
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/4541/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду К.М. Притула, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.09.2020 №11-12456/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» в частині відмови ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області;
- присудити на користь Позивача понесені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області;
- зобов`язати Головне управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що він 10.08.2020 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. На думку позивача, ним до заяви додано усі необхідні документи. Натомість ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області наказом від 09.09.2020 №11-12456/14-20-СГ відмовило у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Позивач не погоджується з даною відмовою та вважає її незаконною.
20 жовтня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
У встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що позивачу відмовлено у наданні дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га оскільки земельну ділянку, вказану у клопотанні, віднесено до переліку земельних ділянок, право на яку підлягає продажу на земельних торгах.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
10.08.2020 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з заявою (клопотанням) про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. До вказаної заяви позивачем додані документи згідно додатку (а.с.10).
Наказом від 09.09.2020 №11-12456/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області орієнтований розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 12.06.2019 року №626 "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", земельну ділянку, вказану у клопотанні та позначену на графічних матеріалах, внесено до переліку земельних ділянок, право на яку підлягає продажу на земельних торгах, а тому, відповідно до частини третьої статті 136 ЗКУ, вона не може бути відчужена (передана у власність/користування) до завершення торгів (а.с.11).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України) та Законом України "Про землеустрій".
За змістом ч. 1 - 3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
У ст. 121 ЗК передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (п. "б" ч.1).
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Зі змісту ч. 6 ст. 118 ЗК України слідує, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні, до якого додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
При цьому ч. 7 ст. 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:
- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів;
- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі надання органом місцевого самоврядування відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов`язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови, що визначені у ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Так, згідно з положеннями ч.ч. 1-3 даної статті організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Пунктом 4 ч. 4 ст. 136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №815/3059/17 та від 17.10.2019 у справі №823/1120/16, від 08.11.2019 у справі №420/914/19.
Аналіз наведених правових норм також дає змогу дійти висновку, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №815/905/17).
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.09.2018 року №820 "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах" земельна ділянка з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120 площею 21,3829 га включена до переліку земельних ділянок, включених для продажу на торгах (аукціонах) (а.с.50).
Наказом Головного управління від 12.06.2019 р. № 626 «Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних земельних торгів у формі аукціону» (наявний у матеріалах справи) затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі загальною площею 21,3829 га за межами населених пунктів на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області» (а.с.12).
Наказом від 02.08.2019 року №759 скасовано земельні торги від 05.08.2019 року №18882 по лоту №36501 (№3506) щодо продажу права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120 площею 21,3829 га на підставі ухвали суду від 29 липня 2019 року у справі №340/1875/19 про заборону Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636) та державному підприємству "Сетам" (01001, м. Київ, вул. Стрілецька, 4-Б, код ЄДРПОУ 39958500) вчиняти дії, спрямовані на продаж на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки (прав на неї) площею 1,5000 га, щодо якої ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за наказом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області №11/2140/14-19-СГ від 06.05.2019 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" - до прийняття рішення у справі (а.с.32).
Наказом від 13.08.2019 року №791, на підставі ухвали суду №340/1875/19 та рішення суду по справі №1140/6/19, надано згоду на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120 площею 21,3829 на три ділянки: площею 2,0000 га, 1,5000 га, 17,8829 (а.с.33).
Наказом від 16.10.2019 року №11-6080/14-19-СГ внесено зміни до наказу від 13.08.2019 року №791 шляхом дачі згоди на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120 площею 21,3829 з - метою формування земельної ділянки площею 16,9829 га (а.с.36).
З урахуванням викладеного та у результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120 площею 21,3829 га, у відповідності до ст. 79-1 ЗК України гр. ОСОБА_3 отримав у власність земельну ділянку площею 0,9000 га, їй було присвоєно кадастровий номер 3521187600:02:000:2292, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 231259026 від 05.11.2020 р. Залишок земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:02:000:2120, яка мала площу 21,3829 га, (після її поділу) шляхом виділення земельної ділянки площею 0,9000 га у власність ОСОБА_3 було присвоєно кадастровий номер 3521187600:02:000:2291 площею 20,4829 га, за рахунок якої Позивач бажає отримати земельну ділянку площею 2,0000 га, тобто це одна й та ж сама земельна ділянка, але вже з іншим кадастровим номером, що утворилась в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 3521187600:2:000:2120 площею 21,3829 га (21,3829 га - 0,9000 га = 20,4829 га з кадастровим номером 3521187600:02:000:2291) (а.с.45-47).
Щодо земельної ділянки площею 16,9829 га, яка знаходиться в переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управління, суд зазначає, що дана земельна ділянка не сформована, без присвоєного кадастрового номеру, так як інші громадяни, які отримали у власність земельні ділянки по рішенням суду площею 2,0000 га та 1,5000 га ( ОСОБА_4 та ОСОБА_2 відповідно), не зареєстрували за собою право власності на отримані земельні ділянки, відповідно не присвоїли земельним ділянкам кадастрові номери та не внесли інформації про земельні ділянки до Державного земельного кадастру, як встановлено ст. 79-1 ЗК України.
Як вбачається з викладеного, спірна земельна ділянка змінилась шляхом поділу, проте, не виключалась із переліку земельних ділянок включених для проведення земельних торгів.
Отже, станом на момент прийняття оскарженого наказу про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою позивачу, земельна ділянка, частину якої хотів отримати у власність позивач, була включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, що виключало можливість надати її в безоплатну приватизацію позивачу.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.01.2020 у справі №620/1058/19.
Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
У ч. 6 ст. 79-1 ЗК України визначено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду від 21.08.2018 у справі №823/1179/17, від 03.10.2019 у справі №823/1172/17, від 25.11.2019 у справі №823/1178/17, від 26.11.2019 у справі №№823/1180/17.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з вищенаведених підстав. Враховуючи вище викладене, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, 25030, ЄДРПОУ 39767636) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула