
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3462/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О. В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;адреса: АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (адреса: вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійною фонду України у Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2017 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90 % на 80% грошового забезпечення і таким, що не відповідає вимогам частини другої статті 51 Закону: частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року;
- зобов`язати Головне управління ПФУ, повторно провести новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2012 року по 31.12.2017 року, в розмірі 90% встановленого ОСОБА_1 на 01.04.2012 року, та розрахованого від нього збільшення 774,00 грн. з обов`язковою доплатою до розміру зафіксованої індексації з 01.10.2012 року по 31.12.2017 року, та виплатою різниці однією сумою.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Однак, при перерахунку його пенсії, проведеному на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суму підвищення розраховано відповідачем не з 90%, а з 80% грошового забезпечення, що зумовило недоотримання ОСОБА_1 з липня 2012 року по грудень 2017 року 405,43 грн щомісяця.
Крім того, позивач зазначає, що він має право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2012 року, виходячи з грошового забезпечення у сумі 4154,00 грн. у зв`язку зі збільшенням розміру премії (з 10% до 90%).
Ухвалою судді від 01 вересня 2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 10 листопада 2020 року від відповідача витребувано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідач позовних вимог не визнав та у відзиві на позовну заяву вказав, що перерахунок пенсії позивача проведено у 2012 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка передбачала підвищення основних розмірів пенсій, та відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, відповідач наголошує на тому, що позивачем пропущений строк на звернення до суду, а відтак – судом мають бути застосовані відповідні процесуальні наслідки щодо залишення позову без розгляду.
У цьому контексті суд вважає за необхідне звернутися до правової позиції Верховного Суду, викладеної у Постанові від 24 листопада 2020 року у справі № 815/460/18, за якою адміністратиний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Позивач надав відповідь на відзив, у якому підтримав заявлені позовні вимоги.
Витребувані ухвалою від 10 листопада 2020 року матеріали надійшли до суду 26 листопада 2020 року, під час перебування судді у відпустці. За таких умов, застосовуючи правила перебігу процесуальних строків, встановлені статтею 120 Кодексу адміністративного судочинства Укарїни, суд розглядає справу за наявними матеріалами у перші робочі дні.
Розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 – ветеран Збройних Сил України, звільнений з військової служби у 1989 році; вислуга позивача для обчислення пенсії склала 37 років.
З 01 січня 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке нараховує та виплачує йому пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01 липня 2012 року. Внаслідок такого перерахунку пенсію позивача з 01 липня 2012 року збільшено до 3517,49 грн., з 01 вересня 2012 року - до 3549,98 грн, з 01 жовтня 2012 року - до 3552,50 грн., з 01 грудня 2012 року - до 3558,38 грн.
Суму такого підвищення було обраховано на підставі довідки Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача, за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року, за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 4154,00 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 1075 грн., оклад за військове званням майор - 125 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 480грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (60%) – 840,00 грн., надбавка за таємність (15%) – 161,25 грн., надбавка за класну кваліфікацію (12%) - 129 грн., надбавка за особливі умови служби (35%) – 376,25 грн., премія (90% від посадового окладу) – 967,50 грн.
При цьому для обрахунку такого підвищення відповідач застосував показник 80% грошового забезпечення та встановив, що максимальний розмір підвищення пенсії ОСОБА_1 має становити 358,60 грн.
Позивач, вважаючи, що підвищення повинне обчислюватись не з 80%, а з 90% грошового забезпечення, звернувся до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку.
Листами від 29 липня 2020 року та від 20 серпня 2020 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відмовило позивачеві у задоволенні його вимог.
Вказані обставини передували зверненню ОСОБА_1 до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з того, що згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (стаття 8 Закону №2262-XII)
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частинами першою-другою статті 63 Закону №2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною третьою статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України прийняв постанову №45 від 13 лютого 2008 року якою зокрема затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Так, згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв`язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На підставі пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №355 від 23 квітня 2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка набрала чинності 08 травня 2012 року (далі - Постанова КМУ №355).
Пунктом 1 цієї Постанови з 01 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, зі збільшенням його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року - до 35 відсотків.
При цьому міститься застереження, що розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Пунктом 2 Постанови №355 наказано уповноваженим органам, зокрема Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393".
Таким чином, постановою КМУ №355 передбачене поетапне підвищення раніше призначених пенсій за Законом №2262-XII, зокрема, за вислугу років (стаття 13), та встановлено обмеження, за яким розміри пенсій з урахуванням підвищень та надбавок, не можуть перевищувати розміри таких пенсій, обчислені з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 01 квітня 2012 року.
На виконання пункту 3 цієї Постанови Кіровоградським ОВК була складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року, за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 4154,00 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 1075 грн., оклад за військове званням майор - 125 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 480грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (60%) – 840,00 грн., надбавка за таємність (15%) – 161,25 грн., надбавка за класну кваліфікацію (12%) - 129 грн., надбавка за особливі умови служби (35%) – 376,25 грн., премія (90% від посадового окладу) – 967,50 грн.
Вказана довідка була складена саме з метою визначення максимального розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом першим пункту 1 Постанови КМУ №355, а не для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Сума максимального розміру підвищення до пенсії визначалася як різниця між основним розміром пенсії, розрахованим із грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року, та основним розміром пенсії, розрахованим із грошового забезпечення станом на 1 квітня 2012 року, підтвердженого відповідними довідками.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання постанови КМУ №355 у червні 2012 року здійснило розрахунок підвищення до пенсії, обрахувавши її на першому етапі підвищення у розмірі 11% від основного розміру пенсії за вислугу років, яку ОСОБА_1 отримував на той час, визначену із сум грошового забезпечення станом на 01 січня 2008 року (2964,60 грн.), що склало 326,11 грн.
З урахуванням суми цього підвищення, зважаючи на абзац перший пункту 1 постанови КМУ №355 з 01 вересня 2012 року щодо поетапного впровадження підвищення, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року становив 3517,49 грн., з 01 вересня 2012 року – 3549,98 грн, з 01 жовтня 2012 року -3552,50 грн, а з 01 грудня 2012 року – 3558,38 грн.
Між тим, з огляду на обмеження, передбачені абзацом другим пункту 1 постанови КМУ №355, за розрахунками відповідача максимальна сума підвищення пенсії ОСОБА_1 склала 358,60 грн (4154,00 грн х 80%- 2964,60 грн).
Відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку від 25 грудня 2012 року, з січня 2013 року підвищення пенсії позивача, передбачене абзацом першим пункту 1 постанови КМУ №355, не відбулося, оскільки за розрахунками відповідача розмір пенсії, яку ОСОБА_1 отримував на той час, є більшим від основного розміру пенсії, обчисленого у розмірі 80% від грошового забезпечення, вказаного у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року.
При подальшому перерахунку пенсії ОСОБА_1 протягом 2013-2017 років у зв`язку зі змінами показників Законів України Про Державний бюджет України на відповідний рік сума підвищення пенсії 358,60 грн залишалася незмінною.
Надалі, з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача проведено у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 08 березня 2018 року.
Аналізуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач при розрахунку розміру підвищення до пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови КМУ №355 та визначаючи суму максимального підвищення (максимальну суму, на яку може бути збільшена пенсія позивача), безпідставно застосував для визначення основного розміру пенсії за вислугу років коефіцієнт 80% від суми грошового забезпечення, посилаючись на статтю 13 Закону №2262-XII (у чинній на той час редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року), яка передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Судом установлено, що позивачу пенсія була призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року, а на момент виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, основний розмір якої був обчислений, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Відтак, при розрахунку розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом першим пункту 1 постанови КМУ №355, максимальний її розмір мав обраховуватися із грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року та виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які позивач вже набув і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведені у постановах Верховного Суду від 26 грудня 2018 року (справа №822/1814/18), від 27 лютого 2020 року (справа №522/22925/16-а).
Натомість для розрахунку суми підвищення до пенсії позивача слід було приймати розмір пенсії за вислугу років, обчислений з 90 % відповідних сум грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, що становить 3738,60 грн (4154,00 грн. х 90%), а не 3323,20 (4154,00 грн х 80%). Відповідно, і сума максимального підвищення до пенсії позивача, розрахована з 01 липня 2012 року, мала б становити 774,00 грн (3738,60 грн - 2964,60 грн), а не 358,60 грн (3323,20 грн - 2964,60 грн), як визначив відповідач.
Неправильне застосування відповідачем з 01 липня 2012 року відсотку при визначенні максимального розміру пенсії, розрахованої із грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року, спричинило неправильне визначення з 01 вересня 2012 року суми підвищення пенсії позивача, проведеного на виконання постанови КМУ №355, а відтак – і заниження розміру пенсії ОСОБА_1 , яка виплачувалася йому у період з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2017 року.
За таких умов спірні дії відповідача слід визнати протиправними та зобов`язати його здійснити з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2017 року перерахунок суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком.
Щодо вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з одночасним проведенням індексації, то така задоволенню не підлягає, оскільки питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 101%, у взаємозв`язку з розміром пенсії, що має виплачуватися позивачеві, належить до компетенції пенсійного органу при перерахунку пенсії, нарахуванні та виплаті відповідних сум. Наразі спір між сторонами з цього приводу відсутній, оскільки відповідачем не проведено перерахунок пенсії на виконання цього судового рішення. Отже, вимоги ОСОБА_1 щодо проведення індексації пенсії є передчасними та задоволенню не підлягають.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20 травня 2020 у справі №815/1226/18.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії однією сумою (одним платежем), суд враховує таке.
Частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
До того ж, статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 01 червня 2006 року Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995 року, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24.04.2003).
Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії одним платежем.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача у спірному періоду пенсія ОСОБА_1 нараховувалась виходячи з 90% грошового забезпечення.
Разом з тим, позивач наполягає і на тому, що з 01 квітня 2012 року відповідно до статті 63 Закону №2262-XII набув права на перерахунок основного розміру пенсії у зв`язку зі збільшенням розміру його грошового забезпечення до 4154,00 грн. відповідно до довідки Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року. Так, зазначення у вказаній довідці премії в розмірі 90% ОСОБА_1 тлумачить як зміну складових грошового забезпечення та підставу для перерахунку його пенсії, оскільки у попередній довідці Кіровоградського ОВК від 28 лютого 2008 року №027012 премія складала 10% (107,50 грн).
Суд зазначає, що довідка Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року була видана з метою визначення максимального розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом першим пункту 1 Постанови КМУ №355 від 23 квітня 2012 року, а не для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Розмір премії (90% від посадового окладу) у ній вказаний, виходячи з розміру премії, встановленого військовослужбовцям за наказом Міністра оборони України від 26 березня 2012 року №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік".
Премія, яку позивач просив врахувати для обчислення розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік. При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби, тому такі премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.
Постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру премій не є підставою для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII.
За таких умов довідка Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, видана на виконання пункту 2 постанови КМУ №355, не може бути підставою для перерахунку основного розміру пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок та премії, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб`єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року (справа №21-641а14), від 21 квітня 2015 року (справа №21-145а15) та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року (справа №592/5164/16-а).
Тож суд не знаходить правових підстав для задоволення вимоги позивача в частині перерахунку основного розміру його пенсії, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням 90% премії (відповідно до довідки Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року).
Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 840,80 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України, присудивши позивачеві 561,00 грн (пропорційно до розміру задоволених позовних вимог) з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, адреса: вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року суми підвищення до пенсії за вислугу років, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 80 % сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського обласного військового комісаріату №ФГ29479 від 24 травня 2012 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2017 року перерахунок суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ27012 від 23 травня 2012 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком, одним платежем.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 561,00 грн. (п`ятсот шістдесят одна гривня, нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ20632802).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук