Рішення № 93786473, 09.11.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2020
Номер справи
440/4668/20
Номер документу
93786473
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4668/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.08.2020 №155;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на Державному підприємстві "Виробниче об`єднання "Знамя";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.11.2019.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

27.08.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 01.09.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 14.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідач протиправно, як на його думку, відмовив у зарахуванні до його страхового стажу періоду роботи з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на ДП "ВО "Знамя" з урахуванням заробітку ОСОБА_1 за цей період та проведенні перерахунку пенсії з урахуванням такого заробітку. Позивач стверджував, що під час роботи підприємством ДП "ВО "Знамя" були вирахувані та утримані зі заробітної плати позивача внески до Пенсійного фонду України. Водночас відповідно до довідки, наданої підприємством ДП "ВО "Знамя", у зв`язку зі скрутним фінансово-економічним становищем підприємства внески до пенсійного фонду за вказаний період не перераховані. На переконання позивача, застрахована особа не несе жодної відповідальності за порушення, вчинене підприємством-страхувальником, тому відмову у зарахуванні періодів роботи до страхового стажу та як наслідок, у перерахунку пенсії, на думку позивача, є протиправною.

30.09.2020 до суду від ГУ ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітку за період з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року. Відповідач наполягав, що чинний механізм нарахування пенсій передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально у залежності від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались страхові внески. А оскільки за даними системи персоніфікованого обліку страхові внески та єдиний соціальний внесок із заробітної плати ОСОБА_1 його колишнім роботодавцем, ДП "ВО "Знамя", не сплачені, підстави для врахування періодів роботи у страховий стаж та врахування такого заробітку при обчисленні пенсії відсутні.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Обставини справи, встановлені судом

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується відповідачем у цій справі, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Полтавській області та з жовтня 2017 року отримує пенсію за віком.

Залученою до матеріалів справи копією трудової книжки ОСОБА_1 підтверджено, що позивач з 18.11.1975 по 17.12.1977 проходив службу в Радянській армії; 15.03.1978 прийнятий на роботу на Полтавський завод "Знамя", а 03.08.1998 - звільнений за власним бажанням відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю; 03.08.1998 прийнятий на роботу в ТОВ "Сплав", а 30.03.2000 - звільнений за згодою сторін відповідно до пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю; 15.10.2002 прийнятий на роботу на Полтавський завод "Знамя", а 29.07.2016 - звільнений у зв`язку з ліквідацією підприємства; 02.08.2016 прийнятий на роботу на Полтавський завод "Знамя", а 21.05.2018 - звільнений у зв`язку із закінченням строку трудового договору; 05.09.2018 прийнятий на роботу на Полтавський завод "Знамя", а 31.01.2019 - звільнений у зв`язку з ліквідацією підприємства.

Згідно зі залученою копією витягу з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5 підтверджено, що у період з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року ОСОБА_1 нарахована заробітна плата на ДП ВО "Знамя", однак страхові внески / єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України роботодавцем не сплачені, що визнається сторонами.

27.11.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області зі заявою (вх. №6091/З-02 від 27.11.2019), у якій просив зарахувати період його роботи з липня 2009 року по жовтень 2019 року на ДП "ВО "Знамя" до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії із урахуванням у величині розміру пенсії заробітної плати: за 2009 рік (з липня по грудень) у розмірі 12582,01 грн., за 2010 рік у розмірі 27280,35 грн, за 2011 рік у розмірі 34484,01 грн, за 2012 рік у розмірі 56009,76 грн, 2013 рік у розмірі 34740,05 грн, за 2014 рік у розмірі 71645,68 грн, 2015 рік у розмірі 57920,82 грн, за 2016 рік у розмірі 78059,25 грн, за 2017 рік у розмірі 153873,28 грн, за 2018 рік у розмірі 234240,96 грн, за 2019 рік (з січня по жовтень) у розмірі 206631,17 грн.

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 04.12.2019 №6091/З-02 повідомлено, що позивач як одержувач пенсії в органах Пенсійного фонду України в Полтавській області, на обліку не перебуває. Також вказано, що враховувати період роботи позивача з липня 2009 по грудень 2010 та з березня 2011 по жовтень 2019 до страхового стажу можливо за наявності сплати страхових внесків ДП "ВО "Знамя".

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі №440/145/20 у задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Полтавській області про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" з липня 2009 року по жовтень 2019 року включно та зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати до страхового стажу період роботи ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" з липня 2009 року по жовтень 2019 року включно з врахуванням заробітку за цей період в сумі 967 467,34 грн у повному обсязі та здійснити відповідний перерахунок його пенсії було відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі №440/145/20 було задоволено частково. Зокрема, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року у справі № 440/145/20 було скасовано та прийнято нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.11.2019 про перерахунок пенсії; зобов`язано ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.11.2019 про перерахунок пенсії, відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та прийняти відповідне рішення за її наслідками; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

За результатами повторного розгляду заяви позивача від 27.11.2019 рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.05.2020 №155 відмовлено ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу періодів роботи з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року, у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків ДП "ВО "Знамя".

Позивач, вважаючи рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.08.2020 №155 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Основного Закону передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За змістом статті 1 Закону №1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

- страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частинами першою та другою статті 20 Закону №1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до частини шостої цієї статті страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

А в силу положень частини десятої згаданої статті, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Положеннями частини дванадцятої статті 20 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як визначено частиною п`ятою статті 45 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

За змістом пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, заява про перерахунок пенсії, (...), подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 1.7 названого Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Крім того, як визначено пункту 4.1 зазначеного Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо (...) перерахунку (...) пенсії.

Висновки щодо правозастосування

Предметом спору у даній справі є наявність або відсутність правових підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи у ДП ВО "Знамя" з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року та як наслідок, наявність правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням його заробітної плати за цей період.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 04.09.2018 у справі №482/434/17 зазначив, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм Закону №1058-IV, обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки наведені вище висновки Верховного Суду стосуються застосування вищевикладених норм Закону №1058-IV, дані висновки враховуються судом у цій справі.

Суд зазначає, що факт працевлаштування ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" у спірний період та нарахування йому заробітної плати підтверджено залученими до матеріалів справи копією трудової книжки та відомостями з системи персоніфікованого обліку ПФУ і не заперечуються відповідачем.

Несплата ДП "ВО "Знамя" страхових внесків до Пенсійного фонду України не має наслідком позбавлення позивача права на зарахування періодів його роботи до страхового стажу для перерахунку пенсії.

Як наслідок, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за періоди з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

Резюмуючи, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення від 18.08.2020 №155 про відмову у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на ДП ВО "Знамя" прийнято відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити зарахування періодів роботи позивача з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на Державному підприємстві "Виробниче об`єднання "Знамя" до страхового стажу та зобов"язання вчинити перерахунок пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.11.2019, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на встановлені обставини справи, а також той факт, що працевлаштування ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" у спірний період та нарахування йому заробітної плати підтверджено залученими до матеріалів справи копією трудової книжки і відомостями з системи персоніфікованого обліку ПФУ та не заперечуються відповідачем, встановлену відсутність правових підстав відмовити ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стражу цих періодів роботи, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити зарахування періодів роботи позивача з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на Державному підприємстві "Виробниче об`єднання "Знамя" до його страхового стажу та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 27.11.2019 року.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.08.2020 №155.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з липня 2009 року по грудень 2010 року та з березня 2011 року по жовтень 2019 року на Державному підприємстві "Виробниче об`єднання "Знамя" до страхового стажу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 27.11.2019, з урахуванням зарахованого на виконання цього рішення страхового стажу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області витрати зі сплати судового збору у загальній сумі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Шевяков