Ухвала суду № 93662249, 21.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
160/9086/20
Номер документу
93662249
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

21 грудня 2020 року Справа 160/9086/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Служби безпеки України, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо невиплати ОСОБА_1 коштів індексації грошового забезпечення у повному обсязі за час проходження служби в СБУ з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р.;

- зобов`язати Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти індексації грошового забезпечення за період проходження ним служби в СБУ з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р. у повному обсязі;

- визнати протиправними дії Служби безпеки України щодо утримання з нарахованої ОСОБА_1 індексації грошових доходів за період з 01.01.2019 р. по день звільнення зі служби у сумі 2500 грн. 92 коп. переплату грошового забезпечення (доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів за період з 01.03.2018 р. по 31.12.2018 р.) у сумі 634 грн., що була нібито помилково нарахована та виплачена йому за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 р. у справі №160/3664/19;

- зобов`язати Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти, що були утримані з нарахованої йому індексації грошових доходів за період з 01.01.2019 р. по 15.03.2020 р. у сумі 634 грн.

Ухвалою суду від 11.08.2020 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду шляхом подання до суду доказів, що підтверджують утримання з нарахованої ОСОБА_1 індексації грошових доходів за період з 01.01.2019 року по день звільнення зі служби у сумі 2 500,92 грн. переплату грошового забезпечення у сумі 634 грн.

На виконання вимог зазначеної ухвали 10.09.2020 року на адресу суду надійшло клопотання позивача щодо надання додаткових доказів по справі.

Ухвалою суду від 14.09.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/9086/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12.10.2020 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про продовження строку для надання відзиву на позовну заяву з метою забезпечення процесуальних прав відповідача.

Ухвалою суду від 13.10.2020 року клопотання представника Служби безпеки України про продовження строку для надання відзиву на позовну заяву – задоволено. Продовжено відповідачу процесуальний строк для надання відзиву на позовну заяву у справі №160/9086/20 до 27.10.2020 року.

29.10.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Служби безпеки України з якого вбачається, що індексація грошових доходів ОСОБА_1 нарахована за період з 01.12.2018 р. по 31.03.2020 р. та перерахована 16.06.2020 року на картковий рахунок позивача у сумі 2500,00 грн. (з урахуванням податків і зборів), а також з неї утримано переплату доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів за період з 01.03.2018 р. по 31.12.2018 р. в сумі 634,00 грн., що була помилково нарахована та виплачена. Крім того, відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в період з 29.01.2004 р. по 25.07.2014 р. в регіональному органі СБУ – Управлінні СБУ у Дніпропетровській області, у зв`язку із чим, у Служби безпеки України відсутня інформація про нарахування індексації грошового забезпечення позивача за цей період.

06.11.2020 року на адресу суду засобами електронного зв`язку надійшла відповідь на відзив від позивача до якої були залучені копії наказів, довідок та виписок з особової справи ОСОБА_1 , якими підтверджується період проходження служби в Управлінні військової контррозвідки СБУ у Північному регіоні (м. Одеса) та Управлінні СБУ у Дніпропетровській області.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що у позовній заяві позивач просить визнати протиправну бездіяльність Служби безпеки України щодо невиплати йому сум індексації грошового забезпечення у повному обсязі за час проходження служби в СБУ з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р. та зобов`язати Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти індексації грошового забезпечення за період проходження ним служби в СБУ з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р. у повному обсязі.

В той же час, із наданих пояснень Служби безпеки України встановлено, що у відповідача відсутня інформація про нарахування індексації грошового забезпечення позивачу за період з 29.01.2004 р. по 25.07.2014 р., оскільки в цей період ОСОБА_1 проходив службу в регіональному органі – Управлінні СБУ у Дніпропетровській області.

Крім того, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив військову службу в Управлінні військової контррозвідки СБУ у Північному регіоні (м. Одеса) в період з 29.01.2004 року (переведений згідно з наказом начальника Управління від 09.08.2010 року № 157-ос для подальшого проходження служби в смт. Черкаське Дніпропетровської області) та з 16.05.2011 року в Управлінні Служби безпеки України в Дніпропетровській області.

Також, матеріалами справи підтверджено, що 29.01.2014 року між Службою безпеки України в особі начальника Управління СБ України в Дніпропетровській області генерала – майора Воропай В.А та громадянином України ОСОБА_1 , майором, старшим уповноваженим 2 сектору відділу військової контррозвідки УСБУ у Дніпропетровській області, укладено Контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України строком на 6 років – до 29.01.2020 року.

Відповідно до наказу Служби безпеки України від 21.02.2020 року №237-ОС/дск «По особовому складу», підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби з дня виключення зі списків особового складу за підпунктом «а» пункту 61 та підпункту «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Служби безпеки України, а саме - з 15.03.2020 року.

Згідно з наказом Служби безпеки України від 24.04.2020 року №544-ОС/дск «По особовому складу» внесено зміни до наказу Служби безпеки України від 21.02.2020 року №237-ОС/дск «По особовому складу» в частині дати виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу, а саме – з 31.03.2020 року. Тобто, позивач вважається звільненим з військової служби з 31.03.2020 року.

Відповідно до ст. 9 закону України «Про Службу безпеки України» від 25.03.1992 року №2229 – XII (далі – Закон України № 2229 – XII), систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.

Організаційна структура Служби безпеки України визначається Президентом України (ч. 2 ст. 9 Закону України № 2229 – XII).

Центральне управління Служби безпеки України, інші органи та установи, що входять у систему Служби безпеки України, є юридичними особами, мають печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі валютні (ч. 3 ст. 9 Закону України №2229 – XII).

Центральне управління Служби безпеки України відповідає за стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів Служби безпеки України. До його складу входять апарат Голови Служби безпеки України та функціональні підрозділи: контррозвідки, військової контррозвідки, контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки, захисту національної державності, боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю, інформаційно-аналітичний, оперативно-технічний, оперативного документування, слідчий, зв`язку, по роботі з особовим складом, адміністративно-господарський, фінансовий, військово-медичний та інші згідно з організаційною структурою Служби безпеки України (ч. 1 ст. 10 Закону України №2229 – XII).

З метою ефективного виконання своїх завдань Службою безпеки України створюються її регіональні органи: обласні управління Служби безпеки України, їх міжрайонні, районні та міські підрозділи, розміщення і територіальна компетенція яких можуть не збігатися з адміністративно-територіальним поділом України. В інтересах державної безпеки органи і підрозділи Служби безпеки України можуть створюватися на окремих державних стратегічних об`єктах і територіях, у військових формуваннях. У своїй оперативно-службовій діяльності регіональні органи Служби безпеки України є незалежними від органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування, посадових осіб, партій і рухів (ст.11 Закону України №2229 – XII).

Органи військової контррозвідки створюються для контррозвідувального забезпечення Збройних Сил України і Державної прикордонної служби України та інших військових формувань, дислокованих на території України (ст.12 Закону України №2229 – XII).

Умови і порядок виконання своїх обов`язків співробітниками-військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України (ч.1 ст.20 Закону України № 2229 – XII).

З наданих до суду доказів позивачем та відповідачем є незрозумілим, яким конкретно органом (центральним чи регіональним) Служби безпеки України здійснювалось нарахування та виплата ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р. та чи нараховувалась на неї індексація.

Відповідачем у відзиві на позов лише не заперечується той факт, що індексація доходів військовослужбовця не здійснювалась до 2018 року, та механізм її нарахування врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Між тим, з матеріалів справи вбачається, що згідно з наказом начальника Департаменту контррозвідки СБ України В. Найда від 23.11.2015 року № 137-ос «По особовому складу», підполковника ОСОБА_1 зараховано у розпорядження за підпунктом «в» пункту 48 (у разі здійснення стосовно військовослужбовця кримінального провадження – до закриття кримінального провадження чи постановлення вироку судом) начальника Департаменту контррозвідки СБ України зі збереженням раніше встановлених розмірів, надбавок, доплат та преміювання.

Таким чином, судом встановлено, що позивач в період з 29.01.2004 р. по 31.03.2020 р. перебував на військовій службі в органах СБ України як регіонального так і центрального рівня. Між тим, ні позивачем ні відповідачем до суду не було надано доказів щодо того, яким конкретно органом (регіонального чи центрального рівня) здійснювалось нарахування та виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 за весь період проходження служби в СБУ.

При цьому, суд також зазначає, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовця на грошовому забезпеченні, однак докази щодо її нарахування ОСОБА_1 надані сторонами лише за певний період, а не за весь період проходження служби.

Не було надано до суду і завіреної належним чином копії Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 10.04.2018 №515/ДСК, яка хоча і має статус «Для службового користування», але не має грифу «Секретно», що позбавляло б відповідача надати її на підтвердження своєї позиції.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив недостатність повідомлених сторонами обставин та наданих доказів, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що вказану справу недоцільно розглядати у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі–КАС України), адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Частиною третьою статті 12 КАС України передбачено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

За змістом частини 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи;6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

У відповідності до частини 6 статті 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Згідно з частиною 1 статті 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Враховуючи предмет спору, характер спірних правовідносин, обсяг доказів та предмет доказування, суд з метою повного та всебічного встановлення обставин справи вважає за необхідне призначити розгляд справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 160, 161, 171, 257, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Перейти до розгляду адміністративної справи №160/9086/20 за правилами загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 14 січня 2021 року о 12:00 год., яке відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду (адреса: м.Дніпро, вул.Академіка Чекмарьова, буд.5, зала №2).

Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Тулянцева