Рішення № 93743254, 23.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2020
Номер справи
160/13353/20
Номер документу
93743254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року Справа № 160/13353/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради, треті особи – акціонерне товариство “Криворізька теплоцентраль” та об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Процвітання-3" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19 жовтня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, яка направлена засобами поштового зв`язку 15 жовтня 2020 року, Покровської районної в місті ради, треті особи – акціонерне товариство “Криворізька теплоцентраль” та об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Процвітання-3", в якій позивач просить суд:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради протиправними у зв`язку із нарахуванням ОСОБА_1 12 279,03 грн. заборгованості;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради поновити право ОСОБА_1 на отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в опалювальний період 2018-2019 років позивач користувалась житловою субсидією. За інформацією Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради субсидія на опалювальний період 2019-2020 роки позивачу розрахувалась в автоматичному режимі та надавалась відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” у грошовій готівковій формі. 29.07.2020 року посадовою особою відповідача ОСОБА_1 було проінформовано, що житлова субсидія була нарахована не вірно та зроблено перерахунок, в результаті якого, виник борг у розмірі 12 279,03 грн. та зазначено, що у разі термінового не погашення заборгованості, остання втрачає право на отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон. Отже, застосування відповідачем п. 90 Положення від 21.10.1995 № 848 є безпідставним, бо у житлі позивача, а саме у квартирі АДРЕСА_1 не відбулася зміна переліку отримуваних житлово-комунальних послуг та умови їх надання, не відбулося змін у переліку витрат на управління багатоквартирним будинком, зміни управителя, виконавця комунальних послуг чи створення об`єднання.

10.11.2020 року засобами електронного зв`язку на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду та 12.11.2020 року засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечує. В мотивування означеного відповідач посилається на те, що 31.05.2018 року позивач звернулася до Управління із заявою та декларацією про доходи щодо призначення житлової субсидії. Субсидію було призначено з подальшим продовженням у автоматичному режимі. Розрахунок на послуги з постачання теплової енергії виконувався з розрахунку за 1 кв. метр опалення площі квартири. Разом з цим, п. 90 Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання. Відповідно до листа АТ «Криворізька теплоцентраль» з 01.10.2019 року за адресою: вул. Едуарда Фукса, буд. 3, кв. 9, нарахування за послугу з центрального опалення за період з 10.2018 р. по 30.09.2019 р. виконувались з розрахунку за 1 кв. метр опалення площі квартири та з рахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим. З 01.10.2019 року на будинок встановлено прилад обліку теплової енергії. Позивачем не було повідомлено управління в 30 денний термін про зміну умов надання послуги, а саме встановлення приладу обліку теплової енергії. У зв`язку із цим, виникла заборгованість у наданої житлової субсидії, у розмірі 12 279,03 грн. Позивач у своїй позовній заяві не оспорює факт отримання нею субсидії у даному розмірі та не наводить докази законності отримання субсидії і не повернення. Тож, позивач не надав докази отримання лист від AT «Криворізька теплоцентраль». Відповідно до п. 127 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

16.11.2020 року від третьої особи - акціонерного товариства “Криворізька теплоцентраль” до суду надійшло пояснення щодо позову, в якому зазначено по те, що як вбачається із листа відповідача від 31.08.2020 р. № 01-16/7447, копію якого додано позивачем до позовної заяви, у спірних правовідносинах борг відповідачем не нараховувався, а виник як результат порівняння суми субсидії, на яку мала право позивач, та суми отриманих нею коштів субсидії, які надані державою в особі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради. Цей результат порівняння свідчить про надмірне перерахування позивачу коштів субсидії. Без сумніву, суб`єкт владних повноважень як Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради, наділений правом виявляти неточності та помилки у раніше проведених розрахунках та приводити ці розрахунки у відповідність законодавству. Отже, виявлення надлишку коштів субсидій, перерахованих на адресу одержувачів, так само як і нарахування субсидій, є повноваженнями Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради, таким чином у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень, наданих державою. Щодо того, чи правильно на початку опалювального періоду 2019-2020 рр. та після проведеного перерахунку відповідачем було обчислено розмір субсидії, на яку мала право позивач, то АТ «Криворізька теплоцентраль» не володіє інформацією щодо цього. Проте, порівняння помісячного розміру субсидії, визначеного відповідачем на початку опалювального періоду як для відшкодування витрат на опалення житлового приміщення в будинку, де відсутній прилад обліку, та фактичних нарахувань протягом опалювального періоду 2019-2020 рр. за надану послугу з теплопостачання за показниками приладу обліку, свідчить що кошти субсидії, отримані позивачем, в три, а то і в п`ять раз перевищують фактичні витрати позивача на опалення житлового приміщення. Інформацію щодо встановлення з 01.10.2019 р. у будинку АДРЕСА_2 приладу обліку теплової енергії АТ «Криворізька теплоцентраль» надіслало на електронну адресу відповідача 15.10.2019 р. у вигляді електронного файлу в форматі Ехеl. З яких причин ця інформація не була врахована відповідачем при розрахунку розміру субсидії саме для субсидіанта за адресою АДРЕСА_3 АТ «Криворізька теплоцентраль» не відомо.

За даними офіційного сайту Верховної ради України zakon.rada.gov.ua на сьогодні є чинним Наказ Міністерства праці та соціальної політики України № 39/283/90/5 від 29.12.1997 р. «Про затвердження порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями». Зі змісту Положення вбачається, що цей нормативний акт визначає алгоритми дій суб`єкта владних повноважень, які повинні бути ним вчинені для повернення отримувачем надмір) отриманих коштів субсидії, а також умови для вирішення питання щодо подовження терміну дії субсидії або припинення надання субсидії в залежності від причини, через яку кошти субсидії було перераховано отримувачу надмірно. Тому, вирішення питання про поновлення права позивача на отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021рр. можливе після встановлення причини, через яку сталося надмірне перерахування бюджетних коштів, відповідно до переліку випадків, зазначених у вищевказаному Положенні, а також надання відповіді на питання щодо наявності/відсутності у позивача обов`язку повідомляти відповідача про встановлення у будинку приладу обліку теплової енергії та добросовісності/недобросовісності позивача щодо такого обов`язку. АТ «Криворізька теплоцентраль» своєчасно надало відповідачу інформацію про встановлення приладу обліку теплової енергії у будинку АДРЕСА_2 , отже при призначенні субсидії позивачу факт неправильних відомостей, виданих юридичною особою, був відсутній.

У відповідності до вимог ст. 165 КАС України пояснення від третьої особи - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Процвітання-3" щодо позову або відзиву до суду не надходило.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.10.2020 року зазначена вище справа розподілена та 20.10.2020 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 31.05.2018 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради із заявою про призначення житлової субсидії. Одночасно із даною заявою, позивачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В означеній декларації позивач зазначила лише себе як вдову, в графі «Відомості про доходи» зазначила лише дохід як пенсія.

Як зазначила позивач у поданій до суду позовній заяві, останній надавалась субсидія в опалювальний період 2018-2019 роки із врахуванням того факту, що у її будинку не був встановлений прилад обліку теплової енергії. Будинок, в якому позивач проживає, є ОСББ «Процвітання-3». Загальними зборами мешканців якого вирішено встановити у будинку прилад обліку теплової енергії. Між юридичною особою, яким є ОСББ «Процвітання-3» та АТ «Криворізька теплоцентраль» укладено договір та складені технічні умови на встановлення вузла обліку теплової енергії на опалення житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 (лист від 23.07.2019 № 2845/13), 01.10.2019 року зазначений прилад було введено в експлуатацію, про що свідчить відповідний акт. Отже, споживачем є ОСББ «Процвітання-3», а його представником голова ОСББ, про що заначено у відповідному акті. Згідно з інформацією АТ «Криворізька теплоцентраль» (лист від 14.09.2020 № 3606/31) відповідача проінформовано та надана інформація стосовно оснащення будинку АДРЕСА_2 прибором обліку теплової енергії на електронну адресу 15.10.2019. Отже, відповідач проігнорував повідомлення або не звернув на нього увагу.

