Рішення № 93715812, 30.11.2020, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
296/8393/19
Номер документу
93715812
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 296/8393/19

2/296/1228/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" листопада 2020 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира у складі:

головуючої - судді Маслак В.П.,

при секретарі судового засідання Рабчинській Я.В.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Мудревської О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання права на рухоме майно,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2019р. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом та просила визнати за нею право власності на автомобіль SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , яким Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації була забезпечена особа з інвалідністю ОСОБА_3 .

В обґрунтування позову ОСОБА_2 вказала, що вона є онукою ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . На час смерті діда вона проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_3 . Департаментом праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації останнього було забезпечено автомобілем SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 . В подальшому через уповноважену особу ОСОБА_3 звернувся до Територіального сервісного центру МВС щодо взяття на облік транспортного засобу. Натомість отримав відмову, оскільки не було надано сертифікат відповідності, транспортний засіб не відповідав екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-5». ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі ст.11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» позивач звернувся до відповідача із заявою про надання у власність автомобіля SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 . Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_2 у зв"язку з ненаданням копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

У відзиві на позов Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації у задоволенні позову просить відмовити повністю. Посилаючись на Закон України «Про гуманітарну допомогу», Порядок забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженим постановою КМУ від 19.07.2006р. за №999, відповідач зазначає, що реєстрація автомобіля ОСОБА_3 не була проведена, право користування на автомобіль не виникло, тому позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Представник позивача ОСОБА_1 в засіданні суду позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_3 , 1925 р.н., був інвалідом 1 групи від загального захворювання та перебував на обліку Департамента праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації для забезпечення автомобілем в якості гуманітарної допомоги.

Як вбачається з договору дарування від 29.12.2015р. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , подарував Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації легковий автомобіль в якості гуманітарної допомоги для передачі інваліду першої групи ОСОБА_3 (а.с.16 зворот).

Згідно довідки №3360/02 від 21.07.2016р. Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації ОСОБА_3 , 1925 р.н., був забезпечений автомобілем в якості гуманітарної допомоги, безоплатно. Вказану довідку видано для реєстрації транспортного засобу. Автомобіль видано без права продажу, дарування і передачі іншій особі (а.с.12).

Також в довідці зазначено про те, що реєстрацію доручається провести через Територіальний сервісний центр МВС в Житомирській області.

В примітках вказаної довідки зазначено про те, що автомобіль повинен бути зареєстрований протягом 10 днів.

Як зазначено в позові, ОСОБА_3 через уповноважену особу ОСОБА_6 звернувся до Територіального сервісного центру МВС щодо взяття на облік транспортного засобу. Проте, в усній формі отримав відмову з підстав невідповідності транспортного засобу вимогам Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» (не відповідав екологічним нормам).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.11).

ОСОБА_2 , яка є онукою ОСОБА_3 , звернулась до відповідача та просила надати їй дозвіл на переоформлення автомобіля, яким був забезпечений ОСОБА_3 , як особа з інвалідністю 1 групи від загального захворювання в якості гуманітарної допомоги.

Листом від 24.05.2019р. №02К-3623 Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації повідомлено ОСОБА_2 про відсутність можливості подати на розгляд відповідної комісії документи щодо вирішення питання про передачу автомобіля їй у власність, оскільки до департаменту подано неповний пакет документів (відсутня копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, не зазначено наявність або відсутність інших спадкоємців, які мають право на отримання спадщини від померлої особи з інвалідністю) (а.с.13-14).

За вказаних обставин ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання за нею права на автомобіль.

Вирішуючи питання на предмет задоволення позову ОСОБА_2 , суд враховує наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу», Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. № 999.

Як визначено припасами ст.1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», особа з інвалідністю - особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, поширює інформацію про таку продукцію (ч.1 ст.26 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).

Згідно ч.7 ст.26 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» облік осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, які забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, спеціальним автотранспортом, у межах повноважень здійснюють місцева державна адміністрація і охорони здоров`я.

