Рішення № 93701835, 02.12.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2020
Номер справи
140/7447/20
Номер документу
93701835
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7447/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Матящук Л.Р.,

представника позивача Довжика Р.С.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мустанг Транс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мустанг Транс» (далі - ТзОВ «Мустанг Транс», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області провело фактичну перевірку з дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального господарської одиниці - паливний склад, про що складено акт від 18.02.2020 № 03/45/32-05/37236434.

Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Мустанг Транс» було подано заяву щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 30.01.2020. Відповідно до реєстру податкових накладних ТзОВ «Мустанг Транс» придбано пальне в кількості 626970,29 л за 2019 рік та в кількості 54308,39 л за період з 01.07.2019 по 18.02.2020, яке згідно з даними, зазначеними суб`єктом господарювання у заяві щодо ліцензії на право зберігання пального, зберігаються ТзОВ «Мустанг Транс» у резервуарах, що використовуються для зберігання пального загальною місткістю 223000 літрів (перевищує 200 куб.м.) та розташовані за адресою: Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32. Згідно з даними АІС «Податковий блок» /Реєстрація ПП/Ведення окремих реєстрів/Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового/Відомості про акцизні склади, ТзОВ «Мустанг Транс» станом на 18.02.2020 не зареєстрований в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового та не зареєстрований акцизний склад в підсистемі Відомості про акцизні склади, чим порушено вимоги підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

В акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем вимог абзацу другого пункту 22 підрозділу ХХ «Перехідні положення» та підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

12.03.2020 ГУ ДПС у Волинській області, на підставі акту перевірки від 18.02.2020 № 03/45/32-05/37236434, прийняло податкове повідомлення-рішення № 0000713204, яким за порушення підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України та на підставі пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України до ТзОВ «Мустанг Транс» застосовані штрафні санкції в сумі 1000000,00 грн.

Позивач не погоджується із висновками перевірки та вказаним податковим повідомленням-рішення, з огляду на таке.

Так, 30.01.2020 ТзОВ «Мустанг Транс», з метою отримання ліцензії на право зберігання пального на своїй території загальною місткістю, що не перевищує 200 куб.м., виключно для потреб власного споживання, подало до ГУ ДПС у Волинській області заяву з документами. В подальшому, позивачу була видана ліцензія серії АС № 03010414202000122 на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за адресою: Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32, однак помилково у ній зазначена загальна місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального 223000 л.

Позивач також вказує, що має намір лише здійснювати зберігання пального виключно для потреб власного споживання, не є розпорядником акцизного складу і бути не може, оскільки на його території не має розташованих ємностей для зберігання пального, які б у своїй сукупності перевищували 200 куб.м., та пальне отримує протягом календарного року в обсягах, що не перевищує 1000 куб.м.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Волинській області від 12.03.2020 № 0000713204.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче засідання (а. с. 35).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 24.06.2020 № 2991/03-20-08-02-07 (а. с. 42-44) представник відповідача Виш А.А. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Крім того, наголосила, що позивач у заяві від 30.01.2020 на отримання ліцензії на зберігання пального самостійно вказав інформацію загальної місткості резервуарів, що використовуються для зберігання пального, а саме 9 ємкостей загальною місткістю 223000 л.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 07.10.2020 (а. с. 94), а в подальшому у судовому засіданні була оголошена перерва до 10:00 29.10.2020, розгляд справи було відкладено на 12:00 10.11.2020, 14:00 19.11.2020, та оголошена перерва до 14:30 02.12.2020 у зв`язку із викликом свідків.

В судових засіданнях, які відбулися у цій справі, представник позивача Довжик Р.С. позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просить його задовольнити.

Представник відповідача Сахарчук А.А. у тих же судових засіданнях позов заперечив та просить відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши вступне слово учасників справи, показання свідків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на підстав наказу від 10.02.2020 № 469 «Про проведення фактичної перевірки» (а. с. 124), ГУ ДПС у Волинській області провело фактичну перевірку дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального господарської одиниці - паливний склад (адреса: АДРЕСА_1 ), про що складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним від 18.02.2020 № 03/45/32-05/37236434 (а. с. 45-46).

З акту перевірки вбачається, що ТзОВ «Мустанг Транс» було подано заяву щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 30.01.2020. Відповідно до реєстру податкових накладних ТзОВ «Мустанг Транс» придбано пальне в кількості 626970,29 л за 2019 рік та в кількості 54308,39 л за період з 01.07.2019 по 18.02.2020, яке згідно з даними, зазначеними суб`єктом господарювання у заяві щодо ліцензії на право зберігання пального, зберігаються ТзОВ «Мустанг Транс» у резервуарах, що використовуються для зберігання пального загальною місткістю 223000 літрів (перевищує 200 куб.м.) та розташовані за адресою: Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32. Згідно з даними АІС «Податковий блок» /Реєстрація ПП/Ведення окремих реєстрів/Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового/Відомості про акцизні склади, ТзОВ «Мустанг Транс» станом на 18.02.2020 не зареєстрований в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового та не зареєстрований акцизний склад в підсистемі Відомості про акцизні склади, чим порушено вимоги підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

У вказаному акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем вимог абзацу другого пункту 22 підрозділу ХХ «Перехідні положення» та підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

12.03.2020 ГУ ДПС у Волинській області, на підставі акту перевірки від 18.02.2020 № 03/45/32-05/37236434, прийняло податкове повідомлення-рішення № 0000713204, яким за порушення підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України та на підставі пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України застосовані до ТзОВ «Мустанг Транс» штрафні санкції в сумі 1000000,00 грн. (а. с. 10).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального. Не є акцизним складом: а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії; б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Відповідно до пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

За приписами підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового; б) усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Згідно із абзацом другим пункту 22 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України передбачено, що відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішення до позивача застосовано штраф у розмірі 1000000,00 грн. на підставі пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України, тобто за вчинення порушення у вигляді відсутності з вини платника податку реєстрації акцизного складу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку. При цьому, контролюючий орган виходив з того, що у розпорядженні позивача наявні ємності для зберігання пального загальною місткістю, що перевищує 200 куб.м. (а саме 223 куб.м. згідно із поданою ТзОВ «Мустанг Транс» заявою від 30.01.2020 щодо ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), тобто, позивач є розпорядником акцизного складу та не виконав обов`язку до 01.07.2019 зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального акцизний склад.

Суд не погоджується із вказаними висновками контролюючого органу, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ТзОВ «Мустанг Транс» зареєстроване юридичною особою, основний вид діяльності «49.41 вантажний автомобільний транспорт», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 11.11.2014 (а. с. 6-7), відповідно до договору оренди № 03/01/20 від 03.01.2020 та акту приймання-передачі від 03.01.2020 має у тимчасовому користуванні заправку, в т. ч. бензоколонку «К-1» площею 15,7 кв.м., та територію для розміщення паливних ємностей в кількості 9 штук площею 0,20 га, що знаходиться за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32 (а. с. 114-116).

30.01.2020 ТзОВ «Мустанг Транс» звернулося до ГУ ДПС у Волинській області із заявою щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), у якій просило видати ліцензію на зберігання пального, загальна місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального 223000 л (9 ємностей) (а. с. 11, 48).

ГУ ДПС у Волинській області видало ТзОВ «Мустанг Транс» ліцензію серії АС (реєстраційний номер 03010414202000122) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), терміном дії з 15.02.2020 по 15.02.2025, у якій зазначена адреса місця зберігання (Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32) та загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (223000 л) (а. с. 77).

Разом з тим, у подальшому 14.07.2020 ТзОВ «Мустанг Транс» звернулося до ГУ ДПС у Волинській області із заявою про внесення змін у вказану ліцензію, а саме щодо загальної місткості резервуарів, що використовується для зберігання пального: з 223000 л на 190020 л, надавши також висновок експертного дослідження № 64 від 03.06.2020 (а. с. 57).

Відповідно до висновку експертного дослідження № 64 від 03.06.2020 загальний об`єм наданих для огляду 9 ємкостей складає 190,02 куб. м. (а. с. 59-64).

ГУ ДПС у Волинській області, на підставі вказаних документів, видало ТзОВ «Мустанг Транс» ліцензію серії АС (реєстраційний номер 03010414202000122) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) (переоформлення), терміном дії з 15.02.2020 по 15.02.2025, у якій зазначена адреса місця зберігання (Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32) та загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (190020 л) (а. с. 76).

Крім того, відповідно до акту службового розслідування за фактом неналежного виконання службових обов`язків від 05.06.2020, наказу ТзОВ «Мустанг Транс» від 05.06.2020 № 221 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 », головного інженера ОСОБА_1 за неналежне виконання службових обов`язків, яке виявилося у неточностях в замірах паливних ємностей, притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану (а. с. 122-123). З показань допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_1 вбачається, що у заяві ТзОВ «Мустанг Транс» від 30.01.2020 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) помилково було зазначено загальну місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального - 223000 л, вказаний свідок, який виконував обов`язки директора товариства, самостійно за допомогою рулетки виміряв приблизну місткість 9 резервуарів.

Суд також враховує, що при проведенні фактичної перевірки огляд території, на якій розміщені спірні резервуари, не проводився та замір їх ємностей не здійснювався, що підтверджується показаннями свідків ОСОБА_2 (уповноважена особа ТзОВ «Мустанг Транс») та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області, які проводили фактичну перевірку).

З матеріалів справи вбачається, що висновок про наявність у позивача акцизного складу зроблений контролюючим органом лише на підставі заяви ТзОВ «Мустанг Транс» від 30.01.2020 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), у якій було вказано загальну місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального - 223000 л (а. с. 48).

Разом з тим, суд бере до уваги доводи позивача про те, що у заяві ТзОВ «Мустанг Транс» від 30.01.2020 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) загальна місткість 9 резервуарів, що використовується для зберігання пального, була зазначена помилково, та вказана помилка в подальшому була виправлена, позивачу за його заявою відповідачем була видана ліцензія серії АС (реєстраційний номер 03010414202000122) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) (переоформлення) із зазначенням у ній правильної загальної місткості резервуарів, що використовуються для зберігання пального - 190020 л (а. с. 76), винну особу ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а загальний об`єм 9 спірних ємкостей насправді складає 190,02 куб. м., що підтверджується висновком експертного дослідження № 64 від 03.06.2020 (а. с. 59-64).

При цьому, відповідач не надав суду жодних інших доказів того, що станом на момент проведення фактичної перевірки загальна місткість 9 резервуарів, що використовується позивачем для зберігання пального, становила саме 223000 літрів (тобто, 223 куб.м.).

Суд звертає увагу, що в розумінні підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України не є акцизним складом, зокрема:

приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів,

суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Суд, на підставі наявних у справі письмових доказів та показань свідків, дійшов висновку про те, що територія (за адресою: Волинська область, м. Устилуг, вул. Богдана Хмельницького, 32), на якій розташовані належні на праві оренди позивачу 9 ємностей для зберігання пального, не є акцизним складом у розумінні підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, оскільки загальна місткість таких ємностей не перевищує 200 куб.м. (становить 190,02 куб.м.). Крім того, відповідно до акту фактичної перевірки від 18.02.2020 № 03/45/32-05/37236434, ТзОВ «Мустанг Транс» придбало пальне протягом 2019 року в обсягах, що не перевищувало 1000 куб.м.

Отже, суд дійшов висновку про те, що контролюючий орган не довів наявності у ТзОВ «Мустанг Транс» порушень вимог підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230, абзацу другого пункту 22 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в частині обов`язку суб`єкта господарювання до 01.07.2019 зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 01.07.2019), оскільки позивач не є розпорядником акцизного складу з огляду на те, що розміщені на його території ємності для зберігання пального у своїй сукупності не перевищують 200 куб.м., та позивач отримав пальне протягом календарного року в обсягах, що не перевищує 1000 куб.м.

Відтак, з наведених вище підстав, виходячи з наданих суду частиною другою статті 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення належить задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 15000,00 грн., сплачений платіжним дорученням від 04.06.2020 № 2800 (а. с. 22, 34).

Керуючись статтями 243 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 12 березня 2020 року № 0000713204.

Стягнути з Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 43143484) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мустанг Транс» (44731, Волинська область, Володимир-Волинський район, м. Устилуг, вул. Гагаріна, 14, ідентифікаційний код 37236434) судові витрати в розмірі 15000 гривень 00 копійок (п`ятнадцять тисяч гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх

Повний текст рішення складений 14 грудня 2020 року