
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
22 грудня 2020 р. Справа №200/11483/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 (яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (юридична адреса: 85113, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, ЄДРПОУ 284581902) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
08 грудня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області, в якій просить:
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області включити до складу її родини – доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області призначити та виплатити державну допомогу внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання з урахуванням усіх членів сім`ї з моменту звернення, а саме з 04 березня 2020 року.
В позовній заяві позивач просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у її відсутність.
Ухвалою суду від 10 грудня 2020 року позовна заява залишена без руху, позивачу наданий 10 денний строк для усунення установлених судом недоліків, шляхом надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України “Про судовий збір” або надання доказів неможливості його сплати чи інших доказів для вирішення питання про відстрочення позивачеві сплати судового збору (копії посвідчення багатодітної сім`ї, втрати годувальника тощо), а також надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
18 грудня 2020 року позивачем на усунення недоліків подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, зазначивши, що пропустила строк з поважних причин, оскільки про порушення своїх прав вона дізналась з листа відповідача від 30 жовтня 2020 року.
Вирішуючи питання про поновлення позивачу строку звернення до суду, зазначаю наступне.
За змістом частини першої статті 123, частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач має право звернутися до суду з заявою про його поновлення, в якій вказати про підстави для поновлення строку та зобов`язаний додати докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до статі 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Приймаючи до уваги обставини, викладені позивачем на обґрунтування клопотання про поновлення пропущеного строку звернення, суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та поновити позивачеві строк звернення до адміністративного суду.
Окрім того, позивач на виконання ухвали суду від 10 грудня 2020 року в частині вирішення питання про відстрочення позивачеві сплати судового збору, надала довідку від управління соціального захисту Костянтинівської міської ради від 15 грудня 2020 року за вихідним № 07-22-3193-11, про те, що вона отримує державну допомогу як малозабезпечена сім`я та допомогу на дитину по втраті годувальника.
Вирішуючи клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Тобто, відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є правом суду.
Згідно із частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України Про судовий збір, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Стаття 8 Закону України "Про судовий збір" містить вичерпний перелік умов за яким суд може звільнити сторону від сплати судового збору.
З урахуванням заявленого позову, матеріального становища позивача, а також з метою забезпечення соціальних прав позивача та гарантованого Конституцією права особи на судовий захист, суд вважає за можливим відстрочити позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), її належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, немає.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів статті 12 та глави 10 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно із частиною третьою статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду Враховуючи вищезазначене, а також предмет позову, суд дійшов висновку про те, що дана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З метою ухвалення законного та обґрунтованого судового рішення у цій справі, керуючись статтями 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне витребувати докази з власної ініціативи.
Керуючись статтями 12, 32, 77, 80, 121, 133, 171, 257-263 КАС України,-
у х в а л и в:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з даною позовною заявою.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подачу позовної заяви.
Розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов`язати відповідача у п`ятнадцятиденний строк, з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву і всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Витребувати у відповідача:
- всі матеріали на підставі яких було прийнято рішення про відмову у призначенні державної допомоги ОСОБА_1 по її заяві від 04 березня 2020 року.
Роз`яснити сторонам, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення до початку розгляду справи по суті.
Учасники справи мають можливість надсилати заяви по адміністративній справі на офіційну електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду (inbox@adm.dn.court.gov.ua).
Учасники справи мають можливість отримати інформацію по справі, що розглядається на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет (htt://court.gov.ua).
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала складена на підписана 22 грудня 2020 року.
Суддя О.В. Зінченко