Рішення № 93743553, 22.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
200/9820/20-а
Номер документу
93743553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2020 р. Справа№200/9820/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “МК Агротранс” (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 89; код ЄДРПОУ 42432759) до Державної служби України з безпеки та транспорті (місцезнаходження: 01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) в особі Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Академічна,11-1) про визнання протиправною та скасування постанови від 08 вересня 2020 №177460 про застосування адміністративно-господарського штрафу 34 000 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, на підставі актів №228124 від 10.07.2020 та №038565 від 10.07.2020року. 08 вересня 2020 відповідачем ухвалено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою на позивача за порушення ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачено абз.16 ч.1 ст.60 цього Закону та накладено штраф в розмірі 34 000 грн. Прийнята постанова надіслана позивачу. Позивач вважає постанову протиправною та такою, що прийнята з порушенням норм чинного законодавства, оскільки відповідачем не надано допустимих доказів, які б свідчили про правильне виконання ним зважування транспортного засобу позивача та визначення його маси у відповідності до вимог чинного законодавства.

Від представника відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, посилаючись на Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року. Вказали, що при зупинці транспорту, який належить позивачу, за результатами габаритно-вагового контролю було встановлено, що порушення його ваги. Зазначили, що позивачем не надано жодних доказів того, що транспортний засіб зважувався під час завантаження, що не надає можливості встановити достовірність вати, зазначеної в товарно-транспортній накладній, якщо дані про масу вантажу вносились до товарно-транспортної накладної після зважування, докази того на якому обладнанні це проводилось і чи відповідає таке обладнання вимогами Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» також позивачем не надано.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання на 24 листопада 2020 року о 10:00 год.

Ухвалою суду від 24 листопада 2020 року відкладено розгляд справи на 22 грудня 2020 року о 10:30 год.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Згідно договору оренди транспортного засобу від 15 квітня 2020 позивач є орендарем транспортного засобу DAF державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Згідно акту №228124 від 10 липня 2020 проведення перевірки додержаних вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом виявлено порушення перевезення вантажу з перебільшення встановлених товарно-вагових норм без встановленого дозволу ТТН від 09.07.2020 №43 (вантаж пшениця) з перебільшенням встановлених п.22.5 ПДР вагових норм 20% загальна маса т/з - 43350 кг навантаження на строєну вісь - 26840 кг. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абз.16 частини 1 ст. 60 ЗУ “Про автомобільний транспорт”, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% (виялвлено при перевезенні вантажу без відповідного дозволу). Акт підписаний посадовими особами та водієм.

Згідно довідки №0022134 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10 липня 2020, місце розташування пункту габаритно-вагового контролю а/ш Бориспіль-Дніпро-Маріуполь, водій ОСОБА_1 , автомобіль (тягач) марки DAF модель 95 XF реєстраційний номер НОМЕР_1 . В пункті 5 знаком (+) в графі 12 виділений тип транспортного засобу. Зазначено, що повна маса транспортного засобу становить - 43350 тонн., навантаження на осі, тонн.: 1) 6520; 2) 9990; 3) 9110; 4)8400; 5)9330. Довідка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль та оператором вагового комплексу.

10 липня 2020 відповідачем складено акт №038565 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів.

Листом відповідача позивача запрошено на засідання комісії з розгляду справи про порушення до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, на 08.09.2020 року з 08:30 до 15:00.

08 вересня 2020 року в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Котляровим Л.П. прийнята постанова № 177460 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача за порушення ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 цього Закону, та накладено штраф у сумі 34000 грн.

Суд встановив наступне.

Згідно ч. 2 ст. 29 Закону України “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю (п. 16 Порядку № 1567).

Згідно ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” від 5 квітня 2001 року № 2344-III (далі – Закон № 2344) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344).

Відповідно до пп. 3, пп.4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі – Порядок № 879) великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п. 18 Порядку № 879).

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі – Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі -18т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до п. 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (п. 12 Порядку № 879).

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п. 13 Порядку № 879).

В матеріалах справи наявне свідоцтво, чинне до 22.04.2021 про повірку законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісі № 030Т-АS2-PWIA, зав № 419, за результатами якої встановлено, що за результатами перевірки засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ OIMLR34-1:2010.

Як встановлено вище, актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 228124 від 10 липня 2020 року виявлено навантаження на строєну вісь 26840 кг. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 ЗУ “Про автомобільний транспорт”, а саме, надання послуг з перевезення вантажів, з порушенням абз. 16 ст. 60 цього Закону, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Навантаження на строєну вісь склало 26840 кг.

Актом № 038565 від 10 липня 2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за наслідками габаритно-вагового контролю встановлено наступне: повна маса, тонн: нормативно допустима 40000; фактична 43350. Згідно п. 9 акту відстані між осями, метрів: 3,9; 6,1; 1,3; 1,3 зазначено осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме: 11; 11; 22 фактичне: 6520; 9990; 9110; 8400; 9330.

Зазначений акт складено на підставі даних довідки №0022134 від 10 липня 2020 року, в якій всі дані зазначенні в тоннах.

Суд заначає, що акти складені відповідачем з порушенням вимог законодавства, оскільки цифрові показники фактичної маси автомобіля та навантаження у тоннах, різняться із законодавчо встановленими нормами зазначення маси та навантаження у тоннах.

Зазначені цифрові показники в тисячі разів перевищують реальні показники масси вантажівок-тягачів.

Таким чином, вищевказані акти складено з порушеннями законодавства.

Оскільки спірна постанова про накладення адміністривно-господарського штрафу прийнята відповідачем на підставі цих актів, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання її протиправною та скасування.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною та скасування постанови відповідача.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 2012 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов товариства з обмеженою відповідальністю “МК Агротранс” (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 89; код ЄДРПОУ 42432759) до Державної служби України з безпеки та транспорті (місцезнаходження: 01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) в особі Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Академічна,11-1) про визнання протиправною та скасування постанови від 08 вересня 2020 №177460 про застосування адміністративно-господарського штрафу 34 000 грн. – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Академічна,11-1) від 08 вересня 2020 №177460 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю “МК Агротранс” (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 89; код ЄДРПОУ 42432759).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної служби України з безпеки та транспорті (місцезнаходження: 01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “МК Агротранс” (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 89; код ЄДРПОУ 42432759) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов