
Справа № 560/6415/20
РІШЕННЯ
іменем України
15 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., позивача ОСОБА_1 , представника позивача Вагіна Д.С., представника відповідача Дасюди Л.М., представника відповідача Циц С.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права , Комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова , Хмельницької обласної ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Хмельницького університету управління та права, в якому з врахуванням заяви про зміну предмету позову, просить суд:
визнати протиправними та скасувати рішення Комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року та протоколом №2 від 16 вересня 2020 року, в частині що стосується ОСОБА_1 ;
визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної ради щодо не внесення (не подання) кандидатури претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556-VII, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова;
визнати протиправним та скасувати рішення виборчої комісії з виборів керівника закладу вищої освіти Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, яке оформлене протоколом №5 від 29 вересня 2020 року;
визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 23 жовтня 2020 року №178/2020-0 "Про укладення контракту з ОСОБА_2 ";
зобов`язати Хмельницьку обласну раду забезпечити проведення виборів ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова та внести (подати) кандидатуру претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року 1556-VII, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії щодо проведення виборів ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, які відбулися 29 вересня 2020 року та передачі Хмельницькій обласній раді протоколу №5 від 29 вересня 2020 року є протиправними, а рішення виборчої комісії з виборів керівника закладу вищої освіти Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, яке оформлене протоколом №5 від 29 вересня 2020 року також є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, на переконання позивача Хмельницькою обласною радою безпідставно та всупереч вимогам чинного законодавства не внесено (не подано) кандидатуру ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, які на переконання позивача порушили його право бути обраним ректором Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
11 листопада 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова діяв згідно вимог Закону України "Про вищу освіту", Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2014 року № 726, а належним відповідачем у даній справі відповідач вважає Хмельницьку обласну раду.
Крім того, у відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог саме до Хмельницького університет управління та права імені Леоніда Юзькова, оскільки університет в процесі виборів ректора, лише виконував нормативно правові акти, що регулюють виборчий процес та розпорядчі акти посадових осіб Хмельницької обласної ради, без проведення правової оцінки на відповідність їх чинному законодавству України, що в свою чергу є виключною компетенцією судової гілки влади.
Ухвалою від 17 листопада 2020 року, суд задоволив клопотання ОСОБА_1 та представника Хмельницького університету управління та права і залучив до участі у справі співвідповідачів: Комісію для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова та Хмельницьку обласну раду.
Цією ж ухвалою, суд залучив до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
03 грудня 2020 року до суду від представника Хмельницької обласної ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вказує на те, що на час набрання чинності Закону України "Про вищу освіту" позивач продовжував виконувати свої повноваження згідно з укладеним з ним контрактом, а 3 вересня 2015 року його повторно обрали ректором університету та 15 вересня 2015 року уклали контракт на 5-ть років.
Отже, на переконання представника відповідача, позивач, як те передбачено п. 10 ч. 2 Розділу XV "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про вищу освіту" реалізував своє право бути обраним на посаду керівника ще на один строк.
07 грудня 2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому вказує, що з огляду на те, що кандидатура ОСОБА_1 на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова відповідала вимогам Закону України "Про вищу освіту", бездіяльність Хмельницької обласної ради щодо не внесення (не подання) кандидатури ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова є протиправною, а Хмельницька обласна рада або уповноважений нею орган (особа) зобов`язана була внести (подати) кандидатуру ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 в силу імперативної вказівки правової норми абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту" та п. 12 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти.
07 грудня 2020 року до суду також надійшло письмове пояснення ОСОБА_2 , відповідно до яких зазначено, що у разі встановлення Хмельницьким окружним адміністративним судом відповідності кандидатури претендента ОСОБА_1 вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556-1/11, третя особа не заперечує щодо проведення виборів за участю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , як претендентів на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
11 грудня 2020 року від представника Хмельницької обласної ради до суду надійшло заперечення, в якому вказано, що абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вишу освіту" містить положення, що вносяться кандидатури претен дентів, які відповідають вимогам Закону (у тому числі, вимога щодо неможливості бути керівником закладу вищої освіти більше ніж два строки).
Представник відповідача також зазначив, що позиція комісії також сформувалась на підставі висновку, відображе ному у листі голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій С. Бабака від 9 вересня 2020 року № 04-24/13-2020/153408, а саме: особа, яка безперервно пропрацювала на посаді керівника закладу вищої освіти комунальної форми власності протягом 10 років /двох строків підряд) та скористалась своїм правом бути обраною на відповідну посаду на ще один строк, відповідно до п. 10 ч. 2 розділу XV "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про вищу освіту" не може бути обраною керівником відповідного закладу вищої освіти в контексті статті 42 нього Закону.
Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 08 грудня 2020 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задоволити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представники відповідачів у судовому засіданні заперечували проти задоволення заявлених позовних вимог, вказували на правомірність їх дій та просили відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях.
Третя особа у судове засідання не з`явилась, згідно письмових пояснень, які надійшли до суду, ОСОБА_2 просила розгляд справи здійснювати без її участі.
Заслухавши доводи позивача та його представника, заперечення представників відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.
Суд встановив, що 07 липня 2020 року головою Хмельницької обласної ради було видано розпорядження №92/2020-0 "Про оголошення конкурсу на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 ", яким оголошено конкурс на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 та призначено вибори на 29 вересня 2020 року.
Для розгляду документів претендентів на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова створено комісію у складі згідно з додатком, до розпорядження голови обласної ради від 07 липня 2020 року №92/2020-0.
08 липня 2020 року Хмельницька обласна рада розмістила оголошення про проведення конкурсу на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Оголошення про проведення конкурсу на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 було розміщено на сайті Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
03 вересня 2020 року ОСОБА_1 подав до Хмельницької обласної ради документи для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
10 вересня 2020 року відбулося засідання комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Рішенням комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року, запропоновано голові обласної ради внести до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Ковтун І.Б. як такої, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" для голосування на виборах на посаду ректора, які відбудуться 29 вересня 2020 року.
За пропозицію запропонувати голові обласної ради внести до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Омельчука О.М., як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" для голосування на виборах на посаду ректора, які відбудуться 29 вересня 2020 року члени комісії проголосували таким чином: "за" - 3; "проти" - 1; "утримались" - 1.
За пропозицію не вносити голові обласної ради до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Омельчука О.М. для голосування, оскільки обрання даного кандидата суперечить Закону України "Про вищу освіту" голосували наступним чином: "за" - 1; "проти" - 0; "утримались" - 4.
За пропозицію перенести голосування з визначення допуску кандидата ОСОБА_1 до участі у виборах до моменту отримання Департаментом освіти і науки облдержадміністрації роз`яснень із Міністерства освіти і науки голосували наступним чином: "за" - 1; "проти" - 0; "утримались" - 4.
Отже, в даному випадку жодна із вищезазначених пропозицій не набрала відповідної кількості голосів. Рішення не прийнято. За проведення повторного голосування комісія проголосувала одноголосно.
За пропозицію Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації звернутись до Міністерства освіти і науки України з питання прискорення надання роз`яснень правильного тлумачення статі 42 Закону України "Про вищу освіту" із наданням її на розгляд комісії та рекомендувати членам комісії зробити перерву в засіданні комісії до 16 вересня 2020 року проголосували наступним чином: "за" - 4; "проти" - 0; "утримались" -1.
16 вересня 2020 року відбулося засідання комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , яке оформлене протоколом №2.
За пропозицію запропонувати голові обласної ради внести до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Омельчука О.М., як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" для голосування на виборах ректора, які відбудуться 29 вересня 2020 року проголосували наступним чином: "за" - 1; "проти" - 1; "утримались" - 2.
