
Справа № 755/11916/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" грудня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Марфіної Н.В. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» про захист прав споживачів, та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
20.08.2020 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» в якому просив суд: зобов`язати відповідача провести періодичну повірку засобу обліку теплової енергії, що визначений у пп. 2 п. 4 Договору №460238/2-410 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води від 01 липня 2014 року - тип засобу обліку - Senso Star 2, заводський номер 43087487; зобов`язати відповідача надати позивачу для оплати рахунки за послуги з постачання централізованого опалення за період: листопад 2019 року, грудень 2019 року, січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року - з урахуванням показників засобу обліку теплової енергії, що визначений у пп. 2 п. 4 Договору №460238/2-410.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 . 01 липня 2014 року між сторонами було укладено Договір №460238/2-410 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Згідно п. 4 Договору, на виконання Договору та обліку спожитих послуг, в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , було встановлено квартирний засіб обліку теплової енергії Senso Star 2, заводський номер 43087487, який було опломбовано та взято на облік відповідачем. Починаючи з дати укладення Договору та по листопад 2019 року, на виконання п. 9 Договору, сторони співпрацювали наступним чином: кожного місяця Позивач знімав дані з квартирного засобу обліку теплової енергії та вносив їх до власного електронного кабінету, створеного на ресурсі відповідача. На підставі внесених даних - кількість спожитого об`єму тепла, відповідач обраховував місячну суму вартості наданих послуг та надсилав рахунок для оплати наданих послуг. Після чого позивач своєчасно та щомісячно оплачував вартість послуг з централізованого опалення на підставі рахунку відповідача. Однак, починаючи з листопада 2019 року відповідач, в односторонньому порядку, унеможливив внесення даних про спожитий об`єм опалення у особистому кабінеті позивача та розпочав нарахування спожитої теплової енергії згідно даних квартирного засобу обліку теплової енергії. У грудні 2019 року, позивач звертався до відповідача з листом про неправомірність дій відповідача та проханням відновити доступ до електронного кабінету, а також виставити рахунок за надані послуги з опалення у листопаді 2019 року з урахуванням умов Договору та показників лічильника. Так, з відповіді вбачається, що підставою для припинення отримання даних через електронний кабінет та виставленням рахунків за нормами споживання стало те, що засіб обліку потребує проведення повірки, та така повірка має бути виконана позивачем із надсиланням відповідачу відповідного документа про проходження повірки. Позивач вказує на те, що надалі звертався з листами до відповідача про неприпустимість порушення умов Договору, обов`язки відповідача щодо проведення періодичної повірки лічильника. Проте, станом на дату подання позовної заяви, відповідач продовжує порушувати умови договору у зв`язку з чим вимушений звернутись з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
На підставі ухвали Дніпровського районного суду міста Києва від 25 серпня 2020 року, провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження.
18 вересня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, ТОВ «Євро - реконструкція» просить відмовити у задоволенні позовних вимог, свої вимоги обгрунтовує тим, що взаємовідносини між виконавцем послуг централізованого опалення та постачання гарячої води - ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» та споживачем ОСОБА_1 , який проживає за адресою АДРЕСА_3 , в частині надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, регулюються вимогами Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» іншими нормативними документами у сфері надання комунальних послуг. Позивач є споживачем послуг з централізованого опалення, виконавцем яких є ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ». До квартири позивача надаються відповідачем послуги з централізованого опалення, а він, в свою чергу, своєчасно, щомісячно має оплачувати їх відповідно до встановлених тарифів. При цьому, послуги за централізоване опалення позивач сплачує на підставі показань справного та опломбованого лічильника обліку гарячої води, який був встановлений у квартирі позивача. Правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні визначає Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який регулює відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності, із змінами і доповненнями, внесеними Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року №2119-V1II. До моменту прийняття Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII, який набрав чинності 02 серпня 2017 року, частиною четвертою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових погреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло- газо- і водопостачання. З набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також встановлення та обслуговування засобів обліку. Так, вказаним Законом було внесено зміни до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб теплову енергію і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з тепло- і водопостачання. При цьому, відповідно до частини четвертої статті 17 цього Закону періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України. При цьому, відповідно до п. 6 та п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів. Обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку. Відповідно до вимог статті 6 ст. Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування (періодична повірка, ремонт) та заміна приладів обліку здійснюється за рахунок їх власників - споживачів відповідних послуг. Індивідуальні прилади розподільного обліку теплової енергії та/або гарячої води споживачів, періодична повірка яких не проведена споживачем в установлені терміни, знімаються з абоненського обліку. З моменту зняття з абоненського обліку приладу обліку, його показники не враховуються і подальші розрахунки з таким споживачем здійснюються як зі споживачем, приміщення якого не оснащене вузлом розподільного обліку. Крім цього, відповідач звертає увагу на те, що відповідно до п. 5 та п. 7 розділу IV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». При цьому, вказаним Законом зобов`язано Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону: забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води; забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води. На виконання вказаних вимог Закону постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від витрати на періодичну повірку виключені з тарифу на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Так, зі структури тарифів на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, виключено матеріальні витрати на обслуговування квартирних засобів обліку (у т. ч. на періодичну повірку), які до прийняття Законом вказаних змін передбачалися зазначеною структурою тарифів. Аналіз наведених норм права свідчить про те, що проведення періодичної повірки. обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води (у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) має здійснюватися не за рахунок виконавця зазначених послуг, а за рахунок власників таких вузлів обліку.
24 вересня 2020 року на адресу Дніпровського районного суду міста Києва надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що правовідносини між сторонами виникли внаслідок укладеного Договору №460238/2-410 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води від 01 липня 2014 року. Вказаний договір є обов`язковим для виконання в силу положень ст. 629 Цивільного кодексу України, станом на дату подання позовної заяви жодних змін та доповнень до вказаного Договору внесено не було, відтак умови Договору, а саме: Підпункт 10 пункту 16 Договору про те, що Споживач/Позивач має право на: «періодичну повірку, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж». Підпункт 4 пункту 19 Договору про те, що саме Відповідач/Виконавець зобов`язаний: «контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж». Розділ «Інші умови» Договору, абзац 4 про те, що: «сторони домовились, що про перевід на визначення обсягу споживання з нормами у разі: несплати споживачем за спожиті послуги, при їх наданні, по показниках засобів обліку більше трьох місяців; порушенні цілісності пломб квартирних засобів обліку гарячої води та/або опалення; виявлення під час повірки засобів обліку гарячої води та опалення самовільного втручання споживача в роботу засобів обліку з періоду підключення (або останньої повірки) квартирного засобу обліку споживання гарячої води та опалення, є чинними та обов`язковими для виконання сторін. Крім того, позивач вказує на те, що статтею 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22 червня 2017 р. № 2119-VII, на який посилається у своєму відзиві Відповідач передбачено, що: «Обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». У свою чергу, згідно ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну атестацію» визначено, що: «Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором». Як вбачається з п. 19 Договору інше визначено умовами Договору, а саме те, що обов`язок проведення повірки покладається на Виконавця - Відповідача. Отже, як вбачається з наведених вище положень Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», сторони мають керуватися умовами вже укладеного Договору. Більше того, та ж ч. 2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» повністю відповідає ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вказує, що: «Обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором». Таким чином, повірка засобів обліку теплової енергії проводиться за рахунок їх власників виключно за умови, якщо між сторонами не домовлено про інше, шляхом укладення відповідного Договору. Також, вказує на те, що статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що: «Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом». Тобто, у випадку зміни умов господарської діяльності Відповідача, останній має право звернутися до Позивача з пропозицією змінити умови Договору з тих чи інших причин. Жодних змін та пропозицій Відповідач не надсилав. Виключення з тарифу на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води жодним чином не змінює умов Договору, укладеного між Позивачем та Відповідачем. Відтак зміна тарифу НКРЕКП та інші посилання Відповідача на норми законодавства, жодним чином не доводять висновки Відповідача про те, що «аналіз наведених норм права свідчить про те, що проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку має здійснюватися за рахунок власника вузлів обліку».
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Предметом регулювання Закону України «Про житлово - комунальні послуги» №2189-VII є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Пунктом 5 частиною 1 ст. 1 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ч. 4 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з постачання гарячої води надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання гарячої води, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Вказані норми узгоджуються з п. 1 ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» № 1875-IV, чинного на момент укладання Договору між сторонами, передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово - комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово - комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 01 липня 2014 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Євро - реконструкція» та ОСОБА_1 укладено Договір №460238/2-410 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. (а. с. 7-8)
Відповідно до п. 1 Договору, Виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, а споживач зобов`язується оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені договором.
Згідно п. 4 Договору, позивачу було встановлено квартирний засіб обліку теплової енергії Senso Star 2 з заводським номером 43087487.
Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року за № 630, регулюють відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
Централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання;
Централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання;
Відповідно до п. 11 Правил, у разі встановлення будинкових засобів обліку води у багатоквартирному будинку, де окремі (або всі) квартири обладнані квартирними засобами обліку, споживачі, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку виконавцю та які не мають квартирних засобів обліку (у разі обладнання всіх квартир квартирними засобами обліку - споживачі, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку виконавцю), оплачують послуги згідно з показаннями будинкових засобів обліку, не враховуючи витрати води виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат води за показаннями всіх квартирних засобів обліку. Різниця розподіляється між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку, та споживачами, які не зняли та не передали показання квартирного засобу обліку води виконавцю, пропорційно кількості мешканців квартири в разі відсутності витоків із загальнобудинкової мережі, що підтверджується актом обстеження, який складається виконавцем у присутності не менш як двох мешканців будинку. Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку води, а у разі його відсутності (несправності) за нормативами (нормами) споживання у таких випадках: у разі відсутності засобів обліку води, встановлених у квартирі (будинку садибного типу); у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення; у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 цих Правил.
Відповідно до п. 12 Правил, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку. У разі нездійснення таких заходів споживач не сплачує за опалення місць загального користування будинку. У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку. Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії, а у разі його відсутності (несправності) за нормативами (нормами) споживання у таких випадках: у разі відсутності засобів обліку теплової енергії, встановлених у квартирі (будинку садибного типу); у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення; у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 цих Правил.
Відповідно до 15 Правил засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці; з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період. У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Зі змісту укладеного між сторонами Договору, відповідно до підпункту 10 пункту 16, Споживач має право на періодичну повірку, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Відповідно до підпункту 4 пункту 19 Договору, Виконавець зобов`язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Розділ «Інші умови» Договору передбачають, зокрема, про перевід на визначення обсягу споживання з нормами у разі: несплати споживачем за спожиті послуги, при їх наданні, по показниках засобів обліку більше трьох місяців; порушенні цілісності пломб квартирних засобів обліку гарячої води та/або опалення; виявлення під час повірки засобів обліку гарячої води та опалення самовільного втручання споживача в роботу засобів обліку з періоду підключення (або останньої повірки) квартирного засобу обліку споживання гарячої води та опалення.
Під час дослідження матеріалів справи, судом встановлено, що спір між сторонами у справі виник внаслідок переведення позивача як споживача комунальних послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, з яким укладено Договір про надання комунальних послуг з наявним засобом обліку теплової енергії, на систему оплату послуг за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири.
Позивач неодноразово, 03 грудня 2019 року, 24 січня 2020 року, 28 лютого 2020 року, 07 квітня 2020 року, звертався до ТОВ «Євро - реконструкція» з листами про забезпечення можливості подання показань лічильників у електронному вигляді та здійсненні виставлення рахунків з вартістю послуг, що обрахована за показниками лічильника.
У відповідь на звернення позивача, відповідачем неодноразово, 10.01.2020 року, 28.02.2020 року, 06.04.2020 року направлялась відповідь на адресу відповідача, яким повідомлялось, що у зв`язку зі зміною законодавства, обов`язок щодо проведення повірки приладу обліку теплової енергії було покладено на споживача комунальних послуг, така зміну відбулась у зв`язку зі зміною підходів до обрахування тарифу теплової енергії.
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до п.п. 6, 10 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку;
вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
Згідно п. 6 Розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону: забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води; забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Пунктом 4 частини 1 статті 4 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», встановлені повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг , так, до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування;
Згідно пп.8 п. 79 Постанови Кабінету Міністрів України №869, від 01 червня 2011 року, в редакції, яка діяла на момент укладання між сторонами Договору про надання послуг, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання гарячої води включаються витрати, безпосередньо пов`язані із збутом таких послуг, а саме: зокрема, витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) будинкових приладів обліку гарячої води, якщо такі прилади є власністю підприємства.
Аналогічні витрати були включені до визначення обсягу і групування планованих витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання (пп. 9 п. 20 Постанови).
В той же час, на момент виникнення спірних правовідносин, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №869, від 01 травня 2019 року, для визначення обсягу і групування планованих витрат, що включаються до повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, та постачання гарячої води, не враховано витрат для проведення повірки обліку гарячої води та теплової енергії індивідуального споживача.
Так, у ч.2 ст.19 Конституції закріплено правило, за яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно з вимогами ч.4 ст.42 Конституції держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю та безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ст. 628 ЦК України)
Договір є обов`язковим для виконання сторонами. (ст. 629 ЦК України)
В той же час, згідно розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
У даному випадку у зв`язку зі зміною законодавства, включені права та обов`язки споживача, які покладають додатковий тягар на споживачів у вигляді самостійного проведення повірки засобів обліку, та суперечать умовам укладеного між сторонами договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Проте, суд вважає, що в даному випадку права позивача як споживача комунальних послуг не порушуються, а дії відповідача щодо переведення позивача оплати за надані послуги враховуючи показання будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири є правомірними, виходячи з наступного.
Згідно ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує.
На час укладення між сторонами Договору, до діючої на той момент собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, були включені тарифи з повірки засобів обліку, обов`язок щодо повірки засобів обліку було покладено на суб`єкта господарювання, тому ці тарифи відображались у повідомленнях по сплаті за відповідну послугу.
На момент виникнення між сторонами спірних правовідносин, зобов`язання щодо здійснення повірки особистого засобу обліку було покладено на споживача, внаслідок зміни такого порядку, відбулась зміна порядку формування собівартості теплової енергії та постачання гарячої води, з якого було виключено тариф за проведення повірки.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), постановою № 1823 від 11.12.2018 року Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ», тарифи на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню, згідно з додатком якого, на її виробництво не включено витрат на провадення повірки засобів обліку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), постановою № 1824 від 11.12.2018 року Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, постачання для потреб населення ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ», установлено тарифи на виробництво теплової енергії, що використовується, та структуру тарифів на виробництво теплової енергії, згідно з додатком якого, на її виробництво не включено витрат на провадення повірки засобів обліку.
При цьому, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг установлює, зокрема: тарифи на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
З огляду на викладене, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» про захист прав споживачів, та зобов`язання вчинити певні дії є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки законодавством на час виникнення спірних правовідносин не було передбачено повноваження Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» проведення періодичної повірки засобу обліку, як і не передбачено механізм повернення коштів витрачених на проведення повірки відповідачем, як наслідок, відповідач не зможе повернути витрачені кошти на повірку, оскільки, він позбавлений можливості з власної ініціативи включити ці витрати в складову тарифу, що завдасть істотної шкоди під час здійснення господарської діяльності.
Враховуючи наведене та керуючись, Законом України «Про житлово-комунальні-послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст. ст. 2, 4, 12, 76-81, 89, 263-265, ч. 2 ст. 247, Цивільного процесуального кодексу України, суд -
у х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» про захист прав споживачів, та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 22.12.2020 року.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Євро - Реконструкція» (02094, м. Київ, вул. Гната Хоткевича, буд. 20, код ЄДРПОУ: 37739041).
Суддя -