Рішення № 93787980, 21.12.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
640/3601/20
Номер документу
93787980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2020 року м. Київ № 640/3601/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі Філії «Виробниче ремонтно-технічне підприємство «Укргазенергосервіс» до Антимонопольного комітету України, в особі Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, про визнання протиправним та скасування рішення від 14.01.2020 №763-р/пк-пз,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося позовом Акціонерне товариство «Укртрансгаз», в особі Філії «Виробниче ремонтно-технічне підприємство «Укргазенергосервіс» (далі також - позивач) із позовною заявою до Антимонопольного комітету України, в особі Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель (далі також - відповідач), в якому просить скасувати рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 14.01.2020 №763-р/пк-пз.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що висновки відповідача про необґрунтованість відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Дан Девелопмент». Посилався на те, що пропозиція даного товариства не відповідала тендерній документації та містила суперечності, що є підставою для відхилення такої пропозиції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.02.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

У наданому суду відзиві відповідач обґрунтовує правомірність прийнятого рішення. Просить відмовити у задоволені позову у зв`язку з тим, що оскаржуване рішення прийнято законно та обґрунтовано. Зазначено, що тендерна пропозиція ТОВ «Дан Девелопмент» відповідає тендерної документації, викладеній у абз.4 п.п.3.2 п.1 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції».

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив.

Акціонерне товариство «Укртрансгаз», в особі Філії «Виробниче ремонтно-технічне підприємство «Укргазенергосервіс» (Замовник) 22.10.2019 розпочало процедуру відкритих торгів на порталі «Prozorro», оголошення №UA-2019-10-22-000265-с, предмет закупівлі - «Послуги з прибирання», тендерна документація затверджена протоколом тендерного комітету Замовника від 16.10.2019 №19-25-1268з.

Протоколом розгляду тендерних пропозицій від 17.12.2019 №3201/19/25/1268р у процедурі закупівель згідно оголошення №UA-2019-10-22-000265-с тендерну пропозицію ТОВ «Дан Девелопмент» відхилено через її невідповідність умовам тендерної документації (пункт 4 частини 1 статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі»).

ТОВ «Дан Девелопмент», не погодившись з рішенням тендерного комітету Замовника, 21.12.2019 подало скаргу до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель за №UA-2019-10-22-000265-с.а3 з вимогою зобов`язати Замовника скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Дан Девелопмент».

За результатами розгляду зазначеної скарги, рішенням постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 14.01.2020 №763-р/пк-пз (далі - оскаржуване рішення відповідача) зобов`язано Акціонерне товариство «Укртрансгаз», в особі Філії «Виробниче ремонтно-технічне підприємство «Укргазенергосервіс» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Дан Девелопмент» за процедурою закупівлі - «Послуги з прибирання», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2019-10-22-000265-с.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивачем оскаржено його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд зазначає наступне.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі».

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» зокрема передбачено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов`язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України.

Відповідно до частин дев`ятої - одинадцятої статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов`язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз`яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарг приймаються органом оскарження виключно на його засіданнях.

Орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, у якому зазначаються: висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі; висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні; підстави та обґрунтування прийняття рішення; у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов`язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.

Наведені правові норми свідчать, що орган оскарження перевіряє рішення, дії чи бездіяльність замовника на предмет їх відповідності законодавству у сфері публічних закупівель, зокрема принципам, визначеним Законом України «Про публічні закупівлі» та встановивши, порушення процедури закупівлі, може зобов`язати замовника вчинити дії щодо усунення виявлених порушень.

Пунктами 29, 30 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 22 названого Закону тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі, їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз «або еквівалент». Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля.

Частиною 1 статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі.

У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 30 Закону «України про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

З матеріалів справи слідує, що протоколом розгляду тендерних пропозицій від 17.12.2019 №3201/19/25/1268р тендерну пропозицію ТОВ «Дан Девелопмент» відхилено через її невідповідність умовам тендерної документації (пункт 4 частини 1 статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі»).

Підставою для відхилення тендерної документації вказано наступне: щодо відповідності повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції - підтверджено, але встановлено невідповідність вимогам тендерної документації замовника: 3.3.1. на виконання п.п.3.2. п.1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» умов тендерної документації Учасник повинен завантажити документи, що підтверджують правомочність керівника, зокрема: установчі документи (статут або установчий договір, або засновницький договір, або положення (з відміткою державного реєстратора, скан-копія з документу), або довідка (в довільній формі, скан-копія) учасника процедури закупівлі з кодом адміністративних послуг, за яким можна отримати доступ до чинних установчих документів учасника на веб-порталі МЮУ (за електронною адресою https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch). У складі тендерної пропозиції ТОВ «Дан Девелопмент» (код 41788608) міститься, зокрема, статут (файл « 11.Статут ориг+копія.pdf»), затверджений рішенням учасника від 02.03.2018 №2, не містить відмітки державного реєстратора, а також не надано довідку з кодом адміністративних послуг, за яким можна отримати доступ до чинних установчих документів учасника, що не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.

Дослідивши пропозицію ТОВ «Дан Девелопмент» судом встановлено наступні документи: статут (файл « 11.Статут ориг+копія.pdf»), затверджений загальними зборами учасників від 02.03.2018 №2, що не містить відмітки державного реєстратора; опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» (файл « 13.Опис к Сатуту копія завір. pdf») де, зокрема зазначено код: 171716749236 та за яким можна отримати доступ до чинних установчих документів учасника на веб-порталі МЮУ (за електронною адресою https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), що передбачено Документацією.

Слід зазначити, що умовами Документації передбачено надання статуту або установчого договору, або засновницького договору, або положення, або довідки учасника процедури закупівлі з кодом адміністративних послуг, за яким можна отримати доступ до чинних установчих документів учасника на веб-порталі МЮУ (за електронною адресою https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

За результатами перевірки відповідачем досліджено, що на веб-порталі МЮУ за електронною адресою https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch коду адміністративних послуг, наданих ТОВ «Дан Девелопмент» (скаржником) у складі пропозиції міститься статут (13 сторінок) та свідоцтво про державну реєстрацію СПД/Виписка.

Також, у спірному рішенні вірно зазначено про те, що чинним Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено проставлення відмітки державним реєстратором на установчих документах, при цьому ч.4 ст.14 передбачено, що документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.

Законом України «Про публічні закупівлі» передбачено, що документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції/пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником (ч.4 ст.16 в редакції на час прийняття спірного рішення).

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача, викладених в оскаржуваному рішенні від 14.01.2020 №763-р/пк-пз щодо необґрунтованого відхилення АТ «Укртрансгаз» пропозиції ТОВ «Дан Девелопмент».

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено протиправність оскаржуваного рішення, в той час, як відповідачем покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 КАС України виконано, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Зважаючи, що у задоволенні позову, відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 72-77, 139, 242-243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Смолій