлено, що ОСОБА_2 перебуває у шлюбі, проте про вказані обставини ОСОБА_2 Управління не повідомила.

Як вбачається з заяви ОСОБА_2 від 26.09.2019 року, адресованої заступнику голови ради з питань діяльності виконавчого органу – начальнику управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради, повідомила, що з січня 1975 року перебуває у шлюбі до теперішній час, про що не повідомила вчасно. Зазначила, що про повернення коштів їй повідомлено 26.09.2019 року.

Наявна в матеріалах справи копія паспорту відповідача ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 з копією сторінки 10, яка позивачем приєднана до позову, містить відмітку про те, що отриманий цей документ Управлінням соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради 26.09.2019 року.

Доказів того, що копія паспорту надавалась відповідачем до Управління 01.10.2015 році, судом не встановлено.

Зміст заяви ОСОБА_2 про призначення житлової субсидії від 01.10.2015 року місить відомості про те, що її особа встановлювалась працівником УСЗН Подільської районної у м. Полтаві ради на підставі паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 02.12.1999 року Ленінським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області.

Разом з тим, жодних об`єктивних даних про те, що відповідач доводила до відому працівників Управління про перебування у шлюбі та надавала документи, на підтвердження вказаних обставин, матеріали справи не містять.

Як встановлено в п. 13 "Положення про порядок призначення житлової субсидії" в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_2 з заявою про призначення житлової субсидії, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у

порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку про доведеність того факту, що ОСОБА_2 не повідомила Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради про сімейний стан – перебування у шлюбі з ОСОБА_4 , який зареєстрований та проживає за іншою адресою, що після зміни порядку призначення житлової субсидії з травня 2018 року є обставиною, що впливає на призначення субсидії.

Як визначено в п. 22 "Положення про порядок призначення житлової субсидії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції, чинній на час вирішення питання про припинення субсидії), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою). У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Аналогічні положення закріплені в п.п. 119, 121, 125, 127 Положення в редакції, чинній на час розгляду даної справи судом.

Як вбачається з витягу з протоколу засідання комісії з призначення всіх видів соціальних допомог, пільг та субсидії № 38 від 01.10.2019 року, комісія розглянула подання відділу житлових субсидій відповідно до п. 22 "Положення про порядок призначення житлових субсидій" щодо можливості припинення субсидії з 01.09.2019 року ОСОБА_2 , 1955 року народження, за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки отримувач житлової субсидії вчасно не повідомила про сімейний стан. Комісія вирішила припинити субсидію ОСОБА_2 з 01.09.2019 року.

За період з 01.05.2018 року по 31.08.2019 року з організацій-надавачів послуг знято суму надміру перерахованої субсидії, а саме: АТ "Полтавагаз Збут" – 4113 грн. 12 коп., АТ "Полтаваобленерго" – 146 грн. 89 коп., КП "Полтававодоканал" – 144 грн. 24 коп., АТ "Полтаваенергозбут" – 52 грн. 79 коп.

Згідно з реєстром одержувачів житлових субсидій у готівковій формі для виплати субсидії за лютий, березень, квітень 2019 року ОСОБА_2 отримала загалом 3264 грн. 63 грн. (1325 грн. 56 коп. за лютий 2019 року, 1325 грн. 56 коп. за березень 2019 року, 613 грн. 51 коп. за квітень 2019 року).

Таким чином, сума надміру виплаченої житлової субсидії складає 3264 грн. 63 коп.

Листом Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради № 05-7160 від 23.09.2020 року відповідач ОСОБА_2 повідомлялася про необхідність повернення на рахунок Міністерства соціальної політики України суми надмірно перерахованої субсидії в розмірі 3264 грн. 63 коп., разом з тим, кошти не повернула.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог УСЗН Подільської районної у м. Полтаві ради та необхідність задоволення позову.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує наступне.

Позивачем Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп., на підтвердження чого суду надано платіжне доручення № 3096 від 15.10.2020 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно положень п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп.

Як вбачається з довідки МСЕ № 0169693 від 04.12.2007 року, ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи безстроково.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням вищенаведеного, судові витрати, понесені у даній справі позивачем Управлінням соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради у виді сплати судового збору, підлягають компенсації за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради (місцезнаходження – м. Полтава, вул. Анатолія Кукоби, 39) до ОСОБА_1 (місце проживання – АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) про стягнення коштів – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 3264 (три тисячі двісті шістдесят чотири) грн. 63 коп. на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради на рахунок Міністерства соціальної політики України.

Судові витрати Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради у виді сплати судового збору в сумі 2102 грн. 00 коп. компенсувати за рахунок держави.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до Полтавського апеляційного суду апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 23.12.2020 року.

Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиЄ. В. Парахіна