Рішення № 93743114, 21.12.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
140/14866/20
Номер документу
93743114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/14866/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні індексації пенсії відповідно до вимог законодавчих актів щодо її індексації, зобов`язання здійснити нарахування індексації виплат пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, встановивши дату початку обчислення індексу споживчих цін з 01.01.2011 року, а дату початку збільшення грошового доходу - з 01.04.2011 року, стягнення 35 408,84 грн. невиплаченої індексації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ як одержувач пенсії за віком, пенсія їй призначена з 14.04.2005 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». Після звільнення з роботи з посади начальника відділу Волинського обласного центру зайнятості у зв`язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі їй було проведено перерахунок пенсії з 31.12.2010.

Вказує, що впродовж періоду з 01.01.2011 по 30.04.2017 органом Пенсійного фонду України індексація її пенсії була проведена з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Вважає, що внаслідок таких протиправних дій відповідача розмір не нарахованої індексації її пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 становить 35 408,84 грн., а тому звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що позивач є особою, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи 3 категорії. До загального розміру пенсії за віком позивачу встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбаченою статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, яка віднесена до третьої категорії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530, з 23.07.2011 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2012 року постанови Кабінету Міністрів від 23.11.2011 №1210 в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2014 року - 12 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а з 24.04.2014 року в сталому розмірі 113,88 грн. З 01.01.2011 розмір прожиткового мінімуму періодично змінювався, що було підставою для проведення перерахунку складової пенсійної виплати позивача, що визначений в залежності від прожиткового мінімуму. Відповідно до пункту 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, до об`єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму). Оскільки позивачу пенсія перераховувалась з 01.01.2011 в частині збільшення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбаченою статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в залежності від зміни прожиткового мінімуму), тому відповідно кожен місяць, у якому проводився перерахунок пенсії визначався як базовий для проведення індексації. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУ ПФУ (правонаступник Луцького об`єднаного управління ПФУ Волинської області) та отримує з 14.04.2005 пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», а з 31.12.2010 позивачу проведено перерахунок пенсії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 803/633/18 визнано протиправними дії Луцького об`єднаного управління ПФУ у Волинській області стосовно відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог законодавчих актів щодо її індексації з визначенням дати початку індексації - 01.02.2011 року, зобов`язано Луцьке об`єднане управління ПФУ Волинської області здійснити ОСОБА_1 нарахування індексації виплат та додаткову виплату проіндексованої пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, за період з 01.05.2017 по 30.03.2018 і в подальшому згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1283-ХІІ від 03.07.1991 і Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 803/633/18 в зазначеній частині залишено без змін.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 803/633/18 відповідачем проведено індексацію пенсії позивача за період з 01.05.2017 по 30.03.2018.

В подальшому позивачем було отримано довідки Луцького об`єднаного управління ПФУ у Волинській від 15.07.2019 №2210/вн та ГУ ПФУ від 23.10.2019 №20788/02-39 з помісячним розрахунком індексації її пенсії за період з 01.01.2011 по 31.07.2019.

Як стверджує ОСОБА_1 , з вказаних довідок вона дізналася, що органами ПФУ індексація її пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 здійснювалася з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003№ 1078, а саме: безпідставно змінено початковий місяць обрахунку індексу споживчих цін (базовий місяць); об`єкт індексації (пенсія) змінено на прожитковий мінімум, який брався з порушенням розмірів, визначених законами «Про державний бюджет» на відповідний рік; обрахунки індексу споживчих цін не відповідають відомостям, наданим органами Держстату; сама індексація розпочата у серпні 2011 замість квітня 2011; з грудня 2014 зупинено обрахунок індексу споживчих цін для індексації наростаючим підсумком.

11.03.2020 позивач звернулася до ГУ ПФУ із заявою, в якій просила провести нарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2011 до 30.04.2017 відповідно до вимог вищезазначених нормативно-правових актів.

Листом від 07.04.2020 відповідач повідомив позивача про те, що індексація пенсії проводилася відповідно до норм, передбачених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Вважаючи дії відповідача щодо нездійснення належного нарахування індексації пенсії за період з 01.01.2011 до 30.04.2017 протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282).

Відповідно до ст.1 Закону №1282 (далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст. 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 3 Закону №1282 передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом ст.4 Закону №1282 (в редакції, що діяла до 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією

здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному

Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІІ від 24.12.2015 внесено зміни до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078, далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції до 01.01.2016) та в розмірі 103 відсотка (в редакції після 01.01.2016).

Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. – місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно із абзацом 1 пункту 4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Абзацом третім пункту 4 Порядку №1078 було передбачено, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до пункту 5 цього Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

А відповідно до цього ж пункту (в редакції постанови №1013 від 09.12.2015, що застосовується з 01.12.2015), в разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз положень пункту 5 Порядку №1078 дає суду підстави для висновку, що базовим, при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, вважається місяць у якому відбулося підвищення розміру пенсії.

Як встановлено судом, 31.12.2010 позивачу ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії в порядку статті 37-1 Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим розмір її пенсії був збільшений, що підтверджується розпорядженням від 21.01.2011 №194439.

В подальшому постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 у справі №161/5708/14 визнано дії управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку стосовно не включення ОСОБА_1 до складових заробітної плати для перерахунку пенсії як державному службовцю матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації неправомірними, зобов`язано управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця з розрахунку 85% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації з 27.03.2014 року з урахуванням виплачених сум.

В червні 2015 року на виконання вищевказаної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 у справі №161/5708/14 органом Пенсійного Фонду України було проведено перерахунок пенсії позивачу.

Разом з тим, зі змісту рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 803/633/18 слідує, що органом Пенсійного Фонду України при здійсненні вказаного перерахунку безпідставно було змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача.

Так, у вказаному судовому рішенні зазначено, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо необґрунтованої зміни базового місяця нарахування індексації пенсії з січня 2011 року на квітень 2011 року, липень 2012 року, грудень 2013 року, березень 2014 року.

Таким чином, рішенням суду від 05.03.2015 у справі №161/5708/14 констатовано факт протиправності зміни органом Пенсійного Фонду України базового місяця нарахування індексації пенсії позивача.

Щодо визначення самого базового місяця нарахування індексації пенсії в рішенні суду в справі №161/5708/14 було зазначено, що 31.12.2010 позивачу було проведено перерахунок пенсії, у зв`язку з чим розмір її пенсії був збільшений, відтак, з урахуванням вимог Закону №1282 та Порядку №1078, датою початку обрахунку індекса споживчих цін для проведення індексації її пенсії є 01.01.2011, а датою початку підвищення грошового доходу - 01.04.2011.

В обґрунтування визначення фіксованої суми індексації відповідач посилається на те, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2017» з 01.05.2015, з 01.05.2016, з 01.12.2016, з 01.05.2017 та 01.10.2017 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, збільшено, а тому вказані місяці визначено як місяці підвищення пенсії для індексації (базові місяці), після якого обчислення індексу споживчих цін розпочинається з нуля. Оскільки внаслідок такого перерахунку не відбулося фактичного підвищення призначеного розміру пенсії позивача, відповідач суму поточної індексації пенсії зафіксовував у складі пенсії позивача.

Таким чином, розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 не збільшувався за рахунок сум індексації, нарахованих саме наростаючим підсумком, починаючи з січня 2015 року.

Разом з тим, відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку №1078 (у редакції, що діяла до 15.03.2018) передбачено, що пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався. Так, відповідно до Закону України від 28.12.2014 №80-VІІІ «Про державний бюджет України на 2015 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня 2015 року - 949 гривні, з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. В 2016 році, відповідно до Закону України від 25.12.2015 №928-VІІІ «Про державний бюджет України на 2016 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 01 січня 2016 року - 1074 гривні, з 01 травня 2016 року - 1130 гривень, з 01 грудня 2016 року - 1247 гривень. Відповідно до Закону України від 21.12.2016 №1801-VIII «Про державний бюджет України на 2017 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні. Згідно Закону України від 07.12.2017 «Про Державний бюджет на 2018 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривень, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Також, згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (в редакції до 01.01.2016) та в розмірі 103 % (в редакції після 01.01.2016). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в цьому пункті.

Згідно з офіційно оприлюдненими в газеті «Урядовий кур`єр» даними, індекс споживчих цін в 2015 році становив: січень - 103,1, лютий - 105,3, березень - 110,8, квітень - 114,0, травень - 102,2, червень - 100,4, липень - 99,0, серпень - 99,2, вересень - 102,9; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; у 2016 році: січень - 100,9; лютий - 99,6; березень - 101,0; квітень - 103,5, травень -100,1, червень - 99,8, липень - 99,9, серпень - 99,7, вересень - 101,8, жовтень - 102,8, листопад - 101,8, грудень - 100,9, у 2017 році: січень - 101,1; лютий- 101,0; березень - 101,8; квітень - 100,9, травень -101,3, червень 101,6, липень - 100,2, серпень - 99,9, вересень - 102,0, жовтень - 101,2, листопад - 100,9, грудень -101,0., у 2018 році: січень - 101,5, лютий - 100,9, березень - 101,1, квітень - 100,8, травень - 100,0, червень - 100,0, липень - 99,3, серпень - 100,0, вересень - 101,9, жовтень - 101,7.

