
Справа № 212/4625/20
2/212/2622/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2020 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого – судді Чорного І.Я,
з участю секретар с/з Поперечної А.С.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Коваленко С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривий Ріг цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради", третя особа Дніпропетровська обласна рада, Національна служба здоров`я України про поновлення на роботі та оплату за час вимушеного прогулу, -
в с т а н о в и в:
в червні 2020 року позивач – ОСОБА_1 звернулася до Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради", третя особа Дніпропетровська обласна рада, Національна служба здоров`я України про поновлення на роботі та оплату за час вимушеного прогулу.
В обгунтування позову позивач посилається на те, що з 19.09.2014 року працювала на посаді молодшої медичної сестри-ванниці психіатричного відділення № 1 з правом пільгового пенсійного забезпечення по Списку № 2 КЗ «Криворізький психоневрологічний диспансер» ДОР» (на теперішній час Комунальне підприємство "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги").
Наказом № 330ос від 17.06.2020 року позивача звільнено від займаної посади за згодою профспфлкового комітету у зв`язку з скороченням штату згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України, з виплатою компенсації за невикористану частину щорічної відпустки в кількості 22 календарних дні за робочий рік з 19.09.2019 року по 17.06.2020 року та виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати відповідно до ст. 44 КЗпП України.
Підставою звільнення являється наказ КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» №147 ос від 09.04.2020 року «Про скорочення штату та затвердження штатного розпису», згідно якого закрито психіатричне відділення №1, скорочено 40 психіатричних ліжок та виведено зі штатного розпису 13,0 ставок молодшої медичної сестри з догляду за хворими.
Позивач вважає своє звільнення незаконним з наступних підстав.
В наказі №147 ос від 09.04.2020 року необхідність скорочення штатів обгрунтовується лише обмеженими умовами фінансування підприємства з 01.04.2020 року НСЗУ, і в ньому не зазначені зміни і організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства.
Дійсно, згідно п. 8.3 Статуту КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР», затвердженого 13.12.2019 року головою Дніпропетровської обласної ради, штатну чисельність Підприємства керівник визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану Підприємства, погодженого в установленому законодавством та Статутом порядку, з урахуванням потреби у створенні відповідних умов для забезпечення належної доступності та якості медичної допомоги.
Але фінансовий план підприємства не тільки не затверджувався, а й не розглядався, погоджувався у встановленому Законодавством порядку з урахуванням потреби у створенні відповідних умов для забезпечення належної доступності та якості медичної допомоги.
Згідно ст. 21 Закону України «Про професійні спілки» профспілки, їх об`єднання мають право брати участь у розгляді органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також роботодавцями, їх об`єднаннями, іншими об`єднаннями громадян своїх пропозицій. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження і розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантій виплат встановлюються в колективному договорі з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) або територіальними угодами, колективний договір не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити зазначені питання з профспілковим органом. Профспілки здійснюють громадський контроль за виплатою заробітної плати додержанням законодавства про працю та про охорону праці.
Позивач посилається на те, що в даному випадку адміністрація закладу не зверталася до профспілкового комітету «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» з письмовим зверненням про надання згоди на скорочення штатів, це питання на засіданні профкому розглядалося і письмову відповідь профком головному лікарю КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» не надавав.
Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги являється комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради.
До Дніпропетровської обласної ради адміністрація закладу з письмовим зверненням про надання згоди на скорочення штатів не зверталася і письмову згоду на скорочення штатів Дніпропетровська обласна рада не надавала.
Фінансування Комунального підприємства «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» здійснюється на підставі договору з НСЗУ №1403-Е420-Р000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».
Але комунальне підприємство «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» з метою збільшення фінансування медичного закладу з пропозицією розширити перелік медичних послуг у договорі до НСЗУ не зверталося.
Не зверталося комунальне підприємство «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» до місцевих органів влади, тобто Дніпропетровської обласної ради та Криворізької міської ради з проханнями надання субвенцій, тобто фінансування медичного закладу.
В наказі № 147 ос від 09.04.2020р. не зазначено чи відповідає кількість звільнених ліжок проценту виконання ліжко-днів за 1 квартал 2020р., що є обов`язковою умовою для обгрунтування скорочення штатів.
Таким чином, позивач вважає, що накази №330 ос від 17.06.2020р. та №147 ос від 09.04.2020р. КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» є незаконними та підлягають скасуванню.
Ухвалою судді від 03.07.2020 року відкрито провадження у справі.
Позивач у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, в подальшому в судове засідання не з`явився.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, з підстав викладених у своїх запереченнях, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представники третіх осіб Дніпропетровської обласної ради та Національної служби здоров`я України у судове засідання не з`явилися, надали суду письмові пояснення та просили справу розглядати у їх відсутності.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази, встановив наступні фактичні обставини.
Відповідно до записів трудової книжки, ОСОБА_1 на підставі наказу №147ос від 17.09.2014 року була прийнята на посаду молодшої медичної сестри-ванниці у психіатричне відділення №1 КЗ «КПНД» ДОР». Наказом №138ос від 04.08.2016 року переведена молодшою медичною сестрою з догляду за хворими в цьому ж відділенні, який в подальшому було перейменовано в Комунальне підприємство "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради".
Відповідно до наказу в.о. генерального директора Комунального підприємства "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" №147ос від 09.04.2020 року «Про скорочення штату та затвердження штатного розпису» з 17.06.2020 року вирішено закрити психіатричне відділення №1, скоротити 40 психіатричних ліжок та вивести зі штатного розпису 13,0 ставок молодшої медичної сестри з догляду за хворими.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання наказу №149ос від 10.04.2020 року «Про попередження про заплановане вивільнення» 10.04.2020 року ОСОБА_1 була попереджена про звільнення у зв`язку із скороченням штату згідно п.1 ст.40 КЗпП України, що підтверджується її особистим підписом 10.04.2020 року у попередженні.
Наказом №330ос від 16.06.2020 року ОСОБА_1 звільнена з займаної посади за згодою профкому в зв`язку з скороченням штату згідно п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою компенсації за невикористану відпустку та виплатою вихідної допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати відповідно до ст.44 КЗпП України.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Частиною другою ст. 40 КЗпП України передбачено, що звільнення з підстав, зазначених, зокрема у пункті 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно з частинами 1 та 3 ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Як роз`яснено у пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», при розгляді спорів про звільнення за п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП України суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги ч.2 ст. 40, ч.3 ст. 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 персонально була попереджена про заплановане вивільнення за 2 місяці, як того передбачає ст.49-2 КЗпП України.
Наказом №148ос від 09.04.2020 року на підприємстві була створена комісія щодо скорочення штату з метою недопущення порушень трудового законодавства під час процедури скорочення штату, визначення осіб, яких заборонено звільняти згідно ст.184 КЗпП України, осіб, які мають переважне право на залишенні на роботі відповідно до ст.42 КЗпП України та визначення працівників, які мають обмеження на звільнення.
Відповідно до статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Як вбачається з протоколу №1 від 09.04.2020 року засідання комісії з визначення працівників, яких заборонено звільняти та які мають переважне право на залишенні на роботі та порівняльної таблиці медичних сестер з догляду за хворими, позивачка ОСОБА_1 не належить до будь-якої категорії працівників які залишаються на роботі.
Статтею 42-1 КЗпП України передбачено, що працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 цього Кодексу (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації
Судом встановлено, що після звільнення, а саме 24.06.2020 року, на виконання вимог ст.42-1 КЗпП України, адміністрація пропонувала позивачу 0,5 ставки молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення №1, але позивач відмовилась, що підтверджується актом від 24.06.2020 року.
Крім цього КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" листом № 4729 від 17.07.2020 року, повідомляло ОСОБА_1 про наявність вакантної посади на підприємстві, а саме 1,0 ставки молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення №1, який був залишений позивачкою поза увагою. Вищевказані обставини, що стосуються пропозиціїпрацевлаштуватися також підтвердила в судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 .
Щодо посилання позивача у позовній заяві, на те, що відповідач не звертався до профспілкового комітету КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" з письмовим зверненням про надання згоди на скорочення штатів, суд зазначає наступне.
Стаття 43 КЗпП України регламентує порядок розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника)
Так, розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 статті 40 і пунктами 2 і 3 статті 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, крім випадків, коли розірвання трудового договору із зазначених підстав здійснюється з прокурором, поліцейським і працівником Національної поліції, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Аналогічне положення міститься і в п.15 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992р. “Про практику розгляду судами трудових спорів" , а саме, що розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається лише за попередньою згодою профспілкового органу, крім випадків, передбачених статтями 43 і 43-1 КЗпП.
Звільнення погоджується з органом профспілки, яка утворена і діє на підприємстві, і членом якої є працівник.
Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999р. №1045-ХІV, а саме ч.3 ст.22 передбачено, що у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Порядок надання згоди на розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця передбачений ст.39 вище вказаного закону , яка зазначає, що у випадках, передбачених законодавством про працю, виборний орган первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, розглядає у п`ятнадцятиденний термін обгрунтоване письмове подання роботодавця про розірвання трудового договору з працівником.
Подання роботодавця має розглядатися у присутності працівника, щодо якого воно подано. Розгляд подання за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа, у тому числі адвокат. У разі нез`явлення працівника або його представника на засідання розгляд заяви відкладається до наступного засідання у межах терміну, визначеного частиною першою цієї статті. При повторному нез`явленні працівника без поважних причин подання може розглядатися за його відсутності.
Орган первинної профспілкової організації повідомляє роботодавця про прийняте рішення у письмовій формі у триденний термін після його прийняття. У разі пропуску цього терміну вважається, що профспілковий орган дав згоду на розірвання трудового договору.
Як вбачається з матеріалів справи, листом № 1677 від 06.03.2020 року за підписом в.о. генерального директора КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради", профспілкова організація лікарні була повідомлена про вимушене проведення заходів щодо скорочення ліжок та скорочення штатних працівників, а 26.05.2020 року до профспілки адміністрацією лікарні надано обгрунтоване письмове подання про надання згоди на розірвання трудового договору з працівниками (лист № 3431 від 26.05.2020 року).
ОСОБА_1 запрошувалась на засідання профспілкового комітету КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради".
Згідно протоколу засідання профспілкового комітету № 20 від 09.06.2020 року, 09.06. 2020 року профспілковим комітетом розглядалось подання адміністрації про масове вивільнення працівників лікарні (членів профспілки) у зв`язку із скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП, на якому була присутня ОСОБА_1 ..
Листом № 4387 від 10.06.2020 року, профспілковим комітетом КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" надано згоду на звільнення з роботи 70 працівників лікарні за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку із скороченням штату.
Таким чином на думку суду, адміністрацією КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" було дотримано процедуру попередження працівника про подальше звільнення, дотримано порядок звернення, розгляду та надання згоди профспілковим комітетом на звільнення члена профспілкової організації та після проведення всіх заходів позивачку звільнено за п.1 ст.40 КЗПП України.
Щодо посилання позивача у позовній заяві, на те, що відповідач не звертався до місцевих органів влади, Дніпропетровської облдержадміністрації про надання субвенцій, про повідомлення про скорочення штатів, суд зазначає наступне.
Так, ст.64 ЦК України передбачено, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис, який затверджується керівником підприємства шляхом видання спеціального локального нормативного акту (наказу), що не суперечить вимогам п.4.9 Статуту підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" зверталось до Голови обласної ради, департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації, управління охорони здоров`я виконкому міськради з приводу вимушеного закриття психіатричних і наркологічного відділень, скорочення ліжок та штатних працівників відповідно до здійснення фінансування, що підтверджується копіями листів № 2793 від 27.04.2020 року, № 2792 від 27.04.2020 року, № 2360 від 06.04.2020 року, № 2343 від 03.04.2020 року, № 936 від 06.02.2020 року.
Згідно з п. 5.9. Статуту КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" самостійно здійснює оперативний, бухгалтерський облік, веде статистичну, бухгалтерську та медичну звітність і подає її органам, уповноваженим здійснювати контроль за відповідними напрямами діяльності, у визначеному законодавством порядку.
У п. 7.5.6. Статуту зазначено, що у межах своєї компетенції керівник КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" видає накази та інші акти, дає доручення, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників.
Відповідно до п. 7.5.10. Статуту керівник КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" приймає на роботу та звільняє з роботи працівників, а також приймає інші, передбачені законодавством про працю, рішення у сфері трудових відносин, укладає трудові договори з працівниками.
Пунктом 8.3. Статуту встановлено, що штатну чисельність КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" керівник визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану підприємства, погодженого в установленому законодавством та статутом порядку, з урахуванням потреби у створенні відповідних умов для забезпечення належної доступності та якості медичної допомоги.
В порівнянні плану використання бюджетних коштів на 2019 року - 75 608 778,00 грн. та плану використання бюджетних коштів на 2020 рік - 23 470 476,00 грн., фінансування зменшилось.
Доказів того, що скорочення посади позивача відбулося з порушенням прав позивача, матеріали справи не містять.
Доводи про те, що у КП "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги" Дніпропетровської обласної ради" було відсутнє обґрунтування необхідності розірвання трудового договору з позивачем, суд вважає необґрунтованим, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що з боку роботодавця було дотримано вимог трудового законодавства при звільненні позивача за п.1 ч.40 КЗпП України.
На підставі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання наказів №330 ос від 17.06.2020р. та №147 ос від 09.04.2020р. КП «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР» незаконними та їх скасування слід відмовити.
Оскільки, позовні вимоги про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вимоги про скасування наказу про звільнення, відповідно самостійного обгрунтування мотивів залишення їх без задоволення не потребують.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 76 - 81, 82, 89, 209, 229, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст. ст. 40, 147 КЗпП України, суд,-
у х в а л и в:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги"Дніпропетровської обласної ради", третя особа Дніпропетровська обласна рада, Національна служба здоров`я України про поновлення на роботі та оплату за час вимушеного прогулу відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу протягом тридцяти днів з часу його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І. Я. Чорний