
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2020 р. № 400/2340/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ЕЛАРА", вул. Артилерійська, 18, Миколаїв, 54030
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 19.02.2020 ВП № 187615,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „АГРО ЕЛАРА” (далі-позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову від 19.02.2020 № 187615.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуваною постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу його притягнуто до відповідальності за абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), з чим він не погоджується, оскільки не був перевізником на зазначеному в постанові транспортному засобі. Зокрема, позивач посилається на те, що зазначений транспортний засіб було передано в оренду іншому підприємству – Товариству з обмеженою відповідальністю „Джем” на підставі договору від 10.01.2020 № 2 та акту до цього договору від 12.01.2020 № 2.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що транспортний засіб, переданий у користування іншій фізичній або юридичній особі, повинен бути перереєстрований, а водій, здійснюючи перевезення вантажів, повинен надавати документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб.
У зв`язку з відсутністю заяв сторін про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
16.01.2020 на 346 км автодороги М-03 посадові особи відповідача провели перевірку транспортного засобу марки MAN TGA 26.440 з державним номером НОМЕР_1 та причепу KASSBOHRER до нього з державним номером НОМЕР_2 на предмет дотримання габаритно-вагових обмежень визначених пунктом 22 Правил дорожнього руху.
Власником зазначеного транспортного засобу є позивач, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю було зафіксовано, що загальна маса автомобіля з напівпричепом становить 62,63 т, що є перевищенням допустимих нормативів на 46,58%.
За наслідками заходу контролю посадові особи відповідача склали акт від 16.01.2020 № 206345 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт від 16.01.2020 № 042675 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку від 16.01.2020 № 0023918 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
На підставі зазначеного акту також був складений розрахунок від 16.01.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, якими визначено відповідачу плату у розмірі 1 738 євро.
У акті перевірки зафіксована особа водія – ОСОБА_1 .
Посадовим особам відповідача водієм транспортного засобу була надана товарно-транспортна накладна від 16.01.2020 № 450605, згідно з якою автомобільним перевізником є ТОВ «Джем», водієм транспортного засобу – ОСОБА_1 , що підтверджується копією такої накладної долученою до відзиву на позовну заяву.
Відповідач направляв позивачу рекомендованим поштовим відправленням запрошення у розгляді справи за актом № 206345 про скоєння порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке повернуте відоповідачу без вручення з відміткою оператора поштового зв`язку про причину повернення – „за закінченням терміну зберігання”.
Постановою відповідача від 19.02.2020 № 187615 за порушення, передбачене абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний траснпорт», до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
За нормами статті 48 Закону № 2344-III , документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно із статтею 60 Закону № 2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Тобто суб`єктом юридичної відповідальності за статтею 60 Закону № 2344-ІІІ є автомобільний перевізник.
Матеріали справи свідчать, що притягнення позивача до адміністративно-господарської відповідальності у формі штрафу є наслідком виявлення 16.01.2020 посадовими особами відповідача порушення абзацу 16 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ.
Згідно із статтею 1 Закону № 2344-ІІІ, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Тобто автомобільним перевізником є особа, яка використовує транспортний засіб.
Копією товарно-транспортної накладної від 16.01.2020 № 450605 підтверджується, що перевізником було ТОВ «Джем», а не позивач.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки 16.01.2020 позивач не був перевізником на транспортному засобі марки MAN TGA 26.440 з державним номером НОМЕР_1 з причепом KASSBOHRER з державним номером НОМЕР_2 , він не може бути суб`єктом відповідальності за статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Суд не приймає аргумент відповідача щодо необхідності перереєстрації транспортного засобу у разі передання його в користування третій особі, як такий, що не має правового значення для вирішення спору між сторонами, оскільки не спростовує обставину використання транспортного засобу саме третьою особою, а не позивачем під час перевезення вантажу 16.01.2020.
За таких обставин позов належить задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати у справі становить судовий збір у сумі 2 102 грн., сплачений позивачем за квитанцією від 17.06.2020 № 0.0.1739294399.1.
Керуючись статями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ЕЛАРА" (вул. Артилерійська, 18, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42222926) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв, 54056 ) задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) від 19.02.2020 № 187615 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю „АГРО ЕЛАРА” (вул. Артилерійська, 18, м. Миколаїв, 54000, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42222926) адміністративно - господарського штрафу в сумі 34 000 грн.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „АГРО ЕЛАРА” (вул. Артилерійська, 18, м. Миколаїв, 54000, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 42222926) судовий збір у сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна