Рішення № 93702309, 21.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
200/8469/20-а
Номер документу
93702309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2020 р. Справа№200/8469/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною завою до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання протиправними дій, що полягають у знятті сум житлової субсидії з особових рахунків у розмірі 4336,14 грн. та вимозі повернення суми надміру виплаченої грошової субсидії у розмірі 1123,48 грн., скасування відповідного рішення.

В обґрунтування позову зазначила, що 22.10.2019 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок субсидії у зв`язку зі зміною розміру пенсії. За наслідком проведеного перерахунку субсидії, відповідачем встановлено факт надмірної виплати коштів, внаслідок чого надмірно виплаченої субсидії за період з травня 2015 року по грудень 2018 року в сумі 4 336,14 грн. повернуто до Державного бюджету шляхом зняття з особових рахунків в житлово-комунальних підприємствах. .

Позивач вважає, що субсидія, переплату якої відповідач вимагає повернути за наслідком перерахунку, у відповідності до ст. 1215 Цивільного кодексу України поверненню не підлягає, оскільки відповідач має довести у такому випадку наявність рахункової помилки або недобросовісності позивача. До цього ж, як зазначив позивач, виключний перелік випадків повернення надмірно виплаченої житлової субсидії визначений п. 125 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, але у відношенні позивача наявності жодного з цих випадків відповідач не встановив.

У наданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач зауважив, що відповідно до п. 125 вказаного Положення № 848 на вимогу відповідача, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У зв`язку зі зміною розміру пенсії позивача на підставі цього Положення та її заяви здійснено перерахунок субсидії та виявлено її переплату. Відповідно до п. 94 Положення № 848 у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується. Відповідач зауважив також на тому, що позивач зверталась до відповідача із заявою, в якій зобов`язалась повернути надміру отримані суми субсидії.

У відповіді на відзив позивачем вказано, що зміст заяви, де вона зобов`язувалась повернути надміру отримані суми субсидії не відповідає її волевиявленню, оскільки написана під диктовку співробітника установи відповідача, позивач не розуміла змісту та наслідків наданої заяви.

Сторони до суду не з`явились, направили клопотання про розгляд справи без їх участі.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалами від 21.09.2020 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, позовну заяву залишено без руху. Ухвалою від 06.10.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Ухвалою від 05.11.2020 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 17.11.2020, яке відкладалося на 30.11.2020. Судове засідання 30.11.2020 не відбулось у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, наступне судове засідання призначено на 14.12.2020.

Враховуючи неявку сторін до суду та направлення ними клопотань про розгляд справи без їх участі, на підставі ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Як вбачається з особової справи позивача, з травня 2015 року їй неодноразово призначалась субсидія органом соціального захисту населення міста Торецьк Донецької області. Позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (відповідач), згідно наданих суду документів отримувала субсидію по травень 2020 року.

Субсидія позивачу розраховувалась, виходячи, зокрема, з розміру доходу, до якого входила її пенсія.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі № 200/1105/19-а зобов`язано Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок основного розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 в розмірі не нижче 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», починаючи з 12.10.2011, а також зобов`язано управління виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманим розміром пенсії і розміром пенсії по втраті годувальника в розмірі не нижче 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , яку він одержував на день смерті, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи», починаючи з 12 жовтня 2011 року.

Вказане рішення набрало законної сили 28.08.2019 на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від цієї ж дати.

22.10.2019 позивач звернулась до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (відповідач) із заявою про врахування при призначенні субсидії розміру пенсії, що змінився на підставі рішення суду з жовтня 2011 року.

До заяви позивач додала довідку Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18.10.2019 № 14633 про розмір її пенсії (арк. справи 87, 88-90).

Відповідачем здійснено розрахунок надміру перерахованої позивачу суми субсидії в житлово-комунальні підприємства з 01.05.2015 по 30.04.2016, з 01.10.2016 по 30.04.2017, з 01.10.2017 по 30.04.2018 та виплаченої суми субсидії позивачу з 01.01.2019 по 30.09.2019 (арк. справи 97).

Згідно з цим розрахунком сума надміру перерахованої субсидії за період з 01.05.2015 по 30.04.2018 склала 4550,56 грн., через що з особових рахунків позивача в житлово-комунальних підприємствах у врахуванням повернутої невикористаної суми субсидії з послуги водопостачання підлягає поверненню 4336,14 грн.

Сума надмірно сплаченої позивачу з 01.01.2019 по 30.09.2019 субсидії у грошовій формі склала 1123,48 грн.

01.04.2020 позивач надала відповідачу заяву, в якій зазначила про зобов`язання повернути переплачену суму субсидії, що виникла через зміну розміру пенсії (арк. справи 98).

Для зняття з особових рахунків позивача в житлово-комунальних підприємствах надміру сплачених сум субсидії відповідач направиви листи з посиланням на п. 125 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення № 848), від 29.04.2020 № 08/3-01232 до АКП «Комунальник» (34,99 грн.), від 28.04.2020 № 08/3-0/221 до АКП «Комунальник», Торецького центру обслуговування клієнтів ТОВ «Донецькі електричні послуги», ПП «Техноком Н» (165,51 грн.), від 18.08.2020 № 06/3-02395 до ПАТ «Донецькоблгаз» (131,35 грн.), від 29.04.2020 № 08/3-01232 до ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Торецьктепломережа» (3801,56 грн.), від 30.09.2020 № 08/3-02822 до Торецького РЕС АТ «ДТЕК «Електричні мережі» (202,73 грн.).

30.03.2020 за № 08/3-00948 відповідач сформував повідомлення про повернення надміру виплаченої субсидії, в якому повідомив позивача про зняття коштів з особових рахунків у житлово-комунальних підприємствах в сумі 4336,14 грн. та про необхідність повернення на рахунок Мінсоцполітики України виплаченої субсидії у сумі 1123,48 грн. на підставі п. 125 Положення № 848. (арк. справи 105). В повідомленні зазначено, що у разі відмови добровільно повернути кошти, їх примусове стягнення буде вирішено у судовому порядку, як передбачено п. 127 цього Положення.

У листі позивачу від 10.07.2020 № 08вх.К-259-5.1-6.2 відповідач зазначив, що на підставі п. 94 Положення № 848 за заявою позивача про перерахунок субсидії у зв`язку зі зміною розміру пенсії на підставі рішення суду проведено перерахунок субсидії з травня 2015 року по вересень 2019 року.

НОРМИ ПРАВА, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до її статті 48 кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (у редакції від 22.10.2019) визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, що вказано у п. 1 цього Положення.

Відповідно до п. 2 Положення № 848 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Як визначено у п. 21 Положення № 848 житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Згідно з його п. 24 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

За приписами п.п. 30, 31 цього Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються доходи, до яких належить, зокрема, пенсія.

Згідно з п.п. 100, 101, 103 Положення № 848 житлова субсидія надається в у грошовій безготівковій формі та грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Також АТ “Ощадбанк” здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об`єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк” (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до п. 92 Положення № 848 перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: зміни розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком; встановлення нового порядку обчислення розміру обов`язкового відсотка платежу громадян за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів на оплату витрат на утримання багатоквартирного будинку, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива); зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; зміни виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку на окремій території (на підставі списків, наданих таким виконавцем, управителем).

Згідно з п. 93 цього Положення перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення: непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати; особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію; непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.

Порядок проведення перерахунку призначених житлових субсидій визначається районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Відповідно до п. 94 Положення № 848 у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.

Таким чином, перерахунок субсидій за минулі періоди не обмежується строком та може бути здійснений у випадках п. 92 Положення № 848 (без звернення громадян) та п. 93 Положення № 848 (за зверненням громадян).

Так, за твердженнями відповідача, ним здійснено перерахунок субсидії позивача на підставі її заяви від 22.10.2019, яка наявна в матеріалах справи. Разом із цим, з цієї заяви вбачається, що позивач не просила відповідача здійснити перерахунок субсидії, а просила врахувати відомості про зміну розміру її пенсії при призначенні субсидії. Серед передбачених для перерахунку субсидії підстав без відповідного звернення заявника передбачено отримання органом соціального захисту населення уточненої інформації про доходи осіб за запитом, проте, такий запит відповідачем не здійснювався.

При цьому, відповідно до п. 125 Положення № 848 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Абзацами 4-7 п. 119 Положення № 848 передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення, а саме: якщо протягом строку призначення житлової субсидії за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 14 цього Положення, фізична особа - підприємець, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, не сплатить єдиний соціальний внесок чи сплатить його в розмірі, меншому, ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, а також особа, що працює за трудовим договором, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, припинить дію такого договору за ініціативою працівника (статті 38 і 39 Кодексу законів про працю України, крім випадку, коли строковий трудовий договір розірвано достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором), за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України), у зв`язку із закінченням строку (пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) або відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці (пункт 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) в будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації від органів Пенсійного фонду України вносить на розгляд комісії подання щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії такому домогосподарству і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.

Відповідно до п. 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення (тобто, у складі яких: з`явились внутрішньо переміщені особи; кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг); зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення (будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа); будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень).

Тобто, Положенням № 848 передбачено виключний перелік підстав, коли на вимогу органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (такими підставами є ті, що визначені у п. 18 та абз. 4-7 п. 119 Положення № 848, а також неповідомлення особою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення).

В матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували факт існування визначених у п. 18 та абз. 4-7 п. 119 Положення № 848 підстав або факту неповідомлення позивачем відповідача про виникнення обставин, зазначених у пункті 90 цього Положення.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, у даному випадку відсутні підстави для застосування відносно позивача п. 125 Положення № 848.

Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 р. N 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках:

- виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів;

- виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії;

- виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи);

- виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:

- припиняють надання субсидії;

- повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1);

- подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);

- повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Суд зазначає, що у даному випадку з боку позивача відсутні будь-які свідомі дії по поданню відповідачу документів з неправильними відомостями, зокрема, про доходи, допущення помилки у розрахунку розміру призначеної субсидії також не встановлено, розмір субсидії обчислено вірно відповідно до відомостей поданих документів, що не заперечується сторонами, а розмір доходів, яких враховувався при її обчисленні змінився за рішенням суду пізніше.

Відповідно до п. 3 цього Порядку в разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів (додаток 3).

Суми субсидій надміру перерахованих внаслідок допущеної помилки повертаються на підставі заяви громадянина про добровільне повернення коштів в тих випадках, коли субсидія на наступний термін не призначається.

Відповідач посилається на подання позивачем такої заяви, однак подання такої заяви не є безумовною обставиною, за якої позивач зобов`язана б була повернути кошти.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку в разі виявлення при перевірках неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.

Крім цього суд вказує, що відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо буде доведено, що виплата органом, що призначає субсидію була здійснена добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку особи як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 727/5743/15-ц, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Як встановлено судом, розрахункова помилка відповідачем не допускалась, субсидія виплачена ним позивачу добровільно, недобросовісності позивача як набувача не було. Про добросовісність позивача свідчить повідомлення нею 22.10.2019 відповідача про зміну розміру своєї пенсії після отримання нею від пенсійного органу відповідної довідки про її розмір від 18.10.2019 № 14633.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач без наявних на то повноважень та за відсутності законодавчо встановлених підстав направив листи про зняття з особових рахунків позивача надміру сплачених сум субсидії з особових рахунків в житлово-комунальні підприємства.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо зняття сум житлової субсидії з особових рахунків у розмірі 4336,14 грн. є обґрунтованими. Однак, враховуючи, що виходячи зі змісту п. 125 Положення № 848 повернення коштів шляхом зняття сум житлової субсидії з особових рахунків здійснюється виконавцем комунальних послуг, а не безпосередньо відповідачем, то з урахуванням передбаченого ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України права вийти за межі позовних вимог суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є визнання протиправними дій відповідача в частині вимоги зняття сум житлової субсидії з особових рахунків позивача у розмірі 4336,14 грн.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача в частині вимоги повернення суми надміру виплаченої грошової субсидії у розмірі 1123,48 грн. суд зауважує, що повноваження відповідача у спірних правовідносинах обмежуються лише складенням та надісланням повідомлення про відшкодування коштів у сумі 1123,48 грн. по переплаченій на його думку житловій субсидії. Вказані кошти не можуть бути примусово відшкодовані на підставі повідомлення відповідача, оскільки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. У разі відмови від добровільного повернення коштів питання наявності підстав для їх повернення має вирішуватися у межах судової справи про їх стягнення у випадку подання відповідного позову органом, що призначає субсидію. Таким чином, права позивача в даній справі не можуть бути порушені внаслідок дій відповідача в частині вимоги повернення суми надміру виплаченої грошової субсидії у розмірі 1123,48 грн., оформленої повідомленням від 30.03.2020, а тому підстави для їх задоволення відсутні.

Позовні вимоги про скасування відповідного рішення відповідача (щодо зняття сум житлової субсидії з особових рахунків у розмірі 4336,14 грн. та вимоги повернення суми надміру виплаченої грошової субсидії у розмірі 1123,48 грн.) також задоволенню не підлягають, оскільки таке рішення сторонами суду не надавалось, а повідомлення від 30.03.2020 не є актом індивідуальної дії у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, несе інформаційний характер та повідомляє позивача про наслідки перерахунку субсидії.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе повністю покласти на відповідача витрати, пов`язані із розглядом цієї справи.

Таким чином сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі Конституції України, Цивільного кодексу України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 р. N 39/283/90/5, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області в частині формування та направлення до виконавців комунальних послуг вимоги про зняття сум житлової субсидії з особових рахунків ОСОБА_1 у розмірі 4336,14 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) – ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (відповідач) – код ЄДРПОУ 26000411, місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, буд. 1.

Суддя А.С. Михайлик