
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2020 року м. Київ № 855/20/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доЦентральної виборчої комісії про представники сторін:визнання протиправним та скасування рішення позивач - Горбатюк О.В. ; відповідача - Зозуля Т.М. (у судовому засіданні 03.12.2020, відповідно до ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення)),
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код - 21661450) (надалі - відповідач, ЦВК, Комісія), в якому просила суд визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 № 161 "Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року".
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2020 (головуючий суддя Федотов І.В.) позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями від 28.08.2020 головуючим у справі визначено суддю Пащенка К.С .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2020 відкрито провадження у адміністративній справі № 855/20/20, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження в підготовчому судовому засіданні 01.10.2020.
01.10.2020 судове засіданні відкладено на 08.10.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.11.2020.
Вказаного дня у судовому засіданні оголошено перерву до 03.12.2020.
В призначений день під час розгляду справи представник позивача підтримав, за викладених у позові підстав, позовні вимоги в повному обсязі та просив задовольнити позов.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що має право на рівні з усіма громадянами України право брати участь у виборах, які проводяться в Україні, і ніхто не може її обмежити у такому праві.
ОСОБА_1 вказує, що відсутніми є правові підстави для зупинення виборчого процесу на території Донецької та Луганської областей, позаяк Президент України не видавав відповідного Указу.
Поряд з цим позивачка акцентує, що до виключних повноважень ЦВК належить прийняття рішення про неможливість проведення виборів на окремих територіях.
Втім приймаючи спірну постанову відповідач діяв без дотримання принципів, передбачених ст. 2 КАС України.
В цьому контексті позивачка виокремлює, що за однакових обставин, в 2019 році ЦВК приймає рішення організувати та провести вибори, а в 2020 році виносить протилежне рішення, чим порушує право ОСОБА_1 на виборчий процес та участь у місцевому самоврядуванні.
Позивачка має переконання, що обставини, які б виправдовували позбавлення останньої та інших мешканців Донецької та Луганської областей права приймати участь у перших місцевих виборах відсутні.
Представник відповідача проти позову заперечив та, за аргументів про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог, зауважив на відсутності підстав для задоволення позову.
Зокрема, у відзиві на позов ЦВК підкреслює, що своєю постановою від 8 серпня 2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24, у тому числі перші вибори Авдіївської міської ради Покровського району Донецької області та Авдїївського міського голови Покровського району Донецької області у Авдїївській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області (додаток 4 до вказаної постанови).
Таким чином вказана обставина спростовує твердження позивачки стосовно порушення її права, визначеного статтею 38 Конституції України, адже Комісією, у межах повноважень, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у всіх територіальних громадах, які знаходяться на підконтрольній Україні території, в тому числі і перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у територіальних громадах, що утворені в Донецькій і Луганській областях.
При цьому відповідач примічає, що згідно з пунктом 7 частини першої статті 205 Виборчого кодексу України Центральна виборча комісія в разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень Кодексу на окремих територіях приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування.
З метою забезпечення реалізації і захисту конституційних виборчих прав громадян України та принципів і засад виборчого процесу під час організації підготовки і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей, ЦВК постановою від 30 липня 2020 року № 152 звернулась до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновків щодо можливості організації підготовки та проведення згідно з Кодексом зазначених виборів на виборчих дільницях, утворених відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117 "Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі".
Відповідні військово-цивільні адміністрації визначили наявність обставин, що унеможливлюють організацію підготовки та проведення згідно з положеннями Виборчого кодексу України виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Підсумовуючи викладені у відзиві позиції ЦВК вважає доводи позивачки безпідставними, та такими, що суперечать фактичним обставинам справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
08.08.2020 Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», згідно п. 1 якої призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24, у тому числі, сільських, селищних, міських територіальних громад
Донецької (до Авдіївської міської ради Покровського району Донецької області, та Авдіївського міського голови Покровського району Донецької області у Авдіївській міській територіальній громаді - додаток № 4) та Луганської областей.
Цього ж дня відповідачем винесено постанову № 161 «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», в якій постановлено про: неможливість проведення відповідно до положень Виборчого кодексу України перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад Донецької області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року згідно з переліком (додаток 1); неможливість проведення відповідно до положень Виборчого кодексу України перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад Луганської області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року згідно з переліком (додаток 2).
