
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2020 року справа №380/5378/20
Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гулкевич І.З., секретар судового засідання Іванес Х.О., за участю : позивача ОСОБА_1 , представника позивача Михайлюк В.І., представника відповідача Куля Є.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішень,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом , в якому просить :
1)визнати протиправними дії посадових осіб Галицької митниці Держмитслужби по винесенню карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29.04.2020 року;
2) скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29.04.2020 року;
3) зобов`язати Галицьку митницю Держмитслужбу прийняти митні декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення стосовно ОСОБА_1 (по автомобілях CITROEN BERLINGO та MITSUBISHI L200).
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Митний кодекс України, та зазначає, що Галицькою митницею Держмитслужби протиправно відмовлено у митному оформленні транспортних засобів зі звільненням від оподаткування митними платежами, оскільки позивачем надано всі необхідні документи та належні докази на підтвердження проживання на території Федеративної Республіки Німеччини.
Ухвалою суду від 15.07.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 29.07.2020 призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 11.08.2020 (вх. №39666), у якому посилається на Митний кодекс України, Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджені наказом Державної митної служби України № 1118 від 17.11.2005, та зазначає, що Галицькою митницею Держмитслужби правомірно відмовлено у пільговому митному оформленні автомобілів позивача в зв`язку з ненаданням документального підтвердження того, що ОСОБА_1 проживала на території Федеративної Республіки Німеччини не менше трьох років.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
16.04.2020 ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби із митною декларацією з метою здійснення митного оформлення транспортного засобу CITROEN BERLINGO, номер кузова № НОМЕР_1 з наданням пільг в оподаткуванні у зв`язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну.
16.04.2020 ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби із митною декларацією з метою здійснення митного оформлення транспортного засобу MITSUBISHI L200, номер кузова № НОМЕР_2 з наданням пільг в оподаткуванні у зв`язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну.
До митного оформлення транспортних засобів ОСОБА_1 подано наступні документи:
Декларацію про походження товару FM453638 від 26.02.2020;
Декларацію про проходження товару ЕХ132336 від 30.04.2018;
Акт про проведення митного огляду UA209040/2020/018936 від 11.03.2020;
Акт про проведення митного огляду UA209040/2020/018933 від 11.03.2020;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 26.02.2020;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 18.10.2007;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 26.02.2020;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 30.04.2018;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 від 09.03.2020;
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 від 30.04.2018;
Висновок про вартісні характеристики товару №184/20 від 13.03.2020;
Висновок про вартісні характеристики товару №185/20 від 13.03.2020;
Некласифікований зовнішньоекономічний договір б/н від 17.01.2018;
Некласифікований зовнішньоекономічний договір б/н від 30.04.2018;
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_9 від 10.06.2013;
Паспорт громадянина України НОМЕР_10 від 23.03.2020;
Довідка про проживання на території Федерації Республіка Німеччина від 27.02.2020;
Довідка про реєстрацію місця проживання видана реєстраційним органом - мерією м. Нумбрехт від 26.02.2020;
Переклад технічних паспортів б/н від 16.04.2020.
За результатами розгляду поданих позивачем документів, Галицькою митницею Держмитслужби сформовані картки відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення №UA209210/2020/00275, №UA209210/2020/00274 від 29.04.2020. Підставою відмови у митному оформленні зазначено, що відповідно до письмового рішення членів комісії (згідно наказу Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118 «Про затвердження правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України») встановлено, що надані документи гр. ОСОБА_1 не відповідають вимогам п. 3 ч. 10 ст. 374 Митного кодексу України у частині «за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років».
Позивач, не погодившись із рішеннями відповідача, звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 25 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний режим - це комплекс взаємопов`язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
Відповідно до статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України визначені статтею 374 Митного кодексу України.
Згідно з пунктом 3 частини десятої статті 374 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами у зв`язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років.
Підпунктом б) пункту 3 частини десятої статті 374 Митного кодексу України встановлено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами транспортні засоби особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД (у кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку), за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні.
Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України затверджені наказом Державної митної служби України від 17 листопада 2005 року № 1118.
Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 розділу ІІІ Правил, при ввезенні ТЗ на митну територію України його власник або вповноважена особа представляє уповноваженій посадовій особі митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів:
що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні), перелік яких визначено в підпункті 4.2 пункту 4 цього розділу. Працівники дипломатичної служби, які перебували за кордоном у довготерміновому відрядженні або проходили дипломатичну службу строком не менше одного року та повертаються в Україну, замість довідки МЗС України подають довідку відповідної закордонної дипломатичної установи України про повернення з довгострокового відрядження або після проходження дипломатичної служби;
паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо.
Підпунктом 4.1 пункту 4 розділу ІІІ Правил визначено, якщо власником (уповноваженою особою) подано ВМД для митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, то до завершення митного оформлення проводиться перевірка обґрунтованості цього звільнення.
Для проведення цієї перевірки створюється комісія, до складу якої включаються такі посадові особи митного органу:
керівник підрозділу, на який покладено функції з митного оформлення транспортних засобів, що належать громадянам, або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу, яким здійснюється контроль за нарахуванням і стягненням податків і зборів (обов`язкових платежів), що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України, або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу митної варти та організації боротьби з порушеннями митного законодавства або особа, яка його заміщує;
керівник юридичного відділу або особа, яка його заміщує;
керівник підрозділу власної безпеки або особа, яка його заміщує.
За рішенням начальника митного органу або особи, яка його заміщує, до складу комісії можуть бути включені інші посадові особи митного органу.
Склад комісії затверджується наказом митного органу.
Висновок комісії щодо можливості здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування відображається у вигляді письмової резолюції кожного з членів комісії на аркуші погодження, форма якого затверджується митним органом.
Митне оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування здійснюється за рішенням начальника митного органу або особи, яка його заміщує, прийнятим на підставі позитивного висновку комісії та відображеним як резолюція на аркуші погодження.
Аркуш погодження долучається до документів, що є підставою для здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування.
У разі виявлення фактів, що підтверджують неможливість здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, вирішується питання щодо сплати належних податків і зборів (обов`язкових платежів) або зворотного вивезення ТЗ за межі митної території України. Зворотне вивезення ТЗ здійснюється за заявою власника (уповноваженої особи) з оформленням ВМД. У разі заявлення в митній декларації неправдивих відомостей та надання митному органу документів з такими відомостями як підстави для звільнення від сплати податків і зборів, складається протокол про порушення митних правил.
При необхідності вирішення питання про можливість звільнення ТЗ від оподаткування посадова особа митного органу, яка здійснює митне оформлення ТЗ, перевіряє відомості та відмітки в документах на відповідність вимогам Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України»:
постійне проживання громадянина на території країни попереднього місця проживання не менше одного року (для іноземців та осіб без громадянства - з дати підтвердження факту постійного проживання в країні попереднього місця проживання до дати отримання посвідки на постійне проживання або до дати отримання паспорта громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні; для громадян України - з дати поставлення до дати зняття з постійного консульського обліку, а за відсутності відмітки про зняття з постійного консульського обліку - до дати отримання паспорта громадянина України);
перебування ТЗ у власності громадянина не менше одного року з дати набуття права власності на ТЗ до дати: для іноземців та осіб без громадянства - отримання посвідки на постійне проживання або отримання паспорта громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні; для громадян України - зняття з постійного консульського обліку, а за відсутності відмітки про зняття з постійного консульського обліку - до дати отримання паспорта громадянина України);
перебування ТЗ на обліку в країні постійного місця попереднього проживання його власника не менше одного року (для іноземців та осіб без громадянства - з дати підтвердження факту постійного проживання в країні попереднього місця проживання до дати отримання посвідки на постійне проживання або до дати отримання паспорта громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні; для громадян України - з дати поставлення до дати зняття з постійного консульського обліку, а за відсутності відмітки про зняття з постійного консульського обліку - до дати отримання паспорта громадянина України).
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 розділу ІІІ Правил для громадян України, які переселяються на постійне місце проживання в Україну підтвердженням права на здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, згідно з вимогами статті 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України», є такі документи та відмітки в них:
а) паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом «Постійне проживання», проставленим й анульованим відповідним підрозділом міграційної служби, або з відміткою про анулювання напису «Постійне проживання», засвідченого гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина (для громадян України, які раніше виїхали за межі України тимчасово та подали клопотання про залишення на постійне проживання за кордоном), та відмітками про дату поставлення та зняття з постійного консульського обліку, засвідченими гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина або анульованою відміткою про дату поставлення на постійний консульський облік, засвідченою гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина;
б) паспорт громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні (може бути відсутнім при перетині митного кордону України).
Як встановлено під час розгляду справи, з метою здійснення митного оформлення транспортних засобів з наданням пільг в оподаткуванні у зв`язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну позивачем на підтвердження проживання на території Федеративної Республіки Німеччина більше трьох років митному органу надано Паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_9 від 10.06.2013; Паспорт громадянина України НОМЕР_10 від 23.03.2020; довідка про проживання на території Федерації Республіка Німеччина від 27.02.2020; довідка про реєстрацію місця проживання видана реєстраційним органом - мерією м. Нумбрехт від 26.02.2020.
