Рішення № 93786850, 21.12.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
500/2615/19
Номер документу
93786850
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2615/19

21 грудня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді : Шульгача М.П.,

при секретарі: Музиці О. М.,

за участю:

представника позивача: Панчук С. М.,

представника відповідача: Ільків Н. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін справу за позовом приватного акціонерного товариства «Тернопільміськгаз» до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання дій неправомірними та скасування постанови про визнання дій неправомірними та скасування постанови, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій неправомірними та скасування постанови, а саме:

1. Визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьної Н.В. з винесення постанови про стягнення виконавчого збору ВП №54542866 від 28.10.2019р. неправомірними.

2. Скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 28.10.2019р. у виконавчому провадженні №54542866.

В судовому засіданні представник позивач пояснив, що Рішенням господарського суду Тернопільської області від 29 березня 2017 року у справі № 921/171/17-г/16 стягнуто з ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 8290103,10 грн. - сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 957664,62грн,- 3% річних та 138716,52 грн. судового збору в повернення сплачених судових витрат. На виконання рішення суду видано наказ від 14.07.2017р.

28.10.2019р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьною Н.В. винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачу - Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за заявою представника останнього згідно п.1 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження».

Водночас, в той же день - 28.10.2019р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьною Н.В. винесена постанова №54542866 про стягнення з ПрАТ «Тернопільміськгаз» виконавчого збору у розмірі 884977,27грн.

Вважає, що дії старшого державного виконавця в частині винесення постанови про стягнення з ПрАТ «Тернопільміськгаз» виконавчого збору у розмірі 884977,27грн є неправомірними, а сама постанова про стягнення виконавчого збору ВП №54542866 від 28.10.2019р. підлягає скасуванню, поскільки відповідно до чинного законодавства виконавчий збір стягується лише з фактично стягнутої на користь стягувача суми, а як вбачається відповідачем не було стягнуто жодних кошів з позивача та не було здійснення дій з фактичного виконання рішення органами державної виконавчої служби, поскільки як вбачається з постанови про повернення виконавчого документа стягувачу був повернутий виконавчий документ за його заявою, а відтак відсутні підстави для стягнення виконавчого збору.

Просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьної Н.В. по винесенню постанови про стягнення виконавчого збору ВП №54542866 від 28.10.2019р. відповідають чинному законодавству, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.

На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (далі - Відділ) перебувало виконавче провадження № 54542866 з примусового виконання наказу № 921/171/17-г/16 виданого Господарським судом Тернопільської області 14.04.2017 про стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз", вул. Шептицького, 20, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 21155959 на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" вул. Шолуденка, 1, м. Київ, ідентифікаційний код 31301827: - 8290103 (вісім мільйонів двісті дев`яносто тисяч сто три) грн. 10 коп.- сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів;- 957664 (дев`ятсот п`ятдесят сім тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 62 коп.- 3% річних;- 138716 (сто тридцять вісім тисяч сімсот шістнадцять) грн. 52 коп. судового збору в повернення сплачених судових витрат.

28.10.2019р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьною Н.В. винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачу - Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за заявою представника останнього згідно п.1 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу, якщо стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа.

Водночас, в той же день - 28.10.2019р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лесьною Н.В. винесена постанова №54542866 про стягнення з ПрАТ «Тернопільміськгаз» виконавчого збору у розмірі 884977,27грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин (далі - Закон № 1404-VIII).

За приписами частини 5 статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом Відповідно до частини 2 статті 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Приписами статей 40, 42 Закону № 1404-VIII передбачено порядок винесення постанови про стягнення виконавчого збору, зокрема частиною 3 статті 40 Закону № 1404-VIII унормовано, що у разі повернення виконавчого документа стягувану з підстав, передбачених пунктами 1 - 4, 6, 7 і 9 частини 1 статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14 і 15 частини 1 статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 42 Закону № 1404-VIII на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувану у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення.

За приписами пунктів 1-6 частини 5 статті 27 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень": 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Відповідно до пункту 21 розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, у постанові про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу, виконавець зазначає підставу для цього з посиланням на відповідну норму Закону, результати виконання, розмір авансового внеску, який підлягає поверненню стягувану, а також наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа, передбачені частиною 1 статті 40 Закону.

При закінченні виконавчого провадження, поверненні виконавчого документа стягувачу, виконавець залишає у матеріалах виконавчого провадження копію виконавчого документа, а на виконавчому документі ставить відповідну відмітку, у якій зазначаються підстава закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа з посиланням на відповідну норму Закону, залишок нестягненої суми, якщо за виконавчим документом проводилося стягнення, сума стягнутого виконавчого збору або сума стягнутої основної винагороди приватного виконавия.

Відмітка на виконавчому документі засвідчується підписом виконавця та скріплюється печаткою.

Отже, у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документу стягувача виконавець вказує результати виконання (суму, яку фактично стягнуто), а на виконавчому документі робить відмітку про суму стягнутого виконавчого збору тим самим законодавець підтверджує, що виконавчий збір стягується лише з фактично стягнутої на користь стягувана суми.

Тобто, підставою для стягнення виконавчого збору у межах виконавчого провадження про стягнення з боржника коштів є здійснення державним виконавцем дій з фактичного виконання рішення органами державної виконавчої служби, а розмір виконавчого збору обраховується як 10 відсотків від фактично стягнутої суми.

Водночас, з постанови №54542866 від 28.10.2019р. вбачається, що державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу за його заявою згідно п.1 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження».

Крім того із матеріалів справи вбачається, що постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва від 02.12.2019р. ОСОБА_1 відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню даного наказу, а саме 921/171/17г/16 від 14.04.2017р. виданого Господарським судом Тернопільської області. Одночасно винесена постанова про стягнення з боржника основної винагороди даного наказу.

Законом України «Про виконавче провадження» передбачено стягнення одної суми винагороди виконавцю за примусове виконання судового рішення.

Так, як рішення виконується приватним виконавцем Пилипчуком В. Г., то в його користь повинна бути сплачена боржником винагорода (виконавчий збір) за виконання судового рішення.

Таким чином судом встановлено, що державним виконавцем не було здійснено дій з примусового виконання рішення суду про стягнення з боржника на користь стягувача присуджених сум за виконавчим листом № 921/171/17-г/16, а відтак відсутні підстави для стягнення виконавчого збору згідно оскаржуваної постанови про стягнення виконавчого збору, а тому дана постанова не відповідає чинному законодавству та її слід скасувати.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 28.10.2019р. ВП №54542866.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (ЄДРПОУ 43316386) в користь приватного акціонерного товариства «Тернопільміськгаз» (ЄРПОУ 21155959) сплачений судовий збір в розмірі 13274,66 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 23 грудня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шептицького, 20,м. Тернопіль,46006 код ЄДРПОУ/РНОКПП 21155959);

відповідач: - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (місцезнаходження/місце проживання: вул. Грушевського, 8,м. Тернопіль,46021 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43316386);

Головуючий суддя Шульгач М.П.