
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12.2020 Справа № 917/1025/20
м.Полтава
за позовною заявою Приватного підприємства "Промфактор - Сервіс", вул. Ярмаркова 9 А, м. Кременчук, Полтавська область,39600
до Кременчуцької міської ради Полтавської області, пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
про визнання недійсним підпункт рішення та визнати укладеним договір.
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар судового засідання Назаренко Я.А.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи: Приватне підприємство "Промфактор - Сервіс" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Кременчуцької міської рада Полтавської області про:
1) визнання недійсним підпункту 5.2.4. пункту 5.2. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці";
2) визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування частини салону - магазину, відкритої рампи, частини рампового складу (код КВЦПЗ J 11.02) з кадастровим №5310436500:10:001:0245 по вул. Ярмарковій, 9-А в м. Кременчуці на таких умовах (текст договору оренди землі згідно позовної заяви);
3) визнання недійсним підпункту 4.2.5. пункту 4.2. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці";
4) визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 3400 кв. м. (кадастровий №5310436500:10:001:0247) для експлуатації та обслуговування залізничної колії (код КВЦПЗ J 11.02) по вул. Ярмарковій на таких умовах (текст договору оренди землі згідно позовної заяви);
5) визнання недійсним підпункту 12.2.5. пункту 12.2. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці";
6) визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 557 кв. м. (кадастровий №5310436500:10:001:0249) для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасовування цементу (код КВЦПЗ J 11.02) по вул. Ярмарковій, 9-В на таких умовах (текст договору оренди землі згідно позовної заяви).
7) визнання недійсним підпункту 3.2.5. пункту 3.2. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці";
8) визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування під`їзної залізничної колії (код КВЦПЗ J 11.02) з кадастровим №5310436500:10:001:0246) по вул. Ярмарковій в м. Кременчуці на таких умовах (текст договору оренди землі згідно позовної заяви).
22.07.2020 від відповідача надійшов відзив на позов. Відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалами Господарського суду Полтавської області від 24.06.2020 суд ухвалив прийняти позовні заяви до розгляду і відкрити провадження у справі №917/1025/20, №917/1026/20, №8917/1027/20, №917/1028/20 у порядку загального позовного провадження.
Ухвалами господарського суду Полтавської області від 28.07.2020 суд об`єднав в одне провадження справи №917/1025/20, № 917/1026/20, № 917/1027/20, № 917/1028/20, присвоєно справі № 917/1025/19 та відкладено розгляд справи на 03.09.2020..
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 20.08.2019 закрито підготовче провадження у справі.
У судовому засіданні 18.12.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив.
Кременчуцькою міською радою 03.09.2019 на XXXVIII сесії Кременчуцької міської ради VII скликання прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці»
Підпунктами 3.2.5. та 3.2.5 пункту 3.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» (далі по тексту - Позивач, ПП «Промфактор-Сервіс», Підприємство) зобов`язано:
«В шестимісячний термін:
- замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
- зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
«В місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки:
- нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1393 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з 29.12.2009 - дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки».
Підпунктами 4.2.3. та 4.2.5. пункту 4.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» (далі по тексту - Позивач, ПП «Промфактор-Сервіс», Підприємство) зобов`язано:
«В шестимісячний термін:
- замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
- зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
«В місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки:
- нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 3400 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з 30.06.2009 - дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки».
Підпунктами 5.2.2. та 5.2.4. пункту 5.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» (далі по тексту - Позивач, ПП «Промфактор-Сервіс», Підприємство) зобов`язано:
«В шестимісячний термін:
- замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
- зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
«В місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки:
- нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2977 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з 28.04.2011 - дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки».
Підпунктами 12.2.3 та 12.2.5 пункту 4.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» (далі по тексту - Позивач, ПП «Промфактор-Сервіс», Підприємство) зобов`язано:
«В шестимісячний термін:
- замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
- зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
«В місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки:
- нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 557 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з 26.07.2009 - дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки».
Позивач вважає, що спірне рішення відповідача в зазначеній частині - п.п.3.2.5 п.3.2; п.п.4.2.5 п.4.2; п.п.5.2.4. п.5.2; п.п.12.2.5 п.12.2 є протиправними, прийнятими Кременчуцькою міською радою Полтавської області в порушення статті 19 Конституції України поза межами повноважень, наданих органу місцевого самоврядування, всупереч приписам чинного законодавства, та таким, що порушують права та охоронювані законом інтереси підприємства позивача, створюючи безпідставні зобов`язання щодо сплати орендної плати за період, що передує укладенню договору оренди землі.
Так, позивач в обгрунтування позову вказує на те, що в оспорюваному позивачем пункті рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області орган місцевого самоврядування виніс обов`язковий до виконання припис щодо необхідності сплати за землю за період, що передує більше ніж 9 років укладенню договору оренди. В той же час, кошти, які не сплачені за користування земельною ділянкою в період фактичного користування такою ділянкою (в разі підтвердження факту такого користування), є коштами, які збережені без належних правових підстав. Стягнення таких коштів, в разі наявності спору, відбувається виключно в судовому порядку. Жодним законом не надано право органу місцевого самоврядування приймати обов`язкове до виконання рішення, яким визначати, за який період та кому слід сплатити за користування тією чи іншою земельною ділянкою або її частиною, в той час обов`язковість актів органу місцевого самоврядування встановлена ст. 73 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Крім того, позивач посилається на те, що рішенням XXXVIII сесії Кременчуцької міської ради VII скликання «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» від 03 вересня 2019 року, відповідно до статей 12,79-1, 116,122,123,124,134 та пункту 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, статей 5, 7, 31, 33 Закону України «Про оренду землі», статей 25, 50, 55, 56 Закону України «Про землеустрій», статей 269-271, 286-289 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», рішення міської ради від 21 квітня 2011 «Про внесення змін до рішення міської ради від 23 вересня 2008 «Про орендну плату за землю в м. Кременчуці», керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Відповідачем було вирішено:
- затвердити Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій.
- передати Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» (ідентифікаційний код 34303015), за умови виконання п.3.2 цього рішення, в оренду строком на десять років земельну ділянку площею 1393 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:001:0246) для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії (код КВЦПЗ ] 11.02) по вул. Ярмарковій.
- затвердити Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування залізничної колії із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій.
- передати Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» (ідентифікаційний код 34303015), за умови виконання п.4.2 цього рішення, в оренду строком на десять років земельну ділянку площею 3400 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:001:0247) для експлуатації та обслуговування залізничної колії (код КВЦПЗ ] 11.02) по вул. Ярмарковій.
- затвердити Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування частини салону -магазину, відкритої рампи, частини рампового складу по вул. Ярмарковій, 9-А.
- передати Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» (ідентифікаційний код 34303015), за умови виконання п.5.2 цього рішення, в оренду строком на десять років земельну ділянку площею 2977 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:001:0245) для експлуатації та обслуговування частини салону - магазину, відкритої рампи, частини рампового складу (код КВЦПЗ ] 11.02) по вул. Ярмарковій, 9-А;
- затвердити Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу по вул. Ярмарковій, 9-В.
- передати Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» (ідентифікаційний код 34303015), за умови виконання п.12.2 цього рішення, в оренду строком на сорок дев"ять років земельну ділянку площею 557 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:001:0249) для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу (код КВЦПЗ ] 11.02) по вул. Ярмарковій, 9-В.
Позивач зазначає, що на підставі цього рішення у відповідача у ПП «ПРОМФАКТОР-СЕРВІС» виникло право:
- на укладення договору та отримання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії в оренду;
- на укладення договору та отримання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування залізничної колії в оренду;
- на укладення договору та отримання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування частини салону - магазину, відкритої рампи, частини рампового складу в оренду;
- на укладення договору та отримання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу в оренду.
На адресу Відповідача - Кременчуцької міської ради Полтавської області за вих. №03/85, від 11 березня 2020 року Позивачем - було направлено листи - повідомлення з проектом договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії (код КВЦПЗ ] 11.02) кадастровий номер 5310436500:10:001:0246 по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці, площею 1393 кв.м. у тому числі по угіддях: 01101 Землі під будівлями та спорудами промислових підприємств - 1393 кв.м., який позивач просив підписати, скріпити печаткою і повернути на його адресу протягом строку, передбаченого ч.3 ст. 188 ГК України.
На адресу Відповідача - Кременчуцької міської ради Полтавської області за вих. №03/86, від 11 березня 2020 року Позивачем - було направлено листи - повідомлення з проектом договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування залізничної колії (код КВЦПЗ ] 11.02) кадастровий номер 5310436500:10:001:0247 по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці, який позивач просив підписати, скріпити печаткою і повернути на його адресу протягом строку, передбаченого ч.3 ст. 188 ГК України.
На адресу Відповідача - Кременчуцької міської ради Полтавської області за вих. №03/87, від 11 березня 2020 року Позивачем - було направлено листи - повідомлення з проектом договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування частини салону -магазину, відкритої рампи, частини рампового складу (код КВЦПЗ І 11.02) з кадастровим № 5310436500:10:001:0245 по вул. Ярмарковій, 9-А в м. Кременчуці, площею 2977 кв.м, у тому числі по угіддях: 01101 Землі під будівлями та спорудами промислових підприємств - 2977 кв.м., який позивач просив підписати, скріпити печаткою і повернути на його адресу протягом строку, передбаченого ч.3 ст. 188 ГК України.
На адресу Відповідача - Кременчуцької міської ради Полтавської області за вих. №03/88, від 11 березня 2020 року Позивачем - було направлено листи - повідомлення з проектом договору оренди земельної ділянки з кадастровим № 5310436500:10:001:0245 для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу (код КВЦПЗ ] 11.02) по вул. Ярмарковій, 9-В, який позивач просив підписати, скріпити печаткою і повернути на його адресу протягом строку, передбаченого ч.3 ст. 188 ГК України.
За інформацією з офіційного сайту «Укрпошта» та повідомлення про вручення поштового відправлення він був вручений 17 березня 2020 року.
Однак відповідач дані проекти зі свого боку не підписав.
Позивач вважає, що ним виконало усі умови, які були необхідні для укладення договорів оренди земельної ділянки, а також надано усі необхідні документи, що в свою чергу свідчить про повну реалізацію рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 з боку позивача, а відповідач навпаки затягує процес підписання договорів оренди спірних земельних ділянок та порушує право позивача на користування земельними ділянками.
Вищевикладене стало підставою для звернення позивача з даними позовами до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 29.12.2009 року укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Транспортно-промислова компанія" та приватним підприємством «Промфактор-Сервіс» останній набув право власності на частину під"їзної залізничної колії №7 від стику рамного рельсу стрілкового переводу №18
24.09.2018 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» звернулось до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Кременчуці для експлуатації та обслуговування залізничної колії площею 1393 кв.м по вул. Ярмаркова, 9-А в м. Кременчуці.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 30.06.2009 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» є власником залізничної колії №7 довжиною 221,2 п.м. по вул.Ярмарковій.
24.09.2018 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» звернулось до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Кременчуці для експлуатації та обслуговування залізничної колії площею 3400 кв.м по вул. Ярмаркова, 9-А в м. Кременчуці.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 28.04.2011 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» є власником частини салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу по вул. Ярмарковій, буд. 9-А.
24.09.2018 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» звернулось до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Кременчуці для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу площею 2977 кв.м по вул. Ярмаркова, 9-А в м. Кременчуці.
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.07.2010 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» є власником вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу по вул. Ярмарковій, 9-В.
24.09.2018 року приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» звернулось до Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Кременчуці для експлуатації та обслуговування вагової зі спорудами площею 557 кв.м. по вул. Ярмарковій, 9-В в м.Кременчуці.
