
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3536/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,
позивача - не прибув
та
представника відповідача - Матусевича Р.М. (витяг з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ
від 09.12.2020)
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Луганській області
про визнання бездіяльності протиправною, стягнення доплати за службу у нічний час та грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі – відповідач, ГУНП в Луганській області), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Луганській області на користь ОСОБА_1 доплату за службу у нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в сумі 7165,37 грн;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Луганській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в сумі 16897,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 30 липня 1994 року по 06 листопада 2015 року він проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в Національній поліції України (Біловодський відділ поліції ГУНП в Луганській області). 21 вересня 2017 року наказом від 15 вересня 2017 року № 647 о/с позивача за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) звільнено зі служби в поліції.
Станом на день звільнення відповідач не провів з позивачем розрахунків щодо служби у нічний час, оплату грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
11 серпня 2020 року позивачем до відповідача направлено запит для отримання інформації щодо залучення до чергувань у святкові, вихідні дні, у нічний час та інформації щодо нарахування оплати служби позивача за цей період в підвищеному розмірі відповідно до діючого законодавства.
Відповідно до відповіді ГУНП в Луганській області та довідки відповідача від 28 серпня 2020 року № 7847/111/47-2020 позивач в період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року виконував свої посадові обов`язки та залучався до складу слідчо-оперативної групи Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, а саме: 2015 рік - 60 годин; 2016 рік - 792 години; 2017 рік - 156 годин.
Згідно з інформацією відповідача від 31 серпня 2020 року № 7870/111/47-2020 нарахування та виплата доплати за службу в нічний час позивачу не проводилась зважаючи на відсутність довідок про облік несення позивачем служби в нічний час, які передбачені Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантами вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, як підстави для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за спірний період.
Стосовно вимоги про нарахування та проведення оплати грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні позивач зазначив, що він з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року під час служби в Національній поліції України залучався до служби в надурочний час. Отже, позивач має право на доплату за службу в надурочний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року.
Таким чином за виконання позивачем службових обов`язків у вихідні та неробочі дні оплата праці повинна була здійснена в подвійному розмірі, а саме згідно з довідкою ГУНП в Луганській області від 28 серпня 2020 року № 7848/111/47-2020: за 2015 рік згідно з книгою нарядів від 07 листопада 2015 року № 16 ніс службу у вихідні та святкові дні: 22 листопада 2015 року, 12 грудня 2015 року, 13 грудня 2015 року; за 2016 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2016 року № 47, від 08 квітня 2016 року № 89, від 14 червня 2016 року № 104, від 23 вересня 2016 року № 121 ніс службу у вихідні та святкові дні: 01 січня 2016 року, 02 січня 2016 року, 30 січня 2016 року, 31 січня 2016 року, 27 лютого 2016 року, 28 лютого 2016 року, 12 березня 2016 року, 13 березня 2016 року, 26 березня 2016 року, 27 березня 2016 року, 16 квітня 2016 року, 17 квітня 2016 року, 07 травня 2016 року, 21 травня 2016 року, 22 травня 2016 року, 04 червня 2016 року, 05 червня 2016 року, 12 червня 2016 року, 18 червня 2016 року, 19 червня 2016 року, 09 липня 2016 року, 10 липня 2016 року, 30 липня 2016 року, 31 липня 2016 року, 20 серпня 2016 року, 27 серпня 2016 року, 28 серпня 2016 року, 10 вересня 2016 року, 11 вересня 2016 року, 24 вересня 2016 року, 25 вересня 2016 року, 01 жовтня 2016 року, 15 жовтня 2016 року, 22 жовтня 2016 року, 05 листопада 2016 року, 06 листопада 2016 року, 12 листопада 2016 року, 17 грудня 2016 року, 18 грудня 2016 року, 31 грудня 2016 року; за 2017 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2017 року № 138, від 10 квітня 2017 року № 10, від 20 липня 2017 року № 228 ніс службу у вихідні та святкові дні: 02 січня 2017 року, 07 січня 2017 року, 01 квітня 2017 року, 02 квітня 2017 року, 03 червня 2017 року, 04 червня 2017 року, 17 червня 2017 року, 18 червня 2017 року.
За розрахунком позивача сума надбавки за роботу в нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року складає 7165,37 грн, а сума доплати грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні складає 16897,92 грн.
З посиланням на положення статті 100 Кодексу законів про працю України, статей 17, 91, 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанову Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантами вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу доплати за службу у нічний час та грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні та просить позовні вимоги задовольнити.
ГУНП в Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 19 жовтня 2020 року за № 1105/111/28-2020, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 32-38).
Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області щодо ненарахування та невиплати позивачу доплати за роботу в нічний час та зобов`язання ГУНП в Луганській області провести нарахування та виплату заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу у нічний час в розмірі 7165,37 грн відповідач зазначив, що спірні відносини регулюються Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до частин першої-другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Відповідно до статті 94 Закону 580-VIII та Постанови № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам витих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі – Порядок № 260). Згідно з пунктом 5 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Пунктом 11 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Відповідно до пункту 11 розділу II Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Позов в цій частині обґрунтовано тим, що відповідно до довідки відповідача від 28 серпня 2020 року № 7847/111/47-2020 позивач в період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року виконував свої посадові обов`язки та залучався до складу слідчо-оперативної групи Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, а саме: 2015 рік - 60 годин; 2016 рік - 792 години; 2017 рік - 156 годин. В свою чергу пункт 1.1 Інструкції з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 квітня 2009 року № 181, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин та втратила чинність 23 травня 2017 року (далі – Інструкція № 181) передбачено, що ця Інструкція регламентує організацію діяльності чергових частин структурних підрозділів центрального апарату МВС, головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях (далі - ГУМВС, УМВС), міських управлінь, міських, районних, лінійних відділів (управлінь), відділів (відділень) міліції, лінійних відділень (пунктів), навчальних закладів системи МВС, стройових підрозділів. Згідно з пунктом 4.10 Інструкції № 181 для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в міськрайлінорганах призначається відповідальний по міськрайліноргану та його помічник. В свою чергу, згідно з службовим листом Біловодського ВП ГУНП в Луганській області від 16 жовтня 2020 року № 9015/111/47-2020 позивач у спірний період залучався до чергувань як відповідальний від керівництва Біловодського ВП ГУНП в Луганській області. Згідно з пунктом 4.11 Інструкції № 181 відповідальними по міськрайлінорганах у вихідні та святкові дні призначаються перший заступник та заступники начальників органів (допускається чергування як відповідального начальника міськрайліноргану та посадових осіб, які виконують обов`язки начальника та заступників начальника ОВС), в інші дні - керівники провідних структурних підрозділів, визначених начальником ОВС, а помічниками відповідальних (тільки для ОВС І та II категорій) - керівники інших структурних підрозділів відділу або найбільш підготовлені фахівці. Відповідальні та помічники відповідальних несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних - тиждень або доба, а помічників відповідальних - доба. В свою чергу згідно з пунктом 4.13 Інструкції № 181 відповідальний по міськрайліноргану зобов`язаний: перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю; перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян; бути присутнім під час перевірки та огляду КЗД, камер та інших приміщень ІТТ, при перевірці затриманих і взятих під варту осіб; забезпечити організацію своєчасного розгляду обставин правопорушень, скоєних особами, які доставлені до чергової частини, та приймати рішення за справами про адміністративні правопорушення; перебувати в місці розташування органу (підрозділу) у службовому кабінеті, постійно бути на зв`язку з черговою частиною, відлучатися лише для вживання їжі, виїзду на місця подій або перевірки організації й несення служби нарядами; при ускладненні оперативної обстановки в разі необхідності через оперативного чергового міськрайліноргану вносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів, про прийняте рішення доповідати начальникові ОВС; особисто виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень і подій, інформація про які підлягає направленню до ГУМВС, УМВС; здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку; надавати пропозиції начальникові стосовно заохочення працівників ОВС і представників громадськості, які відзначилися в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - про накладення дисциплінарних стягнень. Відповідач звернув увагу суду, що згідно з пунктом 4.14 Інструкції № 181 відповідальні по міськрайліноргану можуть продовжити чергування в нічний час за місцем проживання лише з дозволу начальника ОВС. В свою чергу, пунктом 4.16 Інструкції № 181 визначалося, що відповідальному по ОВС та його помічнику після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години). При цьому Інструкція № 181 взагалі не передбачала перебування відповідального по міськрайліноргану цілодобового на робочому місті та надавала можливість перебувати вдома у нічний час.