
Справа №: 339/217/18
Провадження №: 2/0343/464/20
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 року м.Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого – судді Лицура І.М.,
секретаря – Бойків В.П.,
з участю адвоката – Милитчука С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області цивільну справу за позовом ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надані послуги з постачання газу та зустрічним позовом ОСОБА_1 до ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області, про визнання заборгованості за спожитий газ незаконною, необґрунтованою та не доведеною у встановленому законом порядку, визнання дій незаконними та стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В :
ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому з урахуванням доповнень до позовної заяви (т. 1 а.с. 1-6, 84-88) просили стягнути на свою користь з відповідачки 40 330,90 грн. заборгованості за спожитий природний газ та сплачену суму судового збору. Свої вимоги мотивували тим, що з 01 липня 2015 року ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» є постачальником природного газу для всіх категорій споживачів в Івано-Франківській області. Послуги з постачання природного газу надавались відповідачці на підставі типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою КМУ від 02.03.2015 року № 74. Незважаючи на те, що вказаний договір ОСОБА_1 не підписаний, вона фактично користувалась наданими послугами та не надавала письмової відмови від користуванням природним газом. ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» виконало свої зобов`язання в частині безперебійного постачання газу, однак відповідачка не розрахувалась вчасно за надані послуги, чим завдала збитки підприємству. В зв`язку із виникненням боргу, відповідачці було надіслано повідомлення про припинення газоспоживання та погашення заборгованості, а в подальшому газопостачання по АДРЕСА_1 було припинено. Внаслідок проведеного відключення від системи газопостачання ОСОБА_1 звернулась з позовом до ПАТ «Івано-Франківськгаз» в особі його Долинського відділення про визнання дій по відключенню від газопостачання будинковолодіння по АДРЕСА_1 незаконним, зобов`язання відновити газопостачання, встановити факт наявності в її сім`ї трьох непрацездатних осіб та права на 100% знижку за користування газом для опалювання в подвійному розмірі та проведення перерахунку за попередній період, а також стягнення моральної шкоди. В якості співвідповідача до участі в справі було залучено ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут». За результатами розгляду справи судом було прийнято рішення зобов`язати ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» здійснити перерахунок за надані ОСОБА_1 послуги з газопостачання в період з грудня 2015 року по січень 2017 року, відповідно до поданої нею в грудні 2015 року заяви про перереєстрацію пільги згідно посвідчення інваліда війни ОСОБА_2 , який зареєстрований по АДРЕСА_1 . Враховуючи здійснений перерахунок, заборгованість ОСОБА_1 на час звернення до суду становила 40 330,90 грн., що підтверджується детальним розрахунком по абонентському номеру № НОМЕР_1 та довідкою про фінансовий стан по абонентському рахунку. В рішенні Болехівського міського суду від 09.08.2017 року по справі № 343/500/15-ц зазначено, що станом на 30.06.2015 року показник приладу обліку газу за адресою: АДРЕСА_1 становив 71 045 кубометрів і саме цей показник вони взяли за основу при проведенні розрахунку. Відповідно до Правил постачання природного газу розрахунки за послуги з газопостачання проводяться на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний період. При цьому постачальник зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати звіряння фактичного об`єму споживання природного газу з даними оператора ГРМ та здійснювати відповідний перерахунок споживачу. Відповідно до наданих оператором ГРМ даних проводилось нарахування за надані послуги з постачання газу. При цьому враховано, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій і користується відповідними пільгами, передбаченими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, а саме: має право на 75-процентну знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Разом з відповідачкою прописаний і проживає її повнолітній син М.Гайнацький, однак на нього пільга не поширюється у відповідності до п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України, так як він не належить до членів сім`ї пільговика. При проведенні розрахунку також враховано, що з грудня 2015 року разом з ОСОБА_1 прописаний і проживає ОСОБА_2 - інвалід війни, який користується 100% пільгою в межах пільгової норми з оплати комунальних послуг. Таким чином, відповідачка своїми протиправними діями завдала підприємству збитки в розмірі 40 330,90 грн.
Відповідачка за первісним позовом ОСОБА_1 подала до суду зустрічний позов до ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Болехівське міське управління праці та соціального захисту населення, в якому, з урахуванням уточнень та доповнень (т. 1 а.с. 195-220, 231-234; т. 3 а.с. 1-25), просила:
-відмовити первісному позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі,
-визнати заборгованість за спожитий газ в сумі 40 330,90 грн., вказану у детальному розрахунку нарахувань до позовної заяви ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» незаконною, необґрунтованою та не доведеною у встановленому законом порядку;
-визнати такими, що порушують вимоги пунктів 10,11 положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 року № 535 «Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг «2-пільга», Інструкції про порядок її заповнення та «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» дії ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо неподачі щомісяця до 25 числа Болехівському міському управлінню праці та соціального захисту населення розрахунків щодо вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_3 (та іншим пільговикам) у минулому місяці згідно з формою «2-пільга»;
-стягнути на її користь 180 000,00 моральної шкоди;
-у відповідності до вимог ст. 262 ЦПК винести окрему ухвалу стосовно порушення Болехівським управлінням праці та соціального захисту населення та ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» статей 210 та 190 Кримінального кодексу України щодо нецільового використання бюджетних коштів та безпідставного заволодіння бюджетними коштами ТзОВ "Івано-Франківськгаз збут" за період з 01 липня 2015 року по 24 травня 2019 року в сумі 8 637 008,00 грн., яку надіслати прокурору для вжиття заходів, передбачених кримінально-процесуальним кодексом України.
Ці вимоги мотивувала тим, що рішенням Болехівського міського суду від 14.05.2018 року по справі № 339/409/17 за її позовом до ПАТ «Івано-Франківськгаз» та ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії і стягнення моральної шкоди заборгованість за спожитий газ в сумі 57 206,03 грн., вказану ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» у повідомленні про припинення газопостачання від 21.04.2017 року, визнано необгрунтованою (завищеною) та зобов`язано його здійнити перерахунок за спожитий газ за період з грудня 2015 р. по січень 2017 р., зобов`язано ПАТ«Івано-Франківськгаз» відновити газопостачання до її будинковолодіння по АДРЕСА_1 . Додатковим рішенням від 01.06.2018 року визнано дії ПАТ «Івано-Франківськгаз» та ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» по відключенню 24.05.2017 року її будинковолодіння від послуг газопостачання незаконними та стягнуто з них судові витрати. Однак, не зважаючи на те, що рішення по вказаній справі не вступило в законну силу у зв`язку з його апеляційним оскарженням, ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» 23.06.2018 року звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості за спожитий газ. При цьому, договору про постачання газу вона з ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» не укладала, а посилання його представника на Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2500, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року, є безпідставним, оскільки даний нормативний акт зареєстровано Міністерством юстиції пізніше дати, з якої позивач хоче стягнути заборгованість. ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» не надсилало їй розрахункові платіжні документи (рахунки) на сплату газу, долучений до матеріалів справи розрахунок боргу є незаконним, він не підтверджений належними доказами. У неї відсутній борг по оплаті послуг із газопостачання, так як їй неправомірно встановлено пільгу: 75-процентну знижку з оплати та неправомірно та зазначено, що її син не відноситься до категорії осіб, які передбачені ст. 51 Бюджетного кодексу і на нього не поширюються пільги. Не взято до уваги, що станом на 09.01.2015 року разом із нею був зареєстрований її син ОСОБА_4 , 1973 року народження, який не мав та не має своєї сім`ї та є особою з 2 групою інвалідності, а з 03.12.2015 року зареєстрований також ОСОБА_2 , який є інвалідом війни і також має право на пільги. Оскільки її сім`я складається лише з непрацездатних осіб, то їй повинна бути надана 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла в подвійному розмірі наднормативної опалювальної площі ( 42 кв.м. на кожну особу, яка має право на знижку та 21 кв.м. на сім`ю). Норми ст. 51 Бюджетного кодексу, на яку посилається позивач, не мають до неї відношення, оскільки ця стаття стосується працівників бюджетних установ, військовослужбовців та поліцейських, а вона має пільги як учасник бойових дій. В своїх рішеннях Конституційний суд неодноразово вказував на незаконність звуження чи відміни раніше встановлених пільг. У інформації з персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 вказано як особу, на яку поширюються пільги, її сина ОСОБА_4 . З щомісячних актів звірки розрахунків Болехівського міського управління праці та соціального захисту населення з ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо вартості послуг, наданих пільговикам м.Болехів за період з 01.07.2015 року по 24.05.2019 року, встановлено, що за цей період із державного бюджету останнім безпідставно відшкодовано 8 637 008,00 грн. без отримання від постачальника послуг щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги. З пояснень представника Болехівського управління соцзахисту в судових засіданнях встановлено, що форма «2 пільга» ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» ними не отримувалася, а відшкодування проводилося не індивідуально по кожному пільговику, а в загальній сумі (сумарно по всіх пільговиках), що є грубим порушенням пунктів 10,11 положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 року № 535 «Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг «2-пільга», Інструкції про порядок її заповнення та «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету». Відповідно керівник Болехівського міського управління праці та соціального захисту населення, починаючи з 2003 року, без отримання від постачальника послуг щомісячних звітів та розрахунків щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги та без підготовки інформації про фактично нараховані суми та актів звіряння розрахунків з підприємствами за надані послуги особам, які мають право на відповідні пільги, не мав права вирішувати питання про фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Тобто, посадова особа вчинила дії, за які настає кримінальна відповідальність, передбачена ст. 210 КК України (нецільове використання бюджетних коштів) та ч. 4 ст. 190 КК України. На підставі вказаних незаконних дій у неї виникла заборгованість у розмірі 40 330,90 грн. Всі наведені незаконні дії Болехівського управління праці та соціального захисту населення та ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» призвели до душевних страждань та приниження її честі й гідності, оскільки вона протягом тривалого часу доводить в судах, що не є порушником законів України, а жертвою ситуації, що склалась по вині позивача, чти спричинено їй значну моральну шкоду.
ТзОВ «Івано-Франківськгаз Збут» подало до суду відзив на зустрічну позовну заяву (т. 2 а.с. 2-9 ), в якому просили відмовити ОСОБА_1 в задоволенні зустрічної позовної заяви, оскільки нарахування за надані послуги з газопостачання проводилось у відповідності до вимог чинного законодавства. При цьому було враховано, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій і користується відповідними пільгами, які передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, саме 75% знижкою плати за користування комунальними послугами та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв.м. опалювальної площі на кожну особу, яка проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.метра на сім`ю. Враховано, що з грудня 2015 року разом із ОСОБА_1 прописаний і проживає ОСОБА_2 - інвалід війни, який користується 100% пільгою в межах пільгової норми з оплати комунальних послуг. Однак, пільга передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не поширюється на сина відповідачки-позивачки ОСОБА_5 , так як він не відноситься до членів сім`ї пільговика. Таким чином, з урахуванням всіх наданих пільг, заборгованість ОСОБА_1 на дату подання позову складає 40 330,90 грн.
В судовому засіданні засіданні представник позивача-відповідача згідно довіреності від 03.01.2020 року адвокат Сенів О.В. заявлений ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» первісний позов підтримала та просила його задоволити, стягнути на його користь з ОСОБА_1 40 330,90 грн. заборгованості за спожитий природний газ та судові витрати по справі. При цьому зустрічний позов не визнала та просила в його задоволенні відмовити в зв`язку з безпідставністю позовних вимог.
Відповідачка-позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні первісний позов не визнала, вказавши, що даний позов є безпідставним та до задоволення не підлягає, а свої вимоги за зустрічним позов підтримала в повному обсязі та просила їх задоволити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради згідно довіреності № 14 від 08.01.2020 року (т. 4 а.с. 43) ОСОБА_6 в судовому засіданні первісний позов визнав, а щодо зустрічного позову заперечив, вказавши, що їх Управлінням у відповідності до вимог закону повністю відшкодовано пільги, які має ОСОБА_1 як учасник бойових дій, а на її сина ОСОБА_4 пільги не поширюються, так як згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України він не належить до осіб, які є членами сім`ї пільговика.
Дослідивши та оцінивши всі здобуті й перевірені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що первісний позов ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» підлягає до задоволення, а в задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 слід відмовити, виходячи з наступного:
Згідно з ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Частиною першою ст. 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Закон України «Про ринок природного газу» від 9 квітня 2015 року визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу.
Статтею 12 вказаного закону, яка регламентує правила постачання природного газу, визначено, зокрема, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Постановою КМУ від 02.03.2015 року № 74 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання таким, що втратив чинність, Порядку встановлення роздрібних цін на природний газ для населення» затверджено форму «Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання".