Тобто, з урахуванням чинного до 15.03.2018 законодавства, мало відбуватися збільшення фактично виплаченої позивачу пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком у межах відповідного прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, так як показники індексів споживчих цін, до 01.01.2016 неодноразово перевищували визначений Порядком №1078 поріг індексації, і, крім того, постійно збільшувався розмір прожиткового мінімуму.

Відповідач не проводив нарахування індексації пенсії позивача наростаючим підсумком з січня 2015 року і у подальшому нараховував індексацію в сталому розмірі.

Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач є особою, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи 3 категорії. До загального розміру пенсії за віком позивачу встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбаченою статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, яка віднесена до третьої категорії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530, з 23.07.2011 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2012 року постанови Кабінету Міністрів від 23.11.2011 №1210 в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2014 року — 12 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а з 24.04.2014 року в сталому розмірі 113,88 грн. З 01.01.2011 розмір прожиткового мінімуму періодично змінювався, що було підставою для проведення перерахунку складової пенсійної виплати позивача, що визначений в залежності від прожиткового мінімуму. Оскільки позивачу пенсія перераховувалась з 01.01.2011 в частині збільшення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбаченою статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в залежності від зміни прожиткового мінімуму), тому відповідно кожен місяць, у якому проводився перерахунок пенсії визначався як базовий для проведення індексації.

Відповідно до пункту 3 Порядку №1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), на який посилається відповідач, до об`єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Враховуючи те, що додаткова пенсія, яка визначається залежно від прожиткового мінімуму (в даному випадку - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбачена статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), не відносяться до об`єктів індексації, відтак перерахунок пенсії в частині збільшення розміру такої виплати не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації.

Таким чином, твердження відповідача про те, що при проведенні індексації пенсій, у складі яких є виплати, що не є об`єктом індексації, кожний місяць підвищення прожиткового мінімуму встановлюється базовим місяцем або місяць підвищення розміру пенсії є необґрунтованими.

Щодо посилань відповідача у листі від 07.04.2020 на пункт 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Держаний бюджет України на 2015 рік» та статтю 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», суд зазначає наступне.

Так, пункт 9 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 №80-VІІІ «Про державний бюджет України на 2015», яким встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошовий доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування не може розглядатися як підстава для припинення нарахування індексації із застосуванням приросту індексу споживчих цін та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, позаяк будь-яких застережень щодо нездійснення з 01.01.2015 індексації виплат не містить. Інші підзаконні нормативно-правові акти також не містять обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, та не встановлюють особливого порядку нарахування індексації пенсій. Водночас, положення Закону №1282-ХІІ залишилися чинними й будь-яких застережень щодо нездійснення індексації пенсій не містять.

Що стосується Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким змінено редакцію частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то суд звертає увагу на те, що вказані норми не мають жодного відношення до спірного періоду - з 01.01.2011 по 30.04.2017.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача та зобов`язання здійснити позивачу нарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 з обчисленням індексу споживчих цін для проведення наростаючим підсумком у межах відповідного прожиткового мінімуму за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг інфляції, згідно вимог Закону №1282 та Порядку №1078, встановивши дату початку обчислення індексу споживчих цін з 01.01.2011, а дату початку збільшення грошового доходу з 01.04.2011, з урахуванням фактично виплачених в цей період сум індексації.

Разом з тим, стосовно вимоги позивача про стягнення невиплаченої індексації у розмірі 35408,84 грн. суд зазначає, що проведення індексації пенсії та визначення її розміру в грошовому еквіваленті є повноваженнями територіального пенсійного органу, на обліку в якому знаходиться пенсіонер. Суд, при розгляді спору щодо права особи на індексацію пенсії, перерахунок пенсії тощо, не вправі перебирати на себе повноваження органу, що здійснює пенсійне забезпечення та проводити самостійно розрахунок пенсії із визначення точної суми пенсії або її складових.

Вирішуючи питання щодо застосування до спірних правовідносин строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України, суд зазначає, що адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія. У разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, має наслідком неможливість реалізувати право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги про нарахування та виплату індексації пенсії підлягають до задоволення, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 12.10.2020 в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2011 по 30.04.2017 з обчисленням індексу споживчих цін для проведення наростаючим підсумком у межах відповідного прожиткового мінімуму за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг інфляції, згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, встановивши дату початку обчислення індексу споживчих цін з 01.01.2011, а дату початку збільшення грошового доходу з 01.04.2011, з урахуванням фактично виплачених в цей період сум індексації.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич