
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2020 р. Справа№200/4335/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
28 квітня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в області), надісланий на адресу суду 23 квітня 2020 року, в якому позивач просила:
1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в області, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року – 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;
2. зобов`язати ГУ ПФУ в області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Також позивач просила встановити судовий контроль за виконанням рішення у цій справі в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
04 травня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/4335/20-а; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Питання дотримання позивачем строку звернення до суду, а в разі якщо такий строк пропущено, поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, суд вирішив розглянути на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин.
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Згідно з ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України установлений карантин.
Відповідно до п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. ст. 47, 79, 80,114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, в тому числі розгляду адміністративної справи, продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 15 травня 2020 року.
19 травня 2020 року суд постановив ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Таким чином, справа розглянута в межах строку, визначеного КАС України з урахуванням положень п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), п. 2 якої визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року, а саме: з 1 січня 2018 року – 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків; з 1 січня 2020 року – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Позивач вказувала на те, що згаданою нормою їй, фактично, зменшено та розстрочено на значний термін виплату сум підвищення перерахованої пенсії, які мали бути перераховані та виплачені в період з 01 січня 2018 року, що порушує право позивача на отримання всієї суми підвищеної пенсії.
Позивач наголошувала, що у зв`язку із визнанням протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103, вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин при визначенні порядку та розміру виплати пенсії.
З огляду на викладене позивач наполягала на задоволенні позовних вимог.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Відповідач доводив, що відповідно до ст. 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262) та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі – Порядок № 45) і на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Зазначав, що перерахунок проведений 17 квітня 2018 року на підставі вищезазначеної довідки; перерахунок здійснений з 01 січня 2018 року у розмірі 100% від підвищення; після проведення перерахунку пенсія позивача складає 5 224,45 грн.
З огляду на викладене відповідач вважав безпідставною вимогу позивача щодо перерахунку пенсії з розрахунку 100% від підвищення, оскільки пенсія вже перерахована відповідно до означених критеріїв.
Відповідач вказував на те, що після визнання протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 в судовому порядку, Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.
Стверджував, що на час розгляду цієї справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції у зв`язку із скасуванням п. п. 1, 2 Постанови № 103.
Відповідач покликався на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 13 березня 2019 року у справі № 240/6263/18 і зазначав, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку п. п. 1, 2 Постанови № 103 не впливає на дії органів Пенсійного фонду України, оскільки алгоритм дій державних органів під час перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Крім того, відповідач наголошував, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі – Постанова № 804), якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Вказував на те, що Постанова № 804 є обов`язковою для застосування органами Пенсійного фонду України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19.
Так, Верховний Суд зазначив, що обставиною, яка може вплинути на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Також пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям грмодаян» (далі – Постанова № 1088) встановлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Відповідач стверджував, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Іллічівським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 21 червня 2003 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений у її паспорті.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа 27 червня 2002 року.
На підставі наданого відповідачем витягу з макету пенсійної справи ОСОБА_1 суд встановив такі обставини.
Позивач проходила службу в Державному департаменті з питань виконання покарань.
29 вересня 2011 року ОСОБА_1 , яка перебувала у званні «майора» і обіймала посаду заступника начальника Орджонікідзевського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції, звільнена у відставку за п. а-1 ст. 65.
З 30 вересня 2011 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262 у розмірі 55% грошового забезпечення.
Згідно з протоколом ГУ ПФУ в області від 17 квітня 2018 року за пенсійною справою № 0506009126 з 30 вересня 2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років в загальному розмірі 1 661,90 грн.
Основний розмір пенсії становив 1 353,58 грн, тобто 55% суми її грошового забезпечення, яка складала 2 461,05 грн.
На виконання вимог ст. 63 Закону № 2262, постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 і від 21 лютого 2018 року № 103, згідно з Порядком № 45, Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видало ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як свідчить ця довідка, розмір грошового забезпечення за посадою «заступник начальника Орджонікідзевського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції» за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, становив 9 499,00 грн, в тому числі посадовий оклад – 5 445,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор – 1 340,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) – 2 714,00 грн.
В свою чергу ГУ ПФУ в області, діючи на підставі ст. 63 Закону № 2262, постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 і від 21 лютого 2018 року № 103, здійснило перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 .
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії від 17 квітня 2018 року за пенсійною справою № 0506009126, до перерахунку розмір пенсії становив 1 661,90 грн; після проведення перерахунку основний розмір пенсії становив 55% грошового забезпечення (вислуга років 20 років) і дорівнював 5 224,45 грн.
Згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 562,55 грн (5 224,45 грн – 1 661,90 грн); з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення – 1 781,28 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення – 2 671,91 грн; з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення – 3 562,55 грн.
Згідно з довідкою ГУ ПФУ в області від 14 травня 2020 року № 135/03-1-14 за січень-березень 2018 року позивачу нарахована і виплачена пенсія по 1 661,90 грн щомісячно; за квітень 2018 року нарахована і виплачена пенсія в сумі 8 787,02 грн (1 661,90 грн пенсія за місяць + 7 125,12 грн додатково за Постановою № 103); за травень-грудень 2018 року нарахована і виплачена пенсія по 3 443,18 грн щомісячно, за січень-грудень 2019 року нарахована і виплачена пенсія по 4 333,81 грн щомісячно.
Судом встановлено, що позивач неодноразово заверталася до відповідача та Пенсійного фонду України з приводу виплати їй 100% перерахованого розміру пенсії з січня 2018 року, на що отримувала відповіді, які зводяться до того, що пенсія виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Ці обставини підтверджені листом ГУ ПФУ в області від 15 жовтня 2019 року № 5098-С-01, заявою ОСОБА_1 від 07 лютого 2020 року та листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 23 березня 2020 року № 7583-5058/С-03/8-2800.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262).
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зокрема, довідки на осіб, які звільнені із служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
За приписами п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
У подальшому відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
П. п. 1, 2 Постанови № 103 в редакції від 21 лютого 2018 року передбачали наступне:
«1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
2. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року».
Рішенням Окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п. п. 1, 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними.
Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/19 залишені без змін.
За наслідками касаційного перегляду судових рішень у справі № 826/3858/18, Верховний Суд, серед іншого, зазначив:
«Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262. Ч. 4 ст. 63 «Перерахунок раніше призначених пенсій» передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, безпосередній словесний, логіко-граматичний та юридичний аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений ст. 63 Закону № 2262. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
…
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262.
Адже, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Абз. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
…
Строки перерахунку призначених пенсій визначаються ст. 51 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 52 Закону № 2262 виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
За приписами ч. 2 ст. 55 Закону № 2262 нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».
Системний аналіз ст. ст. 51, 52, 53, 63 Закону № 2262 свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Так, п. 2 Постанови передбачено, що виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, даним пунктом передбачено обмеження виплати перерахованих сум підвищених пенсій у період з 01 січня 2018 року по 01 січня 2020 року, що є власністю осіб, яким така пенсія нарахована.
…
Так, відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави (Rechtstaat) та верховенства права.
Так у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заява № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини вказав, що якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний закон , який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (п. 35).
У справі «Кечко проти України» (Заява №63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні ст. 1 Першого протоколу.
Таким чином, оскаржувані пункти Постанови Кабінету Міністрів України № 103 всупереч вимогам ч. 3 ст. 1-1, ст. 43, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача, що вірно було зазначено судами першої та апеляційної інстанції.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що пункти 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили».
Верховний Суд в рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії звільненої з військової служби особі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, яке набрало законної сили 11 березня 2020 року, навів такі висновки:
«25. Суд критично оцінює посилання відповідача на вимоги ст. 63 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 в частині наявності у відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з наступних підстав.
Згідно із ч. 3 ст. 52 Закону № 2262 виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із ч. 2 ст. 55 Закону № 2262 нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».
Системний аналіз ст. ст. 51, 52, 55, 63 Закону № 2262 свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
…
27. Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
28. Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21-44а10).
…
29. Суд, розглядаючи адміністративну справу в межах позовних вимог щодо виплати пенсії позивачеві, перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, дійшов наступних висновків.
З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30. …
В силу приписів ст. 63 Закону № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 скасовано.
31. …
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
32. …
У зв`язку із скасуванням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У зв`язку з чим, на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
33. Як вбачається зі змісту п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв`язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262, отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
…
37. Ознаки типових справ:
1) позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб";
2) відповідачами є суб`єкти владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку яких перебувають позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).
38. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо зменшення розміру пенсії позивачів за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
39. Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі».
14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі – Постанова № 804), яка набрала чинності 04 вересня 2019 року.
Постановою № 804 Кабінет Міністрів України установив, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Однак, рішенням Окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року у справі № 640/19133/19, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, Постанова № 804 визнана протиправною та нечинною повністю.
24 грудня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі – Постанова № 1088), яка згідно з п. 3 цієї постанови набрала чинності з 01 січня 2020 року.
Пп. 1 п. 1 Постанови № 1088 установлено, що з 01 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.
На підставі п. 2 Постанови № 1088 виключені п. п. 1-3 Постанови № 103.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Судом встановлено, що 17 квітня 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Після перерахунку основний розмір пенсії позивача становив 5 224,45 грн.
