
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2020 року м. Київ №640/20378/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач подав позов, в якому (з урахуванням уточненої позовної заяви) просить:
- зобов`язати МВС України надати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку (розрахунок) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення перед звільненням з яких призна-чається пенсія, з урахуванням до її складу суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві в частині не включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні;
- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу, виходячи із розміру від суми грошового забезпечення, з дня нарахування пенсії по час набрання законної сили судового рішення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, до складу якого включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової допомоги при звільненні.
Позов обґрунтовано тим, що після звільнення позивача у 2011р. з органів внутрішніх справ пенсія обчислена без врахування матеріалів пенсійної справи, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, у зв`язку з чим розмір пенсії є меншим від того, який належить до виплати. У листі МВС України від 29.05.2018 позивачу повідомлено, що за два останні роки служби перед звільненням на пенсію з 31.03.2011 йому було нараховано: у червні 2010р. допомогу на оздоровлення у розмірі 4507,20 грн.; у квітні 2011р. одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 42818,31 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.ст. 9, 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі 21-70а15, рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 щодо перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справи з 01.01.2016 та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22.08.2017 у справі №К800/28769/17. Також зазначив, що неодноразово звертався із запитами щодо проведення перерахунку пенсії, у задоволенні яких було відмовлено.
ГУ ПФУ в м. Києві подав відзив, в якому просить відмовити в позові. Зазначає про пропуск позивачем шестимісячного строку на звернення до суду з цим позовом, адже позивач повинен був дізнатися про розмір грошового забезпечення, яке враховувалось для призначення його пенсії, із дати призначення пенсії - 01.04.2011. Зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення не відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду. Стверджує, що зазначені позивачем виплати не є щомісячними видами грошового забезпе-чення і не носили постійних характер.
Позивач подав відповідь на відзив ГУ ПФУ в м. Києві, в якому зазначив, що згідно із ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
МВС України подав відзив, в якому просить відмовити в позові. Зазначає, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 відступила від правового висновку Верховного Суду України у постанові від 10.03.2015, вказавши, зокрема, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія. Зазначає про відсутність підстав для включення зазначених позивачем одноразових виплат до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Клопотання МВС України про розгляд справи за правилами загального провадження, обґрунтоване складністю предмету спору та її значенням для відповідача, залишено судом без задоволення з підстав, передбачених п. 1 ч. 6 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
У 2011р. позивача звільнено із органів внутрішніх справи та призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення від 28.03.2012 № НОМЕР_1 (а.с. 12)).
Згідно з копією протоколу від 01.04.2011 пенсія позивачу обчислена у розмірі 2251,94 грн., що становить 55% грошового забезпечення у сумі 4094,44 грн., у т.ч.:
- посадовий оклад - 1250 грн.,
- оклад за військове звання - 130 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 414 грн.,
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 міс. - 2300,44 грн. (у т.ч.: надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за особливо важливі завдання 100%, премія 6,983%) (а.с. 27).
У 2018р. ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забез-печення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 11.11.2015 №988 і довідки МВС України від 15.03.2018 №22/6-71425 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, з урахуванням грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою у розмірі 13296,82 грн., у т.ч.:
- посадовий оклад - 2900 грн.,
- оклад за військове звання - 2200 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2040 грн.,
- премія 86,23% - 6156,82 грн. (а.с. 31).
Згідно з розрахунком пенсії станом на 01.01.2018 її розмір склав 7313,25 грн. (а.с. 26).
У травні 2018р. позивач звернувся з інформаційним запитом до МВС України, в якому просив направити йому копії довідок про нарахування пенсії, направлені до ГУ ПФУ в м. Києві на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а також надати інформацію щодо виплат щорічної грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової допомоги при звільненні (а.с. 18-19).
Листом Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 29.05.2018 №22/6-167зі повідомлено про нарахування та виплату за два останні роки перед звільненням позивачу допомогу для оздоровлення та одноразову грошову допо-могу при звільненні, за детальнішою інформацією рекомендовано звернутися до ГУ ПФУ в м. Києві, так як відповідні довідки зберігаються у пенсійній справі позивача (а.с. 20-21).
Також позивач звернувся з інформаційним запитом до ГУ ПФУ в м. Києві, якому просив перерахувати суму призначеної йому пенсії з 01.01.2016 з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с. 22-23).
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 18.06.2018 №21939/03/С-1386 повідомлено про відсут-ність підстав для врахування зазначених позивачем виплат, оскільки їх врахування не перед-бачено ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ-би, та деяких інших осіб", п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (а.с. 24-25).
У серпні 2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із запитом, в якому повторно просив перерахувати суму призначеної йому пенсії з врахуванням таких видів грошового забезпечення, як: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова допомога при звільненні, просив здійснити виплату заборгованості з 01.01.2016 після перерахування пенсії (а.с. 14, 15).
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 05.09.2018 №81748/02/С-1386/1 надано позивачу відповідь, аналогічну попередній (а.с.16-17).
Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням таких виплат, як: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога при звільненні та індексація заробітної плати.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 цього Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослуж-бовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстро-кової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встанов-леному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослуж-бовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісяч-них додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3).
Згідно з абзацами 1-3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу орга-нів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забез-печення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
При вирішенні даної справи підлягають врахуванню висновки Великої Палати Вер-ховного Суду у постанові від 06.02.2019 №522/2738/17 та Верховного Суду у постановах від 20.09.2019 №344/12444/17, від 11.12.2019 №638/5794/17, в яких зазначено, що Закон №2262 передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військо-вим званням, процентна надбавка за вислугу років) і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При обчисленні пенсії не врахо-вуються такі складові грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпе-чення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону №2262, який є вичерпним.
Оскільки такі складові грошового забезпечення позивача як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні є одноразовими додатковими видами грошового забезпе-чення, то, враховуючи положення ч. 3 ст. 43 Закону №2262 і абзаців 1-3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 і вищезазначені висновки Верховного Суду, дані одноразові додаткові види грошового забезпечення не підлягали врахуванню при обчис-ленні (перерахунку) пенсії, незалежно від сплати з їх сум ЄСВ. Крім цього, правова позиція щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлена в рішенні Верхов-ного Суду України від 12.09.2017 №21-1115а16 та у постановах Верховного Суду, зокрема, від 03.05.2018 №728/1876/17, від 22.11.2018 №344/10953/17, від 11.12.2019 №638/5794/17.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобо-в`язання МВС України подати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку (розрахунок) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тому дана вимога у цій частині не підлягає задоволенню.
З цих же мотивів не підлягають задоволенню вимоги до ГУ ПФУ в м. Києві у частині визнання протиправними дій щодо не включення до складу грошового забезпечення позива-ча, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні і зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня її нараху-вання з урахуванням вказаних виплат.
Крім того, помилковими є доводи позивача про неврахування відповідачем наявних у матеріалах пенсійної справи відомостей про виплачені йому суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні. Як вбачається з копій грошового атестату позивача №206 (а.с. 28, 29), довідки МВС України №608 від 06.04.2011 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії (а.с. 30) та довідки МВС України від 15.03.2018 №22/6-71425 (а.с. 31), у них відсутні такі відомості.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 №21-70а15 та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22.08.2017 у справі №К800/28769/17 суд не бере до уваги, зважаючи на положення ч. 5 ст. 242 КАС України і актуальні висновки Верховного Суду у справах у подібних правовідносинах. Щодо рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17, то воно не стосується врахування зазначених позивачем виплат при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Щодо не врахування індексації при обчисленні пенсії, то суд зважає на наступне.
У постановах Верховного Суду від 03.04.2019 №638/9697/17, від 15.04.2019 №522/9659/16-а, від 20.09.2019 №344/12444/17 і від 11.12.2019 №638/5794/17 зроблено висновок про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
У довідці МВС України від 06.04.2011 №608 про додаткові види грошового забезпе-чення для нарахування пенсії (а.с. 30) не вказано відомостей про індексацію грошового забезпечення позивача. Водночас, до відзиву цей відповідач додав довідку про доходи №139 (деталізована) від 15.04.2019, в якій зазначено про нарахування позивачу індексації у період з січень-квітень 2011р. у загальному розмірі 187,26 грн., єдиний внесок на яку відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціаль-не страхування" не нараховувався.
У відзиві цей відповідач не навів спростування доводам позивача щодо наявності підстав для включення до довідки індексації, які, як зазначив суд вище, підтверджені усталеною практикою Верховного Суду.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання МВС України оформити довідку про додаткові види грошового забезпечення перед звіль-ненням, з яких призначається пенсія, з урахуванням індексації. При цьому відповідача слід зобов`язати надати дану довідку позивачу, а не направити до ГУ ПФУ в м. Києві, оскільки вона подається позивачем самостійно, а не у зв`язку з надходженням списків пенсіонерів.
Розглядаючи вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві у частині не включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, індексації, тому таких дій цей відповідач не вчинив, оскільки у матеріалах пенсійної справи відомості про виплату позивачу індексацію відсутні.
У разі подання позивачем додаткових документів, що містять відомості про індекса-цію, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262, відповідач зможе реалізувати свої повноваження щодо розгляду цих документів і прийняття відповідного рішення. На час розгляду справи такі документи не подані, тому у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії.
Щодо строку звернення до суду з даним позовом, то суд не вбачає підстав для виснов-ку про пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки позов подано в межах 6 місяців з дня отримання позивачем листів-відповідей на свої запити.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задово-лення позову в частині.
Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, оскільки не вважає, що виконання рішення є утрудненим чи неможливим без такого контролю. При цьому на стадії виконання рішення позивач вправі звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в м. Києві та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 704,80 грн. не покладається на позивача і не підлягає стягненню з відповідача.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог до МВС України та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача у сумі 176,20 грн., пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити і надати ОСОБА_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення перед звіль-ненням, з яких призначається пенсія, з урахуванням індексації.
3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 176,20 грн. (сто сімдесят шість гривень 20 коп.).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідачі:
1) Міністерство внутрішніх справ України;
01024, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684.
2) Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко