
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 рокуСправа № 912/3492/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/3492/20
за позовом Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького, 25006, м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 68
до відповідача Комунального закладу "Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького", 25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 4
про стягнення 11 254,86 грн
Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького до Комунального закладу "Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького" про стягнення 11 254,86 грн заборгованості, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань по Договору щодо надання в тимчасове користування місць, які перебувають у комунальній власності (для розташування рекламних засобів) від 01.07.2019 №718, в частині сплати платежів.
Ухвалою від 29.10.2020 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/3492/20; постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи), відповідачу та позивачу встановлено строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
13.11.2020, в межах строку встановленого ухвалою суду від 29.10.2020, Комунальним закладом "Кіровоградський обласний український академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького" подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає, вважає його необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні у повному обсязі.
У відзиві відповідач зазначає, що позовна заява підписана не повноважною особою (тимчасово виконуючим обов`язки). Серед наданих документів відсутні відповідні документи, які б підтверджували повноваження особи на підписання та подачу даної позовної заяви.
Крім того, відповідач зазначає, що в додатку до позовної заяви надано копію "Вечірньої газети" від 13.09.2019 №37, в якій опубліковано рішення виконавчого комітету міської ради міста Кропивницького №523 від 11.09.2019р. В зазначеному рішенні вказані узагальнені зміни розрахунку, але не вказано, тобто взагалі відсутня будь-яка інформація про зміни до договору №718 від 01.07.2019р. Жодних додаткових угод щодо зміни ціни договору від Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького на підставі рішення на адресу відповідача за період з вересня 2019 по жовтень 2020 не надходило. Відповідно відсутні підстави для зміни ціни договору.
На період з моменту установлення карантину, введеного Постановою КМУ від 11.03.2020 №211 (зі змінами), і до його завершення в установленому Законом порядку наймач (орендар) звільняється від плати за користування майном, відповідно до ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України.
Крім того, відповідач зазначає, що жодних документів в підтвердження надання та отримання послуг від Управління містобудування та архітектури міської ради міста Кропивницького у період з вересня 2019р. по жовтень 2020р. не надходило.
19.11.2020 Управлінням містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького подано до суду відповідь на відзив, відповідно до якої позивач зазначає наступне.
Станом на час звернення до суду з відповідним позовом керівником позивача являлася та являється ОСОБА_1 , що підтверджується розпорядженням Міського голови міста Кропивницького від 22.058.2019 №195-к "Про звільнення ОСОБА_2 ", копію якого додано до позовної заяви. Окрім того, згідно з відкритими даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дана обставина підтверджується.
Щодо твердження відповідача, що зміни до Договору від 01.07.2019 №718, не вносились, а отже відсутні підстави для зміни ціни договору позивач зазначає, що сторонами спірного Договору в порядку ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України погоджено можливість зміни тарифів, зон, коефіцієнтів згідно з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради. При цьому, сторони Договору погодили, що у разі зміни виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради тарифів, зон та коефіцієнтів Розповсюджувач зобов`язаний здійснювати оплату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів за новими умовами з дати набрання ними чинності. При цьому підписання відповідних змін до Договору його сторонами не є обов`язковим. Окрім того, сторони погодили, що Розповсюджувач вважається повідомленим про зміну плати після публікації в офіційному віснику Кіровоградської міської ради "Вечірня газета" або офіційному сайті Кіровоградської міської ради відповідного рішення та/або інформації. Тобто у відповідача за умовами пункту 5.5., 5.6. Договору від 01.07.2019 №718 виник обов`язок щодо плати за користування місцем, яке перебуває у комунальній власності у розмірі 909,33 грн на місяць. При цьому виникнення такого обов`язку в будь-якому випадку не залежить від укладення додаткової угоди.
Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення факту, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин.
Щодо твердження відповідача, що його адресу не надходило жодних документів в підтвердження надання та отримання послуг від Управління містобудування та архітектури міської ради міста Кропивницького у період з вересня 2019р. по жовтень 2020р. позивач зазначає, що відповідно до Акта приймання-передачі, що є додатком до Договору №718 від 01.07.2019, позивач свої зобов`язання за Договором виконав належним чином, передавши в користування відповідачу місця, що перебувають у комунальній власності для розташування реклами. Враховуючи умови Договору відповідач повинен здійснювати орендні платежі до 10 числа місяця, за який здійснюється оплата. Проте, відповідач свої зобов`язання належним чином не виконував. Знаходження або не знаходження на балансі відповідача заборгованості за Договором не звільняє його від виконання зобов`язань.
27.11.2020 суд розпочав розгляд справи та 24.12.2020 продовжив розгляд справи по суті.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Дослідивши докази у справі та письмові пояснення, викладені сторонами, судом встановлено наступні обставини.
01.07.2019 між Управлінням містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького (в подальшому - Управління) та Комунальним закладом "Кіровоградський обласний академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького" (надалі - Розповсюджувач) укладено договір №718 щодо надання в тимчасове користування місць, які перебувають у комунальні власності (для розташування рекламних засобів) (далі - Договір) (а.с. 12-15'), відповідно до якого на замовлення Розповсюджувача, відповідно до Закону України "Про рекламу", Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, Управління виконує дії, передбачені Правилами розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому, а Розповсюджувач до початку розміщення виконує вимоги, перелічені в п. 2 цього Договору, та проводить оплату за використання рекламної площі в м. Кіровограді в порядку і розмірах, визначених в п. 4 цього Договору.
Розділом 2 визначено Предмет договору, згідно якого відповідно до вимог Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, Розповсюджувач зобов`язується щомісячно перераховувати Управлінню плату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів згідно з цим Договором.
Підпунктом б) пункту 3.4. Договору визначено, що Розповсюджувач зобов`язується своєчасно і в повному обсязі вносити Управлінню плату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, відповідно до умов цього Договору.
У пункті 4.1. Договору сторони визначили Перелік місць, що надаються Розповсюджувачу у тимчасове користування для розташування рекламних засобів та розмір щомісячної плати за право користування ними, а саме: дозвіл №2230 від 24.09.2019, вул. Дворцова, 4, біля Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького, рекламна конструкція розміром 10,50 х 3,6 м, площа проекції 12,65 кв.м., місячна плата за кв.м. 31,20, загальний коефіцієнт 0,9, сума до сплати 355,21 грн, 71,04 грн ПДВ, всього плата за 1 місяць 426,25 грн.
Відповідно до пункту 5.1. Договору, Розповсюджувач щомісячно сплачує кошти за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу у розмірі, передбаченому п. 4.1. цього Договору.
Здійснення платежів за цим Договором відбувається шляхом перерахування Розповсюджувачем коштів на банківський рахунок Управління до 10 числа місяця, за який здійснюється оплата (пункт 5.2. Договору).
Перерахування Розповсюджувачем коштів на рахунок Управління здійснюється у встановлені цим Договором строки відповідно до умов даного Договору (пункт 5.3. Договору).
Згідно пункту 5.4. Договору з дня укладення цього Договору і до моменту отримання Дозволу, але не більше трьох календарних місяців, Розповсюджувач вносить плату Управлінню у розмірі 25% від суми, передбаченої п. 4.1. цього Договору. По закінченні 3-місячного строку (п. 4.2.) з моменту укладення цього Договору, Розповсюджувач сплачує 100% плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, передбаченої п. 4.1. цього Договору.
Відповідно до пункту 5.5. Договору порядок визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу, та/або відповідні тарифи, зони, коефіцієнти та інше можуть бути змінені згідно з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради. У такому випадку Розповсюджувач зобов`язаний здійснювати оплату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності для розташування рекламних засобів за новими умовами (порядком, тарифами, зонами, коефіцієнтами та ін.) з дати набрання ними чинності. При цьому підписання відповідних змін до Договору його Сторонами не є обов`язковими.
Розповсюджувач вважається повідомленим про зміну плати після публікації в офіційному віснику Кіровоградської міської ради "Вечірня газета" або офіційному сайті Кіровоградської міської ради відповідного рішення та/або інформації (пункт 5.6. Договору).
Відповідно до п. 9.1. Договору останній вважається укладеним з дня його підписання обома Сторонами та реєстрації Управлінням, та діє включно до дня закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, проте з урахуванням випадків, встановлених розділом 8 Договору.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
01.07.2019 між сторонами підписано Акт прийому-передачі місць, які перебувають в комунальній власності (для розташування рекламних засобів) до Договору від 01.07.2019 №718 (а.с. 16).
За твердженням позивача, відповідач свої зобов`язання за Договором належним чином не виконував, в порушення вимог закону та умов Договору за користування місцями для розміщення рекламних засобів не розрахувався, в зв`язку з чим виникла заборгованість станом на 11.10.2020 в розмірі 11 254,86 грн.
Невиконання відповідачем Договору щодо надання в тимчасове користування місць, які перебувають у комунальній власності (для розташування рекламних засобів) від 01.07.2019 в частині оплати коштів за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступне.
Частиною 1 ст. 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування територіальної громади є однією з гарантій держави.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Положеннями ст. 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до приписів ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад та встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, встановлено, що зовнішня реклама розміщуються на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу.
Дозвіл №2230 від 24.09.2019 (а.с.10) на розміщення зовнішньої реклами за адресою м.Кропивницький, вул. Дворцова, 4 є чинним у період, за який пред`явлено заборгованість до стягнення.
Пунктом 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами передбачено, що плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування.
Суд враховує, що пунктом 5.5. Договору передбачено, що порядок визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу, та/або відповідні тарифи, зони, коефіцієнти та інше можуть бути змінені згідно з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради. У такому випадку Розповсюджувач зобов`язаний здійснювати оплату за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів за новими умовами (Порядком, тарифами, зонами, коефіцієнтами та ін.) з дати набрання ними чинності. При цьому підписання відповідних змін до Договору його сторонами не є обов`язковим.
Згідно з пунктом 5.6. Договору, Розповсюджувач вважається повідомленим про зміну плати після публікації в офіційному віснику Кіровоградської міської ради "Вечірня газета" або офіційному сайті Кіровоградської міської ради відповідного рішення та/або інформації.
11.09.2019 Виконавчим комітетом Міської ради міста Кропивницького прийнято рішення № 523 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 09 лютого 2009 року № 195 "Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів" (а.с. 17-18). Даним рішенням Виконавчим комітетом Міської ради міста Кропивницького вирішено:
1. Внести зміни до рішення виконавчого комітету міської ради від 09 лютого 2009 року № 195 "Про затвердження Правил розміщення 2 зовнішньої реклами в м. Кропивницькому та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів" (зі змінами відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 14 березня 2017 року № 130), а саме:
1) у таблиці 1 Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, цифри "31,2", "14,4" та "14,4" замінити на "49,92", "23,04" на "23,04" відповідно;
2) таблицю 2 Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, викласти у редакції, що додається.
Дане рішення опубліковане у Вечірній газеті 13.09.2019 (а.с.21).
Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У пункті 5.5. Договору сторони погодили можливість зміни тарифів, зон, коефіцієнтів та іншого згідно рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради. При цьому підписання відповідних змін до Договору його сторонами не є обов`язковим.
Враховуючи зазначене, господарський суд відхиляє твердження відповідача щодо необхідності підписання додаткової угоди до Договору про зміну ціни.
Згідно розрахунку позивача, який здійснено відповідно до умов Договору та з врахуванням рішення Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького № 523 11.09.2019, за період з вересня 2019 року по вересень 2020 року (включно) відповідач повинен був сплатити позивачу 11 254,86 грн (а.с. 22).
За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір подібний до договору найму, адже визначає тимчасове платне користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на земельних ділянках комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами ст. 765 Цивільного кодексу України наймодавець зобов`язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.
Позивач виконав свої зобов`язання за Договором належним чином, що підтверджується Актом прийому-передачі місць від 01.07.2019, які перебувають в комунальній власності (для розташування рекламних засобів) до Договору від 01.07.2019 №718.
Водночас, відповідач, порушуючи умови Договору, зокрема п. 5.2., не повністю сплатив за користування місцями для розташування рекламних засобів, що відображено у розрахунку заборгованості (а.с. 22).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарського кодексу України.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача, що з введеними Постановою Кабінету Міністрів України №211 з 12.03.2020 на території України карантинними заходами, останній був позбавлений можливості користуватись отриманим в оренду майном, спираючись на те, що законодавством, карантин прирівняно до форс-мажорних обставини, у зв`язку з чим відповідач відповідно до положень ст. 617 Цивільного кодексу України може бути звільнений від відповідальності (не оплачувати орендні платежі за час простою майна, що було передано в оренду) в наслідок випадку або непереборної сили.
Так, відповідно до ч. 14 Прикінцевих та Перехідних Положень Цивільного кодексу України визначено установити, що з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року N 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони. У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг. Зазначені витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов`язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково. Ця норма не поширюється на суб`єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді.
Відповідно до ч. 4, 6 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
У пункті 6.10 постанови Великої Палати Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №910/7495/16 визначено, що відсутність у частині шостій статті 762 ЦК України вичерпного переліку обставин, які унеможливлюють використання орендарем майна, підстав виникнення таких обставин, засобів їх підтвердження свідчить про те, що підставою для застосування цієї норми є встановлення факту неможливості використання орендарем майна з незалежних від нього причин на загальних підставах, визначених процесуальним законодавством.
Отже, для застосування норм ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України є наявність обставин, за які відповідач не відповідає. Відповідач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане наймачем, і він не відповідає за ці обставини.
Проте, відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження заборони на здійснення господарської діяльності та відповідно використання рекламного засобу та місця, яке передано в оренду за умовами договору.
Крім того, суд наголошує на тому, що у Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)" та Постанови Кабінету Міністрів України №211 з 12.03.2020 відсутні посилання та те, що карантин в Україні віднесено до форс-мажорних обставин, а лише внесено відповідні зміни щодо пом`якшення відповідальності та продовження процесуальних строків тощо.
Відтак, посилання відповідача на те, що віднесення карантинних заходів до обставин форс-мажору є хибним та таким, що не може братись судом до уваги.
Перевіривши розрахунок заборгованості по сплаті за Договором про надання в тимчасове користування місць для розміщення рекламних конструкцій №718 від 01.07.2019р. (а.с. 22), господарський суд встановив що він містить помилки.
Так, за вересень 2019 року позивачем нараховано відповідачу 342,90 грн.
В той же час, враховуючи умови п.5.4 Договору та Рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 11.09.2019 №523 оренда плата за вересень 2019 року складає 338,14 грн, а саме:
- за період з 01.09.2019 по 12.09.2019 - 42,60 грн (426 грн : 30 днів х 12 днів = 170,4 грн х 25 :100);
- за період з 13.09.2019 по 23.09.2019 - 83,36 грн (909,33 грн : 30 днів х 11 днів = 333,42 грн х 25:100;
- за період з 24.09.2019 по 30.09.2019 - 212,18 грн (909,33 грн : 30 днів х 7 днів = 212,18 грн х 25/100).
Таким чином заборгованість відповідача перед позивачем за Договором №718 від 01.07.2019 за період з вересня 2019 року по вересень 2020 року складає 11 250,10 грн.
Станом на день ухвалення рішення відповідачем не надано доказів погашення заборгованості за Договором у розмірі 11 250,10 грн, в результаті чого господарський суд доходить висновку, що сплату цих сум заборгованості не здійснено до теперішнього часу.
Стосовно заперечень відповідача щодо підписання позовної заяви не повноважною особою, а саме т.в.о. начальника управління - головного архітектора міста Мартиновою І. В. господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне. В матеріалах справи міститься копія Розпорядження міського голови міста Кропивницького від 22.05.2019 №195-к "Про звільнення ОСОБА_2 " відповідно до якого звільнено ОСОБА_2 , начальника управління містобудування та архітектури - головного архітектора міста, 22 травня 2019 року за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП України) та покладено на ОСОБА_1 , начальника відділу планування управління містобудування та архітектури, виконання обов`язків начальника управління містобудування та архітектури - головного архітектора міста, тимчасово, з 23 травня, до заміщення вакантної посади. Крім того, повноваження на звернення до суду з позовом підтверджується також відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за Договором за період з вересня 2019 року по вересень 2020 року (включно) в розмірі 11 250,10 грн є обґрунтованими, доведеними належними доказами та підлягають задоволенню. В стягненні 4,76 грн господарський суд відмовляє, у зв`язку з неправильним розрахунком позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача в повному розмірі.
Керуючись ст.ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Комунального закладу "Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького" (25006, м. Кропивницький, вул. дворцова, 4, ідентифікаційний код 02225476) на користь Управління містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького (25006, м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, буд. 68, і.к. 02498694) 11 250,10 грн заборгованості, а також 2 102,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити Управлінню містобудування та архітектури Міської ради міста Кропивницького (електронною поштою: arkh@krmr.gov.ua) та Комунальному закладу "Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького" (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 4).
Повне рішення складено 24.12.2020.
Суддя Г.Б. Поліщук