17 вересня 2020 року першим заступником голови Хмельницької обласної ради було внесено до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру ОСОБА_2 - претендента на посаду ректора закладу, як такої, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" для голосування на виборах ректора Хмельницького університету управління та права, які відбудуться 29 вересня 2020 року.
29 вересня 2020 року відбулися вибори ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, на яких ректором Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова було обрано ОСОБА_2 .
30 вересня 2020 року головою організаційного комітету з проведення виборів ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова було передано Хмельницькій обласній раді як засновнику протокол виборчої комісії Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова про результати голосування з виборів ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова від 29 вересня 2020 року.
23 жовтня 2020 року головою Хмельницької обласної ради було видано розпорядження №178/2020-0 "Про укладення контракту з ОСОБА_2 ".
Відповідно до зазначеного розпорядження, із ОСОБА_2 , обраною ректором Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, укладено контракт строком на 5 років з 28 жовтня 2020 року до 27 жовтня 2025 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність Хмельницької обласної ради щодо не внесення (не подання) кандидатури претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556-VІІ, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, регламентовані приписами Закону України "Про вищу освіту".
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту", засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган (особа) протягом двох місяців з дня оголошення конкурсу на посаду керівника закладу вищої освіти приймає (приймають) пропозиції щодо претендентів на посаду керівника закладу вищої освіти.
Пунктом 7.6 Порядку проведення конкурсу на заміщення посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області (додаток 1 до Порядку призначення і звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій - об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, затвердженого рішенням Хмельницької обласної ради від 21 квітня 2016 року №48-5/2016; надалі - Порядок) визначено, що для проведення перевірки відповідності претендентів вимогам до Керівника, встановленим законодавством України, голова обласної ради створює комісію. Конкурсна комісія розглядає подані претендентами документи, визначає кандидатури претендентів, які відповідають вимогам законодавства, та рекомендує голові обласної ради кандидатури претендентів для внесення на розгляд уповноваженим органам для обрання.
Як встановив суд, на підставі ст. 42 Закону України "Про вищу освіту", положення п. 7.6 зазначеного Порядку та розпорядження голови Хмельницької обласної ради №92/2020-0 від 07 липня 2020 року, Хмельницька обласна рада уповноважила Комісію для розгляду документів претендентів на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова: 1) розглянути документи, які подані претендентами; 2) визначити претендентів, які відповідають вимогам законодавства; 3) рекомендувати голові обласної ради кандидатури претендентів для внесення на розгляд уповноваженим органом для обрання.
Пунктом 10 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, забезпечення проведення виборів, визначено вичерпний перелік документів, які подаються для участі у конкурсі і які вправі розглядати комісія та які є необхідними та достатніми для прийняття комісією рішення щодо визначення відповідності претендента вимогам законодавства та здійснення рекомендації голові обласної ради.
Як встановлено з матеріалів справи, 03 вересня 2020 року ОСОБА_1 подав до Хмельницької обласної ради документи для участі у конкурсі на заміщення вакантної посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , документи були подані в повному обсязі, що також було встановлено та підтверджено Комісією для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Проте, Комісія для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 прийняла рішення, яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року, Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації звернутись до Міністерства освіти і науки України з питання прискорення надання роз`яснень правильного тлумачення статті 42 Закону України "Про вищу освіту" із наданням її на розгляд комісії та зробити перерву в засіданні комісії до 16 вересня 2020 року.
Таким чином, всупереч вимогам п. 7.6 Порядку, Комісія для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова у рішенні від 10 вересня 2020 року, яке оформлене протоколом, фактично вирішила, що документів, поданих ОСОБА_1 недостатньо для розгляду та визначення відповідності претендента вимогам законодавства та вирішила звернутися за додатковим документом, який не передбачений ні п. 10 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, забезпечення проведення виборів, ні оголошенням про проведення конкурсу на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
З огляду на це, у комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 були відсутні будь-які правові підстави ставити виконання своїх обов`язків щодо визначення відповідності кандидатур претендентів вимогам законодавства, у залежність від отримання роз`яснень.
Більше того, рішення Комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року порушує принцип забезпечення рівності прав учасників виборів, гарантований п. 3 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, забезпечення проведення виборів.
Однак, рішенням Комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року, документи, які подані ОСОБА_2 , були розглянуті та запропоновано голові обласної ради внести до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Ковтун І.Б. для голосування на виборах на посаду ректора.
Проте, рішення щодо пропозиції голові обласної ради внести до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова кандидатуру Омельчука О.М. прийнято не було, серед іншого, у зв`язку з відсутністю додаткового документа - роз`яснення, не передбаченого ні п. 10 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, забезпечення проведення виборів, ні оголошенням Хмельницької обласної ради про проведення конкурсу на заміщення посади ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
06 вересня 2014 року набрав чинності Закон України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року 1556-VII, який, серед іншого, врегульовує порядок обрання керівника закладу вищої освіти та містить процедурні норми щодо порядку проведення виборів керівника закладу вищої освіти.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту", визначено, що одна і та сама особа не може бути керівником відповідного закладу вищої освіти більше ніж два строки.
Дія статей 42 і 43 цього Закону в частині вимог щодо перебування керівника закладу вищої освіти та керівника структурного підрозділу на посаді не більше двох строків поширюється на керівників, обраних на посаду після набрання чинності цим Законом. Керівники закладів вищої освіти, які обрані на відповідні посади на час набрання чинності цим Законом, продовжують виконувати свої повноваження згідно з укладеними з ними контрактами та мають право обиратися на відповідні посади на ще один строк (п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про вищу освіту").
Згідно з абз. 3 - 4 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту", керівник закладу вищої освіти обирається шляхом таємного голосування строком на п`ять років у порядку, передбаченому цим Законом і статутом закладу вищої освіти. Брати участь у виборах керівника закладу вищої освіти мають право: кожен науковий, науково-педагогічний та педагогічний штатний працівник закладу вищої освіти; представники з числа інших штатних працівників, які обираються відповідними працівниками шляхом прямих таємних виборів; виборні представники з числа студентів (курсантів), які обираються студентами (курсантами) шляхом прямих таємних виборів.
Відповідно до п. 2 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, керівник обирається за конкурсом на заміщення посади керівника шляхом таємного голосування строком на п`ять років відповідно до Закону України "Про вищу освіту", статуту закладу вищої освіти та з урахуванням цих Методичних рекомендацій.
Керуючись п. 5 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, процедура обрання керівника складається з таких етапів: 1) оголошення конкурсу та прийом документів від претендентів на посаду керівника; 2) підготовка виборів; 3) проведення виборів.
З огляду на це, законодавство містить нормативне тлумачення поняття обрання керівника закладу вищої освіти як процедури, яка складається із таких етапів: оголошення конкурсу та прийом документів від претендентів на посаду керівника; підготовка виборів: проведення виборів.
Суд встановив, що 28 липня 2010 року рішенням двадцять дев`ятої позачергової сесії Хмельницької обласної ради №3-29/2010 "Про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Хмельницького університету управління та права", ОСОБА_1 було призначено на посаду ректора Хмельницького університету управління та права на умовах контракту.
02 серпня 2010 року Хмельницьким університетом управління та права було видано наказ №429-к "Про призначення ректора університету".
Отже, на час набрання чинності Закону України "Про вищу освіту" ОСОБА_1 був призначений на посаду ректора Хмельницького університету управління та права на підставі рішення двадцять дев`ятої позачергової сесії Хмельницької обласної ради №3-29/2010 "Про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Хмельницького університету управління та права" та наказу Хмельницького університету управління та права №429-к від 02 серпня 2010 року "Про призначення ректора університету".
Стаття 58 Конституції України, закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).
При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що на момент набрання чинності Закону України "Про вищу освіту" ОСОБА_1 жодного разу не обирався на виборах керівника закладу вищої освіти на відповідний строк у розумінні ст. 42 Закону України "Про вишу освіту", а був призначений на посаду ректора Хмельницького університету управління та права, а відтак на переконання суду мав право брати участь у виборах ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, які відбулися 29 вересня 2020 року, як кандидат на посаду ректора.
Крім цього, 14 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства освіти і науки України стосовно надання роз`яснень з питань термінів перебування на посаді керівника закладу вищої освіти. Відповідно до роз`яснення Міністерства освіти і науки України, для керівників, які перебували на посаді на час обрання чинності Закону, вимоги, що надають їм право обиратися на посаду на ще один строк, передбачають наявність одночасно двох умов: обрання на посаду та виконання повноважень згідно з укладеним контрактом. Для всіх інших - діє норма, визначена в частині першій статті 42 Закону. Під час призначення ОСОБА_1 на посаду ректора у 2010 році одна з необхідних умов, визначених законодавством - обрання на посаду не була виконана.
Таким чином, з огляду на зазначене, рішення комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 , оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року та протоколом №2 від 16 вересня 2020 року, суперечать вимогам законодавства, зокрема, ст. 42 Закону України "Про вищу освіту", п. 7, 6 Порядку проведення конкурсу на заміщення посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що Комісія для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 зобов`язана була рекомендувати голові Хмельницької обласної ради кандидатуру ОСОБА_1 для внесення на розгляд Хмельницьким університетом управління та права імені Леоніда Юзькова для обрання на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
Положення абз. 2 ч, 3 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту" та п. 12 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти не надають засновнику або уповноваженому ним органу (особі) дискреційних повноважень щодо внесення або не внесення відповідної кандидатури, а встановлюють чітке імперативне правило - внести кандидатури саме тих претендентів, які відповідають вимогам цього Закону, до закладу вищої освіти для голосування,
Враховуючи те, що Хмельницька обласна рада або уповноважений нею орган (особа) зобов`язана була внести (подати) кандидатуру ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 в силу імперативної вказівки правової норми абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про вищу освіту" та п. 12 Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти.
Тому, суд приходить до висновку, що ефективним засобом захисту позивача є зобов`язання Хмельницької обласної ради внести (подати) кандидатуру претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556- VII, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що кандидатура ОСОБА_1 на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту", а бездіяльність Хмельницької обласної ради щодо не внесення (не подання) кандидатури ОСОБА_1 до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова є протиправною, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід задоволити у повному обсязі.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, яке оформлене протоколом від 10 вересня 2020 року та протоколом №2 від 16 вересня 2020 року, в частині що стосується ОСОБА_1 .
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної ради щодо не внесення (не подання) кандидатури претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556-VІІ, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені ОСОБА_3 .
Визнати протиправним та скасувати рішення виборчої комісії з виборів керівника закладу вищої освіти Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, яке оформлене протоколом №5 від 29 вересня 2020 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 23 жовтня 2020 року №178/2020-0 "Про укладення контракту з ОСОБА_2 ".
Зобов`язати Хмельницьку обласну раду забезпечити проведення виборів ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова та внести (подати) кандидатуру претендента ОСОБА_1 як такого, що відповідає вимогам Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року №1556-VІІ, до Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова для голосування на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 грудня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький університет управління та права (вул. Героїв Майдану, 8, Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 14163438) Комісія для розгляду документів претендента на посаду ректора Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова (майдан Незалежності, буд. 2, Хмельницький, Хмельницька область, 29005 , код ЄДРПОУ - 14163438) Хмельницька обласна рада (майдан Незалежності, 2, Хмельницький, Хмельницька область, 29005 , код ЄДРПОУ - 00022651) Третя особа:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2
Головуючий суддя П.І. Салюк