Рішення № 93626821, 18.12.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2020
Номер справи
520/12891/2020
Номер документу
93626821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 грудня 2020 року № 520/12891/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним бездіяльність Харківської міської ради щодо ухилення від скасування рішень 9 сесія 7 скликання від 26.10.2016 №419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни);

- зобов`язати Харківську міську раду скасувати рішення 9 сесії 7 скликання від 26.10.2016 №419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни).

Від відповідача – Харківської міської ради, надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права якими врегульовані спірні правовідносини, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 є учасником бойових дій та входить до складу Громадської організації «Спілка ветеранів Антитерористичної операції».

Позивачем в порядку виконання статутних завдань організації щодо захисту законних прав на належний соціальний захист листом № 69 від 18.03.2020 року було направлено Харківській міській раді звернення з вимогою про визнання не чинними рішень 9 сесія 7 скликання від 26.10.2016 № 419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни).

За результатами розгляду звернення, Харківська міська рада листом №2742/9-20 від 09.04.2020, повідомила позивача про те, що з 1 січня 2018 року не заплановані витрати Державного бюджету України, а також трансфери з Державного бюджету України на фінансування пільгового проїзду громадян згідно законів України. Для відшкодування витрат за пільговий проїзд громадян, підприємствам, які надають транспортні послуги, необхідні додаткові кошти з бюджету міста Харкова. З урахуванням чого, посилаючись на рішення Харківської міської ради від 26.10.2016 № 419/16 (зі змінами), повідомлено, що за рахунок коштів бюджету міста Харкова надані додаткові соціальні гарантії на проїзд у міському наземному пасажирському електротранспорті та метрополітені окремим категоріям громадян м. Харкова. Зокрема, право пільгового (безкоштовного) проїзду (до 50 поїздок на місяць) у міському наземному пасажирському електротранспорті та (до 50 поїздок на місяць) у метрополітені надано особам з інвалідністю в наслідок війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

Позивачу також було роз`яснено право звернутися до суду з вимогою про скасування акту органу місцевого самоврядування в порядку, передбаченому ст. 264 КАС України, яким передбачено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка виразилась в ухиленні від скасування рішення Харківської міської ради №419/16 від 26.10.2016 року в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного ) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни) позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Статтями 8, 19 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти винятково на підставі, у межах повноважень та способами, передбаченими Конституцією й законами України.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із п.7 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги, як: безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі - та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Згідно із п.34, ч.1 ст. 2 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України закріплені принципи бюджетної системи України, зокрема:

- принцип самостійності: Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов`язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов`язання одне одного, а також за бюджетні зобов`язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

Повноваження міських рад визначенні у частині 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до яких віднесено затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету (п.22,27).

Судом встановлено що, на виконання зазначених повноважень Харківською міською радою прийнято рішення від 26.10.2016 № 419/16 «Про затвердження Програми сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова на 2017-2020 роки» (зі змінами).

Розділом 9 Програми сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова на 2017-2020 роки (далі - Програма) встановлені додаткові соціальні гарантії окремим категорія громадян міста, зокрема п. 9.4. Програми надані додаткові соціальні гарантії на проїзд у метрополітені окремим категоріям громадян міста Харкова та внутрішньо переміщеним особам з відповідним пільговим статусом, які перебувають на обліку в управліннях праці та соціального захисту населення адміністрацій районів Харківської міської ради, та забезпечити їх шляхом перерахування грошових коштів (грошової компенсації) КП «Харківський метрополітен» (за умови дії договорів) та КП «Харківпасс», в тому числі і учасникам бойових дій.

Зазначена соціальна гарантія, як вбачається з програми, є додатковою і не підміняє собою право громадян, передбачене п.7 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв`язку з чим, визначення кількості поїздок (до 50 поїздок на місяць) є правом органу місцевого самоврядування, який вводить таку додаткову соціальну гарантію. Це рішення Харківської міської ради не скасовує та не обмежує пільги учасників бойових дій, які передбачені чинним законодавством.

Таким чином суд звертає увагу, що оскаржуване рішення Харківської міської ради не скасовує та не обмежує пільги учасників бойових дій, які передбачені чинним законодавством.

Враховуючи викладене, з урахуванням того, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позивних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо ухилення від скасування рішень 9 сесія 7 скликання від 26.10.2016 №419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд зазначає наступне.