Виплата пенсії після перерахунку проводилася відповідно до п. 2 Постанови № 103, а саме: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення: 1 781,28 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення: 2 671,91 грн; з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення: 3 562,55 грн.
Після визнання протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103, тобто з 05 березня 2019 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 у бік зменшення не проводився, проте пенсійний орган продовжував її виплату, дотримуючись тих самих умов, що були визначені п. 2 Постанови № 103.
Спірні правовідносини виникли з приводу виплати перерахованого розміру пенсії з урахуванням фактично виплачених сум за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року.
Суд зазначає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262, отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ч. 2 ст. 7 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Ч. 3 ст. 7 КАС України визначено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Керуючись ч. 3 ст. 7 КАС України, суд приходить до висновку, що положення п. 2 Постанови № 103 (в період її чинності до 05 березня 2019 року), рівно як і Постанови № 804 (в період її чинності з 04 вересня 2019 року) не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, як такі, що суперечать ст. 1-1, ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55 Закону № 2262, та призводять до порушення права позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді нарахованої, але не виплаченої, пенсії.
Суд зазначає, що п. 2 Постанови № 103 та Постановою № 804 було передбачено обмеження виплати перерахованих сум підвищених пенсій, що є власністю осіб, яким така пенсія нарахована.
Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Таке правозастосування узгоджується з висновками Верховного Суду, наведеними у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/19.
Таким чином, дії ГУ ПФУ в області, які полягали у зменшенні розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , за рахунок виплати з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року – 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, підлягають визнанню протиправними.
Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Суд відхиляє заперечення відповідача, які зводяться до того, що підстави для задоволення позовних вимог в частині проведення перерахунку пенсії відсутні, виходячи з того, що саме такий спосіб захисту порушеного права як «зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум)» застосував Верховний Суд під час розгляду зразкової справи № 160/3586/19, (незважаючи на те, що за обставинами зразкової справи перерахунок пенсії також був проведений).
Суд відхиляє заперечення відповідача, які стосуються наявності у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок виплати перерахованої пенсії, зокрема шляхом її розстрочення у часі.
Кабінет Міністрів України, реалізуючи свої повноваження у сфері соціальної політики та пенсійного забезпечення, має право приймати нормативно-правові акти у формі постанов, однак ці акти приймаються на підставі Конституції та законів України.
При цьому ні Закон № 2262, ні інші законодавчі акти у сфері пенсійного забезпечення не передбачають можливість розстрочення пенсійних виплат у часі після проведення перерахунку пенсії. Як наслідок, не повноважний встановлювати такий порядок виплати пенсії і Кабінет Міністрі України.
Також суд відхиляє аргументи відповідача, які стосуються фінансування пенсій за вислугу років за рахунок коштів Державного бюджету України, положень бюджетного законодавства тощо, оскільки відсутність або недостатність бюджетних коштів не може слугувати підставою для звільнення держави в особі її органів від виконання взятих на себе зобов`язань, в даному випадку – від виплати особі пенсії після проведення її перерахунку.
Щодо застосування до спірних правовідносин Постанови № 804 з наведених вище міркувань суд відхиляє доводи відповідача.
З приводу посилання відповідача на Постанову № 1088 і його тези про те, що обставиною, яка може вплинути на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини охоплюють період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, Постанова № 1088 набрала чинності з 01 січня 2020 року і регламентує виплату перерахованої пенсії саме з цієї дати.
Отже, Постанова № 1088 не змінила правове регулювання спірних правовідносин, не стосується виплати перерахованої пенсії за період до 01 січня 2020 року, а тому не тягне за собою іншого застосування норм матеріального права, ніж те, яке наведено Верховним Судом у зразковій справі № 160/3586/19 та у справі № 826/3858/19.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Щодо строку звернення до адміністративного суду.
Право позивача на отримання пенсійних виплат після перерахунку пенсії за вислугу років на підставі ст. 63 Закону № 2262 та Постанов № 103 і № 704 з 01 січня 2018 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу приписів ч. 3 ст. 51 Закону № 2262.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (квитанція від 22 квітня 2020 року № 226).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають присудженню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області.
Щодо встановлення судового контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком судом.
Враховуючи характер спірних правовідносин та склад учасників справи, беручи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів, які б свідчили про обґрунтовану вірогідність невиконання відповідачем цього судового рішення, суд вважає, що підстави для зобов`язання відповідача подати строк звіт про виконання рішення у справі відсутні.
Як наслідок, у задоволенні заяви позивача про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення слід відмовити.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у зменшенні розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , за рахунок виплати з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року – 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 3 розділу VІ «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
7. Повне судове рішення складено 04 червня 2020 року.
Суддя Т.О. Кравченко