Приписами ч.9 ст.26 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» визначено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім`ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім`ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»).

Особливості забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, регламентовано Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. № 999 (надалі по тексту – Порядок №999).

У відповідності до абз.1 п.41 Порядку №999 за бажанням осіб з інвалідністю структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі. Автомобілями, отриманими головними управліннями як гуманітарна допомога, особи з інвалідністю (за їх бажанням або за бажанням законних представників недієздатних осіб з інвалідністю), діти з інвалідністю (за бажанням їх законних представників), які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення та управліннях виконавчої дирекції Фонду, забезпечуються безоплатно в порядку черговості.

Абзацом 2 пункту 41 Порядку №999 визначено, що автомобіль, отриманий структурним підрозділом з питань соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної особи з інвалідністю, яка перебуває на обліку, видається безоплатно такій особі з інвалідністю (за її згодою або за згодою законного представника недієздатної особи з інвалідністю), дитині з інвалідністю (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.

Приписами абз. 7,8 п.41 Порядку №999 визначено, що особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю за їх бажанням може бути безоплатно переданий у власність автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення і користувалася більше 10 років, за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю були забезпечені через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, за бажанням членів сімей, спадкоємців осіб з інвалідністю передається їм у власність безоплатно за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. У разі відсутності членів сім`ї, спадкоємців або в разі небажання членів сім`ї, спадкоємців отримати автомобіль такий автомобіль повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Як свідчать матеріали справи, згідно довідки Департамента праці, соціальної та сімейної політики Житомирської облдержадміністрації №3360/02 від 21.07.2016р. ОСОБА_3 , 1925 р.н, як інвалід І групи від загального захворювання був забезпечений автомобілем в якості гуманітарної допомоги (а.с.12).

Як зазначено в довідці, остання видана для реєтрації транспортного засобу, реєстрацію доручено провести через Територіальний сервісний центр МВС в Житомирській області.

В позовній заяві ОСОБА_2 вказала, що ОСОБА_3 через уповноважену особу – ОСОБА_6 звертався до Територіального сервісного центру МВС щодо взяття на облік транспортного засобу. Проте, отримав в усному порядку відмову, оскільки автомобіль SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 не відповідав вимогам Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» (вимоги екологічного класу транспортного засобу відповідали нормам «ЄВРО-4»).

Пояснення аналогічного змісту щодо усної відмови у реєстрації транспортного засобу надав в судовому засіданні 19.08.2020р. свідок ОСОБА_6 .

З пояснень представника позивача встановлено, що ОСОБА_3 не звертався до суду з позовом на предмет оскарження відмови в реєстрації транспортного засобу та зобов`язання компетентного органу здійснити відповідні реєстраційні дії.

Відповідно до п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998р. №1388 (у редакції від 22.07.2016р.) власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Таким чином, довідка Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації від 21.07.2016р. №3360/20 про забезпечення ОСОБА_3 транспортним засобом в якості гуманітарної допомоги без реального зняття з реєстрації, перереєстрації транспортного засобу у вищезазначеному Порядку не породжує правових наслідків у вигляді переходу права користування (права власності) транспортним засобом.

Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , 1925 р.н., помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_3 не здійснив реєстрацію транспортного засобу через Територіальний сервісним центром МВС в Житомирській області, як було зазначено в довідці від 21.07.2016р. №3360/02 Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації (а.с.12).

Враховуючи наведене, слід зробити висновок, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не набув права користування автомобілем SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 .

Згідно із частиною третьою статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За змістом положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.

Крім того, відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Зважаючи на те, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не набув права користування автомобілем SCODA, 2008 року, об`єм двигуна 1798 куб.см., ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , не отримав його у власність, відповідно, позивач не набула права на отримання вказаного транспортного засобу у власність згідно Закону України "Про гуманітарну допомогу" та Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. № 999, в зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76 - 91, 141, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд –

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення в порядку, передбаченому підпунктом 15.5 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України.

Головуючий суддя В. П. Маслак