Рішення № 93785597, 17.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2020
Номер справи
380/5880/20
Номер документу
93785597
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/5880/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Болюби О.В.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, із вимогами:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: -надбавку за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 8112,00 грн.; -надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року) – 691,00 грн.; -надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 345,50 грн.; -премію (35) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 2418,50 грн.; та зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 року – 50%, з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року – 75% суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

-визнати протиправними дії Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту щодо відмови у видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки, встановленої форми для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати – посадовий оклад (ПО) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 6910,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 1410,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВС (пп.1 п.6 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 4160,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 8112,00 грн.; надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року) – 691,00 грн.; надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 345,50 грн.; премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 2418,50 грн.;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію отримував з розрахунку 80% грошового забезпечення та з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. З січня 2018 року ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії позивачеві, яка останньому призначена за вислугу років, не враховано додаткові види грошового забезпечення, з врахуванням яких йому призначено пенсію.

У зв`язку із зазначеним, позивач звернувся до відповідача 1 щодо перерахунку йому пенсії, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а до відповідача 2 - для надання нової довідки для перерахунку пенсії, однак в задоволенні його звернень було відмовлено.

Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу деяких інших осіб» передбачена виплата: надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; премії; надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім цього, позивач також зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103, за п.2 якої визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року, а саме: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. За зазначенням позивача, даною нормою йому, фактично, зменшено та розстрочено на значний термін виплату сум підвищення перерахованої пенсії, які мали б бути перераховані та виплачені з 01.01.2018 року, що порушує його право на отримання всієї суми підвищеної пенсії. У зв`язку із визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 наведеної Постанови КМ України №103, вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин при визначенні порядку та розміру виплати пенсії.

Ухвалою судді від 28.07.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 28.08.2020 року Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту було продовжено строк для подання відзивів на позовну заяву в адміністративній справі №380/5880/20, встановлений ухвалою судді Львівського окружного адміністративного від 28.07.2020 року, на десять днів з дня отримання копій ухвал суду про продовження строку для подання відзивів на позовну заяву.

18.09.2020 року від відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області засобами поштового зв`язку надійшли до суду відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач 1 вважає правомірними дії щодо виплати позивачу у 2018 році 50% підвищення до пенсії, у 2019 році – 75% підвищення до пенсії, оскільки станом на цей час Постанова №103 від 21.02.2018 року була чинною до 05.03.2019 року. Крім того, відповідач 1 вказує, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Він передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно 7 із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку №45. Проте, сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, а підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України.

Відповідач 1 також вважає, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату з 05.03.2019 року пенсії на підставі нової довідки, яку має виготовити та надати Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту є передчасними, оскільки такі стосуються ще не порушеного права позивача.

21.09.2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача 1.

Ухвалою суду від 21.09.2020 року було задоволено клопотання відповідача 1 – Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та постановлено перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду адміністративної справи №380/5880/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

07.10.2020 року від позивача надійшли до суду додаткові письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задоволити повністю.

Представник відповідача 1 проти позову заперечила, надала пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Відповідач 2 явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, правом подання відзиву на позовну заяву також не скористався.

Суд ухвалив розгляд справи здійснювати у відсутності представника відповідача 2.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача 1, розглянувши доводи та заперечення сторін, дослідивши зібрані в справі докази, об`єктивно оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України; з січня 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та одержує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію призначено у розмірі 80% грошового забезпечення.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі по тексту - Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року.

На виконання вимог Постанови №103 ГУПФ України у Львівській області, на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту здійснений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, відповідно до Постанови №704 та Постанови №103, із таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 7050,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 1410,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років (50%) – 4230,00 грн.

Усього 12690,00 грн.

05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Порядок №45),

16.01.2020 року позивач звернувся до відповідача 2 із заявою про надання розрахунку, у якій просив надати відповідачу 1 нову довідку встановленої форми для перерахунку і виплати призначеної йому пенсії з 01.01.2018 року, згідно з військовим званням та посадовим окладом, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Відповідач 2 листом від 28.01.2020 року повідомив позивача, що оскільки від відповідача 1 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до Адміністрації ДССТ не надходили та нового порядку оформлення довідок про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 та постанови Верховного Суду від 12.11.2018 року на сьогоднішній день не існує, без прийняття відповідного урядового рішення відповідач 2 не має повноважень вчиняти дії, спрямовані на видачу нових довідок для проведення перерахунку пенсії.

22.01.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, у якій у тому числі просив провести перерахунок пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 12.12.2018 року; зобов`язати відповідача 2 надати нову довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах встановлених законодавством.

Відповідач 1 листом від 24.02.2020 року за №618-464/Н-02/8-1300/20 також відмовив у здійснені перерахунку пенсії позивачу. У вказаному листі додатково зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05.03.2020 року не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, а тому відсутні підстави для направлення запиту до відповідача 2 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Позивач 06.02.2020 року звернувся до командира Військової частини Т0110, у якій просив, у тому числі, скласти і належним чином оформити довідку для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх додаткових видів забезпечення і премії.

21.01.2020 року на звернення ОСОБА_1 . Військовою частиною Т0110 останньому видано довідку про розмір грошового забезпечення, відповідно до Постанови №704 за посадою «Заступника командира 1 об`єднаного загону Державної спеціалізованої служби транспорту з морально-психологічного забезпечення», що аналогічна посаді «Заступник командира об`єднаного гвардійського загону з виховної роботи», яку займав позивач на момент звільнення з військової служби станом на 05.03.2019 року.

У цій довідці вказано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад (ПО) (п.4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 6910,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п.4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп.1 п.6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 4160,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 8112,00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого постановою КМУ №414 від 15.06.1994) – 691,00 грн.; надбавка за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року) – 345,50 грн.; премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 2418,50 грн. Всього – 24047,00 грн.

Позивач вважає, що протиправні дії відповідачів мали наслідком суттєве зменшення його пенсії, що порушує його права, а тому для їх відновлення звернувся до суду із цим позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.

Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог визнати протиправними дії відповідача 2 у відмові видачі відповідачу 1 нової довідки встановленої форми для перерахунку позивачу пенсії з 05.03.2019, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати: посадовий оклад (ПО) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 6910,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 1410,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВС (пп.1 п.6 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 4160,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 8112,00 грн.; надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року) – 691,00 грн.; надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 345,50 грн.; премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року) – 2418,50 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (надалі по тексту – Закон №2262-ХІІ), цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.03.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказаний припис ст.43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок суду відповідає висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Тобто до компетенції Уряду відноситься прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Зміни внесені постановою №103, зокрема, до Додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом у вказаному рішенні від 12.12.2018 року, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, протиправними та не чинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Проте, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ у Львівській області та відповідач 2 у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Положення про організацію в Державній спеціальній службі транспорту роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерством транспорту та зв`язку України від 24.11.2010 року №849, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2020 року за №1333/18628 визначає процедуру оформлення та подання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) документів для призначення (перерахунку) пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника (п.1).

Підпунктом 1.2 вказаного Положення передбачено, що призначення (перерахунок) і виплата пенсій особам, звільненим з військової служби зі структурних підрозділів Держспецтрансслужби, та членам їх сімей здійснюються органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону №2262-ХІІ, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення (перерахунку) пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюються уповноваженим структурним підрозділом (підп.3.1).

Тобто на відповідача 2 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із Додатком 1 до Порядку №45.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (надалі по тексту – Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Такі ж висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 п.5 Постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 Постанови №704).

При цьому, підпунктом 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Однак, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.51 Закону.

Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Окрім цього, суд зазначає, що 04.09.2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.01/20118 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак суд зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов`язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 року, ухваленій у справі №826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

До вказаного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19), залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання нової довідки про грошове забезпечення, виникло, у зв`язку із настанням законних підстав саме 05.03.2019 року, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

У зв`язку з чим, дії відповідача 2 щодо відмови позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, з позиції суду, є протиправними.

Суд зазначає, що за приписами п.22 ч.1 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч.3 ст.291 КАС України).

Оскільки ця справа відповідає ознакам типової справи, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19), суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дії відповідача 2 щодо відмови позивачу у підготовці та надані до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати – посадовий оклад (ПО) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВС (пп.1 п.6 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року); надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року).

На переконання суду, не може бути задоволена вимога позивача визнати протиправними дії відповідача 1 щодо зменшення раніше призначеної пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, оскільки до моменту отримання оновленої довідки відповідач 1 здійснив нарахування пенсії позивачу на підставі довідки, що була видана відповідно до чинного на той момент законодавства.

Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії відповідача 1 щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 року - 50%, з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року – 75%, суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» суд зазначає таке.

Як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно ч.1 ст.325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, в силу приписів ч.2 ст.265 КАС України, п.п.1, 2 Постанови №103, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019 року.

Відтак, на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року пункти 1 та 2 Постанови №103 були чинними та не скасованими. При цьому, пунктом 2 Постанови №103 встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків, а з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

З огляду на викладене дії відповідача 1 щодо проведення виплати позивачу, перерахованої відповідно до п.1 Постанови №103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року у розмірі 50% та з 01.01.2019 року по 05.03.2019 року у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання п.2 Постанови №103, яка була чинною та не скасована до 05.03.2019 року.

Відповідно до норм до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у даній справі суд враховує викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, є протиправними.

При цьому, суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 року прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019 року.

Згідно з даною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Таким чином, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03.2019 року виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, з 03.09.2019 року набрала чинності Постанова №804 від 14.08.2019 року, яка підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.

Враховуючи вказаний правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 року у зразковій справі №160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги Постанову №804, яка набрала чинності 04.09.2019 року, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року саме за період з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року, а тому вказана вище позовна вимога підлягає частковому задоволенню.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З огляду на висновок суду про протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року за період з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року, позовна вимога про зобов`язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплатити з 05.03.2019 року позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення підлягає задоволенню частково у спосіб: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки, суд вважає, що спірні правовідносини щодо таких станом на момент розгляду цієї справи не виникли (не видано нову довідку), а тому права позивача у цій частині не порушені.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тож, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, то такий відшкодовується позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 132, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій задоволити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 року перерахованої пенсії у зменшеному розмірі 75 % від суми підвищення пенсії.

Визнати протиправними дії Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту щодо відмови у видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки, встановленої форми для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати – посадовий оклад (ПО) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВС (пп.1 п.6 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року); надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України, з врахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст рішення складено та підписано 22.12.2020 року.