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13.12.2018 року «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в м. Кременчуці» Позивачу надано дозвіл:
- на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди орієнтовною площею 0,1393 га для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії по вул. Ярмарковій;
- на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди орієнтовною площею 0,3400 га для експлуатації та обслуговування залізничної колії по вул. Ярмарковій;
- на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди орієнтовною площею 0,2977 га для експлуатації та обслуговування частини салону-магазину, відкритої рампи, частина рампового складу по вул. Ярмаркова, 9-А. в м. Кременчуці;
- на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди орієнтовною площею 0,0557 га для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці. Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.04.2019 "Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування в м.Кременчуці" внесено зміни в вищевказане рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області в частині уточнення поштової адреси, а саме: адресу читати як "вул.Ярмаркова,9-В"
Кременчуцькою міською радою 03.09.2019 на XXXVIII сесії Кременчуцької міської ради VII скликання прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці»
Пунктом 3 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій.
Пунктом 4 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування залізничної колії із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій.
Пунктом 5 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу по вул. Ярмарковій, 9-А.
Пунктом 12 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій,9-В.
Рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» передано приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 3.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 1393 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0246) для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії по вул. Ярмарковій.
Встановлено плату за землю в розмірі 3% від грошової оцінки землі щорічно.
Підпунктом 3.2.3 пункту 3.2 рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Підпунктом 3.2.5 пункту 3.2 рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки нарахувати та сплатити оренду плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1393 кв.м у розмірі 3% від грошової оцінки землі за період з 29.12.2009 - дня набуття права власності на залізничну колію до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» передано приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 4.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 557 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0247) для експлуатації та обслуговування залізничної колії по вул. Ярмарковій.
Встановлено плату за землю в розмірі 3% від грошової оцінки землі щорічно.
Підпунктом 4.2.3 пункту 4.2 рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Підпунктом 4.2.5 пункту 4.2 рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки нарахувати та сплатити оренду плату за фактичне використання земельної ділянки площею 3400 кв.м у розмірі 3% від грошової оцінки землі за період з 30.06.2009 - дня набуття права власності на залізничну колію до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» передано приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 5.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 2977 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0245) для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу по вул. Ярмарковій. 9-А.
Встановлено плату за землю в розмірі 3% від грошової оцінки землі щорічно.
Підпунктом 5.2.2. пункту 5.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Підпунктом 5.2.4. пункту 5.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки нарахувати та сплатити оренду плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2977 кв.м у розмірі 3% від грошової оцінки землі за період з 28.04.2011 - дня набуття права власності на залізничну колію до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» передано приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 12.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 557 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0249) для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу із земель не наданих у власність або постійне користування по вул. Ярмарковій,9-В.
Встановлено плату за землю в розмірі 3% від грошової оцінки землі щорічно.
Підпунктом 12.2.3 пункту 12.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Підпунктом 12.2.5. пункту 12.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки нарахувати та сплатити оренду плату за фактичне використання земельної ділянки площею 5577 кв.м у розмірі 3% від грошової оцінки землі за період з 26.07.2010 - дня набуття права власності на залізничну колію до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Отже, враховуючи пункт 3.2, пункт 4.2, пункт 5.2, пункт 12.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Позивач був зобов`язаний в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку, тобто до 03.03.2020 року.
17.03.2020 року на адресу Кременчуцької міської ради Полтавської області від Позивача надійшов:
- супровідний лист за вих. № 03/85 від 11.03.2020 щодо підписання проекту договору оренди землі для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії (кадастровий № 5310436500:10:001:0246) площею 1393 кв.м по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці.
- супровідний лист за вих. № 03/86 від 11.03.2020 щодо підписання проекту договору оренди землі д для експлуатації та обслуговування залізничної колії (кадастровий № 5310436500:10:001:0247) площею 3400 кв.м по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці.
- супровідний лист за вих. № 03/87 від 11.03.2020 щодо підписання проекту договору оренди землі для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу (кадастровий № 5310436500:10:001:0245) площею 2977 кв.м по вул. Ярмарковій, 9-А в м. Кременчуці.
- супровідний лист за вих. № 03/88 від 11.03.2020 щодо підписання проекту договору оренди землі для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу (кадастровий № 5310436500:10:001:0249) площею 557 кв.м по вул. Ярмарковій, 9-В в м. Кременчуці.
