
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/832/20
18 грудня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: Сампари Н. М.,
представника відповідача: Мудрого О. А., Чайки Н. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкове повідомлення-рішення, суд,
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкове повідомлення-рішення від 17.03.2020 року №0001493201.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила, що 28.02.2020 року складений акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі, зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.
Згідно вказаного акту п. 10 встановлено, що при перевірці використано контрольні стрічки за період з жовтня 2019 року по січень 2020 року.
п. 11 перевіркою встановлено факт реалізації товарів: коняку «Бучач», міцністю 40%.
п.13 встановлено: в магазині, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , де здійснює свою підприємницьку діяльність ОСОБА_1 встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, а саме: 05.12.2017 року було реалізовано пляшку коняку «Бучач», ємкістю 0,610 л., міцністю 40%, за ціною 155 грн. Продаж згідно фіскального чеку № 9834 від 05.12.2017 р.
На підставі вказаного акту прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.03.2020 № 0001493201 про накладення штрафних санкцій на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 10 000 грн.
Вважає, податкове повідомлення-рішення від 17.03.2020 № 0001493201 незаконним, необгрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що дії Головного управління ДПС у Тернопільській області є правомірними поскільки відповідно до Постанови КМУ від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімально оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» в редакції від 9 серпня 2017 року мінімальна роздрібна ціна 1 пляшки коньяку 4* міцністю 40%, ємкістю 0,61 л = (645,17 грн. х 40 х 0,61л.)/100 = 157,42 грн., а тому позивач порушив ч. 12, ст. 118 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
Згідно наказу Головного управління ДПС у Тернопільській області, від 25.02.2020 року № 334 контролюючим органом було здійснено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.09.2017 по 06.03.2020рр., зокрема за адресою АДРЕСА_1 , на підставі якої складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової, роздрібної торгівлі та зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального від 02.03.2020 року №247/19-00-32-01/ НОМЕР_1 , відповідно до якого, перевіркою встановлено факт реалізації 05.12.2017 року позивачем пляшки коняку Бучач, місткістю 0.610л., міцністю 40%, за ціною 155 грн., витримка коньяку 4 роки (4 зірки), проданого згідно фіскального чеку №0000009834 від 05.12.2017 року.
На підставі вказаного акту прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.03.2020 № 0001493201 про накладення штрафних санкцій на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 10 000 грн.
Статтею 80 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначено порядок проведення фактичної перевірки.
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи та виникає необхідність таких фактів;
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; неподання суб`єктом господарювання в установлений законом строк обов`язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Фактична перевірка, що здійснюється за наявності обставини, визначеної у пункті 80.2.6, може бути проведена для контролю щодо припинення порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3, одноразово протягом 12 місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки.
Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України може бути проведена контрольна розрахункова операція.
Допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 ПК України.
Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Під час проведення перевірки посадовими особами, які здійснюють таку перевірку, може проводитися хронометраж господарських операцій. За результатами хронометражу складається довідка, яка підписується посадовими особами контролюючого органу та посадовими особами суб`єкта господарювання або його представника та/або особами, що фактично здійснюють господарські операції.
Постанова КМУ від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімально оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» в редакції від 9 серпня 2017 року (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначає розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, відповідно до якої мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту коньяку (бренді) чотири зірочки 645,17 грн.
Ціна 1 пляшки коньку міцністю 40%, ємкістю 0,61л. розраховується за формулою (МЦ(спиртРОЗДР) х Міцн. х V)/100 , де:
МЦ(спиртРОЗДР) - мінімальна роздрібна ціна за літр 100 відсоткового спирту, грн
Міцн. - міцність напою
V - об`єм пляшки
Мінімальна роздрібна ціна 1 пляшки коньяку 4* міцністю 40%, ємкістю 0,61 л = (645,17 грн. х 40 х 0,61л.)/100 = 157,42 грн.
Відповідно до абз. 17 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР, до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, факт реалізації 05.12.2017 року позивачем ФОП ОСОБА_1 , пляшки коняку Бучач, місткістю 0.610л., міцністю 40%, витримка коньяку 4 роки (4 зірки), за ціною 155 грн. підтверджується фіскальним чеком №0000009834 від 05.12.2017 року копія якого знаходиться в матеріалах справи, при тому, що мінімальна роздрібна ціна становила 157,42 грн., що призвело до порушення ч. 12, ст. 18 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що податкове повідомлення- рішення від 17.03.2020 року №0001493201 на суму 10000 грн. є законним, винесеним відповідно до чинного законодавства та в межах повноважень Головного управління ДПС у Тернопільській області, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкове повідомлення-рішення – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 23 грудня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003, код ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763);
Головуючий суддя Шульгач М.П.