
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року справа №380/7047/20
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі головуючої судді – Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання – Олійник Л.В.,
за участі:
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача 1– Дяків Л.В., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львова за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУПФ України у Львівській області, відповідач 1), Львівського обласного військового комісаріату (далі – ЛОВК, відповідач 2) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017); надбавки за кваліфікацію “1 клас” – 4%; надбавки за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №414 від 15.06.1994); надбавки за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови КМУ №704 від 30.08.2017); премії (%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017) та зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; суми підвищення пенсії, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”;
- визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату у відмові видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівський області нової довідки встановленої форми для перерахунку мені пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати: посадовий оклад (ПО) (п.4 постанови КМУкраїни №704 від 30.08.2017); оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 постанови КМУ №704 від 30.08.2017); надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп.1 п.6 постанови КМУ № 704 від 30.08.2017); надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови КМУ №704 від 30.08.2017); надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМУ № 414 від 15.06.1994); премія (%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМУкраїни №704 від30.08.2017);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” пенсії з 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог наголошував, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримую пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з розрахунку 74% грошового забезпечення. Зазначав, що Львівський обласний військовий комісаріат направив до ГУПФ України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № Ф - 800 від 25.04.2008, на підставі якої проведено перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснено доплату за період з січня по квітень 2008 року. Водночас, позивач наголосив, що з січня 2018 отримував перераховану пенсію, згідно постанови КМ України №103 від 21.02.2018 у меншому, ніж належить розмірі, а саме з розрахунку 70 % грошового забезпечення та без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 у справі № 1.380.2019.002344, яке набрало законної сили 14.01.2020, ГУПФ України у Львівській області повернуло нарахування пенсії з 14.01.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення. Крім того, у зв`язку із скасуванням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.20018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05.03.2019 пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Зазначив, що звертався до ЛОВК із проханням надати та направити до ГУПФ України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 з врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року. Однак, отримав відповідь, оформлену листом, у якій вказано про те, що відсутні правові підстави для складання нової довідки. Крім того, зазначив, що звертався до ГУПФ Україниу Львівській області із проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 12.12.2018 та просив зобов`язати ЛОВК надати довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Однак, оскільки йому було відмовлено у задоволенні вимог заяви, звернувся з позовом до суду.
Ухвалою судді від 04.09.2020 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.
23.09.2020 від Львівського обласного військового комісаріату надійшов відзив на позовну заяву (вх. №48006).
25.09.2020 позивач подав відповідь на відзив (вх. №48661).
28.09.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №49074).
29.09.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшло клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (вх. №49144).
01.10.2020 позивач подав відповідь на відзив (вх. 50062).
Ухвалою від 04.11.2020 продовжено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 23.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги з підстав, викладених у позові та відповідях на відзив, підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача - ГУПФ України у Львівській області - в судовому засіданні проти позову заперечила. У відзиві зазначила, що на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018, з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі поданої ЛОВК довідки від 10.03.2020 № ХВ 60838 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування положень норм ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії, зокрема як передбачено постановою №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.Щодо вимоги позивача про зобов`язання ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки зазначила таке. Пунктом 2 постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводилися з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 – 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75 відсотків з 01.01.2020 – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018. Представник відповідача погоджується з тим що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови-103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку 45. Однак, оскільки, на момент проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 положення постанови №103 були чинними, ГУПФ України у Львівській області правомірно здійснило перерахунок пенсії позивачу. Підсумовуючи наведене, представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник відповідача ЛОВК в судове засідання не прибув. 19.11.2020 подав клопотання (вх. №61643), у якому просив проводити розгляд справи за відсутності представника ЛОВК. Свою позицію щодо позову виклав у відзиві на позов (вх. №48006). Зазначив, що ЛОВК була оформлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 з урахуванням трьох складових грошового забезпечення , а саме посадового окладу у сумі 4650,00 грн., окладу за військовим званням у сумі 1340,00 грн., надбавки за вислугу років у сумі 2995,00 грн. Вказав, що рішення суду у справі № 826/3858/18 не скасовує Порядку № 45 та не зобов`язує органи, уповноважені на оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до вчинення будь-яких дій, а скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 не дає відповідачу підстав для складення та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки при оформленні довідок необхідно керуватись положеннями Порядку № 45. Наголосив, що на даний час Міністерством оборони України не доведено до Львівського обласного військового комісаріату необхідні для складання довідок про розміри грошового забезпечення середні розміри. Враховуючи наведене, просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, ГУПФ України у Львівській області, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУПФ України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до ЛОВК із заявою від 21.01.2020, у якій просив надати до ГУПФ України у Львівській області нову довідку встановленої форми для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2020.
Львівський обласний військовий комісаріат листом від 17.02.2020№1546, повідомив позивача про відсутність підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення.
Крім того, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою від 03.02.2020, у якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії зврахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 12.12.2018, а також просив зобов`язати ЛОВК надати довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 27.02.2020 №793-698/І-02/8-1300/20, повідомив позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви.
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 ст. 63 вказаного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема, ст. 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, відповідно до п. 1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених, згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, у п. 5 відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, додаток 2 до Порядку №45 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 (далі – Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій” відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1) визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналогічного змісту норми права містяться у п. 2-3 Порядку №45 щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З наведеного слідує, що за правилами ч.18 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Аналіз наведених норм законодавства України дозволяє суду дійти висновку про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
При цьому, суд наголошує, що Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
Окрім цього, право на перерахунок пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, позивач має право на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, тому суд доводи відповідача, що він готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУПФ у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУПФ у Львівській області є, на переконання суду, безпідставними.
Зокрема, Конституційний Суд України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №4-рп/2015 від 13.05.2015 вказано, що аналіз положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Натомість, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
З огляду на вказане, Конституційний Суд України дійшов висновку, що встановлення різних правил проведення перерахунку розмірів пенсій для осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не відповідають положенням статті 1 Протоколу №12 до Конвенції та статті 24 Конституції України.
Отже, відмова відповідача 2 сформувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, обмежує надані державою права соціального захисту позивача.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Суд зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до Львівського обласного військового комісаріату із заявою від 31.01.2020, у якій просив надати йому та направити до ГУПФ України у Львівській області довідку встановленої форми для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2020.
Однак, Львівський обласний військовий комісаріат листом від 17.02.2020 №1546, повідомив позивача про відсутність підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення.
Суд вважає, зазначені доводи відповідача помилковими та необґрунтованими, оскільки з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 наявні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тобто до внесення Постановою №103 змін до пункту 5 Порядку №45.
Таким чином, з відновленням редакції додатку 2 до Порядку №45 у відповідача були відсутні підстави для відмови у оформленні оновленої довідки для реалізації законних прав та інтересів позивача.
На час звернення позивача до відповідача із клопотанням надати на ім`я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років питання щодо підстави, форми, змісту, механізму та суб`єкта її видачі були регламентовані нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Порядку №45 в редакції 2015 року. Тобто, усі питання щодо перерахунку пенсії станом на час звернення позивача для отримання довідки були врегульовані на законодавчому рівні.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.04.2018 року (справа №825/506/18).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Суд зазначає, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як встановлено ч.3ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, оскільки спір, зокрема, виник внаслідок неправомірних дій Львівського обласного військового комісаріату, суд дійшов висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде визнання протиправними дій відповідача щодо відмовивидати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Тому, з метою відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов`язати Львівський обласний військовий комісаріат підготувати на надати до ГУПФ України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати усі види додаткового грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає таке.
З матеріалів справи видно, що ГУПФ України у Львівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, з 01.01.2018 здійснено позивачу перерахунок пенсії на підставі поданої ЛОВК довідки від 10.03.2020 № ХВ 60838 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
Судом встановлено, що ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії, зокрема як передбачено постановою №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Таким чином, жодних підстав для визнання вказаних дій відповідача протиправними немає, що має наслідком відмову у задоволенні позовних вимог у цій частині.
Щодо позовної вимоги щодо зобов`язання ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” пенсії з 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки, то суд зазначає таке.
На переконання суду, вимога про зобов`язання ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премій у відповідності до нової довідки, є вимогою, сформованою та майбутнє.
Водночас, захисту підлягає лише вже порушене право.
Звідси, у задоволенні такої вимоги слід відмовити.
Щодо зобов`язання ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” пенсії з 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення, то суд зазначає таке.
Як уже зазначалося, на момент перерахунку пенсійним органом пенсії позивача з 01.01.2018 Постанова № 103 була чинною та не скасованою, відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати з 01.01.2018 50 % підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 05.03.2019 75 % підвищення пенсії не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання Постанови № 103, чинної до 05.03.2019.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, залишеному без змін за результатами апеляційного перегляду постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, зазначено: “У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 282 6/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. З огляду на викладене Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вказав, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії”.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, після набрання законної сили (05.03.2019) рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 та втрати чинності постанови Кабінету Міністрів України № 103, у відповідача виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100 % суми підвищення.
У свою чергу, 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, відповідно до якої уряд знову уповноважив пенсійні органи здійснювати виплату у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Так, згідно з вказаною Постановою, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
З огляду на те, що Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 та була обов`язковою для застосування відповідачем, обмеження з 04.09.2019 розміру підвищення до пенсії відповідача до 75% було правомірним.
Отже, виплата 75 відсотків суми підвищення пенсії позивача є протиправною в період з 05.03.2019 (набрання законної сили рішенням суду від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18) до 03.09.2019 (набрання 04.09.2019 чинності Постановою № 804).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пенсія позивача підлягає перерахунку та виплаті з урахуванням 100% суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 04.09.2019, з врахуванням раніше виплачених сум.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідні критерії відповідачами не було дотримано в повному обсязі, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Зобов`язати Львівський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08412340, місцезнаходження: 79005, Львів, вул. Івана Франка, 25) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження:79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 100% визначеного пенсійного забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704-2017 від 30.08.2017, з врахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08412340, місцезнаходження: 79005, Львів, вул. Івана Франка, 25) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження:79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 420 (чотириста двадцять) гривень 40 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21.12.2020.
Суддя Потабенко В.А.