
Справа № 420/1189/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», ЄДРПОУ: 35303608, юридична адреса: 65089, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, 81/4
- у спосіб: у вигляді часткового зупинення експлуатації багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б;
- у порядок: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №263 від 29.10.2019 за номерами:1-11, 13-19, 22, 23.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 29.10.2019 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019 “Про проведення позапланової перевірки” на підставі Посвідчення на проведення перевірки №343 від 29.10.2019 року головним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Калитою А.М., провідним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Сікорою С.Ю. та провідним Інспектором РС ГУ ДСНС України в Одеській області Романій О.М., здійснено позапланову перевірку багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», який розташований за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А, 87-Б, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №263 від 29.10.2019 р. В акті №263 зафіксовані порушення відповідачем приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, і техногенної безпеки. Так порушення, зазначені в акті №263 за номерами 1-11, 13-19, 22, 23 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу, чи заперечень на акт №263, який 29.10.2019 р. направлено на адресу КП «ЖКС «Чорноморський», не надходило. Представник позивача вважає, що подальша експлуатація багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А, 87-Б, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей.
Ухвалою суду від 02.03.2020 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду 23.03.2020 року зупинено провадження по справі № 420/1189/20 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
09.09.2020 року за вх. № 35926/20 від Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський»» надійшли письмові пояснення по справі, в яких зазначено, що КП ЖКС «Чорноморський» не експлуатує багатоквартирні житлові будинки за адресами: м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б. Відповідач в даному випадку, на підставі укладених із співвласниками договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, надає вичерпний перелік послуг з управління будинком, узгоджений сторонами. КП «ЖКС «Чорноморський» розташовано за адресою м. Одеса, вул. Ак. Вільямса, буд. 81/4 і несе відповідальність за дотримання заходів пожежної безпеки виключно за цю будівлю. Таким чином, вищевказані багатоквартирні житлові будинки за адресами: м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б не є об`єктами суб`єкту господарювання (КП ЖКС «Чорноморський»). Представник відповідача вважає, що особами, відповідальними за пожежну безпеку у гуртожитку за адресою м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б – є власники (наймачі) відповідних житлових приміщень.
09.09.2020 року протокольною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання поновлено провадження по справі № 420/1189/20.
10.09.2020 року за вх. № 36241/20 від Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський»» надійшла заява про доручення до матеріалів справи додаткових доказів.
13.10.2020 року від представників позивача та відповідача надійшли письмові клопотання про зупинення провадження у справі у зв`язку з можливим примиренням сторін на строк один місяць.
Ухвалою суду від 15.10.2020 року клопотання представників позивача та відповідача про зупинення провадження по справі задоволено та зупинено провадження по справі.
23.11.2020 року за вх. № 49759/20 від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
23.11.2020 року протокольною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання поновлено провадження по справі № 420/1189/20 та прийнято рішення продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
29.10.2019 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019 “Про проведення позапланової перевірки” (а.с.9) на підставі Посвідчення на проведення перевірки №343 від 29.10.2019 року (а.с.10) головним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Калитою А.М., провідним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Сікорою С.Ю. та провідним Інспектором РС ГУ ДСНС України в Одеській області Романій О.М., здійснено позапланову перевірку багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський», який розташований за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А, 87-Б, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №263 від 29.10.2019 року (а.с.11-16).
В акті №263 зафіксовані порушення відповідачем приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, і техногенної безпеки, а саме:
1.КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, п.1.2 розділ V ППБУ, п.1.1 табл. А.1 ДБН В.2.6-56-2014 – не обладнано приміщення житлового будинку системами протипожежного захисту а саме: системою автоматичної пожежної сигналізації та системою оповіщення людей про пожежу.
2. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, п.1.4 розділ V ППБУ, п.10.9 ДБН В.2.6-56-2014 – система димовидалення та підпору повітря знаходиться в непрацездатному стані.
3. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, п.п.9, п.2.2 розділ V ППБУ – в непрацездатному стані система внутрішнього протипожежного водопроводу, а також не проведено технічне обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі не рідше одного разу на рік.
4. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, пп.6, п.2.2 розділ V ППБУ – не всі пожежні кран-комплекти розміщені у вбудовану або навісну шафу, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання.
5. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, пп.8, п.2.2 розділ V ППБУ – на наявних шафках пожежних кранів системи внутрішнього протипожежного водопроводу не нанесений літерний індекс «ПК» з порядковим номером крану та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів.
6. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, пп.2, п.2.2 розділ V ППБУ – не укомплектовані пожежні кран-комплекти пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля.
7. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, п.1.20, 1.21 розділ ІV ППБУ – не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, а також ревізію блискавкозахисту.
8. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 2.3 глави 2 ППБУ – не встановлені протипожежні двері в приміщенні електрощитової.
9. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІ п. 16 ППБУ – відсутнє посвідчення проходження навчання з питань пожежної безпеки.
10. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІІ п.2.3.7 ППБУ, п.4.9 ДБН В.2.2-15-2005 – двері сходової клітини не обладнано приладами для самозачинення з ущільненням в притворах.
11. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІІ п.2.11, 2.14 ППБУ – в підвальному приміщенні безпосередньо та також в місцях розміщення наочної інформації стосовно унеможливлення розміщувати в складських приміщеннях мешканців будинку ЛЗР, ГР, вогненебезпечних (горючих) речовин і матеріалів, балонів з газом, майстерень та інших приміщень з категоріями за вибухопожежною небезпекою А і Б.
12. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІІ п.2.12 ППБУ – на дверях входів в підвал, технічних поверхів, електрощитової тощо не зазначена інформація щодо місця зберігання ключів.
13. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 1.6 ППБУ – не виконано з`єднання жил електропроводів освітлювальної електромережі в підвальному приміщенні, технічному поверсі, передпокоїв квартир та на поверхах сходових маршів, за допомогою опресування, паяння, зварювання або затискачів.
14. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 1.8 ППБУ – електричні лампи розжарювання в приміщенні щитової, підвалу, передпокоях квартир, технічному поверсі та на поверхах сходових маршів не закриті захисним суцільним склом (ковпаком).
15. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 1.18 ППБУ – допускається в підвальному приміщенні, технічному поверсі, ліфтових холах та на деяких поверхах сходових маршів підвішування електроламп безпосередньо на струмопровідних електропроводах.
16. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 1.7 ППБУ – не закриті електророзподільні коробки кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів в підвальному приміщенні.
17. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІV п. 1.17 ППБУ – допускається встановлення електророзетки в приміщенні підвалу на горючій основі (конструкції).
18. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ V п.п.3.6, 3.10 ППБУ – не забезпечено приміщення будинку первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця.
19. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІІ п. 2.31 ППБУ – сходові клітки, внутрішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення вмикаються з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей.
20. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ V п. 3.10 ППБУ – відсутній журнал обліку первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників).
21. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІ п. 3 ППБУ – відсутній журнал інструктажів з питань пожежної безпеки.
22. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІ п.8 ППБУ – приміщення житлового будинку не забезпечено відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» в повному обсязі.
23. КЦЗУ ст.20, 55 №5403-VІ, Розділ ІІ п. 3, 4 ППБУ – не розроблено інструкцію або наказ про встановлення протипожежного режиму.
29.10.2019 року за наслідками перевірки та на підставі Акту № 263 головним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Калитою А.М. складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 175 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , яка, згідно з наказом КП ЖКС «Чорноморський» №5 від 03.01.2019 року «Про забезпечення пожежної безпеки» є начальницею дільниці №7 яка відповідальна за пожежну безпеку в нежитлових приміщеннях (а.с.17, 19).
29.10.2019 року головним інспектором Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Калитою А.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення (а.с.18).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державним наглядом (контролем) є діяльність, зокрема, уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
На підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно з положеннями ст. 64, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, тощо, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до Указу Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності. ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, тощо.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухо-, пожежо- небезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Порушення, виявлені під час проведення перевірки, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
Суд зазначає, що не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає:
на забезпечення безпеки експлуатації об`єкту, безпеки мешканців та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту;
на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі;
на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків;
на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
Суд робить висновок, що зазначені в акті перевірки № 110 порушення за номерами 1-7, 9-22, 24-33 можуть завдати негативних наслідків, пов`язаних з виникненням пожеж чи інших надзвичайних ситуацій, що можуть статися в численних приміщеннях, які він експлуатує та в яких одночасно перебуває велика кількість людей, а у випадку їх фактичного настання – неминучі заподіяння шкоди здоров`ю або життю людей.
Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Такий захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Більш того, застосований захід реагування має спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на підприємстві.
Суд звертає увагу відповідача, що згідно із абз. 2 частини п`ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Щодо посилання відповідача на те що у сферу його управління не входить усунення вказаних порушень, оскільки КП ЖКС «Чорноморський» не експлуатує багатоквартирний житловий будинок за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б, оскільки «об`єктом суб`єкта господарювання» можна вважати будівлю, споруду, приміщення, де безпосередньо знаходяться працівники відповідного суб`єкту господарювання, суд не погоджується з даним аргументом з наступних підстав, а саме за адресою: 65089, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, 81/4.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з ч.4 ст.4 цього закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належному утриманні багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприянні співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст.18 даного закону об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане, зокрема, забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Відповідно до Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” до спільного майна багатоквартирного будинку відносяться приміщення загального користування, у т.ч. допоміжні (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також сама прибудинкова територія.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» за рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.
Так, відповідно до Протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку в АДРЕСА_1 від 14.12.2019 року (а.с.85-114) та Протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку в АДРЕСА_1 від 18.12.2019 року (а.с.115-144) за яким відповідач виступає «Управителем».
Також, 01.01.2020 року між Комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» (далі — управитель) в особі ОСОБА_2 та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 , (далі - співвласник) в особі уповноваженої ОСОБА_3 укладено Договір № 98 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (а.с.58-64).
Відповідно до предмету Договору, Управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (ділі - Послуга з управління), що розташований за адресою АДРЕСА_1 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
01.01.2020 року між Комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» (далі — управитель) в особі ОСОБА_2 та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 , (далі - співвласник) в особі уповноваженої ОСОБА_4 укладено Договір № 99 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (ас.77-83).
Відповідно до предмету Договору, Управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (ділі - Послуга з управління), що розташований за адресою АДРЕСА_1 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Відповідач в даному випадку на підставі укладених договорів №98 та № 99 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, надає вичерпний перелік послуг з управління будинком, узгоджений сторонами.
Відповідно до п.3 Договорів «Управитель» надає послуги з управління, які полягають у забезпеченні Управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. Послуга з управління включає:
утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Послуга з управління надається відповідно до вимог до якості згідно з додатком 4 до цього договору, що є його невід`ємною частиною.
Всі ці повноваження, на думку суду, мають пряме відношення до усунення вказаних в акті порушень.
Отже, відповідач займається управлянням спільним майном співвласників багатоквартирних будинків за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А, 87-Б та має пряме відношення до усунення встановлених правопорушень.
Разом з тим суд звертає увагу на те, що встановлені та зафіксовані в акті від 29.10.2019 року №263 порушення стосуються виключно приміщень загального користування, і не стосувалась житлових квартир мешканців будинку. Тобто перевірка житлових квартир не проводилася. З огляду на зміст акту суд встановив, що перевірку житлових квартир позивач не здійснював, порушення встановлені в підвальних приміщеннях, передпокоях квартир, сходових клітинах, технічному поверсі, ліфтових холах, сходових маршів, коридори, інших приміщеннях загального користування.
Натомість, відключення житлового будинку (приміщень загального користування та квартир) не є співмірним встановленим порушенням, а тому суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» розташованого за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» розташованого за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій приміщень загального користування вищевказаних житлових будинків від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №263 від 29.10.2019 року за номерами 1-11, 13-19, 22, 23.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський»» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» розташованого за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень багатоквартирного житлового будинку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Чорноморський» розташованого за адресою: 65015, м. Одеса, проспект Небесної Сотні 87-А та 87-Б, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій приміщень загального користування вищевказаних житлових будинків від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №263 від 29.10.2019 року за номерами 1-11, 13-19, 22, 23.
В іншій частині вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч. І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, 65091, м.Одеса, вул. Прохорівська, 6)
Відповідач: Комунальне підприємство «Житово-комунальний сервіс «Чорноморський»» (код ЄДРПОУ 35303608, 65089, м.Одеса, вул.Академіка Вільямса, 81/4)
Суддя П.П. Марин
.