Рішення № 93757142, 22.12.2020, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
583/3997/20
Номер документу
93757142
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 583/3997/20

2/583/883/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого Плотникової Н.Б.

при секретарі Логвиненко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом

Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації

до ОСОБА_1

про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2020 року до суду надійшла позовна заява позивача до відповідача про повернення коштів, надміру виплачених за призначеною субсидією, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти у вигляді призначеної субсидії в розмірі 6925,55 грн. та сплачений судовий збір в сумі 2102 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що на підставі заяви відповідача від 27.11.2018 р. йому була призначена житлова субсидія. Заявник був повідомлений про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Під час перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, було встановлено, що гр.. ОСОБА_1 має у своєму володінні мотоцикл MUSSTANG MT125-8, 2018 р.випуску, зареєстрований у встановленому законом порядку, який не задекларував при зверненні за субсидією 27.11.2018 р. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 приховав відомості про право власності на транспортний засіб з дати випуску якого минуло менше п`яти років, він надмірно отримав 6925,55 грн. житлової субсидії. В добровільному порядку відповідач виплачені кошти не повернув, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про проведення судового засідання без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзиву не надав, справа розглядається в порядку заочного провадження.

В судове засідання сторони не з`явились, про час і місце судового засідання повідомлені. В зв`язку з чим справа розглядається відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відсутність учасників справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Умови та порядок призначення житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Відповідно до п. 8 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Згідно п. 13 Положення ( в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи – за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено, що 27.11.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою позивач подав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням субсидії, в якій вказав, що транспортних засобів, які зареєстровані в установленому законом порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, немає. (а.с.6).

Рішенням про призначення субсидії від 05.12.2018 р. відповідачу була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 р. по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 89,49 грн., з листопада 2018 р. по квітень 2019 р. в сумі 1321,38 грн. (а.с. 7).

Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації проведено перевірку достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидії та виявлено, що отримувач субсидії ОСОБА_1 при зверненні за призначення субсидії не задекларував наявність у володінні мотоциклу MUSSTANG MT125-8, 2018 р.випуску, що підтверджується актом від 07.10.2019 р. (а.с. 8).

З 01.10.2019 р. відповідачу ОСОБА_1 припинено нарахування субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за результатами вертифікації (а.с. 10).

Згідно з пп. 2 п. 6 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія не призначається, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або членів сім`ї особи зі складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`ясти років (крім мопеда).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

За нормами ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; а також інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до наданого позивачем перерахунку за період з жовтня 2018 р. по квітень 2019 р. загальна сума до повернення складає 6925,55 грн. (а.с. 11).

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Будь-яких заперечень чи заяв про не визнання заявлених вимог від відповідача до суду не надходило, а отже, суд вважає за можливе покласти в основу рішення зазначені позивачем підстави на обґрунтування заявлених нею вимог.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 6925,55 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2102 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. ст. ст. 12, 81, 263-265, 280, 282 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 03197888, вул. Київська, 1, м. Охтирка, Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 6925,55 грн. (шість тисяч дев`ятсот двадцять п`ять грн. 55 коп.) та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2102 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду : Н.Б. Плотникова