
Справа № 766/9496/17
н/п 2-а/766/174/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
за участю секретаря Романенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи адміністративну справу за позовом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександр Санн" про заборону експлуатації кафе "Aleksandr Sann" в нежитлових приміщеннях житлового будинку,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить заборонити експлуатацію нежитлових приміщень житлового будинку по АДРЕСА_1 , які використовуються як кафе-бар «Aleksandr Sann» у м. Херсоні; стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Свої вимоги обґрунтував тим, що 18.05.2017 року Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради була проведена перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті, який орендує ТОВ «Олександр Санн», а саме нежитлового приміщення у житловому будинку по АДРЕСА_1 як кафе-бар «Aleksandr Sann». Підставою для перевірки стало звернення голови правління ОСББ «Карла Маркса 101» гр. ОСОБА_1 від 16 травня 2017 року. Під час перевірки було встановлено, що нежитлове приміщення, яке передане ФОП ОСОБА_2 в оренду ТОВ «Олександр Санн», згідно з наданим договором оренди, експлуатується ТОВ «Олександр Санн» як кафе-бар «Aleksandr Sann», що є порушенням ч.8 ст.39 «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.12 «Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів», затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року №461. За наслідками перевірки посадовими особами Управління складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 18.05.2017 року, яким задокументований факт порушення містобудівного законодавства, Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.05.2017 року та Припис від 18.05.2017 року «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил» з вимогою негайно зупинити експлуатацію кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 в нежитлових приміщеннях та проводити подальшу експлуатацію приміщення згідно цільового призначення та вимог чинного законодавства. На підставі зазначених документів 26.05.2017 року Управлінням винесено Постанову про накладення на ТОВ «Олександр Санн» штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. 26.05.2017 року Управлінням була проведена перевірка виконання вимог Припису від 18.05.2017 року «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил» на об`єкті, який орендує ТОВ «Олександр Санн», а саме нежитлового приміщення у житловому будинку по АДРЕСА_1 , як кафе-бар « ОСОБА_3 », в результаті якої було встановлено, що вимоги зазначеного Припису не виконані, кафе надалі працює, експлуатація не зупинена, у зв`язку з чим Управлінням складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 26.05.2017 року, яким задокументовано невиконання вимог Припису від 18.05.2017 року, Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.05.2017 року та винесено Припис від 26.05.2017 року «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил» з вимогою негайно зупинити експлуатацію кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 в нежитлових приміщеннях та проводити подальшу експлуатацію приміщення згідно цільового призначення та вимог чинного законодавства. На офіційному сайті Держбудінспекції відсутні відомості щодо прийняття в експлуатацію нежитлових приміщень житлового будинку АДРЕСА_1 під використання кафе-бару « ІНФОРМАЦІЯ_1 », і з цього слідує, що його експлуатація незаконна, а тому повинна бути заборонена. Скарги мешканців та голови правління ОСББ «Карла Маркса 101» на кафе-бар «Aleksandr Sann» в житловому будинку по АДРЕСА_1 свідчить про те, що власник кафе-бару «Aleksandr Sann» ігнорує думку мешканців житлового будинку та чинне містобудівне законодавство. Зазначає також, що власник кафе-бару «Aleksandr Sann» зобов`язаний був провести реконструкцію нежитлових приміщень.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 07.06.2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 05.07.2017 року зупинено провадженні у справі до розгляду адміністративної справи №766/9889/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександр Санн» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про визнання рішень незаконними та їх скасування.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 05.08.2020 року поновлено провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Представник відповідача Ільченко Д.О. в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги не визнає в повному обсязі у зв`язку з тим, що 03.02.2020 року набуло законної сили Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 15.10.2019 року у справі №766/9889/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександр Санн» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про визнання рішень незаконними та їх скасування, яким визнано незаконними та скасовано Припис Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 18.05.2017 року; Припис Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.05.2017 року; Постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №24/588/01-22 від 26.05.2017 року про накладення штрафу; Постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №28/635/01-22 від 09.06.2017 року про накладення штрафу, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що 05.04.2016 року відповідач уклав із ФОП ОСОБА_4 договір оренди нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до вказаного договору, відповідач отримав у строкове користування нежитлове приміщення.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дане приміщення є нежитловим приміщенням.
18.05.2017 року Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради винесено Припис керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександр Санн» Патокі Максиму Олександровичу із вимогою негайно зупинити експлуатацію кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 в нежитлових приміщеннях. Проводити подальшу експлуатацію приміщення згідно цільового призначення та вимог чинного законодавства.
Згідно з Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 18.05.2017 року, відповідно до якого встановлено, що підвальні нежитлові приміщення, в якому розташоване кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 , під час проведення позапланової перевірки будівельні роботи не проводилися. Власником надані наступні документи: витяг про Державну реєстрацію прав від 28.08.2012 року за №13430561 (нежитлові приміщення); договір оренди приміщення №КМ101/0504 від 05.04.2016 року між орендодавцем ФОП ОСОБА_4 та орендарем приміщення ТОВ «Олександр Санн»; акт прийому-передачі нежитлового приміщення від 05.04.2016 року між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ «Олександр Санн»; додаткова угода до договору оренди №1 від 05.04.2016 року; технічний паспорт на приміщення від 09.11.2015 року; свідоцтво про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_4 від 07.07.2006 року за №14991020000019057. Під час огляду встановлено, що нежитлове приміщення, згідно з наданим договором оренди, експлуатується ТОВ «Олександр Санн» як кафе-бар «Aleksandr Sann» без зміни основних техніко-економічних показників (потужність, функціональне призначення). ТОВ «Олександр Санн» в особі директора ОСОБА_5 порушило вимоги ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Внаслідок виявлення правопорушень складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.05.2017 року стосовно ТОВ «Олександр Санн» щодо вчинення ТОВ «Олександр Санн» в особі директора ОСОБА_5 правопорушення, передбаченого абз.3 п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
26.05.2017 року Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради винесено постанову №24/588/01-22 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої на підставі абз.3 п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до ТОВ «Олександр Санн» застосовано адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в сумі 144 000 грн.
Відповідно до Акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.05.2017 року, Управлінням проведена перевірка дотримання містобудівного законодавства ТОВ «Олександр Санн» об`єкт будівництва підвальні нежитлові приміщення, в якому розташоване кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 . Підставою перевірки стала необхідність виконання Припису від 18.05.2017 року.
Головним спеціалістом Управління винесено Припис від 26.05.2017 року «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» з вимогою негайно зупинити експлуатацію кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 в нежитлових приміщеннях та проводити подальшу експлуатацію приміщення згідно цільового призначення та вимог чинного законодавства.
Внаслідок виявлення правопорушень складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.05.2017 року стосовно ТОВ «Олександр Санн» щодо вчинення ТОВ «Олександр Санн» в особі директора ОСОБА_5 правопорушення, передбаченого п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
09.06.2017 року Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради винесено Постанову №28/635/01-22 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої на підставі п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до ТОВ «Олександр Санн» застосовано адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в сумі 16000 грн.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 року (далі – Закон №3038-VI), державний архітектурно-будівельний контроль – це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі – Порядок №553), що визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі – суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Пунктом 2 Порядку №553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об`єкта будівництва.
Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради є спеціальним уповноваженим органом, який утворений в порядку, визначеному законами України, забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з п.2.2.5. Положення про Управління, воно, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації щодо об`єктів, розташованих у межах міста.
Із викладеного слідує, що саме Управління розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій, а посадові особи Управління уповноважені накладати штрафи на порушників законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до п.5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з п.7 Порядку №533, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога посадової особи ДІМ Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що органи державного архітектурно-будівельного контролю наділенні повноваженнями по здійсненню позапланових перевірок, за умови наявності підстав, визначених приписами чинного законодавства, зокрема, за зверненням фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
При цьому, у разі здійснення органом державного архітектурно-будівельного контролю позапланового заходу, перевірці підлягають лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу. Це положення покликане запобігти зловживанням державними органами архітектурно-будівельного контролю у проведенні перевірок з ширшим обсягом питань.
Частиною 8 ст.39 Закону №3038-VI передбачено, що експлуатація закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Відповідно до ч.ч.1, 4, 10 Закону №3038-VI, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що належать до I-III категорій складності, та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об`єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об`єкта до експлуатації, та за експлуатацію об`єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 15.10.2019 року у справі №766/9889/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександр Санн» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про визнання рішень незаконними та їх скасування, визнано незаконними та скасовано: Припис Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 18.05.2017 року; Припис Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.05.2017 року; Постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №24/588/01-22 від 26.05.2017 року про накладення штрафу; Постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №28/635/01-22 від 09.06.2017 року про накладення штрафу; стягнути з Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександр Санн» судові витрати. Зазначене рішення суду набуло законної сили 03.02.2020 року.
Вказаним судовим рішенням встановлено, що індивідуально-правові акти, винесені Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради щодо ТОВ «Олександр Санн», на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки, по-перше, об`єкт будівництва підвальні нежитлові приміщення, в якому розташоване кафе «Aleksandr Sann» по АДРЕСА_1 , є введеним в експлуатацію одночасно із введенням в експлуатацію всього будинку, та оскільки ТОВ «Олександр Санн» не здійснювало будівництво, то в нього не було підстав подавати відповідну декларацію про прийняття об`єкта в експлуатацію, а також йому не було заборонено експлуатацію нежитлових приміщень в силу положень ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; по-друге, Управлінням не було надано до суду доказів своєчасного сповіщення ТОВ «Олександр Санн» про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в розумінні приписів ст.ст.73-78 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином обставини, встановленні судовим рішенням у справі №766/9889/17, є преюдиційними для даної справи.
Згідно з вимогами ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав у задоволенні позовних вимог Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради.
У відповідності до ст.139 КАС України, не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 194, 242-246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександр Санн" про заборону експлуатації кафе "Aleksandr Sann" в нежитлових приміщеннях житлового будинку відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С.І.Майдан