
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"24" грудня 2020 р. справа № 300/3291/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду клопотання відповідача про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Верховинського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Верховинського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
21.12.2020 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, згідно якого представник відповідача, серед іншого, просить розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Дане клопотання мотивоване тим, що справа за даним позовом становить суспільний інтерес і має значення для формування єдиної правозастосовної практики у випадках, коли особі раніше оформлено документ засобами ЄДДР (при виготовленні якого в Єдиному державному демографічному реєстрі сформовано УНЗР), однак яка відмовляється від оформлення (в т.ч. повторного) паспорта громадянина України у вигляді ID-картки з мотивів ненадання згоди на обробку персональних даних.
Частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд звертає увагу на те, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (частина 3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, згідно частини 2 статті 12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
У відповідності до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною 4 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Розглянувши заяву представника відповідача щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження, суд звертає увагу відповідача, що необхідність розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження повинна бути належним чином обґрунтована із зазначенням конкретних підстав, які ускладнюють чи унеможливлюють повний та всебічний розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, а також підтверджено належними доказами.
Варто наголосити, що за приписами частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
При цьому, розгляд даної справи у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, не позбавляє права останніх надавати суду докази та висловлювати свою позицію чи спростовувати доводи опонентів шляхом подання письмових пояснень, заявленням відповідних клопотань тощо.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін жодним чином не звужують зміст основних принципів адміністративного судочинства, визначених частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в тому числі таких як верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Сторони і їх представники в однаковій мірі наділені усім обсягом прав, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, незалежно від того здійснюється судовий розгляд справи за правилами спрощеного чи загального позовного провадження з викликом чи без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання.
Більше того, відповідач не позбавлений права брати безпосередньо участь у процесі, який в межах строків, визначених статтею 193, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, триває з дня відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження до дня ухвалення судового рішення, навіть без проведення судового засідання.
Під доступом до правосуддя згідно з сталою практикою Європейського суду з прав людини слід розуміти здатність особи безперешкодно отримати судовий захист як доступ до незалежного і безстороннього вирішення спорів за встановленою процедурою на засадах верховенства права.
Оцінивши зміст позовних вимог, заявлених до Верховинського районного відділу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, наявний обсяг матеріалів адміністративної справи, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Окрім того, ця справа не віднесена до виключного переліку справ, які розглядаються за правилами загального позовної провадження, що визначений у частині 4 статті 12 КАС України, і суд не вбачає інших причин, передбачених статтею 257 КАС України, для розгляду її за правилами загального позовного провадження.
При цьому, розгляду за правилами спрощеного позовного провадження підлягають не лише типові справи.
Також суд звертає увагу, що рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи судом першої інстанції, впливатиме на права та обов`язки лише учасників даної справи та не буде обов`язковим для застосування в аналогічних правовідносинах. Натомість забезпечення сталості та єдності судової практики є одним із основних завдань діяльності Верховного Суду як найвищого органу у судовій системі України.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність достатніх і обґрунтованих підстав для задоволенні заяви представника відповідача про розгляд справи №300/3291/20 за правилами загального позовного провадження.
У випадку необхідності з`ясування відповідних обставин справи, в тому числі заслуховування пояснень представників сторін і учасників справи, витребування додаткових доказів, що вимагатиме розгляду справи у судовому засіданні із викликом сторін, суд вживатиме відповідних процесуальних заходів на підставі процесуальних норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 4, 12, 243, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника відповідача про розгляд за правилами загального позовного провадження справи №300/3291/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Верховинського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення – залишити без задоволення.
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.