Як вбачається з паспорту громадянина України ОСОБА_1 для виїзду за кордон НОМЕР_9 від 10.06.2013, що 19.11.2011 року вона була прийнята на консульський облік у Посольстві України в Королівстві Іспанія та 20.09.2019 даний консульський облік був анульований. Після цього ОСОБА_1 20.09.2019 прийнята на консульський облік у Генеральне консульство України в Дюссельдорфі, а 09.03.2020 даний облік було анульовано. Після цього ОСОБА_1 повернулась в Україну на постійне проживання.
Відповідно до довідки про проживання на території Федеративної республіки Німеччини від 27.02.2020 (видана районною адміністрацією району Обербергіш) та довідки про реєстрацію місця проживання від 26.02.2020 (виданої реєстраційним органом - мерією м. Нумбрехт), вбачається, що ОСОБА_1 з 01.06.2016 по 29.02.2020 на законних підставах проживала на території Федеративної Республіки Німеччина. Також позивачем до матеріалів справи долучено розширену довідку з місця реєстрації від 26.05.2020 (видана реєстраційним органом - мерією м. Нумбрехт).
Таким чином, даними довідками підтверджується факт проживання ОСОБА_1 на території Федеративної Республіки Німеччина з 01.06.2016 по 29.02.2020.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідно до чинного законодавства (зокрема Митного кодексу України) підтверджуючими документами про проживання особи на території країни з якої вона прибула та на території якої проживала може бути не тільки паспорт громадянина України для виїзду за кордон, але й інші документи видані компетентними органами тієї країни, де особа проживала. Митний кодекс України говорить про «документальне підтвердження», але не встановлює виключний перелік таких документів.
Також судом встановлено, що вказана ситуація виникла у зв`язку неповним відображенням термінів проживання ОСОБА_1 в її паспорті громадянина України для виїзду за кордон та викликана виключно нормами Правил ведення закордонними дипломатичними установами України консульського обліку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, та дітей-громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном затверджених наказом Міністерства закордонних справ України від 17.11.2011 №337, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 16.12.2011 за №1458/20196.
Вищезазначені правила не передбачають обов`язкового зняття і повторної постановки на консульський облік при зміні країни проживання до фактичного повернення на постійне проживання в Україні.
Суд приходить до висновку , що при зміні країни проживання ( у випадку ОСОБА_1 в межах Євросоюзу) вищевказані Правила не зобов`язували її негайно знятися з консульського обліку в Королівстві Іспанія та стати на такий облік в консульській установі України в Федеративній Республіці Німеччина. Позивач виконала вимогу вищевказаних Правил по зміні консульського обліку при необхідності.
Проаналізувавши вищенаведені обставини, судом встановлено, що позивачем дотримано встановлені п. 3 ч. 10 ст. 374 Митного кодексу України вимоги, за яких при ввезенні на митну територію України транспортного засобу особа звільняється від оподаткування митними платежами.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку що належним способом захисту порушених прав позивача буде визнати протиправними дії Галицької митниці Держмитслужби по винесенню карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29.04.2020 року; визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29.04.2020 року; зобов`язати Галицьку митницю Держмитслужбу прийняти та здійснити дії щодо митного оформлення транспортних засобів на підставі поданих ОСОБА_1 митних декларацій №UA209210/2020/007791, №UA209210/2020/007792 від 16 квітня 2020 року.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У розумінні зазначеної норми та з огляду на відсутність доказів недобросовісності позивача суд приходить до висновку, що позивач надав всіх можливих доказів про своє проживання на території іншої країни.
Вказані докази у своїй сукупності не є суперечливими, в той час як відповідач жодним чином не довів, що позивач проживала на території Федеративної республіки Німеччини менше трьох років.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Галицької митниці Держмитслужби по винесенню карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29 квітня 2020 року.
Визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA209210/2020/00275, UA209210/2020/00274 від 29 квітня 2020 року.
Зобов`язати Галицьку митницю Держмитслужбу (79000, м. Львів, вул. Костюшка,1, ЄДРПОУ 43348711) прийняти та здійснити дії щодо митного оформлення транспортних засобів на підставі поданих ОСОБА_1 митних декларацій №UA209210/2020/007791, №UA209210/2020/007792 від 16 квітня 2020 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_11 ) за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці Держмитслужби (79000, м. Львів, вул. Костюшки,1; ЄДРПОУ: 43348711) судові витрати у виді судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок гривень) 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 21 грудня 2020 року.
Суддя Гулкевич І.З.