
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про поновлення строку
звернення до адміністративного суду
29 січня 2020 р. Справа №200/13788/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною і скасування вимоги про сплату боргу,
встановив:
28 листопада 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Донецькій області), в якому позивач просив:
- визнати протиправною і скасувати вимогу ГУ ДПС у Донецькій області від 13 серпня 2019 року № Ф-2139-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який виник станом на 31 жовтня 2019 року, в розмірі 24 265,31 грн та штрафу в розмірі 170,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що на період проведення антитерористичної операції він звільнений від виконання обов`язків платника єдиного внеску.
29 листопада 2019 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/13788/19-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
На підставі наявних у справі письмових доказів суд встановив такі обставини.
13 серпня 2019 року ГУ ДПС у Донецькій області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-2139-23У.
29 серпня 2019 року ГУ ДПС у Донецькій області надіслало вимогу про сплату боргу на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Однак поштове відправлення не вручено адресату і 28 вересня 2019 року повернуто на адресу відповідача з відміткою підприємства поштового зв`язку «за закінченням встановленого строку зберігання».
Аналогічні відомості викладені в інформації Бахмутського управління ГУ ДПС у Донецькій області від 05 грудня 2019 року № 151/05-99-50-10.
14 листопада 2019 року старшим державним виконавцем Бахмутського міськрайонного відділу Абдулой Р.В. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 60609465 з примусового виконання вимоги № Ф-2139-23У, яка видана 13 серпня 2019 року ГУ ДПС у Донецькій області.
Сторонами виконавчого провадження є: стягувач – ГУ ДПС у Донецькій області, боржник – ОСОБА_1 .
Позивач вказує на те, що про існування вимоги, яка є предметом спору, дізнався 14 листопада 2019 року, після того як отримав постанову про відкриття виконавчого провадження.
Строк звернення до адміністративного суду визначений ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Разом з цим, ч. 3 ст. 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В силу положень п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) платник єдиного внеску, крім іншого, має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів.
Згідно з абз. 3, 4 ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абз. 9 ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Отже, вказаними положеннями визначений порядок дій платника у разі незгоди з отриманою вимогою, яким є адміністративне чи судове оскарження.
Таким чином, для оскарження вимоги ст. 25 Закону № 2464 встановлений десятиденний строк, який підлягає застосуванню як у випадку адміністративного, так і у випадку судового оскарження.
Таке правозастосування відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 31 січня 2019 року у справі № 802/983/18-а.
Позивач мав звернутися до суду впродовж десяти днів з дня, коли дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав внаслідок формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13 серпня 2019 року № Ф-2139-23У.
Суд встановив, що ГУ ДПС у Донецькій області надіслало цю вимогу на адресу позивача, однак поштове відправлення не було вручено адресату.
Позивач стверджує, що про існування вимоги, яка є предметом спору, дізнався 14 листопада 2019 року, коли отримав постанову про відкриття виконавчого провадження.
Докази, які б свідчили, що про існування вимоги позивачу було відомо до 14 листопада 2019 року, суду не надані.
За цих обставин суд дійшов висновку, що про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався 14 листопада 2019 року.
Як наслідок строк звернення до суду розпочався 15 листопада 2019 року і сплинув 25 листопада 2019 року (24 листопада 2019 року - останній день строку припадав на неробочий день – неділю).
Як свідчить штамп підприємства поштового зв`язку на конверті, в якому здійснено поштове відправлення, до суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 26 листопада 2019 року, тобто з порушенням визначеного ст. 25 Закону № 2464 строку.
Вирішуючи питання щодо можливості поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з того, що сам по собі цей інститут має на меті полегшення надання учасниками процесу доказів, підвищує їх достовірність, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин.
Поряд із цим, право особи на судовий захист гарантується ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому має пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, при вирішенні судом питання щодо надання можливості його реалізації особою, якій воно надано.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема з п. п. 22-23 рішення від 28 березня 2006 року у справі «Мельник проти України» право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги; однак право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність; ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. Правила регулювання строків подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.
В п. 30 рішення від 25 жовтня 2007 року у справі «Балацький проти України» йдеться, що неможливо припустити, щоб п. 1 ст. 6 Конвенції детально описував процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не гарантував сторонам, що спір щодо їх прав та обов`язків буде остаточно вирішено.
Ст. 123 КАС України установлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оцінивши в сукупності повідомлені позивачем обставини, враховуючи відсутність доказів отримання позивачем вимоги, яка є предметом спору, до 14 листопада 2019 року, а також те, що позовна заява подана до суду на 11 день з дня, поли позивач дізнався про порушення своїх прав, тобто з пропуском визначеного ст. 25 Закону № 2464 стоку лише на один день, суд дійшов висновку, що наведені ОСОБА_1 причини є поважними, а тому строк звернення до адміністративного суду підлягає поновленню.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
1. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною і скасування вимоги про сплату боргу.
2. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною і скасування вимоги про сплату боргу,
3. Ухвала постановлена і підписана суддею 29 січня 2020 року.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко