Рішення № 93764727, 23.12.2020, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.12.2020
Номер справи
346/5133/20
Номер документу
93764727
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 346/5133/20

Провадження № 2/346/2012/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі : судді Васильковського В.В.,

за участю секретаря Васильчук Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департамент соціальної політики Коломийської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,-

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позицій сторін.

23 листопада 2020 року Департамент соціальної політики Коломийської міської ради, звернувшись до суду із даним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої надміру виплачені (у вигляді житлової субсидії) кошти в сумі 8247 грн.,98 коп. та судові витрати в розмірі 2102 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі Відповідач) про призначення житлової субсидії від 27.07.2018 року та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 , призначено субсидію на оплату житлово - комунальних послуг на період з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року включно. При поданні заяви відповідач під власний підпис була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі сім`ї, зміна в переліку отримуваних житлово - комунальних послуг, придбання майна, товарів, оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн) вона зобов`язана протягом місяця повідомити про такі зміни структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. З 01.05.2019 року по 30.04.2020 року житлова субсидія була призначена автоматично без звернення та розрахована: з травня 2019 року по вересень 2019 року - в сумі 286 грн 84 коп.; з червня 2019 року по червень 2019 року в сумі 270 грн 45 коп.; з липня 2019 року по липень 2019 року - в сумі 262 грн 08 коп.; з серпня 2019 року по серпень 2019 року в сумі 258 грн 83 коп.; з вересня 2019 року по вересень 2019 року в сумі 256, 76 грн.; з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року - 739 грн 61 коп.; з листопада 2019 року по листопад 2019 року в сумі 1318 грн 10 коп.; з грудня 2019 року по грудень 2019 року в сумі 1195 грн 73 коп.; з січня 2020 року по січень 2020 року в сумі 1366 грн 71 коп.; з лютого 2020 року по лютий 2020 року в сумі 1228 грн 66 коп.; з березня 2020 року по березень 2020 року в сумі 1232 грн 91 коп.; з квітня 2020 року по квітень 2020 року в сумі 764 грн 67 коп.; з травня 2020 по травень 2020 року в сумі 401 грн 59 коп. В травні 2020 року під час верифікації проведеної Міністерством фінансів України, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 року № 324 - IX, виявлено, що 20.05.2020 року на підставі договору дарування № 923 від 20.05.2020 року відповідач набула права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме: модуль щетинного цеху №15 по АДРЕСА_2 . Вартість майна згідно п. З Договору становить 500000, 00 грн. (п`ятсот тисяч грн 00 коп.). Відповідно до п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення. Оскільки, право власності на нерухоме майно було набуто після призначення житлової субсидії, відповідно до заяви від 27.07. 2018 року, під час періоду за який надавалась житлова субсидія, відповідач зобов`язана була повідомити про факт набуття права власності департамент соціальної політики Коломийської міської ради протягом одного місяця. Проте, відповідачем цього зроблено не було. Департаментом припинено надання відповідачу житлової субсидії з 01 червня 2020 року та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів. Суму переплати вирахувано за період з 01.06.2019 року по 31.05.2020 року і вона становить 9296 гривень 10 копійок. 16.06.2020 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачену суму житлової субсидії, перерахувавши 9296 гривень 10 копійок на вказані в повідомленні рахунки. 17.06.2020 року від відповідача надійшла заява згідно якої вона зобов`язалася частково погашати заборгованість. 27.07.2020 року відповідачем повернуто на рахунок Міністерства соціальної політики 1048 грн 12 коп. Станом на 01.11.2020 року сума боргу становить 8247 грн 98 коп., які підлягають поверненню до державного бюджету. Тому просять суд стягнути з ОСОБА_1 , суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 8247 грн 98 коп. на їх користь, та судові витрати.

Від відповідача відзиву не поступило.

ІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 24 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІІ. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що 27.07.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с. 8).

До заяви відповідач подав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у розділі ІІІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» вказав, що ОСОБА_1 покупок не здійснювала (а.с. 9 ).

Рішеннями від 01 листопада 2018 року, 24 квітня 2020 року, 24 травня 2019 року, 05 липня 2019 року, 23 липня 2019 року, 22 серпня 2019 року, 19 вересня 2019 року, 18 жовтня 2019 року, 23 листопада 2019 року, 16 грудня 2019 року, 15 лютого 2020 року, 25 лютого 2020 року, 22 квітня 2020 року, 24 квітня 2020 року, 07 травня 2020 року, та 09 червня 2020 року призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг із жовтня 2018 року по червень 2020 року.(а.с. 11-26).

Згідно до копії інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта зазначено, що ОСОБА_1 зареєстровано право власності 20.05.2019 року на об`єкт нерухомого майна: модуль щетинного цеху №15 по АДРЕСА_2 , загальною площею (кв.м): 980.9, (а.с. 28), вартість якого складає 500000, 00 грн., згідно копії договору дарування нежитлового приміщення від 20.05.2019 року (а.с.29-30).

Відповідно до розрахунку субсидії на ЖКП до особової справи № 301500 сума виплаченої субсидії становить 9296,10 грн. (а.с. 31).

З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 8247,98 грн. позивач звертався до відповідача, надсилаючи 15 червня 2020 року повідомлення про припинення /надання державної соціальної допомоги/житлової субсидії про повернення надміру виплаченої суми коштів, суму 8247,98 грн., але відповідач добровільно указану суму не повернув (а.с. 32).

Відповідно до копії квитанції ОСОБА_1 сплатила 1 048,12 грн. по поверненню субсидії (а.с. 33).

На підставі поданої заяви та долучених документів відповідачу відповідачу :

З 01.05.2019 року по 30.04.2020 року житлова субсидія була призначена автоматично без звернення та розрахована:

-з травня 2019 року по вересень 2019 року - в сумі 286 грн. 84 коп.;

-з червня 2019 року по червень 2019 року в сумі 270 грн. 45 коп.;

-з липня 2019 року по липень 2019 року - в сумі 262 грн. 08 коп.;

-з серпня 2019 року по серпень 2019 року в сумі 258 грн. 83 коп.;

-з вересня 2019 року по вересень 2019 року в сумі 256 грн. 76 коп.;

-з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року - 739 грн. 61 коп.;

-з листопада 2019 року по листопад 2019 року в сумі 1318 грн. 10 коп.;

-з грудня 2019 року по грудень 2019 року в сумі 1195 грн. 73 коп.;

-з січня 2020 року по січень 2020 року в сумі 1366 грн. 71 коп.;

-з лютого 2020 року по лютий 2020 року в сумі 1228 грн. 66 коп.;

-з березня 2020 року по березень 2020 року в сумі 1232 грн. 91 коп.;

-з квітня 2020 року по квітень 2020 року в сумі 764 грн. 67 коп.;

-з травня 2020 по травень 2020 року в сумі 401 грн. 59 коп. (а.с. 11-26)

ІV. Норми права, якими регулюються правовідносини сторін.

Згідно з пунктом 13 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)(далі - Положення) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Житлова субсидія не призначається (у том числі на наступний період), якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску, яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) (підпункт 2 пункт 6 Положення у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителя об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії .

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно п. 11 Порядку Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

V.Оцінка суду

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони підтверджуються, доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступнез таких підстав.

З доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів у вигляді житлової субсидії, в розмірі 8 247,98 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

VI. Судові витрати.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесені позивачем, а саме 2102 грн. сплаченого згідно платіжного доручення №3477 від 29.10.2020 року судового збору.

Керуючись ст.ст.12-13,76 -79,81,141,256,263265,280- ЦПК України, 1166, 1215ЦК України, суд , -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департамент соціальної політики Коломийської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 8247 (вісім тисяч двісті сорок сім) гривень 98 копійок на користь держави в особі департаменту соціальної політики Коломийської міської ради, які зарахувати на рахунок департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (реквізити: р/р НОМЕР_3 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , - 2102 (дві тисячі сто дві) грн. понесених судових витрат накористь Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (р/р НОМЕР_4 МФО 820172, ЄДРПОУ 03193399).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається до суду Івано-Франківського Апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Васильковський В. В.