04.08.2020 року позивач звернулась із заявою на ім`я начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради Корнєєвої Л.В. Так, в означеній заяві позивач зазначила про те, що на опалювальний період 2019 р. - 2020 р. останній, за вказаною адресою, було призначено житлову субсидію у розмірі 2864,55 грн. 29.07.2020 під час телефонної розмови з її донькою ОСОБА_2 спеціалістом управління праці Пікалюк О.О. було повідомлено, що житлова субсидія нарахована не вірно та зроблено перерахунок, в результаті чого виник борг у сумі 12 000 грн. У зв`язку із цим, позивач просила надати письмові роз`яснення щодо виникнення вказаного боргу з посиланням на правові акти, які використовувалися при нарахуванні (перерахунку) субсидії та надати безпосередньо розрахунки призначеної житлової субсидії та перерахунку субсидії за адресою: АДРЕСА_3 .

Листом від 31.08.2020 року за №01-16/7447 «Про розгляд звернення» Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради повідомлено позивачу про те, що позивач користувалась житловою субсидією в опалювальний період 2018-2019 років, субсидія надавалась із врахуванням того факту, що у будинку позивача не встановлено прилад обліку теплової енергії. Житлова субсидія на опалювальний період 2019р. – 2020 р. позивачу розраховувалась в автоматичному режимі та надавалася відповідно до Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” у грошовій готівковій формі. Розмір отриманої позивачем субсидії склав: 1202,33 грн. з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року; 2873,60 грн. з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року; 2865,56 грн. з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року; 2870,65 грн. з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року; 2870,30 грн. з 01.02.2020 року по 29.02.2020 року; 2970,29 грн. з 01.03.2020 року по 31.03.2020 року; 1242,00 грн. з 01.04.2020 року по 30.04.2020 року. Після отримання інформації про встановлення у будинку приладу обліку теплової енергії здійснено перерахунок розміру житлової субсидії та встановлено, що виникла переплата субсидії у розмірі 12279,03 грн. Розмір субсидії після перерахунку складає: 148,91 грн. з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року; 852,58 грн. з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року; 824,54 грн. з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року; 829,63 грн. 3 01.01.2020 року по 31.01.2020 року; 829,28 грн. з 01.02.2020 року по 29.02.2020 року; 929,27 грн. з 01.03.2020 року по 31.03.2020 року; 221,49 грн. з 01.04.2020 року по 30.04.2020 року. Відповідно до п.90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання. Отже, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

14.09.2020 року за №3606/31 листом АТ «Криворізька теплоцентраль» на запит позивача від 08.09.2020 року за №529 надало ОСОБА_1 інформацію про дату встановленням лічильника обліку тепла за адресою: вул. Едуарда Фукса, буд. 3 кв. 9. Тож, означеним листом Товариство повідомило позивачу встановлення приладу обліку теплової енергії з 01.10.2019 року на будинок за адресою: вул. Едуарда Фукса, буд. 3 кв. 9. Також, АТ «Криворізька теплоцентраль» зазначило, що Управлінню праці та соціальному захисту населення надано інформацію про оснащення будинку прибором обліку теплової енергії на електронну адресу 15.10.2019 року.

Вважаючи дії відповідача щодо надіслання повідомлення з приводу сплати заборгованості, не надання субсидії на наступний опалювальний період 2020 рік - 2021 рік протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Стаття 22 Загальної декларації прав людини, ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, ст. 23 Європейської соціальної хартії (переглянутої) закріплюють право особи на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відтак, дослідивши обставини справи, суд встановив, що правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, Порядком повернення коштів, надмірно виплачених за призначеними субсидіями, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5, у редакції, чинній на час складання акта № 58 (далі - Порядок).

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення № 848), визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно п.п. 2, 3, 4, 9 Положення № 848, головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. 29, 30 Положення № 848, рішення комісії у випадках, передбачених пунктами 24-28цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Постановою КМУ від 14.08.2019 року № 807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено, що фінансування та виплата житлових субсидій, нарахованих у готівковій формі до 1 жовтня 2019 року, здійснюються відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, у редакції, що діяла до набрання чинності цією постановою.

Згідно пункту 2 постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» (далі Постанова №329), чинної на момент виникнення спірних відносин, установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

- особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій;

- внутрішньо переміщені особи;

- особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;

- особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);

- особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Відповідно до п. 3 Постанови №329, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення)

Пунктом 13 Постанови №329, визначено, що Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено на підставі адміністративного позову та відзиву на адміністративний позов, що з відповідною заявою після травня 2018 року позивач не зверталась та субсидію на наступний період їй розраховано в автоматичному режимі.

Первинно субсидія позивачу була призначена на підставі декларації позивача про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.05.2018 року.

Слід зазначити, що обов`язок подання для призначення житлової субсидії нових заяви і декларації у особи, яка отримує житлову субсидію виник з 1 травня 2018 року.

Як вбачається з пункту 2 постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», перелік осіб у яких виникає обов`язок подання нових заяви і декларації є визначеним та вичерпним, зокрема, до них відносяться особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Виходячи з аналізу п. 13 Постанови №329, перелік документів, які особа подає до органу соціального захисту для призначення житлової субсидії є вичерпним, вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням, забороняється, а громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п. 22 Постанови №329, За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Виходячи з комплексного аналізу вказаних норм вбачається, що подання особою до органу соціального захисту населення відомостей щодо інших членів своєї сім`ї у тому числі, тих, що зареєстровані за іншою адресою є питанням доброчесності такої особи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем при поданні відповідної декларації від 31.05.2018 року до відповідача не зазначено про проживання разом з нею інших осіб, зареєстрованих за адресою позивача або за іншою адресою.

Відповідно до п. 22 Постанови №329, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У таких відомостях зазначається: розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком; інформація про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; інформація про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрав спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; інформація про перетин державного кордону особами - Держприкордонслужбою; інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС. Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Відомості, зазначені в абзацах другому - сьомому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Пунктом 90 цього Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо:

зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення;

зміни соціального статусу членів домогосподарства;

зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;

зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;

настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Так, як зазначав відповідач у поданому до суду відзиві на позовну заяву, з 01.10.2019 року на будинок встановлено прилад обліку теплової енергії. Позивачем не було повідомлено управління в 30 денний термін про зміну умов надання послуги, а саме встановлення приладу обліку теплової енергії. У зв`язку із цим, виникла заборгованість у наданої житлової субсидії, у розмірі 12 279,03 грн. Позивач у своїй позовній заяві не оспорює факт отримання нею субсидії у даному розмірі та не наводить докази законності отримання субсидії і не повернення. Тож, позивач не надав докази отримання листа від AT «Криворізька теплоцентраль».

Разом з цим, як було встановлено судом під час розгляду справи, інформацію щодо встановлення з 01.10.2019 р. у будинку АДРЕСА_2 приладу обліку теплової енергії, третя особа - АТ «Криворізька теплоцентраль» надіслало на електронну адресу відповідача ще 15.10.2019 р. у вигляді електронного файлу в форматі Ехеl.

Отже, відповідач був обізнаний про факт встановлення приладу обліку теплової енергії з листа AT «Криворізька теплоцентраль» 15.10.2019 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 Цивільного Кодексу України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо відповідач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку позивача як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові по справі № 727/5743/15-ц від 27.03.2019 року.

Отже, суд вважає що дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті раді у зв`язку із нарахуванням ОСОБА_1 12 279,03 грн. заборгованості є протиправними, а позов таким, що підлягає задоволенню в цій частині.

Стосовно вимоги позивача щодо зобов`язання Управління праці поновити право позивачу на отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021 роки, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Таким чином, у розумінні Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Таким чином, повноваження Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради поновити право ОСОБА_1 на отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021 роки є дискреційними повноваженнями такого органу державної влади, тобто відносяться до його виключної компетенції, а тому адміністративний суд не може перебирати на себе його функцій.

Однак, враховуючи, що відповідачем не вчинено дій щодо повної перевірки наявності або відсутності підстав для призначення субсидії та беручи до уваги, що призначення субсидії є виключною компетенцією відповідача, суд вважає за необхідне з метою захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради розглянути питання щодо отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021 роки, з урахуванням висновків суду.

Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією № # MP_FEE_AB250988TOA_16030258 від 15.10.2020 року.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради, треті особи – акціонерне товариство “Криворізька теплоцентраль” та об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Процвітання-3" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради у зв`язку із нарахуванням ОСОБА_1 12 279,03 грн. заборгованості – протиправними.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради розглянути питання щодо отримання житлової субсидії на новий опалювальний сезон 2020-2021 роки, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради (код ЄДРПОУ 03192326) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник