
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 року м. Київ № 640/10191/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на обов`язок відповідача здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з фактичною зміною розміру грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач до звільнення на підставі наданої довідки відповідно до поданої заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/10191/20 та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (суддя Васильченко І.П.).
На підставі розпорядження про повторний автоматизований розподіл від 29 вересня 2020 року №387 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 вересня 2020 року визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №640/10191/20 та вказану справу передано на розгляд судді Добрівській Н.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2020 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/10191/20 і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (письмового провадження) на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначається, що ГУ ПФУ в м. Києві не погоджується із заявленими позовними вимогами, оскільки підставою для перерахунку пенсії на думку відповідача є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових додаткових видів грошового забезпечення; позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 з 01 січня 2018 року; на даний час чинні умови грошового забезпечення за посадою, займаною позивачем перед звільненням, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №704, яка є єдиним нормативно-правовим актом, що визначає умови грошового забезпечення в межах спірних відносин; складання та подання уповноваженим органом нової довідки для перерахунку пенсії законодавчо не передбачено.
Позивачем подано заяву про зміну підстав позову шляхом доповнення, в якій зазначено про повторне звернення до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020, у задоволенні якої позивачу відмовлено листом від 25 травня 2020 року №2600-0312-8/65944.
Крім того, позивачем долучено до матеріалів справи копію довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 05 травня 2020 року №681/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
У відповіді на відзив позивачем зазначено про відхилення ним доводів відповідача, оскільки підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що і було зроблено позивачем.
Позивач неодноразово звертався до суду із заявою про прискорення розгляду справи у зв`язку з її великим значенням для відновлення його порушених прав.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФ У в м. Києві з призначенням йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 13 квітня 2020 року №2600-0312-8/46714 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області, оскільки від Мінсоцполітики не надходило повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за №45 (надалі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704).
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії.
В той же час, слід враховувати, що зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, саме з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Проте, відповідачем, на якого покладено обов`язок доказування у спірних правовідносинах, не надано жодних доказів на підтвердження викладених у відзиві обставин щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі поданої ним заяви.
В свою чергу, матеріалами справи підтверджено, що позивачу надано довідку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020, відповідно до якої посада начальника УМВС України в Полтавській області, яку ОСОБА_1 займав перед звільненням, була прирівняна до посади начальника Головного управління Національної поліції (розділ VII п. 8 наказу №138 від 17 лютого 2017 року): розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 поліцейського, зокрема за посадою начальника ГУНП в Полтавській області із спеціальним званням генерал поліції третього рангу та стажем служби в поліції 27 років за період із 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року становив: посадовий оклад - 5400 грн, оклад за спеціальним званням (генерал поліції третього рангу) - 2600 грн, надбавка за стаж служби в поліції - 4000 грн (50%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1080 грн (20%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 12000 грн (100%), надбавка за почесне звання «заслужений» - 21823,12 грн (85,18%); всього нараховано - 47443,12 грн, всього на руки - 46731,47 грн.
Відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням довідки про розмір його грошового забезпечення, оскільки від Мінсоцполітики не надходило повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області, копія якої наявна в матеріалах справи.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за довідкою, з огляду на те, що з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії вже було здійснено, після чого розмір грошового забезпечення не змінювався, а складання та подання нової довідки для перерахунку пенсії уповноваженим органом не передбачено, суд оцінює критично, оскільки позивач не позбавлений права на перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Інших доводів, які б підтверджувалися належними та допустимими доказами щодо правомірності відмови ГУ ПФУ в м. Києві у перерахунку пенсії позивача в межах спірних відносин матеріали справи не містять.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області є протиправними та підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області є похідними від визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, вони також визнаються такими, що підтверджені документально та нормативно та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9, статтею 72, частинами першою, другою, п`ятою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача слід стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 січня 2020 року №139/115/29/01-2020 про розмір грошового забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Суддя Н.А. Добрівська