
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/435/20
2-о/287/21/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2020 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Винара Л.В.
з участю секретаря Кострицької Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду Житомирської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про встановлення факту смерті,-
В С Т А Н О В И В:
10.03.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Олевського районного суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області помер її рідний брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель с. Білокоровичі, Олевського району, Житомирської області і похований на кладовищі в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області. Медичне обстеження трупу на визначення причини смерті не проводилося, у зв`язку з тим, що був відсутній транспорт, щоб привести труп до моргу на розтин.
Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) відмовив заявниці ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті, посилаючись на відсутність документів вказаних в п.1 ч.5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні. Встановлення факту смерті заявниці необхідно для отримання свідоцтва про смерть.
Заявниця в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що стверджується матеріалами справи. Ухвалою суду від 24.06.2020 року визнано обов`язковою явку в судове засідання заявниці ОСОБА_1 при розгляді справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті. При цьому 30.09.2020 року, 10.12.2020 року заявниця в судове засідання не з`явилась. 29.09.2020 року до суду від заявниці надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби.
Від заінтересованої особи – Олевського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький)надійшла заява, з проханням розглядати справу без участі представника відділу та прийняти рішення відповідно до вимог законодавства України.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Статтею 315 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення юридичних фактів, які розглядаються судом в порядку окремого провадження.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, встановлення факту смерті особи в певний час, день, місяць та рік проводиться тільки у разі неможливості реєстрації органом реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Факт смерті особи в певний час встановлюється за умови подання заявником документів про відмову органів реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт смерті, яка обумовлюється несвоєчасним зверненням у ці органи або відсутністю документів, які стверджують подію смерті.
При зверненні до суду заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланням на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. Доказами, цього можуть бути: медичне свідоцтво, акт органів міліції, акт органів пожежного і водного нагляду та інші докази.
Як вбачається з матеріалів справи, заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та стверджує у позовній заяві, що є рідною сестрою ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , але при цьому належних доказів на підтвердження зазначеного суду не надала.
Заявницею на підтвердження смерті ОСОБА_2 , в якості доказів надано довідку Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області від 24.02.2020 за № 1193 про те, що ОСОБА_2 , 1983 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно похований в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області (а.с. 5).
Із змісту повідомлення Олевського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 06.03.2020 року вбачається, що заявниці ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 у зв`язку звідсутністю документів, вказаних в п.1 ч.5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (а.с. 6).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 60144309 від 12.05.2020 року, інформація в Спадковому реєстрі відносно ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня (а.с. 29).
Станом на день смерті ОСОБА_2 був чинним Порядок, затверджений Наказом МВС України, МОЗ України, Генеральної прокуратури України 28.11.2012 № 1095/955/119 взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров`я та прокуратури України при встановленні факту смерті людини, з метою запобігання випадкам приховування насильницької смерті громадян, для забезпечення ефективної взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров`я та прокуратури України при перевірці фактів смерті людини, пунктом 3 якого визначено порядок дій працівників закладів охорони здоров`я: у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку на місце події обов`язково виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом МОЗ України від 08.08.2006 № 545, фельдшер закладу охорони здоров`я, який констатує факт смерті, проводить зовнішній огляд трупа, за результатами якого інформує орган внутрішніх справ і адміністрацію цього закладу охорони здоров`я про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть). У таких випадках працівником органу внутрішніх справ складається висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання за формою згідно з додатком до цього Порядку (далі - Висновок); а пунктом 5 визначено порядок дії працівників органів внутрішніх справ, а саме:
1) працівники органів внутрішніх справ реєструють повідомлення про факт смерті людини, у тому числі ті, що надійшли від закладів охорони здоров`я;
2) при надходженні повідомлень про факт смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку відповідно до підпункту 4 пункту 3 цього Порядку працівники органів внутрішніх справ негайно виїжджають на місце події разом з лікарем, у випадках, передбачених наказом МОЗ України від 08.08.2006 № 545, - з фельдшером, а за необхідності - з іншими спеціалістами;
3) за результатами зовнішнього огляду трупа та після з`ясування обставин смерті людини, при відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку працівником органу внутрішніх справ складається Висновок, до якого додаються фотознімки трупа та місця його виявлення.
Однак в матеріалах справи відсутні докази того, що про смерть ОСОБА_2 повідомлялись заклади охорони здоров`я та правоохоронні органи, проводилось медичне обстеження трупу на визначення причин смерті.
Згідно положень ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», за зверненням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого відповідно до затвердженої проектної документації. Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Положенням ст. 27 цього закону передбачено, що кожне поховання та перепоховання померлих реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі ліквідації кладовища книга реєстрації поховань померлих передається на зберігання до архіву органу місцевого самоврядування.
Як роз`яснено у пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 № 5 заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Заявниця зобов`язана обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Однак, заявниця ОСОБА_1 , незважаючи на визнання судом її явки обов`язковою, в судові засідання жодного разу не з`явилась, не надала суду належних та достатніх доказів щодо обставин смерті ОСОБА_2 , 1983 року народження. Заявницею не зазначено та не надано суду доказів, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 у певний час, у певному місці і за певних обставин (довідка про захоронення, дозвіл на поховання; витяг з книги реєстрації поховання померлих, документи слідчих органів, медичних установ, сільської ради, документи на підтвердження понесених витрати по похованню з відповідних ритуальних служб, фотокартки, тощо), не вказано час та відповідне місце поховання, не зазначено при яких обставинах настала смерть останнього і чому факт смерті не було зареєстровано, а також відсутні докази, що заявниця є рідною сестрою померлого ОСОБА_2 .
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для встановлення факту смерті та задоволення заявлених вимог у зв`язку з недоведеністю.
На підставі викладеного, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст. 4, 12, 293, 315, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про встановлення факту смерті - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП – НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ЄДРПОУ 33367371, адреса місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Володимирська, 5, Житомирської області.
Суддя: Л.В.Винар