Постанова № 93667590, 14.12.2020, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
14.12.2020
Номер справи
165/2840/20
Номер документу
93667590
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 165/2840/20

Провадження № 3/163/2124/20

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2020 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С.

з участю секретаря Костюк Р.М.,

особи, що притягається до відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши направлений УПП у Волинській області протокол серії БД № 422270 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає в АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 о 21:10 годині 24 вересня 2020 року по вулиці Жовтневій в селі Вишнів Любомльського району Волинської області в порушення п.2.9.а. Правил дорожнього руху керував автомобілем "ВАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що транспортним засобом не керував. В цей день перебував у родичів, автомобіль знаходився біля дороги. Коли під`їхали працівники поліції знаходився в автомобілі, який був з вимкненим двигуном.

В ході розгляду протоколу встановлено таке.

13 листопада 2020 року захисник ОСОБА_1 адвокат Ткачук О.В. направив до суду клопотання про виклик в судове засідання поліцейського, який склав протокол про адміністративне правопорушення, та лікаря, що проводив медичний огляд ОСОБА_1 ; клопотання про закриття провадження в справі на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП; письмові пояснення, в яких зазначає про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

У клопотанні адвокат зазначає про неможливість застосування до ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП в редакції до 01 липня 2020 року, оскільки вона скасована Законом № 2617-VIII, який зворотної дії не має. Вважає, що з 01 липня 2020 року Законом України № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП скасована і за ці дії встановлена кримінальна відповідальність за ст.2861 КК України, тому провадження в справі просить закрити на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП.

З цього приводу встановлено підстави для такого висновку.

Верховною Радою України, 22 листопада 2018 року, прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (далі - Закон № 2617-VIII), яким визначено поняття кримінального правопорушення, кримінального проступку та визначено особливості початку досудового розслідування у формі дізнання. Вказаний Закон набув чинності 01 липня 2020 року.

Підпунктом 4 пункту 1 Розділу І Закону № 2617-VIII ст.130 КУпАП викладено у новій редакції. Одночасно, підпунктом 171 пункту 2 Розділу 1 внесено зміни до Кримінального кодексу України та введено новий склад кримінального проступку у ст.2861 КК України у такій редакції: "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", об`єктивна сторона якого включає відповідальність як за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само: передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,; вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування. У частині другій цієї статті передбачена відповідальність за повторне вчинення проступку.

Однак Законом України від 17 червня 2020 року № 720-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (на підставі ст.8 Конституції України набув чинності в порядку ч.5 ст.94 Конституції України з дня опублікування в офіційному друкованому виданні Верховної Рада України "Голос України" - 03 липня 2020 року) виключені норми Закону № 2617-VIII, а саме: підпункт 4 пункту 1 Розділу І, яким положення ст.130 КУпАП викладено у новій редакції та підпунктом 171 пункту 2 Розділу 1, яким введено в дію положення ст.2861 КК України.

Згідно з частиною 5 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 720-ІХ до приведення у відповідність із цим Законом законодавчі та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Оскільки Законом № 720-ІХ такі зміни виключені, суд керується положеннями статті 8 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Тобто, до набрання чинності Законом України № 2617-VIII (до 01 липня 2020 року) Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачав у статті 130 адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. З 01 липня 2020 року і до 03 липня 2020 року такі діянні криміналізовано шляхом доповнення КК України статтею 2861, а з 04 липня 2020 року такі діяння знову віднесенні до ст.130 КУпАП.

Подія про яку йдеться в протоколі мала місце о 21:10 годині 24 вересня 2020 року.

Щодо поданих адвокатом письмових пояснень суд встановив таке.

В поясненнях адвокат Ткачук О.В. зазначає, що транспортний засіб стояв на узбіччі дороги, коли під`їхали працівники поліції. Вказує на порушення поліцейськими порядку направлення водіїв на огляд виявлення стану сп`яніння, оскільки лише в тому випадку, якщо водій відмовиться від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, він направляється для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я. Зазначив про відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 відомостей, що останньому пропонувалось провести огляд на місці зупинки транспортного засобу. Крім цього, вважає, що складання акту медичного огляду на підставі огляду на стан сп`яніння і без проведення лабораторних досліджень є порушенням Інструкції, що в силу ст.266 КУпАП такий огляд вважається недійсним. Також вважає відсутність доказів як керування ОСОБА_1 транспортним засобом так і самої його зупинки працівниками поліції.

Відповідно до п.3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затвердженого постановою КМ України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Отже, огляд водіїв транспортних засобів на стан сп`яніння, може проводитись як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу, так і лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером). Такі ж положення містяться у Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735.

Таким чином, законодавець встановлює альтернативу для проходження огляду на виявлення стану сп`яніння, тому обов`язкової вимоги для поліцейського першочергово пропонувати водієві пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, Інструкцією та Порядком не передбачено.

Згідно з п.п.7, 8 вищенаведеної Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.

Проведення лабораторних досліджень є необхідним та обов`язковим для визначення наркотичного засобу або психотропної речовини, а метою дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин. Під час проведення огляду ОСОБА_1 і складення акту медичного огляду уточнення його стану сп`яніння не потребувало, тому діагноз ОСОБА_1 було встановлено за результатами огляду на стан сп`яніння.

З наданого на запит суду акту медичного огляду № 195, що слугував підставою для складення висновку щодо результатів медичного огляду від 24 вересня 2020 року вбачається виявлення у ОСОБА_1 прискореного дихання, порушеної рухової сфери, жвавої міміки, тремтіння пальців рук, є запах алкоголю з ротової порожнини. Результат обстеження показав 1,9 проміле.

Крім цього, ОСОБА_1 в ході розгляду справи перебування його у стані сп`яніння не заперечував, у акті медичного огляду зазначив про вживання спиртного.

Твердження ОСОБА_1 про недоведеність його статусу як суб`єкта правопорушення з огляду на те, що транспортний засіб перебував на узбіччі дороги з вимкненим двигуном, є безпідставним. У письмових поясненнях зазначено про виявлені працівниками поліції технічні несправності автомобіля "ВАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , а саме: не горіло ближнє світло лівої фари та задній габарит. З цим ОСОБА_1 погодився. Однак з врахуванням технічних складових транспортного засобу є відомим, що ближнє світло фар є увімкненим при заведеному двигуні (увімкненому запаленні). Пояснення ОСОБА_1 щодо обставин події свого належного підтвердження в ході розгляду протоколу не знайшло.

Отже, винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення повністю доводиться протоколом про адміністративне правопорушення та висновком щодо результатів медичного огляду від 24 вересня 2020 року.

Враховуючи характер правопорушення та особу порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу з позбавленням права керування.

З порушника згідно із ст.401 КУпАП слід стягнути судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком 1 (один) рік.

Штраф в розмірі 10 200 (десять тисяч двісті) гривень підлягає стягненню на рахунок UA588999980313050149000003001 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУ ДКСУ у Волинській області, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу "адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху").

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору на рахунок UA698999980313101206000003262 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: УДКСУ в Любомльському районі, код ЄДРПОУ 38031501, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір у справах про адміністративні правопорушення").

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Дата виготовлення повного тексту постанови – 17 грудня 2020 року.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області С.С.Чишій