Відповідно до пункту 2.1 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Розділом 3 Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року, передбачено, що однією з підстав постачання природного газу побутовому споживачу є наявність укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно п. 4 розділу 3 «Правил постачання природного газу», підтвердженням отримання послуг з газопостачання є заява-приєднання яку побутовий споживач зобов`язаний підписати та повернути один її примірник постачальнику. У випадку її не повернення постачальнику, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ.
Як встановлено з матеріалів даної справи, 23.06.2018 року ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» звернулося в суд з позовом ОСОБА_1 про стягнення боргу за надані послуги з постачання газу і ухвалою Болехівського міського суду від 04 липня 2018 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою цього ж суду від 09 липня 2018 року призначено подальший розгляд даної цивільної справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
16.07.2018 року ОСОБА_1 заявила до ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» зустрічний позов про визнання заборгованості за спожитий газ незаконною, необґрунтованою та недоведеною.
15.01.2019 року ОСОБА_1 подала заяву про збільшення позовних вимог за зустрічним позовом, в якому заявила додаткову вимогу про стягнення з ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» 180 000,00 грн. моральної шкоди.
Ухвалою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 11 червня 2019 року задоволено клопотання відповідачки-позивачки ОСОБА_1 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Болехівське міське управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської області.
14.01.2020 року ОСОБА_1 подала уточнення до зустрічної позовної заяви, фактично збільшивши позовні вимоги та виклала їх в такій редакції:
1.У відповідності до ст. 51 ЦПК України залучити до участі в даній справі Болехівське управління праці та соціального захисту населення;
2.Відмовити ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» в задоволенні позовних вимог у повному обсязі;
3.Визнати заборгованість за спожитий природний газ у розмірі 40 330,90 грн. незаконною, необґрунтованою та не доведеною у встановленому законом порядку;
4.Стягнути з ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» 200 000,00 грн. моральної шкоди;
5.Визнати дії Болехівського управління праці та соціального захисту населення щодо незбереження та знищення в п.11 Форми 1-пільга пільговика ОСОБА_1 інформації щодо переліку пільг, яка надається члену сім`ї пільговика - ОСОБА_4 у відповідності до вимог ст. 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“, в т. ч. пільги щодо сплати житлово-комунальних послуг, незаконними та необґрунтованими;
6.зобов`язати Болехівське управління праці та соціального захисту населення відновити та внести в п.11 форми 1-пільга пільговика ОСОБА_1 інформацію щодо переліку пільг, яка надається члену сім`ї пільговика - ОСОБА_4 у відповідності до вимог ст. 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“, в т. ч. пільги щодо сплати житлово-комунальних послуг;
7.визнати такими, що порушують вимоги пунктів 3,4 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" дії Болехівського міського управління праці та соціального захисту населення щодо знищення зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації станом на 23.05.2003 року та на даний час, а саме: на кого поширюється пільга та даних про члена сім`ї ОСОБА_1 - сина ОСОБА_4 , як її дитини, яка не має і не мала своєї сім`ї та інформації про надані пільги та їх розмір з газопостачання пільговику ОСОБА_1 та члену її сім`ї - сину ОСОБА_4 , який не має на даний час (і не мав) своєї сім`ї , станом на 23.05.2003 року ( ст.ст. 10,12,13,15 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") ;
8.визнати такими що порушують вимоги пунктів 10,11 положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», наказу Міністерства праці та соціальної політики України 04.10.2007 року № 535 «Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг «2-пільга» та Інструкції про порядок її заповнення» та «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» дії ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо не подачі щомісяця до 25 числа Болехівському міському управлінню праці та соціального захисту населення розрахунків щодо вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_3 (та іншим пільговикам) у минулому місяці згідно з формою «2-пільга»;
9.визнати лист Болехівського управління праці та соціального захисту населення від 29.05 2019 року (т. 2 а.с. 77), направлений ТзОВ "Івано-Франківськгаз збут", таким що суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постанові Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1994 року № 94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положенню "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", Рішенню Конституційного суду у справі № 1-28/2008 від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008, Рішенню Конституційного суду у справі № 1-6/2018(2791/15) від 18 грудня 2018 року 12-р/2018, інформації з п.9 персональної облікової картки пільговика ОСОБА_1 по справі № 532 від 23.05.2003 року - форма 1- пільга, щодо складу сім`ї, на кого поширюється пільга, та даних про члена сім`ї ОСОБА_1 - її сина ОСОБА_4 , як її дитини, яка не має і не мала своєї сім`ї, станом як на 23.05.2003 року, так і на 16.07.2019 року, незаконним та прийнятим з перевищенням наданих законодавством повноважень;
10. стягнути з Болехівського управління праці та соціального захисту населення на її користь 200 000,00 моральної шкоди;
11.у відповідності до вимог ст. 262 ЦПК винести окрему ухвалу стосовно порушення Болехівським управлінням праці та соціального захисту населення та ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» статей 210 та 190 Кримінального кодексу України щодо нецільового використання бюджетних коштів та безпідставного заволодіння бюджетними коштами ТзОВ "Івано-Франківськгаз збут" за період з 01 липня 2015 року по 24 травня 2019 року в сумі 8 637 008,00 грн., яку надіслати прокурору для вжиття заходів, передбачених Кримінально-процесуальним кодексом України;
12.винести ухвалу про передачу даної справи за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від15 січня 2020 року відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні клопотань про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Болехівського міського управління праці і соціального захисту населення та про передачу на справи за підсудністю на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог, що передбачені пунктами 5 -10 визнано такою, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і повернуто позивачці.
