
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
23 грудня 2020 року м. Рівне №460/8525/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. після одержання позовної заяви
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просила:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із відмови нарахувати за період з 01.0.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2016 по 02.08.2016 та з 17.07.2018, без обмеження кінцевим строком, нарахувати та виплатити згідно зі статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплату відповідно до ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, віднесеним до ІІ категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру, у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2016 по 02.08.2016 та з 17.07.2018, без обмеження кінцевим строком відповідно з урахуванням раніше виплачених сум, а також здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, віднесеним до III категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, з 01.01.2016 по 02.08.2016 та з 17.07.2018, без обмеження кінцевим строком, провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 25.11.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивачу запропоновано усунути недоліки позовної заяви у спосіб, який передбачає подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1681,60 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На виконання вимог ухвали суду, 18.12.2020 позивачем долучено до матеріалів справи докази на підтвердження наявності підстав для задоволення заявленого у позовній клопотання про про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору. Так, позивачем долучено довідку Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.12.2020, згідно з якою розмір її пенсії за період січень-грудень 2019 року складає 30570,71 грн.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, звільнити від їх оплати чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до п.1 та п.3 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону №3674 суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, ст.8 Закону №3674 чітко передбачені підстави для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору або зменшення розміру його сплати.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Крім цього, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Судом зазначено, що судові власті повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку. Збір, який вимагається від заявника за розгляд його справи, не може бути надмірним і призвести до залишення без розгляду його справи судом, оскільки це завдасть шкоди самій суті його права на доступ до суду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом розгляду даної справи є захист соціальних прав позивача.
Відповідно до наданих позивачем доказів розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній 2019 календарний рік.
На переконання суду, наявними у матеріалах справи документами, підтверджується скрутне матеріальне становища позивача, як особи, яка звернулася до суду за захистом своїх соціальних прав, а відтак у відповідності до вимог ст.133 КАС України та ст.8 Закону України "Про судовий збір" позивача слід звільнити від сплати судового збору.
Тому, суд дійшов висновку, що недоліки позовної заяви позивачем усунені.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам, встановленим ст.160, 161 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і вона подана з дотриманням правил підсудності.
Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені цим Кодексом, відсутні.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Тому, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст.256, 263, 295 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви до суду у справі №460/8525/20.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7,м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076 ) про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинення певних дій
Розгляд і вирішення справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Роз`яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Запропонувати відповідачеві у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Вимоги до змісту та оформлення відзиву встановлені ст.162 КАС України.
Зобов`язати відповідача надати суду у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі :
- докази призначення пенсії позивачу; докази на підтвердження нарахування та виплати позивачу спірних виплат у зазначені в позовній заяві спірні періоди.
Копії даної ухвали направити учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.А. Борискін