Рішення № 93783402, 22.12.2020, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
926/2447/20
Номер документу
93783402
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року м. ЧернівціСправа № 926/2447/20

Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Ніколаєва М.І.,

за участю секретаря судового засідання Голіней Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом ОСОБА_1 м. Чернівці

до 1. Чернівецької міської ради

2. Департаменту розвитку Чернівецької міської ради

про відміну (скасування) результатів електронного аукціону

за участю представників сторін:

позивача – Бабіна І.В., адвокат;

відповідача-1 – не з`явився.

відповідача-2 – не з`явився.

І. Стислий виклад позицій учасників справи.

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Чернівецької міської ради та Департаменту розвитку Чернівецької міської ради про:

- скасування наказу Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №55 від 06.10.2020, яким затверджено протокол електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 (сформовано 30.09.2020) з продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 ;

- визнання недійсним протоколу про результати електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 (сформовано 30.09.2020) з продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 ;

- відміну (скасування) електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 від 30.09.2020 з продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що після проведення аукціону йому стало відомо, що об`єкт приватизації, який був предметом електронного аукціону, належить Чернівецькій міській раді на праві спільної часткової власності, а її частка становить 60/100.

Співвласниками даного приміщення є ще 2 особи, про що позивачу не було відомо, адже дана інформація в порушення вимог .чинного законодавства не була оголошена учасникам аукціону.

Відповідач-1 у відзиві на позов від 10.11.2020 проти позову заперечує з огляду на наступне:

- п.3 статті 21 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» не передбачено надання інформації стосовно права власності на об`єкт в розумінні визначення часток співвласників. Постановою Кабінету Міністрів від 10.05.2018 №432, на яку посилається позивач в своєму позові, зазначено, що обов`язковим є зазначення інформації про державну реєстрацію права власності на об`єкт нерухомого майна (реєстраційний номер об`єкта та дата реєстрації);

- відповідно до протоколу про результати електронного аукціону переможцем електронного аукціону визнано ОСОБА_1 , який підписав особисто вказаний протокол, а отже визнав, що його дії при участі в аукціоні були правомірними. Заперечень при підписані протоколу ним не подавалось;

- позовні вимоги, які стосуються скасування наказу Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №55 від 06.10.2020 року, визнання недійсним протоколу про результати електронного аукціону № ІМ- Р8-2020-09-12-000003-3, відміни (скасування) електронного аукціону від 30.09.2020 № иА-Р8-2020-09-12-000003-3 не відносяться до компетенції Чернівецької міської ради, яка визнана по даній справі відповідачем. Чернівецькою міською радою жодних дій, які оскаржуються в позовній заяві, не вчинялось.

Відповідач -2 не використав наданого законом права на подання відзиву на позов.

У відповіді на відзив від 11.11.2020 позивач зазначив, що:

- інформаційне повідомлення про приватизацію об`єктів комунальної власності, розміщене на офіційному сайті Чернівецької міської ради та опубліковане в електронній торговій системі, щодо об`єкту малої приватизації розташованої за адресою м.Чернівці, вул.Небесної Сотні, 12, є недостовірним, оскільки не містить інформації про всі права третіх осіб на зазначений об`єкт та порядок користування ним;

- позивач дійсно особисто підписав протокол електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 та не надав заперечень до нього. Такі дії Позивача спричинені необізнаністю щодо наявності інших співвласників на об`єкт малої приватизації, що розташований за адресою м.Чернівці, вул.Небесної Сотні, 12, з вини відповідачів;

- вирішення спору впливає на права та інтереси Чернівецької міської ради, оскільки стосується комунального майна, окрім того саме Чернівецька міська рада наділена повноваженнями на ухвалення рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об`єкта комунальної власності, що дасть підстави органу приватизації, прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Чернівецька міська рада, відповідно до наданих їй законом повноважень, має право скасувати будь-яке рішення чи наказ Департаменту розвитку Чернівецької міської ради, що не відповідає діючому законодавству;

ІІ. Процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 21.10.2020 позовну заяву передано судді Ніколаєву М.І.

Ухвалою суду від 21.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 12.11.2020.

Ухвалою суду від 21.10.2020 забезпечено позов шляхом заборони Департаменту розвитку Чернівецької міської ради, як органу приватизації, вчиняти будь-які дії, пов`язані із укладенням договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою м. Чернівці, вул. Небесної Сотні,12.

12.11.2020 у судовому засіданні за усними заявами представників сторін оголошено перерву до 01.12.2020.

Ухвалою суду від 01.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 22.12.2020.

17.12.2020 від представника відповідача-1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням у відпустці.

У судове засідання 22.12.2020 представники відповідачів не з`явились, при цьому відповідач-2 про причину неявки свого представника суд не повідомив.

Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Слід також відзначити, що у частині 2 статті 129 Конституції України визначено одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті (ч.2 ст.195 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).

Згідно з ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Дослідивши підстави поданого представником відповідача-1 клопотання, суд дійшов висновку про його необґрунтованість з мотивів не доведення Чернівецькою міською радою факту об`єктивної неможливості прибуття іншого представника у судове засідання.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи, що відповідач-2 не скористався наданим йому правом у межах встановленого законом процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності відзиву Департаменту розвитку Чернівецької міської ради.

Відкладення розгляду справи є правом суду. Основною умовою для відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, третіх осіб, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення у даному судовому засіданні.

Присутній у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Після виходу з нарадчої кімнати у судовому засіданні 22.12.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. ст. 233, 240 ГПК України.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши обставини, на які учасники судового процесу посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд установив наступне.

Відповідно до свідоцтва про право власності від 18.09.2006 серія ЯЯЯ№518146 нежилі приміщення (приміщення підвалу та першого поверху в житловому будинку літ. А загальною площею 939,10 кв.м.), що знаходиться за адресою: м.Чернівці, вул. Стасюка,12 (на даний момент після перейменування вулиці – вул. Небесної Сотні,12) перебували в комунальній власності, частка 1/1.

На підставі договору про поділ об`єкта нерухомого майна в натурі від 26.04.2019 Чернівецька міська рада та ОСОБА_2 домовились про поділ в натурі належного на праві спільної часткової власності об`єкта нерухомого майна, а саме нежилих приміщень, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті поділу територіальній громаді м. Чернівці перейшли у власність нежитлові приміщення загальною площею 737,20 кв.м., що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.04.2019.

Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна – 1820772073101.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21.07.2020 (а.с.33-34) щодо об`єкта нерухомого майна реєстраційний номер – 1820772073101 07.10.2019 проведено державну реєстрацію права спільної часткової власності. Розмір частки 25/100, нежитлові приміщення загальною площею 182 кв.м., власник – товариство з обмеженою відповідальністю «Золотий Центр». Частка комунальної власності (власник - територіальна громада м. Чернівці) – 75/100.

17.03.2020 Чернівецькою міською радою прийнято рішення №2095, відповідно до якого нежитлові приміщення загальною площею 217,60 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (надалі – спірний об`єкт) включено в перелік об`єктів комунальної власності міста Чернівців, які підлягають приватизації в 2020 році.

Рішенням Чернівецької міської ради №2191 від 11.06.2020 «Про приватизацію об`єкта комунальної власності міста Чернівців за адресою вул.Небесної Сотні, 12» орган приватизації зобов`язано здійснити приватизацію, шляхом продажу з аукціону об`єкта комунальної власності міста Чернівців за адресою вул. Небесної Сотні, 12.

Відповідно до пункту 1.6 Положення «Про департамент розвитку Чернівецької міської ради» - департамент є органом приватизації Чернівецької міської ради відповідно до чинного законодавства України.

Наказом Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №22 від 22.06.2020 створено інвентаризаційну комісію для підготовки пропозицій по об`єктах приватизації за адресами, із яких є об`єкт на АДРЕСА_1 .

23.06.2020р. директором Департаменту розвитку Чернівецької міської ради затверджено зведений акт інвентаризації майна, відповідно до якого надано висновки та пропозиції щодо визначення вартості об`єкту шляхом здійснення незалежної оцінки нежитлових приміщень за адресою м.Чернівці, вулиця Небесної Сотні, 12 загальною площею 217,60 кв.м.

23.06.2020 наказом Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №23 створено аукціонну комісію у складі 9 осіб.

На засіданні аукціонної комісії 09.07.2020 вирішено стартову ціну об`єкта приватизації визначити на підставі звіту про оцінку майна виконаного суб`єктом оціночної діяльності.

08.09.2020 на засіданні аукціонної комісії вирішено опублікувати інформаційне повідомлення в електронній торговій системі 10.09.2020 року, визначено дату проведення аукціону через 20 днів з моменту оприлюднення інформаційного повідомлення та визначено кількість кроків в аукціоні з покроковим зниженням ціни.

Департаментом розвитку Чернівецької міської ради 11 вересня 2020 року на офіційному сайті Чернівецької міської ради опубліковано інформаційне оголошення (а.с.13-18) про те, що Департаментом розвитку міської ради розміщено в електронній торговій системі РгоZогго.Продажі (торговий майданчик SmartTender) інформаційні повідомлення про приватизацію об`єктів комунальної власності.

Відповідно до зазначеного оголошення для продажу на аукціоні запропонований зокрема наступний об`єкт комунальної власності:

Нежитлове приміщення першого поверху (49-4) загальною площею 217.60 кв.м., житлового будинку (літ.А). Вхід в приміщення окремий. Не підключенні до інженерних мереж міста. Фізичний стан задовільний. Приміщення розташоване в діловій частині міста.

Дата та час проведення аукціону – 30.09.2020.

Місцезнаходження об`єкта - м.Чернівці, вул.Небесної Сотні, 12, код об`єкта в реєстрації – UA-AR-P-2020-03-25-000004-3.

Інформація про умови, на яких здійснюється приватизація об`єкта:

Стартова ціна продажу для аукціону без умов – 3570658,80 грн.

Аукціон без умов - 3570 658,80 грн. (з урахування ГІДВ);

Розмір гарантійного внеску для аукціону без умов - 357 065,88 грн; Розмір реєстраційного внеску 944,60 грн.

Організатор аукціону - Департамент розвитку Чернівецької міської ради

В оголошенні зазначається, що бажаючи прийняти участь в аукціоні можуть детально ознайомитись з кожним оголошенням на веб-порталі РгоZогго.Продажі за адресою https://prozorro.sale/

Судом встановлено, що на веб-порталі РгоZогго за посиланням https://prozorro.sale/auction/UA-PS-2020-09-12-000003-3 (а.с.19-23) міститься наступна інформація:

Лоти виставляються: лот виставляється вперше.

Стислий опис активу та забезпечення:

Вид майна: 101 - окреме нерухоме майно, нежитлові приміщення першого поверху, загальною площею 217,60 кв.м. розташовані в житловому будинку літ.А, фізичний стан задовільний.

Адреса місцезнаходження майна: м. Чернівці, вул. Небесної Сотні, 12

Інформація про державну реєстрацію: реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна – 1820772073101.

Відповідно до інформаційного повідомлення кінцевий строк подання цінових пропозицій 29.09.2020, дата проведення аукціону - 30.09.2020.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 30.10.2020 щодо об`єкта нерухомого майна реєстраційний номер – 1820772073101 28.09.2020 проведено державну реєстрацію права спільної часткової власності. Розмір частки 15/100 нежитлових приміщень №49 загальною площею 109,90 кв.м., власник – ОСОБА_3 .

Інформація про інших співвласників об`єкта нерухомого майна (реєстраційний номер – 1820772073101) в інформаційному повідомленні Департаменту розвитку Чернівецької міської ради та на веб-порталі РгоZогго відсутня.

30.09.2020 відбувся електронний аукціон з продажу об`єкту малої приватизації - нежитлового приміщення першого поверху, (49-4) площею 217,60 кв.м., за адресою АДРЕСА_1 , переможцем якого став ОСОБА_1 , як учасник, що надав найвищу цінову пропозицію – 35000000грн.

Протокол електронного аукціону №UA-РS-2020-09-12-000003-3 сформовано 30.09.2020 року та підписано позивачем 05.10.2020.

05.10.2020 ОСОБА_3 звернулась до Департаменту розвитку Чернівецької міської ради із заявою щодо бажання купити частку Чернівецької міської ради в будівлі АДРЕСА_2 за ціною її продажу в порядку статті 362 Цивільного кодексу України.

09.10.2020 товариство з обмеженою відповідальністю «Золотий Центр» звернулась до Департаменту розвитку Чернівецької міської ради із заявою щодо бажання купити частку Чернівецької міської ради в будівлі АДРЕСА_2 за ціною її продажу в порядку статті 362 Цивільного кодексу України.

06.10.2020 на засіданні аукціонної комісії з продажу об`єкту комунальної власності міста Чернівців, який підлягає приватизації шляхом продажу з аукціону, рекомендовано Департаменту розвитку Чернівецької міської ради затвердити протокол електронного аукціону №UA-РS-2020-09-12-000003-3 і в подальшому укласти договір купівлі-продажу на об`єкт приватизації комунальної власності за адресою АДРЕСА_1

Наказом Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №55 від 06.10.2020 затверджено протокол про результати електронного аукціону №UA-РS-2020-09-12-000003-3.

Листом від 09.10.2020 відповідач-2 роз`яснив ОСОБА_3 , що станом на момент прийняття рішення про проведення аукціону вона не була співвласником даного приміщення.

Листом від 19.10.2020 відповідач-2 роз`яснив товариству з обмеженою відповідальністю «Золотий Центр», що в силу приписів ст. 362 Цивільного кодексу України для укладення договору купівлі-продажу нежитлових приміщень по АДРЕСА_1 немає законних підстав.

Станом на момент вирішення спору договір купівлі-продажу об`єкта приватизації з переможцем аукціону не укладений.

ІV. Позиція суду по суті позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо приватизації майна, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду.

В силу частини першої статті 30 Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна” спори щодо приватизації державного або комунального майна, крім спорів, які виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів, вирішуються господарським судом у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, крім випадків, коли сторони погодили передачу таких спорів на вирішення міжнародному комерційному арбітражу відповідно до частини дванадцятої статті 26 цього Закону.

Враховуючи вищевикладені норми законів даний спір відноситься до юрисдикції господарських судів.

Правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном визначаються законами. Одним із способів зміни форми власності є приватизація, в процесі якої відбувається відчуження на користь фізичних або юридичних осіб майна, що є державною чи комунальною власністю.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 345 ЦК України, фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.

Відповідно до ст. 650 Цивільного кодексу України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.

Спеціальним Законом, який регулює правовідносини в сфері приватизації комунального майна є Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» (далі – Закон).

Одним із основних принципів приватизації, встановлених частиною другою статті 2 Закону, є повне, своєчасне та достовірне інформування про об`єкти приватизації та порядок їх приватизації.

Відповідно до ст. 1 Закону, приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.

Аукціон - спосіб продажу об`єкта приватизації, за яким власником об`єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну. Аукціон в електронній формі (електронний аукціон)) - це вид аукціону в режимі реального часу в інтернеті (ст. 1 Закону).

Частиною 1 статті 3 Закону визначено, що законодавство України про приватизацію складається з цього Закону, інших законодавчих актів. Галузеві особливості приватизації об`єктів державної власності можуть встановлюватися виключно законами.

Суб`єктами приватизації є: -державні органи приватизації; - місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; -покупці (ст.6 Закону).

Стаття 10 Закону визначає порядок приватизації державного і комунального майна, який передбачає: формування та затвердження переліків об`єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об`єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об`єкта комунальної власності; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об`єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об`єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об`єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об`єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі- продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об`єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; прийняття рішення про завершення приватизації.

Частиною четвертою статті 15 Закону встановлено, що після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через 10 робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об`єкта малої приватизації в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.

Статтею 21 Закону “Про приватизацію державного і комунального майна”, зокрема встановлено, що органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в засобах масової інформації (на веб-сайті органів приватизації, в офіційних друкованих виданнях органів приватизації, у мережі Інтернет та/або на радіо, телебаченні, рекламних щитах) повідомлень про хід і результати приватизації.

Обов`язковому оприлюдненню підлягають:

переліки об`єктів, що підлягають приватизації;

інформація про об`єкти, щодо яких прийнято рішення про приватизацію.

В частині третій статті 21 Закону встановлено, що в інформаційному повідомленні про приватизацію державного або комунального майна обов`язково зазначаються (серед іншого):

спосіб проведення аукціону;

найменування об`єкта приватизації, його місцезнаходження;

дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площа, цільове призначення земельної ділянки, інформація про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або на праві користування, інформація про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними;

інші відомості (за рішенням державного органу приватизації).

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018р. №432 затверджено Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 21 Порядку інформація, яка підлягає внесенню до електронної торгової системи під час опублікування переліку об`єктів, що підлягають приватизації, включає зокрема:

щодо об`єктів нерухомого майна - адресу, площу об`єкта і повне найменування балансоутримувача об`єкта нерухомого майна, інформацію про балансову вартість або її відсутність, а також інформацію про державну реєстрацію права власності на об`єкт нерухомого майна (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна та дата реєстрації) або стан здійснення такої реєстрації;

щодо усіх типів об`єктів - інформацію про оприлюднення інформаційного повідомлення про приватизацію об`єкта приватизації з інформацією в обсязі, передбаченому частиною третьою статті 21 Закону.

