
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2020 р. Справа№200/10700/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченка О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (юридична адреса: 85113, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, ЄДРПОУ 03197428) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
17 листопада 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (далі - відповідач, управління), в якій просить:
- визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення з 01 червня 2020 року виплати соціальної допомоги як малозабезпеченій особі;
- визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення з 01 червня 2020 року виплати соціальної допомоги як матері одиначки;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити з 01 червня 2020 року виплату соціальної допомоги як малозабезпеченій особі з виплатою недоотриманих з 01 червня 2020 року сум;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити з 01 червня 2020 року виплату соціальної допомоги як матері одиначки з виплатою недоотриманих з 01 червня 2020 року сум.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач отримувала в управлінні соціальну допомогу як матір одиначка та соціальну допомогу як малозабезпечена особа. Проте, відповідачем припинено виплату цих соціальних допомог, проте вони мають бути пролонгованими на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України та на один місяць після дати його завершення. У зв`язку з чим, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 20 листопада 2020 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. справи 8).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
21 грудня 2020 року відповідачем до суду наданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що строк виплати на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період карантину було автоматично продовжено по 31 липня 2020 року.
Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій особі" прийнято постанову № 632 від 22 липня 2020 року, якою передбачено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям і допомогу на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги. Оскільки позивач не зверталась із заявою і декларацію про доходи не надавала, позивачеві виплати на наступний період не призначались. За таких умов вважає, що діяв виключно в рамках діючого законодавства та просить в задоволенні адміністративного позову відмовити (арк. справи 14-17).
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянкою України та зареєстрована: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (арк. справи 4).
З копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15 жовтня 2019 року №1425-5000212493 вбачається, що позивач разом з сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 (арк. справи 63-64) .
Згідно довідки № 837/2 від 13 грудня 2019 року , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на диспансерному обліку та потребує домашнього догляду (арк. справи 65).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про відмову у наданні державної допомоги від 27.11.2019, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини. Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.10.2019 року про призначення та виплату допомоги при народженні дитини на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням висновків суду про протиправність попередніх підстав для відмови в її призначенні (арк. справи 92-98).
Рішенням відповідача від 24 березня 2020 року позивачу призначена допомога як одинокій матері з 01 жовтня 2019 року по 30 листопада 2019 року у сумі 16899,00 гр. та з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року 1779,00 грн. (арк. справи 75).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 07 листопада 2019 року про відмову у наданні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 27 листопада 2019 року про відмову у наданні ОСОБА_1 соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 27 листопада 2019 року про відмову у наданні ОСОБА_1 соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 15 жовтня 2019 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям від 15 жовтня 2019 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 15 жовтня 2019 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. справи 79- 89).
Рішенням відповідача від 14 вересня 2020 року позивачеві призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року включно (арк. справи 102).
Отже, спірним питанням у даній справі є правомірність відмови відповідачем у призначенні позивачу державної допомоги малозабезпеченим сім`ям і допомоги на дітей одиноким матерям з 01 червня 2020 року.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року№ 2811-XII відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Так, статтею 3 вказаного закону визначено види державної допомоги сім`ям з дітьми:
1) допомога у зв`язку з вагітністю та пологами;
2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка";
2-1) допомога при усиновленні дитини;
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
5) допомога на дітей одиноким матерям;
5-1) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об`єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім`ям з дітьми.
Судом встановлено, що позивач отримувала допомогу на дитину як одинока матір та малозабезпечена сім`я з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року, після закінчення шестимісячного терміну виплати з 01 червня 2020 року автоматичне подовження допомоги не відбулось у зв`язку з внесенням змін до Закону України "Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми".
Статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Документи, необхідні для надання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", готує адміністрація закладу охорони здоров`я відповідно до потреби.
У разі народження дитини поза межами закладів охорони здоров`я (пологового будинку, пологового відділення, перинатального центру, неонатального центру тощо) отримувач одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" має право звернутися за її отриманням до органів соціального захисту населення за місцем його проживання або перебування протягом року з дня народження дитини.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" надано вичерпний перелік умов, за яких виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється або призупиняється.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі:
позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду;
скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;
надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;
смерті дитини;
смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі:
тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Законом не встановлено інших умов припинення виплати вказаного виду допомоги.
В пункті 1-1 Прикінцевих положеньЗакону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"установлено, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.
Тобто, вказаною нормою пролонговано строки звернення із заявами про призначення, у тому числі допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами та доповненнями) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19) установленоз 1 серпня до 19 грудня 2020 року на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).
Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09 грудня 2020 року продовжено дію карантину з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року.
Таким чином, карантин досі триває і має місце у продовженні цих виплат до 28 лютого 2021 року.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" від 1 червня 2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям і сприяння їх економічній самостійності.
Статтею 6 Закону № 1768 вказаного закону визначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Одиноким особам, визнаним за результатами медико-соціальної експертизи непрацездатними, які не мають інших джерел до існування, державна соціальна допомога може бути призначена на строк визнання особи непрацездатною.
Одиноким особам, які досягли 65-річного віку і не мають інших джерел до існування, державна соціальна допомога може бути призначена довічно.
Зазначені у частинах другій та третій цієї статті умови застосовуються також при призначенні державної соціальної допомоги непрацездатному подружжю при відсутності осіб, зобов`язаних їх утримувати відповідно до закону.
Частинами 1, 2 пункту 15 Прикінцевих положень Закону № 1768 установлено, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.
Таким чином, не потребується подання будь-яких заяв в період дії карантину, який досі триває, і тому всі розпорядження про припинення виплати, прийняті в цей період є протиправними та підлягають скасування, а виплати підлягають автоматичному пролонгуванню.
Суду не надано відповідного рішення чи розпорядження про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям позивачу з 01 червня 2020 року.
Проте, відповідачем підтверджений факт невиплати вказаного виду даних соціальних допомог з 01 червня 2020 року.
Посилання відповідача на необхідність звернення позивача з заявами та деклараціями для продовження соціальних виплат спростовуються положеннями наведених вище пунктів Прикінцевих положень Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", які мають найвищу юридичну силу, а тому суд не приймає посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", а саме на пункт 2, яким встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з огляду на те, що вказаний нормативно-правовий акт погіршує становище позивача, визначене відповідним Законом.
Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин. Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, 1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; 6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки.
Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Таким чином, підзаконні нормативно-правові акти, у тому числі постанова Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що відповідач, припинивши виплату позивачу допомоги малозабезпеченим сім`ям, діяв всупереч вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання поновити виплату соціальних допомог з 01 червня 2020 року з виплатою недоотриманих сум, підлягають задоволенню.
Аналізуючи всі докази у їх сукупності та обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача та заперечення відповідача, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2020 року відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення (арк. справи 8).
За таких обставин, судовий збір підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (юридична адреса: 85113, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, ЄДРПОУ 03197428) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року виплати соціальної допомоги як малозабезпеченій особі.
Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року виплати соціальної допомоги як матері одиначки.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року виплату соціальної допомоги як малозабезпеченій особі з виплатою недоотриманих з 01 червня 2020 року сум.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року виплату соціальної допомоги як матері одиначки з виплатою недоотриманих з 01 червня 2020 року сум.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (юридична адреса: 85113, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, ЄДРПОУ 03197428) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.
Рішення складено у письмовому провадженні та підписано 22 грудня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко