Рішення № 93631430, 10.12.2020, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
10.12.2020
Номер справи
161/8569/20
Номер документу
93631430
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/8569/20

Провадження № 2/161/2479/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого – судді Кихтюка Р.М.,

секретаря – Демчук Т.В.,

з участю представника позивача – ОСОБА_1 ,

представника відповідача – Чекаренди О.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_2 про відшкодування завданих збитків,

В С Т А Н О В И В:

АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (надалі – АТ «Волиньгаз») звернулось в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування завданих збитків.

Свій позов обґрунтовує тим, що 29.05.2017 року відповідальною особою АТ «Волиньгаз» за адресою: вул. Перемоги, 38 в с. Баїв Луцького району у житловому приміщенні ОСОБА_2 під час огляду її приладу обліку газу було виявлено пофарбування газового лічильника типу G-4 марки «Metrix» (заводський номер 001705), який з підозрою на втручання було демонтовано для проведення експертизи, про що було складено акт демонтажу лічильника.

В той же день, лічильник було упаковано в пакет, який було опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті С 38218192, для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи.

В акті експертизи лічильника газу № 448-34-14-17 від 14.06.2017 року зафіксовано, що цілісність пломби на упаковці не порушена, що свідчить про те, що лічильник прибув на експертизу належно упакованим та цей пакет було опломбовано.

Зазначає, що 14.06.2017 року було проведено експертизу вказаного приладу обліку газу, в ході якої виявлено втручання в роботу лічильного механізму, а саме: «відтиск тавра на металевій пломбі не продивляється; наскрізний отвір в оглядовому склі навпроти першого облікового колеса» і в подальшому комісією з експертизи лічильників було складено акт про порушення №2906.

22.06.2017 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, якою було прийнято рішення провести визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості у відповідності до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газороздільних систем, від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення. На виконання протокольного рішення відділом комерційного балансування AT «Волиньгаз» за період, передбачений вимогами чинного законодавства, було визначено обсяги необлікованих об`ємів природного газу, які становлять у вартісному еквіваленті – 15502,31 грн.

При цьому, для досудового вирішення питання щодо відшкодування шкоди на адресу відповідача направлялися досудові претензії щодо відшкодування шкоди, вимоги за якими останньою виконано не було.

Враховуючи викладене, просить суд стягнути із ОСОБА_2 на користь АТ «Волиньгаз» 15502,31 грн. збитків, завданих несанкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки, а також 2102 грн. сплаченого судового збору.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у заяві та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення учасників справи, показання свідків, дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач АТ «Волиньгаз» є оператором газорозподільної системи - суб`єктом господарювання, що на підставі ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1258 від 23.04.2015 року на розподіл природного газу, газу (метану) вугільних родовищ здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Взаємовідносини між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).

Судом з`ясовано, що 29.05.2017 року представниками АТ «Волиньгаз» у житловому будинку відповідача ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було демонтовано газовий лічильник типу G-4 марки «Metrix» (заводський № 001705) для проведення його експертизи, про що було складено відповідний акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи (а.с. 11).

При цьому, будь-яких зауважень чи заперечень щодо зняття лічильника на експертизу зі сторони ОСОБА_2 не поступало.

Згідно акту демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 29.05.2017 року, який був засвідчений ОСОБА_2 своїм підписом, лічильник було упаковано в пакет, який було опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті С 38218195 для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи (а.с. 11).

Таким чином, лічильник газу типу G-4 марки «Metrix» (заводський № 001705), який належав відповідачу для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником позивача було поміщено в спеціальний для цього призначений пакет та цей пакет було опломбовано (а.с. 11).

Як вбачається із акту експертизи лічильника газу № 448-34-14-17 від 14.06.2017 року, цілісність пломби на упаковці не порушена, що свідчить про передачу належного ОСОБА_2 лічильника на експертизу належно упакованим та опломбованим.

Отже, посилання представника відповідача, що саме працівниками АТ «Волиньгаз» були якісь втручання у лічильник, не заслуговують на увагу.

Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення.

14.06.2017 року було проведено експертизу приладу обліку газу – лічильник газу типу G-4 марки «Metrix» (заводський № 001705), в ході якої виявлено втручання в роботу лічильного механізму, а саме: відтиск тавра на металевій пломбі не продивляється; наскрізний отвір в оглядовому склі навпроти першого облікового колеса (а.с. 12-16).

Крім того, 14.06.2017 року комісією АТ «Волиньгаз» було оформлено акт про порушення № 2906 (щодо порушення пп. 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ») (а.с. 17).

Згідно з п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.?

22.06.2017 року комісією з розгляду актів про порушення AT «Волиньгаз» було прийнято рішення провести визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості у відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення.

Судом також встановлено, що на засідання комісії, на якій розглядався акт про порушення № 2906 від 22.06.2017 року усіма членами комісії з розгляду актів про порушення було підтримано вищевказане рішення, будь-яких зауважень відносно нього чи окремої думки під час розгляду даного акту висловлено не було (а.с. 18).

У відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, яким передбачено, що «у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення».

Як вбачається із акту розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, сума збитків, завданих несанкціонованим втручанням ОСОБА_2 в роботу засобу вимірювальної техніки становить 15502,31 грн., яка була розрахована виходячи з опалювальної площі 80 кв.м. та кількості 6 (шість) зареєстрованих осіб у будинковолодінні за адресою: АДРЕСА_1 за період з 21.01.2017 року по 28.05.2017 року (а.с. 19).

Із наведеного слідує, що розрахунок об`єму не облікованого природного газу був здійснений за граничними об`ємами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Судом також встановлено, що з метою досудового вирішення питання щодо відшкодування шкоди на адресу відповідача рекомендованою поштою направлялися досудові претензії щодо відшкодування шкоди, однак такі вимоги ОСОБА_2 виконаними не були (а.с. 20-23).

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово- комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.

Прилад обліку газу, в який було здійснено втручання, є власністю відповідача, яка повинна була забезпечувати цілісність лічильника газу та не втручатися самій і не допускати втручань у нього інших осіб.

Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України – власність зобов`язує.

Отже, належність приладу обліку газу відповідачу покладає на неї в тому числі обов`язок не допускати втручань у нього, внаслідок яких відбувається несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, згідно з п. 8 ч. 2 цієї ж статті, є відшкодування збитків. Оскільки зазначені збитки відповідач не відшкодувала, товариство змушене звернутися до суду з вимогою про їх стягнення.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Як з`ясовано судом, Втручання відповідачем в роботу ЗВТ спричинило ті негативні наслідки, які наступили в майновій сфері АТ «Волиньгаз» і нараховані втрати в сумі 15502,31 грн. слід стягнути для відновлення порушених майнових прав АТ «Волиньгаз».

Згідно ч. 1 та ч. 3 ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.

Документально доведеним є факт втручання в прилад обліку газу та його пошкодження, що було спрямовано на зупинення лічильного механізму, а відтак – можливого зупинення обліку споживання природного газу.

Отже, за наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_2 про відшкодування завданих збитків є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

За таких обставин, з відповідача на користь позивача слід також стягнути судовий збір в розмірі 2102 грн.

На підставі ст.ст. 16, 22, 1166 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 83, 247,258, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН – НОМЕР_1 ) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (код ЄДРПОУ 03339459) – 15502 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот дві) грн. 31 коп. матеріальних збитків, завданих несанкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки та 2102 (дві тисячі сто дві) грн. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 18 грудня 2020 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Р.М. Кихтюк