
Провадження 2/557/522/2020
Справа 557/1404/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2020 року смт Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області у складі:
судді Оленич Ю.В.,
секретар судового засідання Гуменюк Н.П.,
номер справи 557/1404/20,
учасники справи:
позивач Рівненський міський цент зайнятості,
відповідач ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Гоща в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
за участю представника позивача ОСОБА_2 ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2020 року Рівненський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В обґрунтування позову зазначено, що 29 квітня 2020 року до Рівненського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 за сприянням у працевлаштуванні, у зв`язку із закінченням строку трудового договору, укладеного з роботодавцем ТзОВ «Рівнетеплоенерго» відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП.
У заяві про надання/поновлення статусу безробітного від 29 квітня 2020 року ОСОБА_1 зазначила останнє місце роботи ТзОВ «Рівнетеплоенерго» та вказала період роботи з 25 жовтня 2019 року по 28 квітня 2020 року. У цій же заяві відповідач проінформувала про те, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», ознайомлена з правами та обов`язками безробітного та несе відповідальність за достовірність поданих даних і відомостей. У цій же заяві остання була проінформована про те, що після завершення карантину зобов`язана протягом десяти робочих днів подати центру зайнятості оригінали документів.
Позивач звертає увагу на те, що при опрацюванні заяви ОСОБА_1 від 29 квітня 2020 року фахівець служби зайнятості не міг достовірно перевірити дані, які зазначені в заяві, так як оригінали документів згідно особливостей реєстрації у період карантину не подавались.
У день подання заяви 29 квітня 2020 року ОСОБА_1 було надано статус безробітної, призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Після перевірки даних з Єдиного державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, поданих ТзОВ «Рівнетеплоенерго» по ОСОБА_1 були виявлені розбіжності у кількості календарних днів зайнятості особи, у зв`язку з чим позивач звернувся із запитом до ТзОВ «Рівнетеплоенерго» про уточнення дати початку трудових відносин та звільнення ОСОБА_1 .
Згідно відповіді, наданої ТзОВ «Рівнетеплоенерго» №03-04/2697/2300 від 19 серпня 2020 року, ОСОБА_1 працювала на підприємстві з 28 жовтня 2019 року по 29 квітня 2020 року, а тому, як зазначено позивачем, 29 квітня 2020 року під час реєстрації та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 відносилась до категорії зайнятого населення та надала недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови надання статусу безробітного та перебування на обліку в центрі зайнятості.
Оскільки відповідач за час перебування на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості з 29 квітня 2020 року по 21 серпня 2020 року (дата припинення реєстрації) отримала 8429 гривень 41 копійку допомоги по безробіттю та таку в порядку досудового врегулювання спору добровільно не повернула, позивач просить стягнути вказані кошти в порядку ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зі стягнення судового збору в розмірі 2102 гривні.
Відповідач відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надала.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 18 листопада 2020 року вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила такі задовольнити з підстав зазначених у позові.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнала та у задоволенні такого просила відмовити. При цьому остання пояснила, що працює сезонно оператором теплового пункту у ТзОВ «Рівнетеплоенерго» та, коли 29 квітня 2020 року її вчергове звільнили, вона пішла у Рівненський міський центр зайнятості, де заповнивши цього ж числа заяву, опустила її у скриньку, оскільки прийом громадян не здійснювався. У вказаній заяві вона дійсно вказала дату звільнення 28 квітня 2020 року, допускає, що можливо переплутала, оскільки в дійсності була звільнена 29 квітня 2020 року, про що була ознайомлена.
Суд, заслухавши представника позивача та відповідача, з`ясувавши фактичні обставини у справі, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень на них, дослідивши та оцінивши докази по справі, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, вважає, що позов належить задовольнити зважаючи на таке.
Судом установлено, що 29 квітня 2020 року до Рівненського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 за сприянням у працевлаштуванні.
Вказані обставини стверджуються даними заяви ОСОБА_1 від 29 квітня 2020 року про надання/поновлення статусу безробітного, у якій нею у графі «останнє місце роботи» зазначено наступні дані: назва підприємства - «Рівнетеплоенерго», професія/посада – оператор теплового пункту, підстава звільнення по закінченню трудового договору, період роботи – з 25 жовтня 2019 року по 28 квітня 2020 року (арк. спр. 6).
При цьому, підписуючи дану заяву, відповідач інформувала серед іншого про те, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», з правами та обов`язками безробітного ознайомлена та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
Згідно із ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 29 квітня 2020 року було надано статус безробітної, 21 серпня 2020 року згідно наказу № НОМЕР_1 реєстрацію було припинено, що стверджується даними реєстраційної картки №170020042900039 ОСОБА_1 , створеної 29 квітня 2020 року (арк. спр. 5).
Водночас з наказів ТзОВ «Рівнетеплоенерго» №354 про прийняття на роботу від 25 жовтня 2019 року (арк. спр. 10) та №102 про звільнення від 28 квітня 2020 року з додатком №1 до нього (арк. спр. 11-12) судом установлено, що ОСОБА_1 з 28 жовтня 2019 року прийнято на роботу по строковому трудовому договору на період опалювального сезону 2019-2020 років, за професією оператор теплового пункту, та з 29 квітня 2020 року звільнено у зв`язку із закінченням опалювального сезону 2019-2020 років та закінченням строкового трудового договору працівників.
Як убачається з додатку №1 до наказу №102 від 28 квітня 2020 року, ОСОБА_1 ознайомлена з датою звільнення з 29 квітня 2020 року, про що остання особисто розписалася та що не оспорювала у судовому засіданні.
Ці ж обставини стверджуються також даними повідомлення директора ТзОВ «Рівнетеплоенерго» №03-04/2697/2300 від 19 серпня 2020 року (арк. спр. 8).
Під час перебування на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості в статусі безробітної, за період з 29 квітня 2020 року по 21 серпня 2020 року (дата припинення реєстрації) ОСОБА_1 отримала 8429 гривень 41 копійку допомоги по безробіттю, що підтверджується даними довідки Рівненського міського центру зайнятості від 08 жовтня 2020 року за № 01-40/1632 (арк. спр 15).
Допомога по безробіттю ОСОБА_1 за її заявою від 19 травня 2020 року була перерахована на поточний рахунок № НОМЕР_2 , який вона відкрила у Рівненській філії АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (арк. спр. 9).
12 жовтня 2020 року Рівненським міським центром зайнятості ОСОБА_1 було надіслано повідомлення №07-19/1568 з пропозицією добровільно повернути кошти, отримані нею незаконно, яке остання отримала 16 жовтня 2020 року (арк. спр. 13, 12).
Позивач, вказуючи на незаконне отримання відповідачем виплати по безробіттю, оскільки остання під час реєстрації та отримання статусу безробітної відносилась до категорії зайнятого населення, та не повернення такої в порядку досудового врегулювання спору, звернувся до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.
Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між сторонами щодо повернення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю, регулюються спеціальними нормами Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 19 вересня 2018 року №792.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного, що визначено ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення».
Як зазначено у п. 8 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» та абз. 18 п.п. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 19 вересня 2018 року №792, реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Умови виплати допомоги по безробіттю, визначені ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», пов`язуються з початком настання безробіття, тобто наданням особі статусу безробітного.
Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, що визначено ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Приписами ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною першою статті 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що фонд має право: стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Виходячи з аналізу наведених норм закону та встановленого факту подання відповідачем недостовірних відомостей щодо періоду її роботи у ТзОВ «Рівнетеплоенерго» з 25 жовтня 2019 року по 28 квітня 2020 року, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітної, призначення та виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, суд приходить висновку про підставність заявлених позивачем вимог, у зв`язку з чим порушене право позивача підлягає захисту у обраний ним спосіб.
При цьому судом враховуються аргументи позивача, наведені ним у позові на підтвердження підстав для його задоволення, зокрема з приводу того, що під час реєстрації та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 відносилась до категорії зайнятого населення, та надала недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови надання статусу безробітного та перебування на обліку в центрі зайнятості, оскільки такі знайшли своє підтвердження в ході дослідження наявних в матеріалах справи доказів.
Вказані докази, на переконання суду, є належними, допустимими та достовірними в розумінні ст.ст. 77-79 ЦПК України, а у своїй сукупності достатніми, так як дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування.
При цьому суд зауважує, що встановлені обставини відповідачем у судовому засіданні не оспорювалися.
З огляду на означене, суд вважає, що права позивача, за захистом яких мало місце звернення до суду, підлягають захисту шляхом задоволення позову повністю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд вважає, що з відповідача на користь позивача відлягає стягненню 2102 гривні судового збору, що відповідатиме вимогам ч. 1 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості (р/р UA478201720355469005700703761, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 - із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (внаслідок розслідування страхового випадку) по гр. ОСОБА_1 ») кошти в сумі 8429 (вісім тисяч чотириста двадцять дев`ять) гривень 41 копійка.
Стягувати з ОСОБА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості (р/р UA478201720355469005700703761, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 - із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення судового збору») витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду або через Гощанський районний суд Рівненської області (відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону №2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року) протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач Рівненський міський центр зайнятості, місцезнаходження: 33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 4, ЄДРПОУ 21084805.
Відповідач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складено 18 грудня 2020 року.
Суддя Ю.В. Оленич