27.05.2020 року Громадська організація "Спілка ветеранів Антитерористичної операції" звернулась з адміністративним позовом до Харківської міської ради, в якому просила суд, зокрема, визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо ухилення від скасування рішень 9 сесії 7 скликання від 26.10.2016 №419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року по справі №520/6756/2020 в задоволенні адміністративного позову Громадської організації "Спілка ветеранів Антитерористичної операції" до Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії було відмовлено.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, правовідносинам, з приводу яких подано даний позов встановлено відповідні обставини рішенням Харківського окружного адміністративного суду від від 02.07.2020 року по справі №520/6756/2020, яке оскаржено в апеляційному порядку не було та набрало законної сили. Отже такі не підлягають доказуванню у справі, що наразі розглядається.

В рамках справи №520/6756/2020 судом встановлено, що Громадською організацією "Спілка ветеранів Антитерористичної операції" листом № 69 від 18.03.2020 р. було направлено відповідачу – Харківській міській раді звернення з вимогою розглянути питання про визнання рішень Харківської міської ради щодо надання пільг з оплати проїзду у готівковій формі з посиланням на нечинні акти Кабінету Міністрів України такими, що втратили чинність.

В рамках зазначеної справи судом також встановлено, що відповідач листом від 09.04.2020 року надав відповідь на звернення позивача від 18.03.2020 року, в якій зазначив наступне: «Згідно інформації Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради від 30.03.2020 № 5445/0/48-20, згідно зі статтями 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю І групи, передбачений безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Статтею 85 Бюджетного кодексу України зазначено, що держава може передати органам місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідної передачі фінансових ресурсів у вигляді закріплених за відповідними бюджетами загальнодержавних податків і зборів або їх частки, а також трансфертів з Державного бюджету України. З 1 січня 2018 року не заплановані витрати Державного бюджету України, а також трансфери з Державного бюджету України на фінансування пільгового проїзду громадян згідно законів України. Для відшкодування витрат за пільговий проїзд громадян, підприємствам, які надають транспортні послуги, необхідні додаткові кошти з бюджету міста Харкова. Програмою сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова на 2017-2020 роки, затвердженою рішенням Харківської міської ради від 26.10.2016 № 419/16 (зі змінами), за рахунок коштів бюджету міста Харкова надані додаткові соціальні гарантії на проїзд у міському наземному пасажирському електротранспорті та метрополітені окремим категоріям громадян м. Харкова. Зокрема, право пільгового (безкоштовного) проїзду (до 50 поїздок на місяць) у міському наземному пасажирському електротранспорті та (до 50 поїздок на місяць) у метрополітені надано особам з інвалідністю в наслідок війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни. Враховуючи вищевикладене, з огляду на ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку».

Судом встановлено, що в справі №520/6756/2020 і в даній адміністративній справі предмет спору один і той же, підстави ті самі, а саме: звернення за листом № 69 від 18.03.2020 р. Громадської організації "Спілка ветеранів Антитерористичної операції" та відповідь на зазначене звернення -лист Харківської міської ради №2742/9-20 від 09.04.2020 р., який є ідентичним за змістом до листа, який долучений позивачем в рамках даної справи.

Суд не приймає до уваги твердження позивача, які викладені в обґрунтування позовної заяви, що саме він діючи в інтересах Громадської організації звернувся листом №69 від 18.03.2020 року до Харківської міської ради, оскільки до позовної заяви не було долучено копію листа 18.03.2020 року на підтвердження судом зазначених обставин, з якого б вбачалось ким саме був підписаний лист.

Для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.

Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду в тотожній справі, що набрало законної сили, ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення. Після набрання рішенням законної сили сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ті ж позовні вимоги, з тих же підстав або оспорювати в іншому процесі встановлені судом факти і правовідносини.

Верховний Суд у постанові від 09.10.2018 року у справі №809/487/18 зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.

З урахуванням вищевикладеного, оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року по справі №520/6756/2020 з аналогічних підстав в задоволенні адміністративного позову Громадської організації "Спілка ветеранів Антитерористичної операції" було відмовлено, то суд приходить до висновку про неможливість повторного розгляду вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо ухилення від скасування рішень 9 сесія 7 скликання від 26.10.2016 №419/16 (зі змінами) в частині встановлення нормативів та обмежень права пільгового (безкоштовного) проїзду учасникам бойових дій та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 18 грудня 2020 року.

Суддя Сагайдак В.В.