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наявністю записів у книзі нарядів Біловодського ВП ГУНП в Луганській області за спірний період. Відповідач зазначає, що згідно з пунктом 11 розділу ІІ Порядку № 260 графіки нарядів та чергувань є лише підставами для виконання обов`язків у нічний час, а записи у книзі нарядів свідчать лише про проведення інструктажу перед залученням до наряду у відповідний день, а тому відповідач вважає, що відомості, які містяться у книзі нарядів, є неналежним доказом фактичного виконання позивачем у спірний період будь-яких обов`язків у нічний час. В свою чергу згідно з пунктом 11 Розділу II Порядку № 260 належним доказом фактичного виконання позивачем обов`язків у нічний час є довідка обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260, та підтверджується матеріалами щодо фактичного виконання позивачем обов`язків у нічний час, визначених пунктом 4.13 Інструкції № 181. Згідно з інформацією, викладеною у службовому листі Біловодського ВП ГУНП в Луганській області від 16 жовтня 2020 року № 9015/111/47-2020, записи у відповідних книгах щодо виконання позивачем під час чергування обов`язків, передбачених пунктом 4.13 Інструкції № 181, у нічний час відсутні. Таким чином, на думку відповідача, вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області щодо ненарахування та невиплати позивачу доплати за роботу в нічний час та зобов`язання ГУНП в Луганській області провести нарахування та виплату заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу у нічний час в розмірі 7165,37 грн є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність ГУНП в Луганській області щодо невиплати позивачу грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року та стягнення з ГУНП в Луганській області на користь позивача грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в сумі 16897,92 грн, відповідач вказав, що служба в Національній поліції України є публічною службою. За загальним правилом пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми, положення інших законодавчих актів підлягають застосуванню лише у випадку, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин. За таких умов посилання позивача на обґрунтування своїх вимог щодо стягнення підвищеного грошового забезпечення за роботу у вихідні та святкові дні на норми загального трудового права є безпідставними. Постановою № 988 встановлено вичерпний перелік видів грошового забезпечення, надбавок доплат та премій, які сплачуються поліцейському за виконання обов`язків. При цьому Постанова № 988 взагалі не передбачає підвищене грошове забезпечення поліцейського у зв`язку з виконанням обов`язків у святкові та вихідні дні. В свою чергу, приписами статті 91 Закону № 580-VIII визначається особливий характер та спеціальні умови служби в поліції і установлюється п`ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції, а вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов`язків. Нормами частини п`ятої статті 91 Закону № 580-VIII та пункту 20 Порядку № 260 прямо зазначено, що за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
Таким чином, відповідач вважає, що вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області щодо невиплати позивачу грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року та стягнення з ГУНП в Луганській області на користь позивача грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в сумі 16897,92 грн є необґрунтованими та суперечать діючому законодавству та нормативно-правовим актам.
Ухвалою від 28 вересня 2020 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 25-27).
Ухвалою від 05 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 26 листопада 2020 року об 11 год. 00 хв. (арк. спр. 59).
У судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином (арк. спр. 71), в заяві від 19 листопада 2020 року б/н позивач просив розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 64).
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року проходив публічну службу на посаді заступника начальника – начальника слідчого відділення Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, про що свідчать довідка про проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції від 07 жовтня 2020 року б/н, витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 15 вересня 2017 року № 647 о/с та дублікат трудової книжки від 06 листопада 2015 року НОМЕР_2 (арк. спр. 16, 17, 40).
Відповідно до довідки Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28 серпня 2020 року № 7848/111/47-2020 ОСОБА_1 ніс добове чергування у період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року: за 2015 рік згідно з книгою нарядів від 07 листопада 2015 року № 16 ніс службу у вихідні та святкові дні: 22 листопада 2015 року, 12 грудня 2015 року, 13 грудня 2015 року; за 2016 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2016 року № 47, від 08 квітня 2016 року № 89, від 14 червня 2016 року № 104, від 23 вересня 2016 року № 121 ніс службу у вихідні та святкові дні: 01 січня 2016 року, 02 січня 2016 року, 30 січня 2016 року, 31 січня 2016 року, 27 лютого 2016 року, 28 лютого 2016 року, 12 березня 2016 року, 13 березня 2016 року, 26 березня 2016 року, 27 березня 2016 року, 16 квітня 2016 року, 17 квітня 2016 року, 07 травня 2016 року, 21 травня 2016 року, 22 травня 2016 року, 04 червня 2016 року, 05 червня 2016 року, 12 червня 2016 року, 18 червня 2016 року, 19 червня 2016 року, 09 липня 2016 року, 10 липня 2016 року, 30 липня 2016 року, 31 липня 2016 року, 20 серпня 2016 року, 27 серпня 2016 року, 28 серпня 2016 року, 10 вересня 2016 року, 11 вересня 2016 року, 24 вересня 2016 року, 25 вересня 2016 року, 01 жовтня 2016 року, 15 жовтня 2016 року, 16 жовтня 2016 року, 22 жовтня 2016 року, 05 листопада 2016 року, 06 листопада 2016 року, 12 листопада 2016 року, 17 грудня 2016 року, 18 грудня 2016 року, 31 грудня 2016 року; за 2017 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2017 року № 138, від 10 квітня 2017 року № 10, від 20 липня 2017 року № 228 ніс службу у вихідні та святкові дні: 02 січня 2017 року, 07 січня 2017 року, 01 квітня 2017 року, 02 квітня 2017 року, 03 червня 2017 року, 04 червня 2017 року, 17 червня 2017 року, 18 червня 2017 року (арк. спр. 19).
Відповідно до довідки Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28 серпня 2020 року № 7847/111/47-2020 ОСОБА_1 ніс добове чергування у період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року: за 2015 рік згідно з книгою нарядів від 07 листопада 2015 року № 16 ніс службу у нічний час - 60 годин; за 2016 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2016 року № 47, від 08 квітня 2016 року № 89, від 14 червня 2016 року № 104, від 23 вересня 2016 року № 121 ніс службу у нічний час - 792 години; за 2017 рік згідно з книгами нарядів від 01 січня 2017 року № 138, від 10 квітня 2017 року № 213, від 20 липня 2017 року № 228 ніс службу у нічний час - 156 годин (арк. спр. 20).
Згідно з листом Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області від 31 серпня 2020 року № 7870/111/47-2020 до фінансового підрозділу довідки про залучення ОСОБА_1 до роботи у нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року не надходили, у зв`язку з чим виплати не здійснювались (арк. спр. 18).
Довідкою ГУНП в Луганській області від 21 серпня 2020 року № 651/14/22-2020 підтверджено, що грошова компенсація (доплата) за час служби в нічний час доби, вихідні та святкові дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року ОСОБА_1 не нараховувалась та не сплачувалась у зв`язку із відсутністю в Управлінні фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області підстав для здійснення вказаної виплати (арк. спр. 21).
Листом від 13 жовтня 2020 року № 8916/111/47-2020 Біловодський відділ поліції ГУНП в Луганській області зазначив, що графіки несення служби поліцейського не збереглись, у зв`язку з чим надати графіки про залучення ОСОБА_1 за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року не надається можливості. Накази про залучення ОСОБА_1 до роботи у вихідні та неробочі дні в період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в Біловодському відділі поліції ГУНП в Луганській області відсутні у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 до роботи у вихідні та неробочі днів не залучався (арк. спр. 41).
У листі від 16 жовтня 2020 року № 9015/111/47-2020 Біловодський відділ поліції ГУНП в Луганській області серед іншого вказав, що накази про залучення ОСОБА_1 до роботи у вихідні та неробочі дні в період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року в Біловодському відділі поліції ГУНП в Луганській області відсутні у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 до роботи у вихідні та неробочі днів не залучався, а залучався згідно з книгами нарядів за 2015 рік, 2016 рік та 2017 рік виключно як відповідальний від керівництва Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області. Інформація, яка була надана ОСОБА_1 щодо проходження служби у нічний час, святкові та вихідні дні надавалась виключно із записів книг нарядів Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, згідно з якими ОСОБА_1 залучався до несення служби як відповідальний від керівництва Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, в яких маються записи у відповідних графах про дату та час отримання, здавання вогнепальної зброї до чергової частини. Але записи у відповідних книгах про проведену роботу, перевірку несення служби нарядів, виявлення недоліків та вжитих заходів про усунення відсутні у зв`язку з тим, що усі записи у книзі нарядів про проведену роботу були відмічені помічником відповідального по Біловодському відділу поліції ГУНП в Луганській області відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 квітня 2009 року № 181. Надати та підтвердити проведення будь-яких заходів роботи ОСОБА_1 та перебування під час цілодобового чергування як відповідального по Біловодському відділу поліції ГУНП в Луганській області, окрім зазначених записів у книзі нарядів, неможливо у зв`язку з відсутністю підтвердження будь-яких нормативно-правових документів (арк. спр. 42-43).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право особи на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Стаття 45 Конституції України гарантує кожному, хто працює, право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Мінімальні гарантії соціальної захищеності працівників установлені в Кодексі законів про працю України, згідно з якими: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (частина перша статті 50); при п`ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день; у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (частини перша і третя статті 67); тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години (стаття 70); робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (частина перша статті 72).
За загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Позиція аналогічного змісту наведена у постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року у справі № 21-8а15 та постанові Верховного Суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 2340/2705/18.
Правоохоронні органи - державні органи, що на підставі законодавства держави здійснюють правоохоронну (правозастосовну та правозахисну) діяльність.
Діяльність правоохоронних органів спрямована на забезпечення законності і правопорядку, захист прав та інтересів громадян, соціальних груп, суспільства і держави, попередження, припинення правопорушень, застосування державного примусу або заходів громадського впливу до осіб, які порушили закон та правопорядок.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 580-VIII, який набрав чинності 07 листопада 2015 року, Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
За приписами статті 2 Закону № 580-VІІІ завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Отже, Національна поліція є правоохоронним органом.
Статтею 91 Закону № 580-VІІІ встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.
Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції. Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.
Для поліцейських установлюється п`ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов`язків.
Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
Відповідно по частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 4 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Так, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року № 197 «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні» (чинної на час виникнення спірних правовідносин з 07 листопада 2015 року до 15 квітня 2016 року) передбачав, що при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які утримуються за рахунок коштів республіканського та місцевих бюджетів, а також коштів, що надходять за договорами від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян, до несення служби понад установлений законодавством робочий час оплата їхньої праці за цей час провадиться у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної на час виникнення спірних правовідносин з 07 листопада 2015 року до 01 березня 2018 року) виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
Приписами пункту 3.7 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896 (далі – Інструкція № 499), яка діяла до 31 грудня 2016 року, врегульовані питання компенсації за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Відповідно до підпунктів 3.7.1, 3.7.2 пункту 3.7 Інструкції № 499 при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.
Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається (підпункт 3.7.3 пункту 3.7 Інструкції № 499).
Підпунктом 3.7.4 пункту 3.7 Інструкції № 499 визначено, що підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Відповідно до підпункту 3.7.5 пункту 3.7 Інструкції № 499 облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов`язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.
Згідно з підпунктом 3.7.6 пункту 3.7 Інструкції № 499:
службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00;
особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час;
особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час.
Застосування зазначених норм до спірних правовідносин викладено в постанові Верховного Суду від 22 січня 2020 року у справі № 815/2185/16.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні, грошове забезпечення додатково не виплачується та позивач за несення служби в нічний час має право на виплату доплати, відповідно виплата проводиться саме за кожну годину служби поліцейським у нічний час.
Відповідно до Додатку 22 до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 «Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ становить 35 відсотків посадового окладу.
Виходячи з положень пункту 1 Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та відповідно до пункту 8 застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Порядок № 260, який набрав чинності 27 травня 2016 року, відповідно до пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року,
Положення Порядку № 260 визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 20 розділу І Порядку № 260 за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260:
поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні;
службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00;
поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час;
поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час;
підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції;
облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов;
поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що поліцейським за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення додатково не виплачується, а надається відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) протягом двох наступних місяців. За несення служби в нічний час виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Тобто, відповідна виплата проводиться саме за кожну годину служби поліцейським у нічний час.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 820/5122/17.
Також з аналізу наведеного законодавства суд дійшов висновку, що норми Інструкції № 499 та Порядку № 260 за змістом, що стосується компенсації за службу в нічний час, за виконання службових обов`язків у вихідні, святкові та неробочі дні, є аналогічними, у зв`язку з чим суд вважає безпідставними посилання позивача на застосування до спірних правовідносин норм Кодексу законів про працю України.
Враховуючи положення Інструкції № 499 та Порядку № 260, а також відсутність письмових наказів керівника Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, та графіків нарядів чергувань, затверджених керівником Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та стягнення з відповідача на користь позивача грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року.
Також суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та стягнення з відповідача на користь позивача грошового забезпечення за несення служби в нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року з огляду на таке.
У листі від 16 жовтня 2020 року № 9015/111/47-2020 Біловодський відділ поліції ГУНП в Луганській області вказав, що ОСОБА_1 в період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року залучався до роботи виключно як відповідальний від керівництва Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області. Записи у відповідних книгах про проведену роботу, перевірку несення служби нарядів, виявлення недоліків та вжитих заходів про усунення відсутні у зв`язку з тим, що усі записи у книзі нарядів про проведену роботу були відмічені помічником відповідального по Біловодському відділу поліції ГУНП в Луганській області відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 квітня 2009 року № 181. Надати та підтвердити проведення будь-яких заходів роботи ОСОБА_1 та перебування під час цілодобового чергування як відповідального по Біловодському відділу поліції ГУНП в Луганській області, окрім зазначених записів у книзі нарядів, неможливо у зв`язку з відсутністю підтвердження будь-яких нормативно-правових документів.
Пунктом 4.10 розділу IV Інструкції № 181, яка діяла до 18 липня 2017 року, передбачено, що для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в міськрайлінорганах призначається відповідальний по міськрайліноргану та його помічник.
Згідно з пунктом 4.11 розділу IV Інструкції № 181:
відповідальними по міськрайлінорганах у вихідні та святкові дні призначаються перший заступник та заступники начальників органів (допускається чергування як відповідального начальника міськрайліноргану та посадових осіб, які виконують обов`язки начальника та заступників начальника ОВС), в інші дні - керівники провідних структурних підрозділів, визначених начальником ОВС, а помічниками відповідальних (тільки для ОВС I та II категорій) - керівники інших структурних підрозділів відділу або найбільш підготовлені фахівці;
відповідальні та помічники відповідальних несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних - тиждень або доба, а помічників відповідальних – доба;
відповідальний по міськрайліноргану зобов`язаний:
- перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю;
- перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян;
- бути присутнім під час перевірки та огляду КЗД, камер та інших приміщень ІТТ, при перевірці затриманих і взятих під варту осіб;
- забезпечити організацію своєчасного розгляду обставин правопорушень, скоєних особами, які доставлені до чергової частини, та приймати рішення за справами про адміністративні правопорушення;
- перебувати в місці розташування органу (підрозділу) у службовому кабінеті, постійно бути на зв`язку з черговою частиною, відлучатися лише для вживання їжі, виїзду на місця подій або перевірки організації й несення служби нарядами;
- при ускладненні оперативної обстановки в разі необхідності через оперативного чергового міськрайліноргану вносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів, про прийняте рішення доповідати начальникові ОВС;
- особисто виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень і подій, інформація про які підлягає направленню до ГУМВС, УМВС;
- здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку;
- надавати пропозиції начальникові стосовно заохочення працівників ОВС і представників громадськості, які відзначилися в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - про накладення дисциплінарних стягнень.
Відповідальні по міськрайліноргану можуть продовжити чергування в нічний час за місцем проживання лише з дозволу начальника ОВС (пункт 4.14 розділу IV Інструкції № 181).
Відповідно до пункту 4.15 розділу IV Інструкції № 181 після завершення чергування відповідальний по міськрайліноргану доповідає начальникові ОВС про стан оперативної обстановки на території обслуговування, виявлені проблеми в роботі та шляхи їх розв`язання, пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності, а також про результати перевірок.
Відповідальному по ОВС та його помічнику після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години) (пункт 4.16 розділу IV Інструкції № 181).
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Разом з тим, обов`язок відповідача – суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов`язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Враховуючи положення Інструкції № 499 та Порядку № 260, відсутність графіків нарядів та чергувань, затверджених наказом керівника Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, довідок обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260, а також інформацію, зазначену в листі Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області від 16 жовтня 2020 року № 9015/111/47-2020, суд дійшов висновку про те, що виконання ОСОБА_1 службових обов`язків в нічний час у період з 07 листопада 2015 року по 21 вересня 2017 року не доведено належними та допустимими доказами.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими і у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (ідентифікаційний код 40108845, місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення доплати за службу у нічний час та грошового забезпечення за виконання службових обов`язків у вихідні та неробочі дні відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 18 грудня 2020 року.
Суддя Т.І. Чернявська