Інформація про об`єкт приватизації (лот) міститься у відповідному рішенні органу приватизації про затвердження умов продажу, згідно з яким такий об`єкт виставлено на продаж на електронному аукціоні, відповідно до пункту 26 Порядку.

Орган приватизації через свій особистий кабінет вводить інформацію про лот в електронну торгову систему, опубліковує інформаційне повідомлення в електронній торговій системі, а також вчиняє інші дії, необхідні для проведення та завершення електронного аукціону, встановлені цим Порядком, в силу пункту 27 Порядку.

Частиною першою статті 3 Закону визначено, що законодавство України про приватизацію складається з цього Закону, інших законодавчих актів.

Так, в силу частини першої статті 659 ЦК України продавець зобов`язаний попередити покупця про всі права третіх осіб на товар, що продається. У разі невиконання цієї вимоги покупець має право вимагати зниження ціни або розірвання договору купівлі-продажу, якщо він не знав і не міг знати про права третіх осіб на товар

Суд вважає, що в інформацію про право спільної часткової власності на об`єкт нерухомості обов`язково слід оприлюднювати при проведенні приватизації, адже способи і порядок реалізації права спільної часткової власності, передбачені ст. ст. 358-368 ЦК України) (утримання майна, переважне право купівлі, розпорядження частко., її виділ тощо) є відмінним від способу та порядку реалізації права приватної власності, про що має право знати набувач такого права.

Судом встановлено, що на аукціон виставлено частину об`єкта нерухомого майна, що станом на момент проведення аукціону перебуває у спільній частковій власності, про що не міститься жодної інформації у вищевказаних інформаційних повідомленнях

Суд погоджується з позивачем, що в разі зазначення інформації про право спільної часткової власності на спірний об`єкт, вартість його продажу об`єктивно могла бути нижчою.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст. 21 ЦК України).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд дійшов висновку, що відповідачем-2 не дотримано принцип надання повної, своєчасної та достовірної інформації при проведенні приватизації, що є безумовним порушенням Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна”, у зв`язку з чим наявні правові підстави для визнання недійсним протоколу про результати електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 та визнання незаконним і скасування наказу Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №55 від 06.10.2020, яким затверджено протокол електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3.

В частині позовних вимог про відміну (скасування) електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 від 30.09.2020 слід відмовити виходячи з того, що дана вимога не відповідає встановленим ст. 16 ЦК України способам захисту, оскільки в силу пункту 42 Порядку електронний аукціон може бути відмінено лише за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення. Предметом оскарження в даному випадку може бути протокол електронного аукціону чи договір, укладений за його наслідками.

Суд вважає, що підписання спірного протоколу не свідчить про визнання позивачем правомірності дій відповідача-2 та не обмежує позивача у праві оскаржити результати аукціону, у зв`язку з чим відхиляє відповідні доводи відповідача-1.

Відповідачем не надано доказів в підтвердження винних дій безпосередньо Чернівецької міської ради при проведенні спірного електронного аукціону , проте суд виходить з того, що орган місцевого самоврядування, як суб`єкт приватизації в силу ст.6 Закону, може бути відповідачем у справі щодо приватизації об`єкта нерухомого майна, який перебуває у власності територіальної громади.

V. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справ.

Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача-2, як організатора проведення спірного електронного аукціону, з вини якого спір доведено до вирішення судом.

Інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, сторонами понесено не було.

Згідно ч.7 ст. 145 ГПК України заходи забезпечення позову по даній справі продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання рішенням суду законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи

Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати незаконним та скасувати наказ Департаменту розвитку Чернівецької міської ради №55 від 06.10.2020, яким затверджено протокол електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 (сформовано 30.09.2020) з продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою м. Чернівці, вул. Небесної Сотні,12.

3. Визнати недійсним протокол про результати електронного аукціону №UA-PS-2020-09-12-000003-3 (сформовано 30.09.2020) з продажу об`єкта малої приватизації – нежитлового приміщення першого поверху (49-4) площею 217,60 кв.м., що розташоване за адресою м. Чернівці, вул. Небесної Сотні,12.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути з Департаменту розвитку Чернівецької міської ради (58002, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської,3 код 42843402) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_1 ) 4204 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).

Повний текст рішення складено та підписано 24.12.2020.

Суддя М.І.Ніколаєв