
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/16856/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Волдінера Ф. А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Волинської обласної державної адміністрації до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Волинська обласна державна адміністрація (далі – позивач, ВОДА) звернулась з позовом до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі – відповідач, Департамент ДВС) про скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 19 листопада 2020 року про накладення штрафу в розмірі 10 200 грн у виконавчому провадженні № 60736206 (далі – постанова ВП № 60736206 від 19.11.2020, оскаржувана постанова).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду Волдінера Ф.А. від 14.12.2020 було відкрито провадження у справі та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
27.11.2020 позивачем отримано оскаржувану постанову, якою на позивача відповідно до статтей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі – Закон № 1404) накладено штраф у розмірі 10 200 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду у справі № 813/720/18, яким зобов`язано позивача виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині пунктів 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області.
Позивач вважає, що постанова про накладення штрафу винесена безпідставно та підлягає скасуванню, виходячи з того, що ВОДА вчинено дії на виконання судового рішення у справі № 813/720/18, про що повідомлено державного виконавця листом від 13.05.2020 № 3139/38/2-20.
Державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови про накладення штрафу не дотрималась вимог Закону № 1404, а саме не надала належну оцінку фактам, викладеним в листі облдержадміністрації від 13.05.2020, не врахувала наявність об`єктивних причин, які перешкоджають виконанню судового рішення, не скористалася правами, наданими державному виконавцю щодо перевірки виконання судового рішення. При цьому, в мотивувальній частині оскарженої постанови про накладення штрафу не наведено доводи, на підставі яких державний виконавець дійшла висновку про невиконання позивачем рішення суду без поважних причин.
Таким чином, оскаржувана постанова винесена передчасно, необґрунтовано, без урахування обставини, пов`язаних з особливостями виконання судового рішення у справі.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким з позовом не погоджується з огляду на наступне.
На виконання до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшов виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 № 813/720/18, про «Зобов`язання Волинської обласної державної адміністрації виконати вимоги Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збережень місць поховань у населених пунктах України» в частині пунктів 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області».
У зв`язку із тим, що рішення суду станом на 28.02.2020 боржником не виконано, державним виконавцем, керуючись статтями 18, 63, 75 Закону № 1404, винесено постанову № 60736206 про накладення штрафу на боржника в сумі 5100 грн.
Боржником оскаржено постанову про накладення штрафу від 28.02.2020 в судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 в задоволенні позову ВОДА відмовлено повністю.
Судом, зокрема, встановлено, що ВОДА протягом тривалого часу не здійснила ефективних дій, спрямованих на виконання рішення суду.
20.05.2020 до Міністерства юстиції України надійшов лист ВОДА від 13.05.2020 № 3139/38/2-20, яким боржник повідомляє відділ про вжиття заходів, спрямованих на виконання судового рішення.
Разом з тим, з 20.05.2020 по 19.11.2020 спливло 6 місяців, а з часу відкриття виконавчого провадження (28.11.2019) - майже рік, та жодної інформації про виконання рішення суду з підтверджуючими документами боржником не надано.
Документів, що є підставою для відкладення проведення виконавчих дій чи зупинення вчинення виконавчих дій боржником не надано.
Таким чином, станом на 19.11.2020 рішення суду залишалось невиконаним боржником без поважних причин.
19.11.2020 у зв`язку з невиконанням рішення без поважних причин державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу № 60736206 у розмірі 10200 грн.
Отже вважає, що державний виконавець діяв межах Закону та своїх повноважень, відповідно позовні вимоги є безпідставними.
Крім того, просить розгляд справи проводити без представника відповідача.
В судове засідання 22.12.2020 представник позивача не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно із частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, з урахуванням вимог частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229, частини другої статті 379 КАС України, розгляд справи проведено в порядку письмового провадження та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, наступне.
19.11.2020 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою А.М. винесено постанову про накладення штрафу ВП № 60736206 у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 813/720/18 від 16.07.2018 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання ВОДА (боржник) виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині пунктів 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області.
Вказаною постановою встановлено, що у зв`язку з невиконанням рішення суду боржником та керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу від 28.02.2020 на боржника за невиконання рішення суду без поважних причин та зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Боржником оскаржено постанову про накладення штрафу від 28.02.2020 в судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2020“ в задоволенні позову Волинської обласної державної адміністрації до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови відмовлено повністю. Судом, зокрема, встановлено, що ВОДА протягом тривалого часу не здійснила ефективних дій, спрямованих на виконання рішення суду.
20.05.2020 до Міністерства юстиції України надійшов лист ВОДА від 13.05.2020 № 3139/38/2-20, яким боржник повідомляє відділ про вжиття заходів, спрямованих на виконання судового рішення.
Разом з тим, з 20.05.2020 по 19.11.2020 спливло 6 місяців, а з часу відкриття виконавчого провадження (28.11.2019) – майже рік, та жодної інформації про виконання рішення суду з підтверджуючими документами боржником не надано.
Документів, що є підставою для відкладення проведення виконавчих дій чи зупинення вчинення виконавчих дій боржником не надано.
Таким чином, станом на 19.11.2020 рішення суду залишається невиконаним боржником без поважних причин.
Наведене стало підставою для винесення оскаржуваної у даній справі постанови ВП № 60736206 від 19.11.2020.
Також судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі 140/4384/20 за позовом Волинської обласної державної адміністрації до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови від 28 лютого 2020 року ВП №60736206 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили 07.08.2020.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі – Закон №1404).
Відповідно до статті 1 Закону №1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404 передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно приписів статті 63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Таким чином, приписами статті 63 Закону №1404 встановлено обов`язкову умову притягнення боржника до відповідальності за невиконання рішення, що підлягає примусовому виконанню – невиконання рішення без поважних причин.
Поважними причинами визнаються обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення тих чи інших дій.
Судом встановлено, позивач листом від 13.05.2020 № 3139/38/2-20 «Щодо заходів, спрямованих на виконання судового рішення у справі № 813/720/18» повідомив державному виконавцю наступну інформацію.
На виконання рішення суду на адресу Українського державного інституту культурної спадщини Міністерства культури України 17.05.2019, 24.06.2019, 28.01.2020 скеровано листи про проведення комплексу робіт з виявленням об`єкта культурної спадщини, який був предметом позовних вимог у справі (в разі його наявності): скласти облікову картку, коротку історичну довідку, акт технічного стану.
Листом від 03.02.2020 №01-04/12 Український державний інститут культурної спадщини повідомив облдержадміністрацію про погодження виконання комплексу науково-дослідних робіт і пошукових заходів з метою визначення наявності та культурної цінності території колишнього єврейського цвинтаря за умови укладення відповідного договору на проведення науково- дослідних робіт на зазначеному об`єкті.
Загальна вартість виконання робіт визначена Інститутом у розмірі 52450,8 грн, однак кошторисом облдержадміністрації такі видатки не передбачено.
Разом з тим, до обласної державної адміністрації надійшло звернення Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу від 01.04.2020 № 150-20. У цьому зверненні Представництво з метою солідарного сприяння облдержадміністрації у виконанні рішення суду та вимог постанови про відкриття виконавчого провадження висловило готовність надати архівні документи та результати попередніх досліджень ліцензованій науковій установі, а також при необхідності фінансувати проведення досліджень, та складання облікової документації щодо єврейських поховань у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області для затвердження органом охорони культурної спадщини – Волинською облдержадміністрацією.
З урахуванням отриманого звернення листом від 30.04.2020 № 2894/41/2- 20 Представництву запропоновано укласти з науковою установою відповідну угоду на проведення науково-дослідних робіт на зазначеному об`єкті та про результати повідомити обласну державну адміністрацію.
Водночас, на виконання рішення суду 07.05.2020 за № 3008/17/2-20 видано доручення голови обласної державної адміністрації, яким зобов`язано управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації організувати проведення заходів, передбачених Законом України «Про охорону культурної спадщини» та нормативно-правовими актами Міністерства культури України, які визначають умови та порядок взяття на облік об`єктів культурної спадщини щодо вивчення місць давніх поховань - стародавнього єврейського кладовища, що ймовірно знаходиться у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області, та отримані матеріали разом з висновком про результати здійснених заходів надати обласній державній адміністрації для вирішення питання про можливість взяття на облік ймовірно розташованого у смт. Олика єврейського кладовища шляхом занесення до Переліку об`єктів культурної спадщини.
Крім того, позивачем надано суду копію листа управління культури, з питань релігій та національностей ВОДА від 02.06.2020 № 651/05/2-20 «Про надання інформації», з якого вбачається наступне.
На виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 17.05.2020 № 3008/17/2-20 та у відповідності до вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини», наказу Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 (у редакції наказу Міністерства культури України від 27.06.2019 № 501), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.04.2013 за № 528/23060, було проведено візуальний огляд, фотофіксацію об`єкта; складено історичну довідку та акт стану збереження.
Огляд проводився працівниками управління, Волинського краєзнавчого музею, науковим співробітником Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України за присутності голови Олицької селищної ради ОСОБА_1 відповідно до наказу управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації від 13.05.2020 № 53.
За результатами огляду території зовнішніх ознак кладовища не виявлено, у зв`язку з чим відсутній базовий критерій автентичності, передбачений Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 452 «Про затвердження Порядку визначення категорій пам`яток».
Наведене в листі управління культури, з питань релігій та національностей ВОДА від 02.06.2020 № 651/05/2-20, на переконання суду, є істотними обставинами, що об`єктивно та безпосередньо впливають на виконання рішення суду – унеможливлюють чи істотно ускладнюють таке виконання. Вказані обставини очевидно не залежать від волевиявлення боржника (позивача) та, враховуючи особливості правовідносин, є дійсними істотними перешкодами для вчинення дій на виконання рішення суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення суду позивачем не виконано з поважних причин.
Однак, суд зазначає, що позивач в силу приписів частин четвертої і п`ятої статті 5 Закону № 1404 зобов`язаний був невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення; надати пояснення за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.
Виходячи з матеріалів справи позивач в порушення вказаних приписів не повідомив державному виконавцю про наявність обставин викладених в листі управління культури, з питань релігій та національностей ВОДА від 02.06.2020 № 651/05/2-20, і які є дійсними істотними перешкодами для вчинення дій на виконання рішення суду.
Таким чином, виносячи оскаржувану постанову державний виконавець формально діяв у відповідності до вимог законодавства, адже не володів відомостями про об`єктивні причини невиконання рішення суду.
Водночас, суд вважає за необхідне вказати на таке.
Приписами статті 63 Закону № 1404 передбачено саме за не виконання рішення, що є предметом виконавчого провадження, при цьому застосування цих санкції безумовно обмежене наявністю поважних причин такого невиконання.
У даній справі судом встановлено, що невиконання рішення суду, що є предметом виконавчого провадження, мало місце з поважних причин. Однак позивачем не дотримано законодавчо встановленого обов`язку щодо повідомлення про такі причини державного виконавця.
Таким чином, позивачем в будь якому разі допущено деліктну поведінку в контексті положень Закону № 1404.
Однак, недотримання боржником обов`язку щодо повідомлення про причини невиконання рішення та невиконання рішення без поважних причин є різними за змістом порушеннями, тоді як штрафні санкції передбачені статтею 63 Закону № 1404 можуть бути застосовані виключно за протиправну поведінку боржника, що полягає у невиконанні рішення без поважних причин.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що оскаржувана у справі постанова ВП № 60736206 від 19.11.2020 формально винесена державним виконавцем з додержанням вимог Закону № 1404, однак підлягає скасуванню, як така, що не ґрунтується на дійсних обставинах справи, оскільки позивачем надано суду достатні докази на підтвердження невиконання рішення суду з поважних причин.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на користь Волинської обласної державної адміністрації необхідно стягнути судовий збір в сумі 2102 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення № 893 від 03.12.2020.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 19 листопада 2020 року про накладення штрафу в розмірі 10 200 грн у виконавчому провадженні № 60736206.
Стягнути на користь Волинської обласної державної адміністрації (43027, м. Луцьк, майдан Київський, будинок 9, ідентифікаційний код юридичної особи 13366926) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, будинок 13, ідентифікаційний код юридичної особи 00015622) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його винесення.
Суддя Ф.А. Волдінер