
Справа № 308/13553/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2020 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі судді Дергачової Н.В., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про визнання протиправним та скасування наказу про призначення дисциплінарного стягнення у вигляді догани, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся з зазначеним позовом до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про визнання протиправним та скасування наказу про призначення дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд повинен з`ясувати, чи належить справа до розгляду цивільної юрисдикції загальних судів.
Подана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства з таких підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства) та суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
У п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п. 1,2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
До поняття публічної служби включають діяльність працівників усіх інституцій, які виконують публічні завдання, в тому числі державна служба.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовим статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», який зазначає, що первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста, що визначає громадські інтереси центральною категорією, яку покладено в основу місцевого самоврядування. Громадський інтерес, з одного боку, формується як сукупність інтересів окремих членів територіальної громади, а з іншого - спільність інтересів територіальних громад утворює загальнодержавний суспільний інтерес, що врешті відповідає ознаці публічної служби.
Як вбачається з безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань Закарпатське обласне відділення соціального захисту інвалідів, ідентифікаційний код 13592841, до якого пред`явлені позивачем вимоги, є державною організацією (установою, закладом.).
Крім того, як вбачається з п. 1 – 3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011 року № 129 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України 27.03.2017 № 477) та Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України 28 квітня 2011 р. за № 528/19266, Фонд соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики). Фонд як бюджетна установа є правонаступником Фонду як урядового органу. Фонд є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в державних банках та органах Казначейства.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги стосуються питань проходження публічної служби, тобто даний спір підвідомчий адміністративному суду, а тому він згідно ст. 19 ЦПК України та ст. 19 КАС України повинен розглядатись в порядку адміністративного судочинства, а не в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про визнання протиправним та скасування наказу про призначення дисциплінарного стягнення у вигляді догани слід відмовити.
На виконання вимог, передбачених ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суд роз`яснює позивачу його право звернутися із вказаною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства до Закарпатського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 186, 223, 255, 353 ЦПК України, ст.ст. 4, 19, 87 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про визнання протиправним та скасування наказу про призначення дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Копію ухвали разом із позовною заявою та всіма доданими до неї документами не пізніше наступного дня після її постановлення надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
На виконання вимог, передбачених ч. 5 ст. 186 ЦПК України, роз`яснити позивачу - ОСОБА_1 його право звернутися із вказаною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н.В. Дергачова