
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4289/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарової О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач, ОСОБА_1 ), в якому позивач просить:
- стягнути з відповідача податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 31822,71 грн, за період з 19.11.2017 по 24.06.2019, в дохід місцевого бюджету.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за відповідачем станом на 12.10.2020 рахується податковий борг з єдиного податку на доходи фізичних осіб (код КДБ 18050400) у загальній сумі 31822,71 грн, який виник у зв`язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов`язань за період з 19.11.2017 по 24.06.2019 у сумі 31312,71 грн, а також нарахованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 510,00 грн. Головним управлінням ДФС у Луганській області направлено відповідачу з рекомендованим повідомленням про вручення податкову вимогу форми «Ф» від 15.12.2017 № 8917-17, яка була вручена відповідачу 05.03.2018. Станом на теперішній час податкова вимога форми «Ф» від 15.12.2017 № 8917-17 відповідачем не виконана, не оскаржена та є чинною. Контролюючий орган надіслав на адресу відповідача з рекомендованим повідомленням про вручення податкове повідомлення - рішення від 03.10.2019 № 0015645006. Зазначене податкове повідомлення - рішення відповідачем не виконано, не оскаржено та є чинним.
Ухвалою від 09.11.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 39-40).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 09.11.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , повернуто у зв`язку з неврученням адресату (арк. спр. 51).
Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності з 11.12.2009 та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Лисичанське управління, ДПІ у м. Лисичанську (м. Лисичанськ) як платник податків, про що свідчить витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків (арк. спр. 29-31).
Відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 14.03.2012, реєстраційних та облікових даних платника податків позивач є платником єдиного податку третьої групи, обрана ставка єдиного податку - 5% розміру мінімальної заробітної плати (арк. спр. 31, 47).
У зв`язку з несплатою податкового зобов`язання, нарахованого платником податків у деклараціях за ІІІ квартали 2017 року від 09.02.2018 (арк. спр. 12-13), за І квартал 2018 року від 10.05.2018 (арк. спр. 14), за півріччя 2018 року від 01.08.2018 (арк. спр. 15), за ІІІ квартали 2018 року від 11.02.2019 (арк. спр. 16-17), за 2018 рік від 11.02.2019 (арк. спр. 18-19), уточнюючій за 2018 рік від 24.06.2019 (арк. спр. 20-21), у відповідача утворилась податкова заборгованість з єдиного податку за період з 19.11.2017 по 24.06.2019 у розмірі 31312,71 грн, у тому числі:
- по строку сплати до 19.11.2017 в сумі 4670,85 грн;
- по строку сплати до 19.02.2018 в сумі 2550,00 грн;
- по строку сплати до 20.05.2018 в сумі 2865,00 грн;
- по строку сплати до 19.08.2018 в сумі 4600,00 грн;
- по строку сплати до 11.02.2019 в сумі 3675,00 грн;
- по строку сплати до 21.02.2019 в сумі 2560,00 грн;
- по строку сплати до 24.06.2019 в сумі 10391,86 грн, з яких 302,68 грн сума штрафу яка нарахована платником податку самостійно у зв`язку з виправленням помилки.
16 серпня 2019 року посадовою особою Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку відповідача, за наслідками якої складено акт від 16.08.2019 № 952/12-32-50-06/ НОМЕР_1 камеральної перевірки податкової декларації по єдиному податку з фізичних осіб про несвоєчасне подання (арк. спр. 24-25).
Висновки перевірки свідчать про несвоєчасне подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за звітні податкові періоди: І півріччя 2016 року, три квартали 2018 року та неподання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за І квартал 2019 року, відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 статті 120 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Акт від 16.08.2019 № 952/12-32-50-06/ НОМЕР_1 відповідачу надіслано поштою з повідомленням про вручення (арк. спр. 25 зв. - 26).
03 жовтня 2019 року Головним управлінням ДФС у Луганській області у відношенні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 винесено податкове повідомлення-рішення № 0015645006, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 510,00 грн (арк. спр. 22).
Податкове повідомлення-рішення від 03.10.2019 № 0015645006 надіслано поштою з повідомленням про вручення та повернуто до Головного управління ДФС у Луганській області у зв`язку з неврученням адресату (арк. спр. 23).
Головним управлінням ДФС у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 15.12.2017 № 8917-17, якою повідомлено, що станом на 14 грудня 2017 року сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями становить 4670,85 грн, у тому числі за основні платежі – 4670,85 грн, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 0,00 грн та пеня – 0,00 грн (арк. спр. 15).
Податкову вимогу форми «Ф» від 15.12.2017 № 8917-17 відповідачу надіслано поштою з повідомленням про вручення та повернуто до Головного управління ДФС у Луганській області у зв`язку з неврученням адресату (арк. спр. 27-28).
Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача з єдиного податку з фізичних осіб складає 31822,71 грн, з яких 31010,03 грн – податкові зобов`язання, 812,68 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг не погашений, що підтверджено розрахунком податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб станом на 12.10.2020 (арк. спр. 7) та інтегрованою карткою платника станом на 19.11.2020 (арк. спр. 46).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (абзаци другий, третій пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються, зокрема, на третю групу - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 293.3 статті 293 Податкового кодексу України відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом (пункт 1);
5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (пункт 2).
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (абзац другий пункту 294.1 статті 294 Податкового кодексу України).
Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду (абзац перший пункту 294.2 статті 294 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 295.3 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Відповідно до пункту 295.4 статті 295 Податкового кодексу України сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.
Згідно пунктом 296.3. статті 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
В порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено податкові зобов`язання з єдиного податку, визначені у податкових деклараціях за ІІІ квартали 2017 року, за І квартал 2018 року, за півріччя 2018 року, за ІІІ квартали 2018 року, за 2018 рік, уточнюючій за 2018 рік.
В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України фізична особа-підприємець ОСОБА_1 протягом 10 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення від 03.10.2019 № 0015645006 грошове зобов`язання самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 510,00 грн.
Таким чином, податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб, заявлений до стягнення у даній справі, складає 31822,71 грн (з яких 31010,03 грн – податкові зобов`язання, 812,68 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи)).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки податкова вимога від 15.12.2017 № 8917-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДПС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДПС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у загальному розмірі 31822,71 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 43143746) до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 31822 (тридцять одна тисяча вісімсот двадцять дві) гривні 71 копійка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова