Рішення № 93786984, 16.12.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
520/2159/2020
Номер документу
93786984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2020 року № 520/2159/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.,

при секретарі судового засідання - Турко А.В.,

за участю:

представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - Варламова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, 4 пов., м. Харків, 61003), Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 поверх, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822 ) про визнання дій неправомірними, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просить суд : Визнати неправомірними дії Відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_2 ; кадастровий номер 6310138800:03:017:0014, площею 0.0554 га, згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки мав відбуватися частково за коефіцієнтом "2.5". а частково - за іншим коефіцієнтом "0,5" або"0.1" у зв`язку з чим відповідач неправомірно встановлено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_2 ; кадастровий номер 6310138800:03:017:0014, площею 0.0554 га.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовче засідання.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 року залучено Головне управління Держгеокадастру у Харківській області у якості другого відповідача по справі.

Відповідаче, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, було надано письмові пояснення в яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що при видачі витягів з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова Головне управління Держгеокадастру у Харківській області використовує програмне забезпечення для автоматизації процесів, пов`язаних з використанням нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року до якого внесені усі локальні коефіцієнти, які були затверджені рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 року за № 1474/19.

Позивач у судове засідання не прибула, через канцелярію суду надала клопотання про відкладення судового засідання. Протокольною ухвалою суду було відмовлено в задоволенні клопотання, оскільки позивачем не було надано належних і допустимих доказів щодо поважності причин неможливості прибуття у судове засідання.

Представник відповідача в судове засідання з`явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що між Харківською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі від 25.10.2004 року № 88106 04. Даний договір 25 жовтня 2004 року за № 88106/04 було зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.

Відповідно до п.2 укладеного договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 0.0554 га. в тому числі: під забудовою 0.0031 та. інших угідь 0.0523 га.

Відповідно до п. З договору оренди землі вказано, що на земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомого майна - який належить орендарю на праві приватної власності - нежитлова будівля літ. Т-1.

Пунктом 9 Договору визначено розмір орендної плати за земельну ділянку, який становить 2004 рік - 779,86 грн. в місяць, 2005 рік - 887,84 в місяць, 2006 рік - 1019,82 грн. в місяць, з 2007 року -1199,79 грн. в місяць.

Харківською міською радою 03.07.2013 року було прийнято рішення № 1209/13, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., в якому визначено базову вартість одного квадратного метру земель міста Харкова та розміри коефіцієнтів Км2 та Км3. У зв`язку з чим виникла необхідність внести зміни до договорів оренди землі, пов`язані зі зміною розміру орендної плати шляхом оформлення додаткової угоди до договору оренди землі.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 09.02.2015 року по справі 922/5756/14 позов Харківської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі задоволено частково. Вирішено внести зміни до п. 5 та п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 25 жовтня 2004 року за № 88106/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", виклавши пункти 5 та 9 в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 295 від 30 жовтня 2013 становить 1 671 180 грн. (один мільйон шістсот сімдесят одна тисяча сто вісімдесят гривень)","9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 408/14 від 07.11.2013 на рік становить 4,8 % від її нормативної грошової оцінки і складає 80 216 грн. (вісімдесят тисяч двісті шістнадцять гривень 64 копійки), або в місяць - 6 684,72 грн. (шість тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні 72 копійки)".

Харківською міською радою 27.02.2019 року було прийнято рішення № 1474/19, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 р., відповідно до якого оновлена нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року застосовується з 01.01.2020 року. При цьому, як вказував позивач, жодних показників та коефіцієнтів оприлюднено не було.

18.12.2019 року рішенням Харківської міської ради № 1908/19 затверджено порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року та встановлено, що плата за землю на підставі оновленої нормативної грошової оцінки вводиться в дію з 01.01.2020 року, що є підставою для внесення змін до договорів оренди землі.

Для розрахунку орендної плати позивачем отримано витяг Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №1149/176-20 від 13.02.2020 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 6310138800:03:017:0014.

З витяг у про нормативну грошову оцінку земель вбачається, що вся площа земельної ділянки кваліфікована як категорія земель "землі житлової та громадської забудови " з цільовим призначенням земельної ділянки код 03.07- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Проте позивач зазначає, що лише частина спірної земельної ділянки зайнята забудовою, а саме - 0.0031 га. в той час. як 0.0523 га - це інші угіддя.

Таким чином, розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки мав відбуватися частково за коефіцієнтом "2.5", а частково - за іншим коефіцієнтом "0,5" або"0.1".

Розрахунок вартості одного квадратного метру розрахований як результат множення базової вартості земельної ділянки в місті Харкові на коефіцієнт Км2 та на сукупний коефіцієнт Км3. та на коефіцієнт Кф. В результаті множення цих показників з урахуванням вище наведеного у витязі суттєво знизиться виведена вартість кв. м орендованої земельної ділянки. Таким чином, в разі застосування до частини земельної ділянки площею 0.0523 га коефіцієнту Кф "0.5" або "0.1", оскільки ця частина не вкрила забудовою та не використовується у комерційних цілях, а слугує місцем вільного пересуванням громадян та обслуговування суміжних будинків, нормативна грошова оцінка 1 кв. м грошова оцінка зміниться.

Позивач вважає, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки від №1149/176-20 від 06.02.2020 р. складено з порушенням вимог чинного законодавства, отже, такий не може слугувати підставою для визначення нового розміру орендної плати у звязку з чим звернулася до суду з даним позовом.

По суті позову суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтями 5, 13, 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 року за № 1209/13 було затверджено «Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року».

Згідно із пунктом 2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року за № 1269/13 передбачається, що

Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Комунальне підприємство «Міський інформаційний центр» є користувачем програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу) управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департамент)' самоврядного контролю за використанням та охороною земель для здійснення відповідних контрольних повноважень.

Відповідно до п. 10 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, що був затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року за №489 передбачається, що вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою: Цн =Цнз хКф хКмЗ.

Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.

Для обчислення КмЗ враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.

Згідно із ч. 1 ст.15 Закону України «Про оцінку земель» передбачається, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно із ч.2 статті 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлюється, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.Згідно із ч. 1 статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлюється, що До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Відповідно до п.п. 14 п. 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру передбачається, що до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки, зокрема, нормативна грошова оцінка: значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.

Судом встановлено, що Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 року за № 1474/19 було затверджено Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року.

Вказаним рішенням Харківської міської ради було затверджено локальні коефіцієнти КмЗ на всій території міста Харкова.

Рішенням Харківської міської ради від 18.12.2019 року за № 1908/19 було затверджено Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2019 року.

При видачі витягів з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова Головне управління Держгеокадастру у Харківській області використовує програмне забезпечення для автоматизації процесів, пов`язаних з використанням нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року до якого внесені усі локальні коефіцієнти, які були затверджені рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 року за № 1474/19.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ при надані витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харковастаном на 01.01.2018" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій. А тому Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не розраховує в ручному режимі та не впливає на значення зазначеного коефіцієнту.

Значення коефіцієнтів КмЗ було розраховано розробниками Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року та затверджено Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 року за № 1474/19.

Відповідно до п. 3.01 таблиці додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населенихпунктів коефіцієнт функціонального використання (Кф) землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі зазначено 2,5.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що ромір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_2 ; кадастровий номер 6310138800:03:017:0014, площею 0.0554 га визначено відповідно до чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, 4 пов., м. Харків, 61003), Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 поверх, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822 ) про визнання дій неправомірними - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23 грудня 2020 року.

Суддя Бідонько А.В.