
Справа № 138/2745/20
Провадження №:2/138/802/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2020 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі головуючого судді Холодової Т.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-
ВСТАНОВИВ:
23.10.2020 позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.02.2020 відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги як одинокій матері з дітьми, а 13.03.2020 з заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї. Відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідачу на підставі поданих заяв було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері з дітьми. Однак в заявах про призначення такої допомоги відповідач надала недостовірну інформацію про свої доходи, зокрема, не задекларувала заробітну плату, яка становила: за січень 2020 року - 5244,00 грн.; за лютий 2020 року - 241,38 грн. За наслідками проведення перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, позивач встановив, що в період з 01.03.2020 по 31.07.2020 відповідачу надмірно виплачена соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї у розмірі 4571,15 грн. та соціальна допомога одинокій матері з дітьми у розмірі 3495,96 грн. В добровільному порядку відповідач надмірно виплачену їй соціальну допомогу не повертає, а відтак позивач просить стягнути на його користь з ОСОБА_1 вказані кошти у сумі 3495,96 грн. та у сумі 4571,15 грн.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 17.11.2020 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, роз`яснено сторонам порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання, направлено відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї матеріалами.
Позивач, належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавав. Відповідач, належним чином повідомлена про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, правом подання відзиву на позовну заяву не скористалась, клопотання про розгляд справи в іншому порядку не подавала. Вказане відповідно до ч. 13 ст. 7, ч. 8 ст. 178, ч. 5 ст. 279 ЦПК України дає суду підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом - Закон № 1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (далі за текстом - Порядок № 250).
Так, ст. 1 Закону № 1768-ІІІ визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. При цьому малозабезпеченою сім`єю є сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст. 13 Закону № 1768-ІІІ контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.
Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Також умови призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі за текстом - Закон № 2811-ХІІ) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі за текстом - Порядок № 1751).
Згідно з ч. 1 ст. 18-1 Закону № 2811-ХІІ право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Суд встановив, що 17.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області з заявою щодо призначення соціальної допомоги одинокій матері з дітьми. Також 13.03.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 13-16).
До своєї заяви ОСОБА_1 додала визначені Порядком № 250 та Порядком № 1751 документи, серед яких декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 04.02.2020, де в розділі ІІ. «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.08.2019 до 31.01.2020 та в декларації від 12.03.2020 за період з 01.09.2019 до 29.02.2020 відповідач видами доходу вказала соціальну допомогу при народженні дитини, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та соціальну допомогу одинокій матері з дітьми, а також дохід від земельної ділянки (а.с. 17-20).
Крім цього, особисто підписуючи заяви про призначення державної соціальної допомоги, ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Також особисто підписуючи декларації про доходи, відповідач підтвердила, що попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.
За наслідком розгляду заяв позивач прийняв рішення від 25.02.2020 про призначення ОСОБА_1 допомоги сім`ям з дітьми на період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у розмірі 1602,54 грн. щомісячно (а.с. 7). В подальшому розпорядженням позивача розмір такої допомоги згідно з вимогами чинного законодавства був змінений: на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 на 1762,54 грн. щомісячно (а.с. 8).
Також позивач прийняв рішення від 04.03.2020 про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї на період з 01.03.2020 по 30.06.2020 у розмірі 2124,97 грн. щомісячно та на період з 01.07.2020 по 31.08.2020 в розмірі 4046,29 грн. (а.с. 9). В подальшому розпорядженням позивача розмір такої допомоги згідно з вимогами чинного законодавства був змінений: на період з 01.07.2020 по 31.08.2020 на 2852,96 грн. щомісячно (а.с. 11).
Разом з тим, позивачем при проведенні перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, було встановлено, що відповідач при зверненні із заявами про надання їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері з дітьми не вказала дохід, який вона отримала за січень та лютий 2020 року.
Так, згідно даних з ДФС та копії довідки форми ОК-5 Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата з ТОВ «Твояработа.уа» за січень 2020 року в розмірі 5244,00 грн., за лютий 2020 року в розмірі 241,38 грн. (а.с.23-26).
З урахуванням отриманої інформації позивач рішенням від 15.07.2020 перерахував відповідачу призначену раніше допомогу сім`ям з дітьми і встановив її у наступному розмірі: за період з 01.02.2020 по 30.06.2020 у розмірі 1019,88 грн. щомісячно; за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у розмірі 1179,88 грн. щомісячно (а.с. 29). Також, рішенням від 24.06.2020 було перераховано призначену раніше державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї - за період з 01.03.2020 по 30.06.2020 у розмірі 1210,74 грн. щомісячно; за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 1938,73 грн. щомісячно (а.с. 30).
За змістом п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється зокрема якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення. Аналогічні положення містяться у п. 36 Порядку № 1751 щодо припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям.
Також відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Аналогічні положення містяться у п. 49 Порядку № 1751 щодо повернення надміру виплаченої допомоги сім`ям з дітьми.
Крім цього, згідно зі ст. 22 Закону № 2811-ХІІ одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
За правилами ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Відтак ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері з дітьми, була ознайомлена під підпис з умовами отримання такої допомоги, а тому могла і повинна була передбачити ту обставину, що неповідомлення про інші види доходу можуть вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру.Вказане свідчить про недобросовісну поведінку з боку ОСОБА_1 і наявність у неї обов`язку щодо повернення безпідставно набутої державної соціальної допомоги. Загальна сума переплати становить: по допомозі малозабезпеченій сім`ї за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 - 4571,15 грн.,; по допомозі одинокій матері з дітьми - за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 - 3495,96 грн.
Про наявність такої заборгованості з вимогою її погашення позивач повідомляв відповідача, що підтверджується листом Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської РДА № 2506/01-30 від 30.07.2020 (а.с. 37).
За таких обставин, враховуючи, що помилкова виплата державної соціальної допомоги здійснена позивачем внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір у сумі 1921 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи положення ст. 1, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст. 7 ч. 13, 12, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ :
Позов Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області надмірно виплачену суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3495 (три тисячі чотириста дев`яносто п`ять) грн. 96 коп. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4571 (чотири тисячі п`ятсот сімдесят одна) грн. 15 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області судові витрати у виді судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області, місцезнаходження: вул. Володимирська, 18, м. Могилів-Подільський, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03191816.
Відповідач:ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Суддя Т.Ю. Холодова