Ухвалою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 15 січня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 02 березня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Болехівського міського суду від 15 січня 2020 року щодо повернення позову в частині визнання такими, що порушують вимоги пунктів 10,11 Положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», наказу Міністерства праці та соціальної політики України 04.10.2007 №535 «Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг «2-пільга» та Інструкції про порядок її заповнення» та «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» дії ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо не подачіщомісяця до 25 числа Болехівському міському управлінню праці та соціального захисту населення розрахунків щодо вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_1 (та іншим пільговикам) у минулому місяці згідно з формою «2-пільга», скасовано та в цій частині направлено суду першої інстанції для продовження розгляду.
15.06.2020 року ОСОБА_1 подала заяву про збільшення позовних вимог (т. 3 а.с. 162-168), а 17.11.2020 року зустрічну позовну заяву (уточну та доповнену) (т. 4 а.с. 1-27), в яких вона збільшила та змінила заявлені позовні вимоги.
Суд вважає, що ці заяви не підлягають до розгляду і їх слід повернути позивачці за зустрічним позовом ОСОБА_1 , оскільки вони подані вже після закінчення підготовчого судового засідання (т. 3 а.с. 53-57), а згідно з п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні встановлено, що ТзОВ "Івано-Франківськгаз збут" є постачальником природного газу для всіх категорій споживачів у Івано-Франківській області, в тому числі й до будинковолодіння ОСОБА_1 , що знаходиться по АДРЕСА_1 . Послуги з постачання природного газу надаються ОСОБА_1 на підставі Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2500, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1386/27831 ( т. 1 а.с. 23-36).
Факт користування природнім газом також не заперечується самою ОСОБА_1 .
З долученої до матеріалів справи довідки Болехівського комбінату комунальних підприємств від 09.01.2019 року (т. 2 а.с. 37) вбачається, що по АДРЕСА_1 , окрім ОСОБА_1 , зареєстрований також її син ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Посвідчення серії НОМЕР_2 підтверджує, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, а довідка серії МСЕ № 253300 (т. 2, а.с. 95) підтверджує, що їй встановлено І групу інвалідності й вона потребує постійного стороннього догляду.
Про те, що її син ОСОБА_4 , 1973 року народження, є особою з ІІ групою інвалідності, свідчить копія його пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 від 04.04.2017 року серії ААІ № 875879 (т. 2, а.с. 36).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 17.04.2017 року (т. 2 а.с 36), ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.
Лист управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради № 473 від 29.05.2019 року (т.2, а.с. 77) підтверджує, що ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , є особою з інвалідністю І групи загального захворювання та учасником бойових дій, вона користується пільгами згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як учасник бойових дій в розмірі 75 % з оплати комунальних послуг в межах норм споживання відповідно до постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та занесена в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги. За вказаною адресою зареєстровані також син ОСОБА_1 – ОСОБА_4 , який є особою з інвалідністю ІІ групи з/з та ОСОБА_2 - особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни. ОСОБА_4 не може бути включений до членів сім`ї пільговика, так як не належить та не належав ні до одної категорії перерахованих осіб в п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України.