Розглянувши пропозицію приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» та опрацювавши проект договору оренди землі на адресу приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» Кременчуцькою міською радою було направлено листа від 01.04.2020 за вих. № 01-49/2956;2954;2955;2953 в якому було звернуто увагу на те, що термін на укладення договорів оренди землі та реєстрацію права оренди земельної ділянки сплив 03.03.2020.
Приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» було запропоновано для продовження терміну на укладення договорів оренди землі звернутися до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг в м. Кременчуці» з заявою встановленого зразка для внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду вм. Кременчуці».
У зв"язку з відсутністю від приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» жодних листів щодо продовження дії рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», Кременчуцька міська рада Полтавської області ініціювала на пленарне засідання, яке відбулося 25.06.2020, розгляд проекту рішення «Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці» для продовження терміну на укладення договорів оренди землі до 25.12.2020 року.
Однак, під час розгляду вказаного проекту рішення, депутати вирішили виключити у зв`язку з наявністю заборгованості питання внесення змін в пункт 3, пункт 4, пункт 5, пункт 12 рішення Кременчуцької міської ради від 03.09.2019 «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За змістом статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Приписами статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Водночас питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюється статтями 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України.
За змістом статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об`єкти (крім багатоквартирних будинків).
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди
За змістом частини 3 статті 7 цього Закону до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
У розумінні наведених приписів у разі виникнення в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду відповідно до договору, який містить усі необхідні за законом істотні умови, право попереднього власника або користувача припиняється; новий власник об`єкта нерухомості, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди.
Крім того, відповідно до статті 14 Податкового кодексу України плата за землю -обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.
Отже, єдиною можливою формою здійснення плати за землю для приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» як землекористувача є орендна плата.
Таким чином, обов`язок набувача нерухомого майна нараховувати та сплачувати орендну плату за фактичне користування земельною ділянкою з дати набуття права власності на нерухоме майно, що на ній розташоване, прямо випливає зі змісту положень статей 120, 206 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 917/242/17.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позивачем не доведено протиправність підпункту 3.2.5 пункту 3.2, підпункту 4.2.5 пункту 4.2, підпункту 5.2.4. пункту 5.2.; підпункту 12.2.5 пункту 12.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці" і не вбачає підстав для визнання їх недійсними.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 917/242/17.
Щодо вимоги про визнання укладеними договорів оренди землі суд зазначає наступне.
За приписами статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть жати з рішення суду. Аналогічні приписи підстав виникнення господарського зобов`язання кладені у статті 173 Господарського кодексу України.
Згідно з частиною 2 статі 207 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочини між юридичними особами належить вчиняти у письмовій формі, що встановлено пунктом 1 тини 1 статті 208 Цивільного кодексу України.
Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що згідно з статтею 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як урегульовано статтею 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
- примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від ( змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
- договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
За приписами статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов`язкових для сторін, нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг.
Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.
У разі визнання погодженої сторонами в договорі ціни такою, що порушує вимоги антимонопольно-конкурентного законодавства, антимонопольний орган має право вимагати від сторін зміни умови договору щодо ціни.
Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору. Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів.
Так, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у прощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, що законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом погодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
У разі, якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Як унормовано статтею 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Виходячи з обставин справи та правовідносин сторін, між сторонами фактично виник спір щодо спонукання Кременчуцьку міську раду Полтавської області до укладення договору оренди земельних ділянок.
Разом з цим, за положеннями статті 20 Господарського процесуального кодексу України та статті 181 Господарського кодексу України господарський суд розглядає справи саме у спорах, які виникають, зокрема, при укладанні господарських договорів, тобто має розглядатися переддоговірний спір, якому передує стадія складання протоколу розбіжностей.
Частина 5 статті 181 Господарського кодексу України передбачає, що сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Як свідчать матеріали справи, Кременчуцька міська рада Полтавської області 17.03.2020 року отримала від приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» проекти договорів оренди землі.
Розглянувши пропозицію приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» та опрацювавши проект договору оренди землі на адресу приватного підприємства «Промфактор-Сервіс» було направлено листа від 01.04.2020 за вих. № 01-49/2956;2954;2955;2953 в якому було звернуто увагу приватного підприємства «Промфактор-Сервіс», що термін на укладення договору оренди землі та реєстрацію права оренди земельної ділянки сплив 03.03.2020.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Разом з тим, згідно з частиною другою статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
З наведеного вбачається, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто, прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.
Отже, відсутність рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області про передачу приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» в оренду для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії (кадастровий № 5310436500:10:001:0246) площею 1393 кв.м по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці; про передачу приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» в оренду для експлуатації та обслуговування залізничної колії (кадастровий № 5310436500:10:001:0247) площею 3400 кв.м по вул. Ярмарковій в м.Кременчуці; про передачу приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» в оренду для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу (кадастровий № 5310436500:10:001:0245) площею 2977 кв.м по вул. Ярмарковій, 9-А в м. Кременчуці; про передачу приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» в оренду для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу (кадастровий № 5310436500:10:001:0249) площею 557 кв.м по вул. Ярмарковій, 9-В в м. Кременчуці, тобто волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, виключає можливість передачі цих земельних ділянок в користування (оренду) приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» шляхом укладення з ним відповідних договорів оренди.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування приписів статті 116 і частини 1 ст. 124 Земельного кодексу України при вирішенні спору про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної власності викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 по справі № 32/563.
Цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України).
Приватним підприємством «Промфактор-Сервіс» не надано доказів звернення ним до Кременчуцької міської ради Полтавської області з відповідним клопотанням (заявою) про продовження терміну дії рішення від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці».
Отже, законодавством України передбачено підстави та порядок передачі земельної ділянки комунальної форми власності в оренду юридичним особам, основною підставою такої передачі є рішення міської ради.
Пунктом 3 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено передати приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 3.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 1393 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0246) для експлуатації та обслуговування під"їзної залізничної колії по вул..Ярмарковій.
Підпунктом 3.2.3. пункту 3.2 вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянко та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Пунктом 4 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено передати приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 4.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 3400 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0247) для експлуатації та обслуговування залізничної колії по вул..Ярмарковій.
Підпунктом 4.2.3. пункту 4.2 вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Пунктом 5 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено передати приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 5.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 2977 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0245) для експлуатації та обслуговування салону-магазину, відкритої рампи, частини рампового складу по вул. Ярмарковій, 9-А.
Підпунктом 5.2.2. пункту 5.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Пунктом 12 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» затверджено передати приватному підприємству «Промфактор-Сервіс» за умови виконання п. 12.2 цього рішення, в оренду строком на 10 (десять) років земельну ділянку площею 557 кв.м (кадастровий № 5310436500:10:001:0249) для експлуатації та обслуговування вагової з майданчиком для розвантажування та майданчику для розфасування цементу по вул. Ярмарковій
Підпунктом 12.2.3 пункту 12.2. вищевказаного рішення зобов`язано приватне підприємство «Промфактор-Сервіс» в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
Так, враховуючи пункт 3.2, пункт 4.2, пункт 5.2, пункт 12.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», позивач був зобов`язаний в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку, тобто до 03.03.2020 року, однак не скористався наданим правом та у термін встановлений рішенням міської ради не уклав договір оренди землі.
З документів наданих позивачем до позовної заяви вбачається що він направив до Кременчуцької міської ради Полтавської області проекти договорів оренди землі супровідними листами від 11.03.2020 року, тобто через 8 днів після закінчення дії рішення міської ради Полтавської області від 03.09.2019 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці».
Отже, Кременчуцька міська рада Полтавської області була позбавлена права на підписання такого проекту договору, адже фактично, відсутній дозвіл міської ради на укладення таких договорів.
Відповідно до ч.3-4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частина 1 ст. 74 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (ст. ст. 76-79 ГПК України)
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають
Відповідно до статті 129 господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238,240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (через Господарський суд Полтавської області).
Повне рішення складено: 22.12.2020
Суддя Кльопов І.Г.