Незгода позивачки з прийнятою відповідачем постановою № 161 зумовила звернення її до адміністративного суду з відповідним позовом про визнання протиправною та скасування цієї постанови.
Вирішуючи спір по суті, суд зауважує на таке.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України (в тексті - ВК України), Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про військово-цивільні адміністрації», та іншими нормативно-правовими актами, виданими на їх виконання (тут і по тексту відповідні нормативно-правові акти наведено в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
В силу приписів ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Даний конституційний припис закріплений у ст. 6 КАС України, згідно якої суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Розкриваючи зміст верховенства права, Європейський суд з прав людини констатує, що верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом. Дані позиції знаходять своє практичне застосування і у практиці Верховного Суду (постанова від 28 серпня 2018 року, справа № 820/3789/17).
Суд зауважує, що оскільки у правовідносинах з Товариством НКЦПФР виступає як суб`єкт владних повноважень, прийняте Рішення містить усі ознаки акту індивідуальної дії: прийняте на виконання владних управлінських функцій; стосується прав та інтересів Товариства; дія якого має визначений строк; з витікаючими з нього правовими наслідками для ПрАТ «Експерт-Капітал» в питаннях обмеження останнього у здійсненні професійної діяльності на ринку цінних паперів на підставі отриманих відповідних ліцензій, має відповідати критеріям, визначеними ч. 2 ст. 2 КАС України.
Зважаючи, що спірне рішення за своїми ознаками фактично є рішенням суб`єкта владних повноважень, суд наголошує, що на нього розповсюджуються вимоги частини 2 статті 2 КАС України, якою передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, необхідною є перевірка судом оскаржуваного рішення на відповідність критеріям, що встановлені в ч. 2 ст. 2 КАС України.
Закон України «Про Центральну виборчу комісію» відповідно до Конституції України визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.
Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України (ст. 1).
За ст. 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія: 1) забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах; 2) забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; 3) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми; 4) забезпечує однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України; 5) здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів, приймає обов`язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз`яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми; 6) готує пропозиції щодо вдосконалення законів з питань проведення виборів та референдумів; 7-1) встановлює систему територіальної організації загальнодержавних виборів шляхом утворення територіальних виборчих округів та виборчих дільниць з особливостями, визначеними відповідним законом про вибори; 8) є розпорядником Державного реєстру виборців, забезпечує його ведення та функціонування відповідно до закону; 9) здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб`єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми; 10) забезпечує на виборах і референдумах акредитацію офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій відповідно до закону, видає їм посвідчення; 11) здійснює заходи щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу та референдумів, в тому числі щодо навчання членів виборчих комісій з відповідних виборів та референдумів; 12) публікує інформацію про підготовку та проведення виборів і референдумів в Україні, матеріали про свою діяльність, а також інші матеріали, що стосуються виборчого та референдумного процесів; 12-1) витребовує та безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування інформацію, у тому числі персональні дані, необхідну для здійснення повноважень Комісії. Суб`єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов`язані невідкладно, але не більше ніж протягом двох днів від дня його надходження, надати відповідну інформацію, якщо інший строк не встановлено у запиті; 12-2) приймає рішення про впровадження інноваційних технологій, технічних та програмних засобів під час проведення виборів та референдумів у порядку, визначеному законом; 12-3) приймає рішення про проведення експериментів та пілотних проектів під час організації підготовки і проведення виборів та референдумів, зокрема, при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування на виборчих дільницях, з використанням інноваційних технологій, технічних і програмних засобів у порядку, визначеному законом; 12-4) залучає кошти у порядку, передбаченому міжнародними договорами України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, проектами міжнародної технічної допомоги, а також програмами допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, визначає порядок їх використання; 12-5) для забезпечення здійснення своєї діяльності утворює установи як юридичні особи публічного права; 13) здійснює інші повноваження, передбачені законами України.
Статтею 205 Виборчого кодексу України передбачено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію": 1) призначає перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законом; 2) призначає додаткові вибори до сільської, селищної ради територіальної громади депутатів від територіальної громади, що приєдналася у порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад"; 2-1) приймає обов`язкові для виконання всіма суб`єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз`яснення з питань застосування цього Кодексу; 3) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям; 4) встановлює (затверджує) форми (зразки) виборчих документів, печаток і штампів; 5) може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно); 6) у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Кодексу щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Кодексом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб. Порядок транспортування до Центральної виборчої комісії виборчої документації з відповідної територіальної виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією; 7) у разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень цього Кодексу на окремих територіях приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування; 8) затверджує форму інформаційних буклетів та інформаційних плакатів організацій партій - суб`єктів виборчого процесу, форму та текст плакатів, що роз`яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори; 9) затверджує форму і колір виборчих бюлетенів; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.
З огляду на зауважені нормативні приписи, до прямих повноважень Комісії відноситься прийняття рішення про неможливість проведення на окремих територіях виборів до відповідних органів місцевого самоврядування у разі встановлення неможливості забезпечення підготовки та проведення місцевих виборів відповідно до положень Виборчого кодексу України.
Поряд з цим суд відзначає, що Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» районні, обласні військово-цивільні адміністрації поряд із здійсненням повноважень місцевих державних адміністрацій на відповідній території також здійснюють повноваження із здійснення відповідно до закону повноважень щодо організації проведення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці всеукраїнських референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування; надання висновків Центральній виборчій комісії щодо можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях.
Таким чином обласні військово-цивільні адміністрації наділено повноваженнями із організації проведення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці виборів органів місцевого самоврядування, та з надання конкретних висновків Центральній виборчій комісії щодо можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях.
Окремо суд відзначає, що в силу ст. 7 Виборчого кодексу України, вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.
Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади.
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).
Тобто виборець реалізує своє право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови в залежності від обставин віднесення його адреси до території відповідної територіальної громади.
Відповідно суб`єкт виборчого процесу має право на звернення до суду щодо вирішення певного спору лише в тому виборчому процесі, в якому він набув
свого статусу суб`єкта виборчого процесу.
Як встановлено судом 30.07.2020 ЦВК, з метою забезпечення реалізації і захисту конституційних виборчих прав громадян України та принципів і засад виборчого процесу під час організації підготовки і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей, надання Центральній виборчій комісії Донецькою та Луганською обласними державними адміністраціями - обласними військово-цивільними адміністраціями висновків, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", щодо можливості організації підготовки та проведення згідно з Виборчим кодексом України зазначених виборів на виборчих дільницях, утворених відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117 "Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 1 - 3, 13 статті 17, пунктами 1, 7, 9 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", постановлено звернутися до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновків щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на виборчих дільницях, утворених згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117 "Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі", за формою, що додається, та їх отримання Комісією (на паперовому носії та в електронному вигляді) не пізніше 5 серпня 2020 року, з приводу чого прийнято постанову № 152 «Про звернення до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновку щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на виборчих дільницях, утворених згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117». Постанову надіслано Донецькій та Луганській обласним державним адміністраціям - обласним військово-цивільним адміністраціям.
Матеріали справи свідчать, що у листі № 0.1/20-4177/4-20 від 05.08.2020 «Про проведення виборів в окремих районах Донецької області», керівник Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, голова облдержадміністрації - Кириленко П.О. просив ЦВК врахувати інформацію щодо неможливості забезпечення належної безпеки громадян та уникнення терористичної загрози під час організації та проведення, відповідно до ВК України, місцевих виборів 25.10.2020. В додаток до вказаного листа додано, серед іншого, висновок Донецької облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації, у якому, серед іншого, відображено, що в межах Авдіївської територіальної громади (м. Авдіївка, селище Опитне, п. 5): "На всіх виборчих дільницях неможливо здійснювати організацію підготовки та проведення згідно з Кодексом місцевих виборів 25 жовтня 2020 року".
Окрім того листом № 1/0101-09-3409 від 06.08.2020 «Щодо можливості проведення виборів», за підписом голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації - Гайдай С., проінформовано ЦВК про неможливість проведення на підставі законодавства України та стандартів Організації з безпеки і співробітництва в Європі безпечних для життя виборців та членів виборчкомів місцевих виборів на території населених пунктів, зазначених у висновку. До листа долучено уточнений висновок з урахуванням районів, розташованих на непідконтрольній українській владі території.
08.08.2020 відповідачем прийнято спірну постанову.
В цій постанові ЦВК зазначається, що:
«Верховна Рада України Постановою від 15 липня 2020 року № 795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).
Пунктом 5 указаної Постанови встановлено, що чергові місцеві вибори не проводяться в разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Згідно з частиною сьомою статті 194, пунктом 1 частини першої статті 205 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) призначення перших виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів належить до повноважень Центральної виборчої комісії.
Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів (частина п`ята статті 195 Кодексу).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" Кабінет Міністрів України уповноважено до підготовки законопроєкту про адміністративно-територіальний устрій України здійснювати визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад, а також передбачено, що рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад (пункт 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Підпунктом 2 пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" також установлено, що у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.
До Центральної виборчої комісії 27 липня 2020 року надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року, зокрема, № 710 та № 717, якими визначено адміністративні центри територіальних громад і затверджено території територіальних громад Донецької та Луганської областей.
Комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Водночас згідно з пунктом 7 частини першої статті 205 Кодексу Центральна виборча комісія в разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень Кодексу на окремих територіях приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування.
Пунктом 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" передбачено, що обласні військово-цивільні адміністрації, крім виконання повноважень місцевих державних адміністрацій на відповідній території, також здійснюють повноваження згідно із законом щодо: організації проведення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці всеукраїнських референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування; надання висновків Центральній виборчій комісії щодо можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях.
З метою забезпечення реалізації і захисту конституційних виборчих прав громадян України та принципів і засад виборчого процесу під час організації підготовки і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей Центральна виборча комісія постановою від 30 липня 2020 року № 152 звернулась до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновків щодо можливості організації підготовки та проведення згідно з Кодексом зазначених виборів на виборчих дільницях, утворених відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117 "Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі".
До Комісії 7 серпня 2020 року надійшли висновки Донецької обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації (лист від 5 серпня 2020 року № 01/20-4177/4-20) та Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації (лист від 6 серпня 2020 року №1/0101-09-3409) щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Кодексу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на виборчих дільницях, утворених на територіях населених пунктів, що входять до складу територій сільських, селищних, міських територіальних громад у межах відповідних районів області, згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 117 "Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі". Зазначені висновки містять інформацію про виборчі дільниці, утворені на територіях територіальних громад (населених пунктів), які входять до Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затвердженого Указом Президента України від 7 лютого 2019 року № 32/219 "Про межі та перелік районів міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях", на яких відповідно до статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", частини п`ятої статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" місцеві вибори не проводяться, а також про виборчі дільниці, утворені на територіях територіальних громад (населених пунктів), що не входять до вказаного Переліку, на яких можливо/неможливо здійснювати організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
Донецька обласна державна адміністрація - обласна військово-цивільна адміністрація у своєму листі зазначила, що нею "спільно з Командуванням операції Об`єднаних сил, Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганських областях та Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області проаналізовано суспільно-політичну та безпекову ситуацію на окремих територіях Донецької області.
У зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України, на окремих територіях Донецької області неможливо забезпечити належну безпеку громадян та уникнення терористичної загрози під час організації та проведення, відповідно до Виборчого кодексу України, місцевих виборів 25 жовтня 2020 року".
У свою чергу, Луганська обласна державна адміністрація - обласна військово-цивільна адміністрація у листі, зокрема, вказала, що "листом від 04.08.2020 № 313/ОКПОС/12/4509 Командування об`єднаних сил наголосило, що через складну суспільно-політичну обстановку проведення місцевих виборів в населених пунктах на лінії зіткнення створює надмірну небезпеку для цивільного населення.
Листом від 4 серпня 2020 року № 78/5/2872 Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях повідомило, що "режим тиші", запроваджений за результатами "Мінських домовленостей", не може гарантувати 100-відсоткової безпеки мешканців населених пунктів, розташованих уздовж лінії розмежування …, тому забезпечення належного рівня безпеки громадян під час проведення місцевих виборів на території Луганської області унеможливлюється…".
Луганська обласна державна адміністрація - обласна військово-цивільна адміністрація також зазначила, що за інформацією Головного управління Національної поліції в Луганській області "існування постійної загрози мінометно-артилерійських обстрілів чи скоєння терористичних актів диверсійно-розвідувальними групами бойовиків унеможливлює гарантування правоохоронними органами безпеки мешканців населених пунктів, розташованих на відстані до 30 - 35 км від лінії розмежування, під час проведення місцевих виборів".
Таким чином, військово-цивільні адміністрації визначили обставини як такі, що унеможливлюють організацію підготовки та проведення згідно з положеннями Кодексу виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Крім того, Комісія бере до уваги, що частина території Гірської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області, а саме територія, на якій утворено виборчі дільниці № 440995, 440996, 440478, 441013, віднесена Указом Президента України від 7 лютого 2019 року № 32/2019 "Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях" до тимчасово окупованих. На вказаних територіях відповідно до статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", частини п`ятої статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, місцевий референдум не проводяться.
Разом з тим згідно з висновком Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації на території решти виборчих дільниць, утворених у межах території Гірської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області, неможливо здійснювати організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
Також Комісією враховано, що відповідно до висновку Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації на території Новоайдарської селищної громади Щастинського району Луганської області частина виборчих дільниць, зокрема № 440265, 440266, 440271, 440272, 440277, віднесена до тих, на яких неможливо здійснювати організацію підготовки та проведення місцевих виборів».
За цих обставин ЦВК, враховуючи пункт 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", пункт 2 Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", на підставі висновків Донецької обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації та Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації, керуючись пунктом 7 частини першої статті 205 Виборчого кодексу України, статтями 11 - 13, пунктами 1 - 4, 13 статті 17, пунктом 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", постановлено про:
неможливість проведення відповідно до положень Виборчого кодексу України перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад Донецької області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року згідно з переліком (додаток 1, а саме до: Світлодарської міської територіальної громади, Торецької міської територіальної громади Бахмутського району; Мирненської селищної територіальної громади, Ольгинської селищної територіальної громади, Волноваської міської територіальної громади, Вугледарської міської територіальної громади Волноваського району; Сартанської селищної територіальної громади Маріупольського району; Очеретинської селищної територіальної громади, Авдіївської міської територіальної громади, Мар`їнської міської територіальної громади Покровського району);
неможливість проведення відповідно до положень Виборчого кодексу України перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад Луганської області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року згідно з переліком (додаток 2, зокрема в: Сєвєродонецькому та Щастинському районах).
У відповідності до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 76 КАС України).
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведених обставин цієї справи, враховуючи положення приписів Конституції України згідно яких людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, беручи до уваги прийняття ЦВК оспорюваної постанови за наявності висновків Донецької обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації та Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації, суд окреслює про прийняття ЦВК оскаржуваної постанови від 08.08.2020 № 161 «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», та відповідно в рамках наданих їй чинним законодавством України повноважень, за висновками суду прийняття такої постанови відбулося на підставі і у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак у відповідності до положень ч. 2 ст. 2 КАС України.
Щодо доводів позивачки у тій частині, що за однакових обставин ЦВК в 2019 році було прийнято рішення про організацію та проведення виборів, а в 2020 році Комісією постановлено протилежне рішення, то суд відзначає, що з огляду на призначення ЦВК перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року, згідно постанови від 8 серпня 2020 року № 160, з урахуванням наданих чинним законодавством України Комісії повноважень щодо прийняття рішень про неможливість проведення на окремих територіях виборів до відповідних органів місцевого самоврядування у разі встановлення неможливості забезпечення підготовки та проведення місцевих виборів відповідно до положень Виборчого кодексу України, судом відхиляються, як невмотивовані, відзначені ОСОБА_1 твердження щодо порушення ЦВК принципів виборчого процесу на території Донецької та Луганської областей, в рамках порушених нею за позовом питань.
Необхідно зазначити, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За висновками суду, в межах даної справи ЦВК доведено правомірність прийнятого оспорюваного рішення.
В свою чергу, не знайшли свого підтвердження належними та достатніми доказами доводи ОСОБА_1 про порушення відповідачем, через прийняття спірної постанови, її виборчих прав в питаннях позбавлення реалізації нею права голосу на місцевих виборах за виборчою адресою останньої, зокрема, як жительки м. Авдіївки (дані про місце проживання вбачаються з паспорта позивачки), тобто в межах виключно відповідної територіальної громади.
Також не вмотивованими є твердження ОСОБА_1 про порушення її реальних виборчих прав в частині інших територіальних громад, що визначені оскаржуваною постановою, позаяк виборець реалізує своє право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови в залежності від належності до території відповідної територіальної громади.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№ 23759/03 та № 37943/06) зазначено, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі «Шпачек s.r.о.» проти Чеської Республіки» (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі «Бейелер проти Італії» (Beyeler v. Italy № 33202/96).
У Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 24.01.2020 (справа № 420/2921/19).
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову б/н від 11.08.2020 ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення складено 17.12.2020.
Суддя К.С. Пащенко