Судом встановлено, що в основі спору, що виник між сторонами по справі, лежить питання про те, чи відноситься до членів сім`ї пільговика ОСОБА_1 її син ОСОБА_4 та чи має він право на знижку, передбачену ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як член сім`ї учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Дане питання вже неодноразово було предметом судового розгляду в цивільних справах з участю ОСОБА_1 , зокрема рішенням Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 09.08.2017 року, яке набрало законної сили (т. 4 а.с. 44-46), встановлено, що неодружений повнолітній син ОСОБА_1 – ОСОБА_4 , який не визнаний інвалідом з дитинства I та II групи або інвалідом I групи, не має права на знижку, передбачену ст. 12 Закону як член сім`ї учасника бойових дій, оскільки у відповідності до ст. 51 Бюджетного кодексу України, не належить до осіб, які є членами сім`ї пільговика.
За таких обставин суд вважає, що дана обставина, встановлена рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили, у відповідності до вимог ч. 4 ст. 82 ЦПК України доказуванню при розгляді даної справи не підлягає.
При цьому суд вважає безпідставним посилання ОСОБА_1 на те, що ст. 51 Бюджетного кодексу України в даному випадку не може бути застосована, так як ця стаття стосується працівників бюджетних установ, військовослужбовців та поліцейських, а не учасників бойових дій, оскільки, на думку суду, вказана норма в даному випадку конкретизує поняття члена сім`ї, розкриває його зміст і є спеціальною, оскільки більш повно описує визначення ознак члена сім`ї у правовідносинах, які стосуються соціальних пільг, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 користувалась наданим природнім газом в період з 01 липня 2015 року по 24 травня 2017 року (дата припинення газопостачання), контролерами Долинського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» знімалися показники лічильника, однак вона відмовлялася ставити підпис в робочих листках контролера, що підтверджується копіями цих листків:
-№ 1119 (т. 1 а.с. 89) - станом на 31.07.2015 року використано 71 997 куб.м.газу;
-за вересень 2015 року (т. 1 а.с. 90) - станом на 30.09.2015 року використано 72 019 куб.м.газу;
-за жовтень 2015 року (т. 1 а.с. 91) - станом на 31.10.2015 року використано 72 263 куб.м.газу;
-за листопад 2015 року (т. 1 а.с. 92) - станом на 30.11.2015 року використано 72 507 куб.м.газу;
-за березень 2016 року (т. 1 а.с. 93) - станом на 31.03.2016 року використано 73 395 куб.м.газу;
-за квітень 2016 року (т. 1 а.с. 94) - станом на 30.04.2016 року використано 73 639 куб.м.газу;
-за травень 2016 року (т. 1 а.с. 95) - станом на 30.05.2016 року використано 73 646 куб.м.газу;
-за червень 2016 року (т.1 а.с. 96) - станом на 30.06.2016 року використано 73 653 куб.м.газу.
Лист-повідомлення Долинського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» від 13.04.2017 року (т. 1 а.с. 99) підтверджує, що ОСОБА_1 чинила перешкоди контролерам в знятті показників лічильника і їй було запропоновано звернутись до ПАТ "Івано-Франківськгаз" та узгодити дату зняття контрольного показника лічильника газу, а також повідомлено, що в іншому випадку об`єм спожитого газу визначається за граничними об`ємами з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв.
Як вбачається з наданого ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» детального розрахунку нарахування по абонентському рахунку НОМЕР_1 з посиланням на нормативні документи (т. 1, а.с. 16-22), згідно обсягів споживання природного газу, наданих оператором ГРМ, за період з 01.07.2015 року по 24.05.2017 року (дата припинення газопостачання) ОСОБА_1 було проведено нарахування за 9 775 куб. метрів газу по роздрібних цінах, які діяли у відповідний період, на суму 63 860,23 грн. З них відшкодовано управлінням соціального захисту населення Болехівської міської ради 16 247,13 грн. компенсації пільг з межах соціальних норм та 3 585,71 грн. наданих субсидій.
Отже, до сплати абоненту з урахуванням 75% пільги належить:
63 860,23 грн. (нарахування) – 16 247,13 грн. (пільгова компенсація) - 3 585,71 грн. (субсидія) - 489,40 грн. (проведена оплата) = 43 537,99 грн.
На виконання рішення Болехівського міського суду від 14.05.2018 року у справі № 339/409/17 проведено перерахунок вартості спожитого газу з урахуванням 100% пільги інваліда війни ОСОБА_2 за період грудень 2015 р. - січень 2017 р. Сума проведеного перерахунку становить 3 207,09 грн.
Отже судом встановлено, що заборгованість ОСОБА_4 за спожитий природний газ у розмірі 40 330,90 грн. є обґрунтованою та доведеною у встановленому законом порядку.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу наданого сторонами, а також достатність і взаємний зв`язок їх в сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» та стягнення з ОСОБА_1 40 330,90 грн. заборгованості за спожитий природний газ за період з 01.07.2015 року по 24.05.2017 року.
Щодо зустрічного позову ОСОБА_1 , то її вимога про визнання заборгованості за спожитий газ в сумі 40 330,90 грн., вказаної у детальному розрахунку нарахувань до позовної заяви ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут», незаконною, необґрунтованою та не доведеною у встановленому законом порядку не підлягає до задоволення з вищевикладених мотивів.
Вимога ОСОБА_1 про визнання такими, що порушують вимоги пунктів 10,11 положення «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 року № 535 «Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг «2-пільга», Інструкції про порядок її заповнення та «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» дії ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо неподачі щомісяця до 25 числа Болехівському міському управлінню праці та соціального захисту населення розрахунків щодо вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_3 (та іншим пільговикам) у минулому місяці згідно з формою «2-пільга» також не підлягає до задоволення, оскільки представник ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» Сенів О.В. в судовому засіданні ствердила, що товариство надавало щомісяця до 25 числа Болехівському міському управлінню праці та соціального захисту населення розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_3 (та іншим пільговикам) у минулому місяці згідно з формою «2-пільга».
Ці пояснення підтверджуються долученими представником в судовому засіданні витягами з розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року (т. 3 а.с. 134-138; т. 4, а.с. 60-63).
Повідомлення ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» від 09.12.2019 року (т. 2 а.с. 237) підтверджує, що товариство не може виконати вимогу суду про надання витягу з електронного носія розрахунку вартості послуг, наданих пільговику ОСОБА_1 , в зв"язку з тим, що 27.06.2017 року виникла вірусна атака на серверний парк та персональні комп"ютери Товариства, що унеможливлює доступ до інформації, яка на них збергіалася до 27.06.2017 року.
Вказане також підтверджується наданими на вимогу суду звітами про нараховані пільги по ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» за період з серпня 2015 року по квітень 2018 року (т. 2, а.с. 195-225).
Вимога позивачки за зустрічним позовом про стягнення на її користь 200 000,00 відшкодування завданої моральної шкоди також до задоволення не підлягає, оскільки вона є похідною від попередніх вимог та обґрунтована неправомірністю дій ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» щодо безпідставного нарахування їй заборгованості за спожитий газ, однак, судом встановлено, що заборгованість нараховано правомірно у відповідності до вимог закону, а тому підстави для відшкодування моральної шкоди відсутні.
Оскільки при вирішенні спору порушень законодавства або недоліків в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, не виявлено, то відсутні підстави для постановлення окремої ухвали, а тому в задоволенні цієї вимоги також слід відмовити.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України.
Оскільки відповідачка ОСОБА_1 є учасником війни, то відповідно до ст. 22 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на неї поширюються пільги щодо сплати судового збору, тобто судовий збір стягненню з неї не підлягає.
На підставі викладеного, ст. 714 ЦК України, ст.ст. 12,40 Закону України «Про ринок природного газу», розділу 3 «Правил постачання природного газу», ст.ст. 12,15,22 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“, ст. 51 Бюджетного кодексу України, Постанови КМУ від 02.03.2015 року № 74 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання таким, що втратив чинність, Порядку встановлення роздрібних цін на природний газ для населення», Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року, керуючись ст.ст. 82,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Первісний позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» 40 330,90 грн. заборгованості за спожитий природний газ за період з 01.07.2015 року по 24.05.2017 року.
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області, про визнання заборгованості за спожитий газ незаконною, необґрунтованою та не доведеною у встановленому законом порядку, визнання дій незаконними та стягнення моральної шкоди, відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду в 30-денний строк з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Позивач-відповідач: ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут», що знаходиться за адресою: 76010, м.Івано-Франківськ вул. Ленкавського, 20, код ЄДРПОУ: 39595350.
Відповідачка-позивачка: ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області, що знаходиться за адресою: 77202, м.Болехів вул. С.Стрільців, 22, код ЄДРПОУ: 20567482.
Суддя: